Billentyűzet, hang, üzemidő és értékelés
Nagyméretű gépházba könnyebb kényelmes billentyűzetet szerelni, úgyhogy nincs mit csodálkozni azon, hogy a gombokat nézve a StudioBook Pro X remekül teljesít, ezek útja, visszajelzése nagyon kellemes és ugyanakkor határozott. A kiosztással is gyorsan meg tudtunk barátkozni, teljes méretű kurzormozgató gombokat kapunk és numerikus rész is rendelkezésre áll. Ami talán hátrány lehet, az a notebook vastagsága, emiatt ugyanis a csuklótámasz elég magasra kerül, pereme egy idő után vágni kezdi az ember csuklóját. A standard gombok mellé pár extra funkciót is kapunk, ezekkel lehet például a szokásosnál is egyszerűbben képernyőképeket menteni.
A billentyűzet alatt találjuk a ScreenPad 2.0 tapipadot, ami egy másodlagos kijelző is egyben. Erről korábban már írtunk részletesen, a koncepció továbbra is teljesen jól használható, és természetesen le is kapcsolható, ha nincs rá szükség. Csak tapipadként nézve ezt az egységet sem panaszkodhatunk, ujjunkat pontosan követi a rendszer, támogatja a többujjas gesztusokat is, a sarkokba integrált gombok pedig megfelelő visszajelzést adnak.
Hirdetés
A tapipadtól jobbra látható még az ujjlenyomat-olvasó, mely sok gépen (így több ASUS gyártmányon is) már a bekapcsológombba integrált formában jelenik meg, itt viszont még különálló egység. Ettől még gyors és pontos, a Windowsba való belépésnél tökéletesen működött mindig.
Hangszórók és üzemidő
Bár a nagy belső térfogat tudna segíteni a hangzáson, a StudioBook Pro X-et az ASUS nem zenehallgatásra szánta. A hanggal igazából nincs gond, notebookhoz mérten rendben van, talán egy kicsit erőtlen, de tisztán szólal meg. A mélytartomány – nem meglepő módon – hiányzik, nagyjából 130-140 Hz alatt nem sok jóra számíthatunk. Persze eleve nem ideális a hangsugárzók elhelyezése (elöl, ferdén lefelé sugároznak), de általános használatra megteszik.
Tesztelt gépünkbe 95 Wh-s akkumulátor került, de mint említettük, aki több tárhelyet szeretne, az 63 Wh-s áramforrással is rendelheti ezt a notebookot. A 95 Wh mindenesetre rengeteg mindenre elég, ha nem terheljük extrém módon a gépet, akkor akár egész nap is dolgozhatunk vele. Persze játszani már nem tudunk, ha nincs hálózati táplálás, a CPU és a GPU is erősen visszavesz a teljesítményből. A tápegység egyébként egy igen méretes, 280 wattos példány, tehát teljes terhelés mellett sem kell attól félni, hogy az akkumulátornak kell kipótolni a hiányzó energiát.
Értékelés
Egy eleve felsőkategóriásnak szánt termékcsalád csúcsaként a StudioBook Pro X W730G5T nem az átlagos felhasználóknak készült, ez tiszta sor. Ennek megfelelően az árával sem érdemes sokat foglalkozni, hiszen várhatóan olyanok veszik majd meg, akik munkaeszközként tekintenek rá, a kétmillió forint tehát egyfajta befektetés, ahogy a profi fotósnak a gépváz és az objektívek. Ami biztos, hogy a sok pénzért sok mindent kapunk: első osztályú kivitelt, nagyon erős hardvert és egy remek kijelzőt is.
Ami külön tetszett nekünk, hogy a tervezésnél odafigyeltek arra is, hogy az erős hardver kihasználható legyen: ha már nem Max-Q VGA-t kapunk, akkor legyen ott megfelelő hűtés a 110 wattos TDP támogatására, ne visítsanak a ventilátorok és ne throttlingoljon a processzor egy hosszabb munkamenet során. Ami talán negatívum: ahogy említettük, nincs 4K-s kijelző az opciók között, pedig ezért az árért már az is járhatna (akár OLED panellel együtt!).
ASUS StudioBook Pro X W730G5Tnotebook
Wombath
Az ASUS StudioBook Pro X notebookot az ASUS Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.