Hirdetés
AM3+ – a régi-új platform
Az elmúlt években megszokhattuk, hogy AMD-vonalon viszonylag ritkán volt foglalatváltás, és ha történt is ilyen, a vállalat a lehetőségekhez mérten megpróbált valamilyen kompatibilitást biztosítani visszafelé az új processzorok esetében. Ez néhány esetben (sokszor az alaplapgyártó cégek hanyagsága miatt) nem volt kifogástalan. Az új foglalatokat az alaplapgyártók szeretik a legjobban, mert így folyamatosan újabb és újabb termékeket értékesíthetnek. Természetesen a chipsetek gyártóinak (Intel, AMD, korábban NVIDIA, VIA stb.) is pénzt hoz a konyhára, bár ez az üzletág nem nevezhető éppen aranybányának. A felhasználók egy részét már kevésbé érinti kellemesen a plusz kiadás és az ezzel járó macera. A Socket AM3 még 2009 februárjában került forgalomba, így nagyjából 2,5 évet volt a piacon.
A 942 érintkezővel rendelkező AM3+ foglalat
Félig-meddig ennél a platformnál is megmaradt a kompatibilitás. Hivatalosan minden korábbi AM3 tokozású processzor gond nélkül működik bármilyen AM3+ foglalatos alaplapban. Fordított esetben ez már nem igaz, legalábbis az AMD álláspontja szerint. A fizikai kompatibilitással nincs gond, ugyanis a plusz két láb (összesen 940) ellenére bármilyen probléma nélkül illeszkedik a korábbi AM3 foglalatba is a processzor, azaz a pletykákkal ellentétben a lábak átmérője semmit sem változott.
Az, hogy használni is tudjuk-e korábbi alaplapunkban új FX CPU-kat, az kizárólag a BIOS-támogatástól függ. Amennyiben technikai akadálya nincs, és alaplapunk gyártója is veszi a fáradtságot a megfelelő frissítés elkészítéséhez, akkor az AM3+ processzorok működhetnek a korábbi alaplapokban. Egyelőre leginkább csak az MSI és az ASUS adott ki ilyen jellegű BIOS verziókat; amint lehetőségünk lesz rá, úgy ezt meg fogjuk vizsgálni egy korábbi alaplappal.
Az egyik ok, aminek az imént említett kompatibilitást köszönhetjük, az a chipkészlet, ami szintén csak minimális változásokon esett át a korábbi 800-as modellekhez képest. Az északi híd számottevőbb specifikáció nem változtak. A támogatott HyperTransport verziója továbbra is a 3.0, mely 5,2 GT/s (azaz 10,4 GB/s) átviteli sebességet képes biztosítani. Ami talán említésre méltó, az az IOMMU hivatalos támogatása: mostantól az összes 900-as szériára épülő alaplap támogatja ezt a technológiát. Az előző generációs 890FX-es lapkáknál még nem volt teljes funkcionalitású az IOMMU, pontosabban csak azokon az alaplapokon volt teljes a támogatás, ahol a BIOS ACPI IVRS table opcióval érkezik. A 900-as sorozatnál ez a tulajdonság már általános, így mindegyik alaplap teljes funkcionalitású IOMMU-t támogat gyártójának döntésétől függetlenül.
Az IOMMU egy olyan, a chipsetben elhelyezett címfordítási és védelmi funkció, amely felprogramozása után teljesítményveszteség nélkül teszi lehetővé, hogy a virtualizált operációs rendszerek közvetlenül és egymástól védetten kezeljék az eszközöket. Nagyon leegyszerűsítve ezzel a virtuális rendszer alá is feltelepíthetjük például kedvenc grafikus gyorsítónk meghajtóját, és kihasználhatjuk annak erőforrásait. (Az Intel hasonló megoldása VT-d névre hallgat.) Ugyan ez nem közvetlenül a chipkészlet újítása, de az AM3+ alaplapok egy része a CrossFire mellett már az SLI-alapú rendszereket is támogatja. A 990FX maximális TDP értéke az összesen 40 PCI Express sávnak hála 19,6 watt. Ez az érték a kisebb modellek, azaz a 990X és a 970 esetében 14 watt.
A déli híd is átesett kisebb módosításokon. A korábbi két PCIe 2.0 sáv helyett immáron négyből gazdálkodhatnak az alaplapok gyártói. Ezen felül a RAID-kezelést tovább csiszolták, aminek köszönhetően némi plusz sebességet kaphatunk. SATA 6 Gbps portból továbbra is hat darab áll rendelkezésre. A Llano mellé készített Hudson vezérlőhidakkal ellentétben az USB 3.0 támogatása ezen a vonalon még várat magára. A lapka TDP-je 6 watt.
Módosításra került még a HyperTrasport link, valamint a memóriák felé biztosítható maximális áramerősség határa. Az előbbinél az érték immáron 2, míg utóbbinál 4 amper.
Tesztjeink erejéig az ASUS Crosshair V Formula vendégeskedett nálunk, amit a közeljövőben részletesen megismerhetnek majd olvasóink.
Az ASUS Crosshair V Formula [+]
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mi az AM3+ jövője. Nos, a legutolsó hírek szerint 2012-ben még biztosan érkezik bele új processzor, mely cikkünk főszereplőjének továbbfejlesztett verziója lesz.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!