Hőmérséklet, zaj, akkumulátor
Hősünk teljesítménye a Core i5-ösök szintjén, integrált szolgáltatásai kicsivel magasabb szinten – mi a helyzet a laptopok fő jellemzőjével, a melegedéssel és a fogyasztással? Tesztkörnyezetünket magas szobahőmérséklet és csíkszélesség jellemezte. Nem kellemes párosítás, a 32 fokos benti hőmérséklet nekünk sem tett jót, mi lesz így a 45 nm-en gyártott, 35 W TDP-jű Phenom II-vel? A szokásos, hűs 24 °C-on a 35-40 °C közti nyugalmi felületi értékek gyengének számítottak volna, 32 °C-os kánikulában viszont abszolút rendben vannak. Ennél hűsebbet 22 dB körüli hangerő mellett nem sok gép produkálna. A körülményekhez mérten jó a merevlemez 42 °C-os kiindulási értéke is.
Kínzásunk megkezdtével hősünk feje azonnal elborult: a CPU 53 °C-ról pillanatok alatt 62 °C-ra forrósodott, 1 perc elteltével már 68 °C-nál járt. Nem sokkal ezután kapcsolt magasabb fokozatra a hűtés, 27 dB hangerőn ontotta magából a meleget. Innentől percenként 1-2 fokkal nőtt a CPU hőmérséklete, a tizedik perc után stabilizálódott 76 °C-on. A merevlemez lassan, de biztosan követte, ekkorra már 46 foknál járt. A 30 perces teszt végére a processzor 78 °C, a HDD pedig 50 °C-os lett, a csendes izzást csak a ventilátor 28 dB-es süvítése dobta fel. Az utolsó pillanat után zavart éreztünk az erőben: hirtelen 32 dB-es zaj riasztott csöpögős kómánkból, a CPU hőmérséklete rövid időre 100 °C-ra ugrott, de 5 másodperc múlva elmúlt a roham, minden visszaállt a 30 percnél mért értékekre.
Hirdetés
Hősünk nehezen felejt: a kínzás megszűnte után csak lassan hűl, 5 másodperc múlva 71 °C-os a CPU, 20 másodperc múlva érte el a 65 °C-ot. 25 másodpercnél lassult a ventilátor, de még ekkor is 27 dB-t produkált. A processzor csak 4 perc után érte el a 60 °C-t, a merevlemez még ekkor is 49 °C-on ragadt. Húsz perccel a teszt befejezése után a billentyűzet, touchpad környéke még mindig melegebb volt, mint a mérés kezdetén.
Az 5553G hűtése ennek ellenére megfelelőnek mondható, sehol nem mértünk sütős 50-est. A későbbi játéktesztek közben sem forrósodott túl a gép. A maximális hőmérsékletet hamar elérik a komponensek, de a hűtésnek sikerül kordában tartania. Fél óra alatt a merevlemezt 50 °C-ra sikerült felküldeni, ami azért már ad némi okot az aggodalomra. Kánikulában jól jöhet egy notebookhűtő, nem csak az Aspire 5553, hanem más notebookok alá is.
Mint ahogy kategória-társai többségébe, az Aspire 5553G-be is viszonylag kicsi, 48 Wh-s akku került. Az erős processzor és videókártya mellett azt hihetnénk, semmire sem lesz elég...
Nos, a semminél valamivel többre futotta. A grafikonon a diszkrét Radeon HD 5650-essel (vörös) és integrált Radeon HD 4250-essel (kék) mért értékeket is feltüntettük. Nyugalmi állapotban még az erős 5650-es mellett is több, mint három órán keresztül bírta, az integrált VGA-val ez húsz perccel több lett. A 3 órás terheletlen üzemidő elfogadhatónak mondható, az pedig, hogy a HD 5650-es csak kevéssel futott rövidebbet, kifejezetten jó pont! Videolejátszás közben az integrált megoldással valamivel több, mint két órát mértünk, a diszkrét VGA most sem sokkal maradt le, kicsivel kevesebb, mint két órán át nézhettünk filmeket. Ne feledjük: itt még az alapszintű HD 4250-es is rendelkezik HDMI-kimenettel! Teljes terhelésen a HD 5650-nel csupán háromnegyed órán át üzemképes a gép. A feltöltési időt nem befolyásolta sem a ki- vagy bekapcsolt állapot, sem a használt videokártya, mindegyik esetben kevesebb, mint két órát vett igénybe a folyamat. Ez is szép idő, bár ilyen kis akkuval el is várható.
A fenti értékek ismeretében kiszámolhatjuk a kétféle mód fogyasztási adatait. Minimális terhelésen 14,2 W-ot fogyaszt az integrált, 15,6 W-ot a diszkrét VGA-s mód. Minimális terhelésnél a HD 4250-es csak 1,4 W-tal fogyaszt kevesebbet felső-középkategóriás társánál, ami egy Intel HD-GeForce párosításhoz képest kifejezetten jónak mondható. Videolejátszásnál a HD 4250-es beérte 21,8 W-tal, de nagytestvére sem nőtt 25,2 W fölé. Teljes terhelésen már csak a HD 5650-et vizsgáltuk, ami kereken 60 wattot fogyasztott. Múltkor a szintén Radeon HD 5650-nel és integrált, de Intel grafikus maggal lellátott Acer Aspire TravelmateX 4820GT nyugalomban IGP-vel 9 wattot, videózáskor IGP-vel 12,1, diszkrét VGA-val 19,6 wattot igényelt, teljes terheléssel pedig 54 watt kellett neki. Szóval úgy tűnik, hogy nyugalomban és kis terhelésen (videózás) az Intel 32 nm-es megoldása jobban visszavesz az AMD 45 nanométeresénél, teljes gázon viszont már csak úgy 10% az Intel előnye.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!