Acer Swift 5 SF515: túl könnyű noteszgép?

A 15,6”-es kategória legkönnyebb tagja már tényleg azon a határon van, hogy fogni kell, különben felszáll.

Használat közben

Kijelző

A megjelenítés feladatát a Swift 5 esetében egy LG gyártmányú IPS panelre bízta az Acer – a LP156WFA-SPG2 panel egyébként érintésérzékeny is, de ez a szolgáltatás ennél a notebooknál nem túl érdekes.


[+]

Maga képernyő Full HD felbontást kínál, maximális fénysűrűsége is kellően magas, eléri a 324 cd/m²-t, így a tükröződő felület ellenére sem lesz gond a kültéri használattal. A kontrasztarány a panel típusának megfelelő, 1121:1 értéket ér el, a megjeleníthető színtér pedig kifejezetten nagy, eléri az sRGB 104,2%-át.


[+]

A színek pontossága közepesnek mondható, főleg a kék árnyalatokban van látható eltérés. A háttérvilágítás egyenletessége elfogadható, 10 százalék körüli különbségeket mértünk, ami általános felhasználás során nem válik láthatóvá.

Hirdetés

Munka közben

Az előző oldalon már felhívtuk a figyelmet arra, hogy a Swift 5 hűtőrendszere nem feltétlenül a Core i7-8565U számára készült. Az utóbbi időben több ehhez hasonló megoldással is találkoztunk, hiszen a Lenovo Yoga C930 vagy a Huawei MateBook X Pro is inkább a halk üzemre, mintsem a CPU-ból kihozható maximális teljesítményre volt kihegyezve. Ugyanez a helyzet a tesztelt gépnél, mely terhelés nélkül gyakorlatilag teljesen némán üzemel, egy pisszenés nem hallatszik a gépházból. Ezért cserébe viszont a CPU már alapból kissé meleg, 40 °C-ot mérhettünk 20 °C-os szobánkban. A burkolaton is érződik kicsit, hogy passzív üzemű a rendszer, a CPU helyzetének megfelelő pontokon érezhetően melegszik a burkolat, de ennek mértéke egyáltalán nem vészes.


[+]

Általános terhelésnél gyorsan emelkedésnek indul a CPU hőmérséklete, az órajelnél azonban érezhető a limit: teljes terhelésnél mindössze 2,4 GHz-ig emelkedik a CPU működési frekvenciája, amelyet aztán szépen tart is, miközben a hőfok 85 °C magasságában stabilizálódik. Mindeközben a hűtés annyira halk marad, hogy egy közepesen hangos irodában gyakorlatilag nem is vesszük észre működését, de még teljes csendben sem lesz zavaró. Sőt, simán elbírnánk pár dB-lel többet is azért cserébe, hogy a Core i7 kifuthassa magát – annál is inkább, mert hosszabb (10-15 perces), folyamatos terhelés után az említett frekvencia is csökkenésnek indul, és végül 2,1 GHz-en áll meg, miközben a CPU 75 Celsius-fokos marad.

Ugyanez a szituáció figyelhető meg egyébként extrém (Prime95 vagy hasonló) terhelésnél is, azzal a különbséggel, hogy ilyenkor egészen 1700-1800 MHz-ig esik vissza a működési frekvencia. Amennyiben az IGP-t is bevonjuk a játékba, már csak 1400 MHz-es órajelre számíthatunk. Ez is alacsonyabb egyébként a lehetséges maximumnál, a teljes CPU+IGP fogyasztás együtt csak 12-13 watt a lehetséges 15 watt helyett.


[+]

A burkolat ezalatt egyébként szépen melegszik (újabb jelét adva annak, hogy miért lenne jobb egy nagyobb légszállításra képes hűtőrendszer), a billentyűzet bal felső sarkánál már 46 °C-os, az alsó lemezen pedig 43 °C-os maximális hőfokot mértünk.


[+]

Billentyűzet, hangszórók

Vékony és könnyű az Acer háza, nincs igazán hely benne hangszóróknak, ami van, az is két oldalt elöl és lefelé dolgozik. Ez a notebook így főleg munkára született, esetleg még VoIP telefonálásra, de hangminősége zenehallgatásra, filmnézésre legfeljebb háttérként alkalmas.

A billentyűzet, mint említettük, híján van a numerikus résznek, így viszont bőven volt hely arra, hogy széltében rendes távolságra kerüljenek egymástól a gombok. A PageUp/PageDown és társaik a jobb szélső oszlopot foglalják el, ennek a tetején van a bekapcsolást végző billentyű is. Ez a legfelső sor egyébként keskenyebb a többinél.


[+]

Maga a klaviatúra nem lett rossz, különösen ha figyelembe vesszük, hogy mennyire könnyű és vékony a noteszgép: bár kicsit azért hajlik, normál használat során ez nem érezhető. A gombok határozott úton járnak, nem lötyögnek, visszajelzésük jó. Nem maradt ki a hátérvilágítás sem, igaz, ez fix fényerejű, nincsenek fokozatai.

A billentyűzeten kívül egy többujjas érintést támogató tapipad áll még rendelkezésre, melynek mérete 116 x 64 mm. Integrált gombokat és problémamentes működést kapunk vele, felületén elfogadhatóan könnyen mozognak ujjaink, a sarkak alá rejtett kapcsolók pedig határozottan, de nem túl keményen kapcsolnak. Az Acer egyébként nem feledkezett meg a biometrikus azonosítás lehetőségéről sem, így került a gépre ujjlenyomat-olvasó is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

  • IFA 2018: ismét rekorder lett több Acer Swift

    Az új Swift 5 a világ legkönnyebb 15,6”-es notebookja a maga 990 grammos tömegével, továbbá a Swift 7 is összement a frissítés közben.

  • Acer Spin 3 – belül erős

    Az Acer tabletté alakítható gépei közt a középkategória alsó felét hivatott képviselni a széria, aminek egy combosabb változatát próbáltuk ki.

  • Acer blog: 1 kg alatt az új Swift 5

    Ez a pehelysúly főleg annak fényében impozáns, hogy egy 15,6”-es érintőképernyővel szerelt ultrabookról beszélünk.

Hirdetés