ASUS ROG Strix Scope RX billentyűzet: ismerős külső, frissített belső

Külsejében és funkcionalitásában ugyan nem nyújt újat elődjéhez képest, belül azonban már tajvani tervezésű optomechanikus kapcsolókat találunk.

Bevezetés, külső

Tavaly járt nálunk az ASUS ROG Strix Scope mechanikus billentyűzet, mellyel összességében meg voltunk elégedve, egyedül az árát tartottuk egy kicsit magasnak tudásához képest. Idén januárban aztán volt lehetőségünk kipróbálni a TKL verziót is, mely szintén sokba kerül, de mivel a hazai piacon nem nagyon akad kihívója, megérdemelte az ajánlott díjat.


[+]

Szeptemberben bemutatkozott a széria harmadik tagja is, mely a Strix Scope RX nevet kapta. Az új modell külsejét és funkcióit tekintve nagyon hasonlít az eredeti Scope-ra, a fejlesztések inkább a burkolat alatt történtek, hiszen a tajvani gyártó saját optomechanikus kapcsolókat tervezett, melyek tesztalanyunkban debütáltak. Az új switchek miatt tehát nem sokat gondolkodtunk azon, hogy elfogadjuk-e a billentyűzetet egy teszt erejéig, de természetesen a rend kedvéért minden más porcikáját is megnéztük az ASUS új üdvöskéjének.

ASUS ROG Strix Scope RX

A billentyűzet teljes, esetünkben ráadásul magyar nyelvű kiosztással rendelkezik, vagyis az eszközt gyakorlatilag az eredeti Scope utódjának is tekinthetjük. A 440 x 137 mm alapterületű periféria 1,07 kilogramm tömegű, tehát egy viszonylag masszív szerkezet, ehhez pedig többek közt az elődtől eltérően már nem szálcsiszolt, hanem sima, matt felületű alumínium felső borításnak is köze van. Ebből az anyagból valószínűleg a vázba is került, hiszen a billentyűzetet kétoldalt megfogva szinte egyáltalán nem tudjuk megtekerni, nem kell tehát félnünk, hogy agresszívabb csapkodás során középen kettétörne.


[+]

Az alsó rész teljes egészében műanyag borítást kapott, melynek bordázatában a mindenki által ismert ROG logót „rejtették el”. Ezen felül mindössze két, kihajtható műanyag lábat, illetve összesen hat darab apró gumitappancsot találunk, melyekből a két láb végére is jutott, ám sem a lábakon, sem a billentyűzet alján található talpak nem elég nagyok, mindkét állásban viszonylag könnyen elcsúszkál a klaviatúra. Ehhez persze azért szükség van némi oldalirányú erőkifejtésre is, átlagos gépelés vagy játék közben nem tapasztaltunk elmozdulást.


[+]

Ha már a billentyűzet alját vizslatjuk, megemlítenénk az 1,8 m hosszú, egyszerű gumiborítású, dupla USB csatlakozóban végződő vezetéket is, melynek szimpla vége ide, pontosabban a középen kialakított vájatba fut be. A rutinosabbak már tudhatják, hogy a második USB csatlakozóra valószínűleg egy pass-through port megléte miatt van szükség, és valóban találunk egy USB 2.0 kaput a felső él jobb oldalán.


[+]

Egyik előző tesztünk alatt felmerült, hogy miért nem lehet ide már USB 3.0 csatlakozót tenni, a kérdés pedig jogos, hiszen nagy tételben rendelve bizonyára nem okozhat nagy többletköltséget a gyorsabb port, ám ezt a csatlakozót jellemzően nem azért teszik a billentyűzetekre, hogy adatokat másoljunk rajtuk keresztül, inkább az egér vagy más, az asztalon előforduló eszköz (USB-s fejhallgató, mikrofon, játékvezérlő, esetleg egy Stream Deck vagy MIDI-kontroller) könnyebb csatlakoztathatóságát szolgálják, esetleg telefonunkat tölthetjük vele. Az ASUS termékoldala ennek egyébként pont ellentmond, hiszen ott a funkcióval kapcsolatban említik a külső adattárolók használatát, mi azonban erre a célra inkább nem ezt a portot választanánk. A billentyűzet többi oldala nem tartogat túl sok látnivalót, egyedül a hozzánk közelebbi peremen olvasható „Republic of Gamers” felirat érdemel említést.


[+]

A korábbiakhoz hasonlóan ezúttal is egy extra makró- vagy vezérlőgomboktól mentes kiosztást láthatunk, mely egyszerű, fröccsöntött, feketére festett ABS kupakokkal operál. Ennél azért láthattunk már tartósabb megoldásokat is, valószínűleg ezeket sem fogja elkerülni a kopás problémája, jelenleg azonban nincs velük gond, bár a kelleténél talán egy kicsit csúszósabbak, nem olyan kényelmes rajtuk gépelni, mint például a Corsair K100 RGB PBT kupakjain.


[+]

Játék közben előnyt jelenthet a szokásosnál szélesebb bal Ctrl billentyű, illetve a Windows gomb zárolására szolgáló Win Lock funkció. Utóbbit az Fn+Windows billentyűkombináció használatával tudjuk aktiválni, és hasonló formában kapjuk meg a profilváltás és a makrórögzítés funkciókat, valamint a világításhoz tartozó vezérlőket is.

Az extra billentyűk hiányának ellenére azért nem maradunk multimédiás vezérlők nélkül sem, ezek az F5-F11 billentyűk másodlagos funkciójaként vannak jelen (az Fn+Insert billentyűkombinációval dönthetjük el, hogy mi legyen az elsődleges), de az F12 gomb is kapott egy második opciót, melyet a gyártó Stealth Mode-ként emleget. Utóbbit aktiválva azonnal elnémul minden hang, továbbá eltűnik minden ablak, így elrejthetjük a szobába hirtelen benyitók szeme elől, hogy éppen min ügyködtünk néhány pillanattal ezelőtt.


[+]

A jobb felső sarokban a háttérvilágítással ellátott ROG logót, valamint a Num/Caps/Scroll/Fn/Win Lock-hoz tartozó állapotjelző LED-eket találjuk – utóbbiak a háttérvilágítás színétől függetlenül, minden esetben fehérben pompáznak.

Használat közben

Ahogy azt már említettük, a gombkupakok alatt az ASUS saját gyártású optomechanikus kapcsolói dolgoznak, melyek hasonló elven működnek, mint a konkurens megoldások: lenyomáskor a felső műanyag elem egy fénysugár útját keresztezi, ebből a rendszer tudja, hogy elértük az aktuációs pontot, így megtörténik a lenyomás regisztrációja. Tesztalanyunkban ROG RX Red switchek jártak, az elnevezésből pedig arra következtetünk, hogy később további verziók is megjelennek majd.


[+]

Az RX Red lenyomáskor 40 cN erősségű ellenállást tanúsít, mely az út végére 55 cN-re emelkedik, a különbséget azonban nem lenyomás, hanem inkább felengedés közben érzékeljük, hiszen a lenyomott gomb nagyon gyorsan „visszapattan” eredeti pozíciójába. Az aktuációs pont 1,5 mm mélyen helyezkedik el, aminek köszönhetően a kapcsoló papíron nem reagál olyan gyorsan, mint egy MX Speed Silver switch vagy a Corsair legutóbb próbált saját megoldása, de a gyakorlatban elenyésző a különbség.

Játék során ez a gyors reakció jól jöhet, hiszen nincs szükség nagy erőkifejtésre például karakterünk irányításánál, gépelés közben viszont megszokás nélkül gyakrabban fordulhatnak elő melléütések, hiszen a véletlenül megnyomott szomszédos billentyűk könnyebben érzékelődnek, mint mondjuk egy 2-4 milliméteres aktuációs ponttal rendelkező Cherry MX kapcsoló esetében.

A Strix Scope RX gombjai kétféle merevítést is kaptak: az X-stabilizer névre hallgató, pillangó mechanikára hasonlító egység a kapcsolón belül kapott helyet, a kupakok négy sarkában elhelyezett pöcök pedig a rögzítést szolgálja. A két megoldás együttes használatának hála a gombok szinte egyáltalán nem rendelkeznek holtjátékkal, illetve bárhol lenyomhatjuk a kupakokat, azok ugyanúgy reagálnak, mintha középen nyomnánk le őket. A kapcsoló felépítéséről és működéséről ezen az oldalon találhatóak további ábrák és animációk.


(forrás: rog.asus.com) [+]

Ahogy az az oldal első fotóján is látszik, az RGB LED-eket a kapcsolók közepére építették be, az ollós stabilizátornak köszönhetően pedig fényük nem is nagyon szivárog ki oldalra – ez sokaknak fontos szempont lehet.


[+]

A billentyűzet gombjainak funkcióit csak a következő oldalon részletezett segédszoftveren belül állítgathatjuk, de rengeteg egyéb funkciót használhatunk on-the-fly is. Az Fn sor alapbeállításának változtatását korábban már bemutattuk, ahogy a Stealth Mode bekapcsolásának módját is ismertettük már, vannak azonban itt még egyéb finomságok is. Fontos például megjegyezni, hogy az alapbeállítás mellett 5 felhasználói profilt is készíthetünk, ezek között az Fn+1-5 billentyűkombinációval válthatunk. A profilokban történő módosítás automatikusan mentésre kerül, ha ezeket törölni szeretnénk, az Fn+Esc kombó lesz segítségünkre.


[+]

A makrórögzítés szintén elvégezhető szoftver nélkül. Megkezdéséhez és befejezéséhez az Fn+AltGr billentyűket kell lenyomnunk, ha pedig végeztünk a művelettel, már csak azt a gombot kell megnyomnunk, amihez az adott makrót rendelni szeretnénk. Az RGB világítás effektjeit és fényerejét a kurzormozgató nyilak másodlagos funkciójaként érjük el, ha pedig egy fix színt szeretnénk beállítani, az Fn nyomva tartása mellett a Del, az End és a PgDn gombokkal adagolhatjuk a piros, a zöld és a kék fény mértékét.

Szoftver, értékelés

Ahogy azt már megszokhattuk, a segédszoftvert nem az eszköz dobozában lapuló lemezen kell keresni, mivel ilyet nem kapunk, hanem a gyártó weboldaláról tölthető le. Esetünkben az ASUS ROG Armoury Crate szoftvert kell keresnünk, mely telepítés után 315 MB-ot foglal, és jelenleg a 3.1.6.0 verziónál tart.


[+]

A szoftverbe belépve rögtön a billentyűzet beállításait találjuk, méghozzá három fülre bontva. Az elsőn a gombok funkcióját változtathatjuk meg, itt választhatunk például szövegbevitelt, egér- vagy billentyűzetfunkciót, makrót, alkalmazásindítást, médiavezérlést, egy weboldal megnyitását vagy alapvető Windows funkciókat. A második fülön a világítást szabhatjuk testre, míg a harmadikon a szoftverfrissítést végezhetjük el. Érdemes figyelni arra, hogy jobb felül a legördülő menüben melyik profil van épp kiválasztva, ugyanis az elvégzett beállítások csak arra az egy profilra lesznek érvényesek.

[+]

Bal oldalt a „Device” feliratra kattintva átválthatunk a makrórögzítés felületére, melynél rengeteg beállítás áll rendelkezésünkre, miután lenyomtuk a rögzítendő billentyűket. Megadhatjuk például, hogy legyen-e késleltetés vagy ismétlés, sőt ezt nem csak a makró egészére nézve állíthatjuk be, hanem gombonként egyesével is. A makrókat aztán elmenthetjük és elnevezhetjük, gombhoz rendelni pedig az előbb bemutatott felületen tudjuk.

[+]

A következő menüpontban az Aura Sync funkciót kapcsolhatjuk be, ami akkor lehet érdekes, ha több, Aura-kompatibilis eszközzel is rendelkezünk, hiszen segítségével a különböző perifériák vagy komponensek között szinkronizálhatjuk a világítással kapcsolatos beállításokat. A Windows Store-ból letölthető Aura Creator még ennél is részletesebb testreszabást tesz lehetővé, ennek felületén virtuálisan elrendezhetjük az asztalon található perifériákat, vagy például egyszerűbbé válik egy több eszközön átfutó fényjáték beállítása, de még egy olyan idővonalat is kapunk, amilyet például videószerkesztő programokban találni, így órákat is elszöszölhetünk egy-egy fénykoreográfia létrehozásával. Ezt a szoftvert nekünk nem volt lehetőségünk kipróbálni, ugyanis tesztalanyunkon kívül nem volt nálunk más világítós ROG termék, de érdemes lehet egy pillantást vetnie rá annak is, aki nem pont Scope RX billentyűzetet használ.

[+]

Az Armoury Crate érdekes funkciója a Scenario profilok kezelése, melyekben a Strix Scope RX esetében megadhatjuk például a világítás profilját és a rendszer hangerejét, majd ezeket játékkönyvtárunk beszkennelése után bármelyik játunkhoz hozzárendelhetjük. Végezetül kapunk egy „Featured” oldalt, ahol mindenféle játékakciókat találhatunk, illetve egy „News” fület, ahol a gyártóval kapcsolatos híreket olvashatjuk el.

Értékelés

Végszóként hasonlókat tudunk mondani, mint amit ROG Strix Scope tesztünk esetében is, hiszen a különbséget mindössze az új kapcsolók jelentik, dizájn és funkciók szempontjából nincs számottevő eltérés a két modell között. Az ASUS saját ROG RX Red kapcsolói elnyerték tetszésünket, a mi felhasználási szokásaink mellett (rengeteg gépelés napi szinten, esténként néhány órányi, közel sem kompetitív játék) nagyon könnyen hozzá tudtunk szokni, bár hozzá kell tennünk, hogy Speed Silver kapcsolókról váltva nem volt nehéz dolgunk.


[+]

A minőség szokás szerint rendben van, még ha kupakokból ezúttal is a kevésbé tartós verziót kaptuk, továbbá a magyar kiosztás is ritkának mondható ebben az 50 000 forint körüli szegmensben, a szoftverrel pedig kifejezetten elégedettek voltunk. A vételár persze sokaknál kiütheti a biztosítékot, mi is jól tudjuk, hogy olcsóbban is kapni magyar kiosztású mechanikus billentyűzetet, de azoknál az építés és a segédprogram minősége általában azért hagy maga után némi kívánnivalót. Összességében tehát pozitívak voltak a tapasztalataink, ha most kellene egy letisztult, jól működő és magyar nyelvű billentyűzetet választanunk, mindenképp elgondolkoznánk az ASUS ROG Strix Scope RX-en is.


ASUS ROG Strix Scope RX mechanikus billentyűzet

SidCorky

Az ASUS ROG Strix Scope RX billentyűzetet az ASUS Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés