Acer Swift 5 SF515: túl könnyű noteszgép?

A 15,6”-es kategória legkönnyebb tagja már tényleg azon a határon van, hogy fogni kell, különben felszáll.

Bevezető, külső

Biztos mindenki látott már a boltokban „dummy” telefont: ezek azok az okostelefon-modellek, amelyek csak a külsőt utánozzák, de belül üres műanyag dobozok. Elsőként ezek jutottak eszünkbe, amikor kiemeltük dobozából az Acer Swift 5 legújabb generációs, SF515-ös példányát, mely annyira könnyű, hogy nehéz elhinni, hogy valóban egy működő notebookot tartunk a kezünkben. Pedig nemcsak hogy működik, hanem rögtön egy felsőkategóriás, prémium anyagokból készült munkagépről van szó, amely 15,6”-es kijelzője dacára is könnyebb 1 kg-nál! Ezzel egyébként a gyártó csak folytatja a tavalyi évet, mikor a Swift 5 SF514-gyel sikerült megszerezni a világ legkönnyebb 15,6"-es noteszgépe címet.

Dizájn

Az Acer pár éve váltott a korábbi, kicsit zavaros elnevezési rendszerről a jóval áttekinthetőbb mostanira, így a Swift 5-ről is rögtön tudni lehet, hogy az ultrabookok között a felső kategóriát képviseli, ahol elvileg még nem áldoztak fel mindent a hordozhatóság oltárán (mint tették például a Swift 7-nél). A szóban forgó gép ennek megfelelően abszolút konzervatív, sötétszürke külsőt kapott, alapvetően szögletes vonalvezetéssel.


[+]

A világ legkönnyebb 15,6”-es noteszgépéről beszélünk, ami jelen esetben 986 grammos tömeget jelent – ez így leírva sem rossz, de kézbe fogva egészen hihetetlen, mennyire súlytalan az egész készülék. Mindezt egyébként főleg magnéziumötvözet alkalmazásával érték el, és meglepő, hogy súlyához képest mégis egész masszív egységet alkot a gépház. A hangsúly ugyanakkor az „képest” szón van: bár a sarkánál fogva a noteszgépet még nem hajlik, a billentyűzet már rugalmasabb a kelleténél, a fedél is láthatóan homorít egy közepes nyomásra, és a monitor is csavarodik, ha csak az egyik sarkánál fogva nyitjuk fel – ezt a műveletet egyébként két kézzel kell végezni, mert a gép alacsony tömege miatt egyszerűen nincs esély arra, hogy a 180 fokban nyitható zsanérok ellenében az alsó rész lent maradjon az asztalon, ha nem tartunk ellen.


[+]

Az indusztriális dizájn a Swift 5 minden oldalán visszaköszön, díszek, csicsák csak elvétve kerültek a házra, egyedül a gyártói logó érdemelt ki egy kis fényes bevonatot a burkolaton és a monitor alatt. Az utóbbi vékony, de nem extrém vékony keretet kapott, így bőven van hely arra, hogy a webkamera különösebb trükkök nélkül az őt megillető helyen, fent tanyázzon. Viszonylag vastag a keret a billentyűzet körül is, az Acer úgy döntött, hogy inkább feláldozza a numerikus részt.


[+]

Hátára fordítva a gépet, láthatjuk, hogy az ultrabookoknál megszokott módon csak a teljes alsó burkolat eltávolításával tudunk bejutni a ház belsejébe – ez itt összesen 12 darab csavar kihajtását jelenti. Belül könnyen tisztítható, újrapasztázható hűtőt és egy szabad M.2 foglalatot találunk – a RAM, illetve az 512 GB-os SSD az alaplapra lett forrasztva.


[+]

Mivel az Acer a Swift 5-nél inkább a kis tömegre, mintsem a vékonyságra koncentráltak, így jó hír, hogy csatlakozókból egész jó a kínálat: egy 10 Gbps sebességű USB 3.1 Type-C konnektort és két teljes értékű, USB 3.1 Gen1 funkciót biztosító Type-A kivezetést kapunk, melyek közül az egyik töltőportként is használható külső eszközök felé. Ezeken felül egy HDMI és egy kombinált hangcsatlakozó található még a gépen, sajnos a kártyaolvasót és a TB3-at már lefelejtették. Az energiaellátásról hagyományos tápcsatlakozón keresztül lehet gondoskodni.

Hardver, teljesítmény

A Swift 5 SF515 természetesen többféle konfigurációban is elérhető, nálunk egy kifejezetten combos példány járt, amelyben Core i7-8565U processzor, 16 GB RAM és 512 GB SSD volt. Mint említettük, a RAM és az SSD az alaplapra forrasztott, ami miatt a notebook vásárlásakor érdemes figyelembe venni a jövőbeli igényeket is.

Specifikációk
Termék megnevezése Acer Swift 5 SF515
Processzor Intel Core i7-8565U – 1,8/4,6 GHz, 15 W TDP
Memória 2 x 8 GB SK Hynix DDR4-2400
Kijelző 15,6"-os 1920x1080 pixeles LG érintőpanel fényes felülettel
Grafika Intel UHD Graphics 620 – integrált
Adattároló 512 GB SK Hynix BC501 NVMe (PCIe 3.0 x2) SSD
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Intel Wireless-AC 9560 802.11b/g/n/ac Wi-Fi, Bluetooth 5.0
Interfészek - 1 db USB 3.1 Gen 2 Type-C
- 2 db USB 3.1 Gen 1 Type-A, egyik töltéssel
- HDMI
- összevont audio ki- és bemenet
Extrák webkamera (720p), billentyűzetvilágítás, 180 fokban forduló zsanér, ujjlenyomat-olvasó
Akkumulátor 53,9 Wh
Méret 358 x 230 x 16 mm
Tömeg 0,98 kg
Operációs rendszer Windows 10 Home
Gyártó honlapja www.acer.hu
Termék honlapja Swift 5
Fogyasztói ár 437 900 forint
Garancia 3 év

Teljesítmény

A gyárilag forrasztott SSD PCIe 3.0 x2 interfészen kommunikál, és ez látszik a CrystalDiskMark eredményein is – a valós használat során azonban nem érződik, az adatok kellő sebességgel állnak a CPU rendelkezésére.


[+]

Szokásos, általános teljesítményt mérő tesztcsomagunkat lefuttatva a következő számokat kaptuk:

Mérés Eredmény
7-Zip Single / Multi 4411 / 17 049 MIPS
Cinebench R15 OpenGL / CPU / CPU Single 51,90 fps / 514 cb / 156 cb
Veracrypt SHA 256 / SHA 512 202 MB/s / 111 MB/s
PCMark 8 Home Conventional / OpenCL 3243 / 3865
PCMark 8 Work Conventional / OpenCL 3412 / 4789
PCMark 8 Creative Conventional / OpenCL 3270 / 4720
PCMark 8 Office 2013 2653
PCMark 8 Storage 4954
PCMark 10 Extended 2399
PCMark 10 Essentials / Productivity 6867 / 4902
PCMark 10 Digital Content Creation / Gaming 2748 / 969
HWBot x265 2.0 1080p / 4K 17,3 fps / 3,9 fps
SpecWPC 7-Zip Compress* 225,5 sec
SpecWPC Blender BMW 1M* 274,8 sec
SpecWPC Handbreak Normal / HQ 26,3 / 9,2 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 19,1 fps
SpecWPC Python SciPy* 135,7 sec
*a kisebb érték a jobb

Az eredményekből is látszik, hogy a Core i7-8565U nem tudja kifutni magát, teljesítményét erősen limitálja a hűtés. Erre a következő oldalon részletesen is kitérünk.

Használat közben

Kijelző

A megjelenítés feladatát a Swift 5 esetében egy LG gyártmányú IPS panelre bízta az Acer – a LP156WFA-SPG2 panel egyébként érintésérzékeny is, de ez a szolgáltatás ennél a notebooknál nem túl érdekes.


[+]

Maga képernyő Full HD felbontást kínál, maximális fénysűrűsége is kellően magas, eléri a 324 cd/m²-t, így a tükröződő felület ellenére sem lesz gond a kültéri használattal. A kontrasztarány a panel típusának megfelelő, 1121:1 értéket ér el, a megjeleníthető színtér pedig kifejezetten nagy, eléri az sRGB 104,2%-át.


[+]

A színek pontossága közepesnek mondható, főleg a kék árnyalatokban van látható eltérés. A háttérvilágítás egyenletessége elfogadható, 10 százalék körüli különbségeket mértünk, ami általános felhasználás során nem válik láthatóvá.

Munka közben

Az előző oldalon már felhívtuk a figyelmet arra, hogy a Swift 5 hűtőrendszere nem feltétlenül a Core i7-8565U számára készült. Az utóbbi időben több ehhez hasonló megoldással is találkoztunk, hiszen a Lenovo Yoga C930 vagy a Huawei MateBook X Pro is inkább a halk üzemre, mintsem a CPU-ból kihozható maximális teljesítményre volt kihegyezve. Ugyanez a helyzet a tesztelt gépnél, mely terhelés nélkül gyakorlatilag teljesen némán üzemel, egy pisszenés nem hallatszik a gépházból. Ezért cserébe viszont a CPU már alapból kissé meleg, 40 °C-ot mérhettünk 20 °C-os szobánkban. A burkolaton is érződik kicsit, hogy passzív üzemű a rendszer, a CPU helyzetének megfelelő pontokon érezhetően melegszik a burkolat, de ennek mértéke egyáltalán nem vészes.


[+]

Általános terhelésnél gyorsan emelkedésnek indul a CPU hőmérséklete, az órajelnél azonban érezhető a limit: teljes terhelésnél mindössze 2,4 GHz-ig emelkedik a CPU működési frekvenciája, amelyet aztán szépen tart is, miközben a hőfok 85 °C magasságában stabilizálódik. Mindeközben a hűtés annyira halk marad, hogy egy közepesen hangos irodában gyakorlatilag nem is vesszük észre működését, de még teljes csendben sem lesz zavaró. Sőt, simán elbírnánk pár dB-lel többet is azért cserébe, hogy a Core i7 kifuthassa magát – annál is inkább, mert hosszabb (10-15 perces), folyamatos terhelés után az említett frekvencia is csökkenésnek indul, és végül 2,1 GHz-en áll meg, miközben a CPU 75 Celsius-fokos marad.

Ugyanez a szituáció figyelhető meg egyébként extrém (Prime95 vagy hasonló) terhelésnél is, azzal a különbséggel, hogy ilyenkor egészen 1700-1800 MHz-ig esik vissza a működési frekvencia. Amennyiben az IGP-t is bevonjuk a játékba, már csak 1400 MHz-es órajelre számíthatunk. Ez is alacsonyabb egyébként a lehetséges maximumnál, a teljes CPU+IGP fogyasztás együtt csak 12-13 watt a lehetséges 15 watt helyett.


[+]

A burkolat ezalatt egyébként szépen melegszik (újabb jelét adva annak, hogy miért lenne jobb egy nagyobb légszállításra képes hűtőrendszer), a billentyűzet bal felső sarkánál már 46 °C-os, az alsó lemezen pedig 43 °C-os maximális hőfokot mértünk.


[+]

Billentyűzet, hangszórók

Vékony és könnyű az Acer háza, nincs igazán hely benne hangszóróknak, ami van, az is két oldalt elöl és lefelé dolgozik. Ez a notebook így főleg munkára született, esetleg még VoIP telefonálásra, de hangminősége zenehallgatásra, filmnézésre legfeljebb háttérként alkalmas.

A billentyűzet, mint említettük, híján van a numerikus résznek, így viszont bőven volt hely arra, hogy széltében rendes távolságra kerüljenek egymástól a gombok. A PageUp/PageDown és társaik a jobb szélső oszlopot foglalják el, ennek a tetején van a bekapcsolást végző billentyű is. Ez a legfelső sor egyébként keskenyebb a többinél.


[+]

Maga a klaviatúra nem lett rossz, különösen ha figyelembe vesszük, hogy mennyire könnyű és vékony a noteszgép: bár kicsit azért hajlik, normál használat során ez nem érezhető. A gombok határozott úton járnak, nem lötyögnek, visszajelzésük jó. Nem maradt ki a hátérvilágítás sem, igaz, ez fix fényerejű, nincsenek fokozatai.

A billentyűzeten kívül egy többujjas érintést támogató tapipad áll még rendelkezésre, melynek mérete 116 x 64 mm. Integrált gombokat és problémamentes működést kapunk vele, felületén elfogadhatóan könnyen mozognak ujjaink, a sarkak alá rejtett kapcsolók pedig határozottan, de nem túl keményen kapcsolnak. Az Acer egyébként nem feledkezett meg a biometrikus azonosítás lehetőségéről sem, így került a gépre ujjlenyomat-olvasó is.

Akkumulátor, értékelés

Üzemidő

Méretéhez képest átlagos, 54 Wh-s akkumulátor került a Swift 5-be, ami egyébként a gép teljes tömegét figyelembe véve impozáns teljesítmény a gyártótól. Ennek megfelelően az üzemidők is átlagosak, sajnos azt a szintet nem érik el, amelyre azt mondanánk, hogy akár töltő nélkül is elindulhatunk vele otthonról egy munkanapon.


[+]

A mobiltelefonos töltők dizájnját idéző, 45 Wh-s tápegység viszonylag gyorsan dolgozik, kicsit kevesebb mint két óra alatt végez az akku töltésével.

Értékelés

Mindenképpen impozáns, hogy az Acernek kevesebb mint 1 kg-ból sikerült kihoznia egy 15,6”-es noteszgépet, ráadásul úgy, hogy még csak súlyos kompromisszumokat sem kell kötnünk a használhatóság terén. Ellentétben például a Swift 7-tel, amely a világon legvékonyabb címért cserébe lemond a Type-A konnektorról, processzorból pedig egy Y szériás Core processzort kínál, a Swift 5 egy minden helyzetben használható eszköz: van rajta hagyományos USB csatlakozó, processzora pedig egy teljes értékű Core i7.

De az Acert dicséri az is, hogy a gépház és az üzemidő területén sincsenek gondok: súlyához képest meglepően masszív a magnéziumötvözetből készült burkolat, a mindennapi átlagos megpróbáltatásokkal biztos, hogy megbirkózik.


[+]

Az egyetlen terület, ahol igazából elégedetlenek lehetünk, az a hűtés, ami viszont nem a gép súlyától függ. A beépített hűtőrendszer halk, ami dicséretes, de ezért cserébe nem tudjuk kihasználni a CPU-ban rejlő tartalékokat, így az a helyzet áll elő, hogy sok esetben alighanem jobban járnánk az olcsóbb Core i5-8256U-val, ár/teljesítmény arányban mindenképpen.

Összefoglalva tehát, a Swift 5 legújabb, SF515-ös generációja egy ultrakönnyű, de még jól használható, az általános napi feladatokra tökéletesen alkalmas munkagép, amely ugyanakkor kissé borsos árú: 440 000 forintos árában egyértelműen szerepe van az extrém pehelysúlynak.


Acer Swift 5 SF515 notebook

Wombath

Az Acer Swift 5 notebookot az Acer hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

  • IFA 2018: ismét rekorder lett több Acer Swift

    Az új Swift 5 a világ legkönnyebb 15,6”-es notebookja a maga 990 grammos tömegével, továbbá a Swift 7 is összement a frissítés közben.

  • Acer Spin 3 – belül erős

    Az Acer tabletté alakítható gépei közt a középkategória alsó felét hivatott képviselni a széria, aminek egy combosabb változatát próbáltuk ki.

  • Acer blog: 1 kg alatt az új Swift 5

    Ez a pehelysúly főleg annak fényében impozáns, hogy egy 15,6”-es érintőképernyővel szerelt ultrabookról beszélünk.

Hirdetés