Hirdetés
Használat közben
Egy mechanikus billentyűzet esetében a használati tapasztalatok nagyban függnek a választott kapcsoló típusától (már amennyiben van választási lehetőség), és bár szerencsére már többet is sikerült kipróbálnunk a legnépszerűbb switchek közül, a tesztalanyunkban található MX Speed Silver kapcsoló azonban számunkra mindezidáig ismeretlen volt, épp ezért kicsomagolás és fotózás után alig vártuk, hogy végre használatba vegyük a One 2-t.
A switch megnevezésének „Speed” tagjából sejthető, hogy valamennyire segíti a gyors gépelést, ez pedig a kapcsoló 1,2 milliméteren lévő nyomáspontjának köszönhető, mely jóval magasabban van, mint az átlagosnak tekinthető 2-2,2 mm. Ezen tulajdonságnak hála gépeléskor valóban gyorsabban elérhető egy-egy leütés során, hogy a rendszer regisztrálja a lenyomás tényét. Ez más kapcsolóval szerelt billentyűzetekről váltóknak elsőre fura lehet, hiszen ennek következtében a melléütések valószínűsége is megnő, a véletlenül eltalált gombok nagyobb eséllyel kerülnek regisztrálásra, néhány óra használat és megszokás után azonban – és ez egy újságíró/kocajátékos személyes véleménye – arra az eredményre jutottunk, hogy szövegírásra talán ez a legjobb kapcsolótípus (még ha ezek általában inkább a játékosok számára készültek is). Hangsúlyozzuk, hogy ez szubjektív vélemény, vásárlás előtt mindenképp érdemes kipróbálni a kiszemelt switcheket, amennyiben van erre lehetőségünk, mert nem mindenki ugyanazt az élményt keresi.
Cherry MX Speed Silver kapcsoló működés közben (forrás: CherryMX.de) [+]
A gombok lenyomásának hangja a lineáris karakterisztika miatt viszonylag visszafogott, a lenyomás tényét nem jelzi jól hallható kattanás, továbbá tekintve, hogy az érzékelési pont nagyjából a teljes út felső harmadában található, így a teljes lenyomás sem feltétlenül indokolt, szükség esetén (alvó családtagok mellett, stream vagy felvétel közben, orvosi rendelőben, misén stb.) jelentősen visszafogható a billentyűzet használatából eredő zajkibocsátás.
Ahogy azt az előző oldalon is említettük, a három hangvezérlőn és a számológépet elindító kapcsolón kívül semmilyen extra funkciógombot nem találunk a billentyűzeten, a plusz lehetőségeket ugyanis billentyűkombinációkkal érhetjük el. Negatívumként fogadtuk azt, hogy az ezekhez kapcsolódó felfestések sem kaptak helyet a kupakok tetején vagy oldalán, így megismerésükhöz mindenképp szükségünk lesz a kezelési útmutató fellapozására.
(forrás: Ducky One 2 felhasználói kézikönyv) [+]
Az összes billentyűkombinációt most nem soroljuk fel, hiszen a mellékelt dokumentum PDF formátumú változatából kimentett képekről ezek könnyedén leolvashatók (például a Demo Mode bekapcsolása, az USB 2.0 és 3.0 Power Mode közti váltás, a gyári beállítások visszaállítása és az USB Repeat Accelaration mód beállításai), most csak a fontosabbakat emelnénk ki, kezdve a makrórögzítés lépéseivel. Ehhez először is az Fn + 2-5 számgombok segítségével át kell váltanunk az 5 felhasználói profil egyikére (az 1-esre váltva a gyári profilt érjük el), a művelet sikeres végrehajtását az adott számgomb villogása erősíti meg.
A makrórögzítéshez szükséges billentyűkombinációk – kattintásra galéria nyílik (forrás: Ducky One 2 felhasználói kézikönyv) [+]
Ha kiválasztottuk a megfelelő profilt, nincs más hátra, mint 3 másodpercig nyomva tartani az Fn és Ctrl gombot, megnyomni azt a kapcsolót, amire makrót szeretnénk rögzíteni, és ha az adott gomb zöldre váltott, elkezdhetjük lenyomni a rögzítendő billentyűket. Ezután még lehetőségünk van változtatni bizonyos makróbeállításokon billentyűkombinációk alkalmazásával, például kiválaszthatjuk, hogy a gomb lenyomása után fusson le a makró (Fn+Q), valamint hogy az a gomb ismételt lenyomásáig (Fn+W), vagy a lenyomás időtartamáig (Fn+E) fusson. Az Fn + 1-6 kombinációkkal eldönthetjük, hogy a makróban két gomb „lenyomása” között mennyi idő teljen el (0,02-1 másodperc, ha kihagyjuk, a rögzítés sebességével megegyezően fog lefutni), ha pedig mindennel végeztünk, az Fn+Ctrl lenyomásával véglegesíthetjük a makrót. Ilyenkor ha az említett billentyűkombinációval ismételten belépünk makrórögzítés módba, a billentyűzet pirossal jelzi, hogy melyik gombok foglaltak, és az adott kapcsolót, majd az Fn+Ctrl-t lenyomva törölhetjük annak beállításait.
A világítás vezérléséhez szükséges billentyűkombinációk – kattintásra galéria nyílik (forrás: Ducky One 2 felhasználói kézikönyv) [+]
A lehetőségek közül érdemes még kiemelni a világításvezérlést is, valamint a numerikus pad kurzormozgatóként történő használatát. Előbbi esetében az Fn + F10 ismételt lenyomásával tudunk váltogatni az effektek között, míg a fényerőt az Fn + le/fel, az animált hatások sebességét pedig az Fn + jobbra/balra nyílgombokkal tudjuk szabályozni – a dokumentumban felsorolt részletes beállítási lehetőségekről már nem is beszélve.
A numerikus pad kurzormozgató funkciója (forrás: Ducky One 2 felhasználói kézikönyv) [+]
A kurzormozgatás funkció abban az esetben lehet hasznos, ha például elromlik az egerünk, de nem engedhetjük meg, hogy átmenetileg ne kattintgassunk, ilyenkor az Fn + Num Lock billentyűkombinációval erre a célra használhatjuk a numerikus pad gombjait a fenti ábra szerint.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!