Nagy 13-14 hüvelykes notebookteszt I.

Hirdetés

Ergonómia, minőség

Annak ellenére, hogy a 15,6 hüvelykeseknél nem olyan sokkal kisebbek, a 13,3-14 hüvelykes laptopok rendszerint masszívabbak. Kisebb erőkarok alakulnak ki bennük, fedelük, csuklótámaszuk általánosan stabilabb a nagyobb testvérekénél. Ezen a téren a Lenovo ThinkPad Edge-ek bizonyultak a legjobbnak, korábbi tesztjeinkből pedig a fémfedeles Packard Bell EasyNote NX69 és a Dell Vostro V131 tudta őket megközelíteni. Majdnem ilyen jónak éreztük az Acer TravelMate 8473T-t, és korábbról a fémfedeles Vostro 3350-et, nem nagy meglepetés, hogy a vállalati célokra szánt gépek szerepeltek jobban ezen a téren. A konzumer Lenovo IdeaPad, Asus, Tosiba és Acer sem volt rossz, csak a Fujitsu Lifebookot éreztük a többieknél valamivel gyengébbnek, fedele meglehetősen rugalmas volt.


A ThinkPad Edge E420 volt az egyetlen teljesen kifektethető modell

Zsanérban valami fergetegeset alkottak az Acer a TravelMate 8473T-nél. A csúcs ThinkPadeket és EliteBookokat idéző finomsággal nyílt majdnem teljesen laposra, holtjátéka nulla volt, betonstabilan tartotta magát, ráadásul nyitás közben egyáltalán nem billent a gép. Szintén jónak bizonyult ezen a téren a ThinkPad Edge E420 és korábbi tesztünkből a Dell Vostro V131, de az olcsógépesnek titulált Acer szintjét azért nem érték el. A vállalati gépek után a Toshiba Satellite L735 következett, a Fujitsu, Asus és korábbról a Packard Bell EasyNote NX69 is a kategória átlagánál jobban szerepelt. A kisebb ThinkPad Edge és IdeaPad társa, az Acer Aspire 4755 és meglepetésre régi tesztünkből a vállalati Dell Vostro 3350, csak átlagos szintet hozott, de egyiket sem marasztalnánk el, fedelük holtjátéka a felső élen csupán egy-két centiméter volt.


Toshiba Satellite L735 – konzumerek közt a legjobb zsanérral bír

Csatlakozókínálat és kiosztás terén a kategória etalonját a Dell Vostro V131-nél láthattuk korábban, igaz, ott egyszerűbb volt a tervezők dolga, mert nem kellett elhelyezni az optikai meghajtót. A V131-nek, illetve a másik Dell Vostrónak, a 3350-nek jár a dicséret a két USB 3.0 csatlakozóért is, rajtuk kívül csak a két Acer és az Asustudott egy-egy ilyet felmutatni. Az optikai meghajtós gépek közül nekünk a Fujitsu Lifebook SH531 kiosztása tetszett a legjobban, itt mindent úgy rendeztek el, ahogy mi szeretjük, jobbra elöl van az optikai meghajtó, mögötte USB-k (egyik eSATA-s), a másik oldalon hátul pedig van még egy USB. További dicséret jár az ExpressCard bővítőhelyért. Ilyenje csak a ThinkPad E420-nak van, igaz, a rossz oldalon, jobbra elöl. Ha esetleg egy USB 3.0 kimenetes, vagy egyéb, kilógó modult teszünk bele, akkor csúnyán útjába áll majd potenciálisan egeret tartó jobb kezünknek, ráadásul az alatta lévő USB-t is blokkolja. Ettől eltekintve viszont az E420 is rendben volt csatlakozóügyben, kár, hogy a négy USB között csak eSATA-s van, 3.0-s nincs.


Fujitsu Lifebook SH531 – példaértékűen elhelyezett csatlakozók

A többiek közül még a Toshibát lehet pozitív irányban kiemelni; ha megcserélnék a két oldalát, akkor a notebook mellett jobbra egerezőknek nyerő lehetne, így azonban éppen az egérre fújja a meleget. Talán balkezeseknek tervezték. Hasonló a helyzet a ThinkPad Edge E325-tel is, viszont annak picike Brazos platformja alig fűt. A többi laptop csatlakozó-kiosztása nem igazán nyűgözött le minket, az Acer Travelmate 8473T esetében viszont nem csak azt kell kiemelni, hogy négy USB-je van, melyek közül az egyik 3.0-s, másik pedig eSATA-s, hanem azt is, hogy aljára került port replikátor csatlakozó, amivel további aljzatokhoz jutunk, és megkönnyíthetjük a laptop beillesztését asztali környezetünkbe. Sajnos az is igaz (többen jelezték, mi is találkoztunk vele), hogy az egyetlen, bal oldali USB csatlakozó – minden bizonnyal az eSATA betét miatt – meglehetősen szorul.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények