AMD Radeon R9 270X és 280X: félgeneráció félpénzen

Radeon R9 270X

Az R9 270X-ből egy referencia dizájn jutott el hozzánk, mely külsőben némileg megújul a korábban látottakhoz képest.


[+]

Az alapkoncepció változatlan maradt, csak a külcsín kapott itt-ott némi módosítást. Az AMD egy GPU-s referenciakártyáinál megszokott, hogy a meleg levegő nagy részét a hátlapi lemezen keresztül a gépházon kívülre terelik, ami ebben az esetben sincs másként.


[+]

A hűtést az idő szűkössége miatt nem boncoltuk tovább, de jól látható, hogy belül egy rézbetétes, réz hőcsöveket magában foglaló alumíniumborda terpeszkedik. A memóriák és a tápellátás által termelt hő elvezetéséről maga a hűtés fémháza gondoskodik.


[+]

Ahogy az előzőekben már említettük, a kártyán a 28 nm-es Pitcairn XT kódnevű GPU lapul, ami a maga 212 mm²-es méretével egyáltalán nem számít nagynak. A grafikus órajel AMD által megszabott gyári értéke 1050 MHz.


[+]

Az egyes komponensek tápellátását a CHil chipje vezérli, mely mellett öt fázist láthatunk. Ezek a korábban az MSI által a köztudatba is bevezetett DrMOS megoldásra épülnek. Ez röviden az egyszerűbb D-PAK és a náluk jobb kapcsolási tulajdonságú Power-PAK tokozású diszkrét tranzisztorokkal ellentétben egy összetettebb áramkört használ, amelyben két MOSFET és egy vezérlőchip van. Az ezekhez tartozó tekercseken MAGIC felirat díszeleg. A kártya 12 voltos tápellátását két 6 tűs aljzaton keresztül biztosíthatjuk. Ezeken keresztül 150 wattot vehet fel a kártya, melyhez még hozzájön további 75 watt a PCI Expressen sloton keresztül, így összesen 225 wattból gazdálkodhatunk.


[+]

A referenciakártyán található memória kapacitása 2 GB, ami (SK)Hynix H5GQ2H24AFR-R0C típusú GDDR5 chipekből áll össze. Gyárilag beállított órajelük effektív 5600 MHz. A chipek a HD 7800-as szériához hasonlóan itt is 256 bites memóriavezérlőn keresztül kommunikálnak a feldolgozó egységekkel.

A HD 7870-hez képest változott a hátlap, ami egy normál méretű DisplayPort 1.2 HBR2 csatolóval nyit, és mellé került a 3 GHz-es HDMI 1.4a. Ezután a dual-link DVI-I port jön, mely felett egy szintén dual-link DVI-D helyezkedik el. Mindez azt jelenti, hogy mostantól a DisplayPort használata nélkül is van lehetőség három HDMI/DVI csatolású megjelenítő egyidejű, Eyefinity-ben való használatához, melyet a DisplayPort közreműködésével még akár további hárommal egészíthetünk ki.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD
  • HIS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés