Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • canniball

    nagyúr

    válasz Kalandor #14465 üzenetére

    Igaz nem mosógép és nem mai történet, így nem tudom mennyire mérvadó, de mi pár éve kerestünk mosogatógépet, valami alapot, semmi csicsa. Sikerült egy Bosch-t beszerezni, akciósan (más sem lett volna lényegesen olcsóbb). Mint írtam alap modell mégis járt hozzá az Aquastop, s bár a törökök szerelték de szakit még egyszer sem kellett hívni hozzá. (Mint ahogy a jóval idősebb Bosch mosógéphez sem, de ez az eltelt jó néhány év okán már valószínűleg tényleg nem jelent semmit a mai gépek minőségét tekintve.)

    [ Szerkesztve ]

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • pjen

    félisten

    válasz tildy #14559 üzenetére

    Voltam már konyhában,és nem csak enni.A kombinált tűzhely mellett nekünk is ott a dupla konektor a sütőnek és az elszívónak,legrosszabb esetben is2 hetente le van takarítva,elszívó zsírfogó rácsai átlag 2 hetente bekerülnek a mosogató gépbe.

  • PainKiller13

    őstag

    válasz pjen #14621 üzenetére

    Köszi szépen!

    Én ergo a "legolcsóbb" direct driveos gépet veszem, amik megfelelnek a követelményeknek, 1200as centri és 7 kiló.

    Mosogatógépből tényleg a legolcsóbb inox belsőset vettem (beka) és 6 éve hibátlanul üzemel (61kért).

  • mivamma

    senior tag

    Sziasztok!

    Mosogatógép vásárlás előtt állok. Ezt néztem ki: Whirlpool ADP 7570 IX. Ha esetleg tudnátok segíteni, hogy jó választás-e, vagy ajánlani másik gépet ami jobb/megbízhatóbb azt megköszönném.

    Üdv

    [ Szerkesztve ]

    " Aki legény éjjel, legyen nappal is éjjel! "

  • addikt

    Egy kis mosogatógép help kellene, kb 2 hónapja van meg, használom serényen, de pár dolog nem világos.

    1. Vízlágyító sóból mikor és mennyit kell bele tenni? Annyit írt a kézikönyv, hogy indításkor fél liter víz és 1.2kg só. De arról semmi infom nincs, hogy ezt mikor és mennyire kéne utántölteni.

    2. Ugyanez az öblítővel... Ott elvileg van egy kis lyuk, amibe ha belenézek egyre kisebb fekete pöttyöt kéne látnom, ahogy fogy az öblítő. De őszintén én semmit nem látok abban a lyukban. Vagyis mindig tök ugyanúgy néz ki.

    3. A mosogatószer adagoló is kicsit fura nekem. Elvileg külön rekesz van az elő- és külön a rendes mosásnak. De a fedél ugyanaz, szóval, amikor az nyílik akkor a gépbe kerül minden mosószer. Innentől mi értelme van a külön rekeszeknek?

    4. Ráadásul a kézikönyv szerint az előmosó rekeszbe ilyen 3-4-5gramm mososzerport kéne rakjak. Ilyet por formában még sehol sem láttam. Mindenhol csak a tabletták vannak. Ez a része annyira nem zavar, így is szépen mos, csak nem túl logikus. Nem igazán látom a szerepét a két külön rekesznek, meg amúgy is honnan szerezzek 4gramm mosogatószert. :)

    [ Szerkesztve ]

    ''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Ha van itt mosogatógép vegyszer szakértő ... (nem sikerült döntenem, hogy hova sikeresebb beilleszteni egy kötőjelet a három szó közé :DDD), akkor lenne pár..., nem is annyira kérdésem, mint inkább empirikus és pseudo-science (:D) tapasztalatom/véleményem, amihez hozzászólhatna, hogy "okosodjak".

    Annak idején úgy mondták a tapasztaltabbak, hogy mindig mindenből tegyek bele (só, mosogatószer, öblítő), méghozzá leginkább Aldi-Süd W5 terméket (még az se mindegy, hogy melyik Aldi...), amiből először kaptam is egy "ajándékcsokrot".
    Később némileg véletlenszerűen vásárolgattam bele ezt-azt, de inkább csak úgy arra alapozva, hogy középkategóriás ára legyen valamilyen közismert márkából (remélve, hogy az nem is túl gagyi, de még nem is nagy lehúzás, de hosszabb távon is nehéz tapasztalatot összegezni, hisz nem tudom kétszer egymás után pontosan ugyan azt a töltetet beletenni, mindig minden mosogatás egy kicsit más...).
    Végül a Finish termékekre szoktam rá, mert azokból találtam viszonylag nagy kiszereléseket közepes áron olyan boltban, ahová amúgy is járok néha.

    1:
    Mikor először elfogyott az öblítő, akkor örültem, hogy nem csap meg többé a denaturált szesz szaga (mint ha fagyálló vagy szélvédőmosó lett volna benne), aztán mikor először elolvastam a boltban a matricán, hogy mi is van az öblítőszerben, akkor úgy döntöttem, hogy némi ártalmatlan vízkőcsepp nem zavar annyira, mint a lappangó félelem, hogy van ebben valami olyan vegyszer is a citromsav mellett, amit talán nem kéne megenni.
    Gondolkodtam már rajta, hogy teszek bele étkezési citromsav oldatot, de még sohasem tettem meg. Kicsit félek, hogy hosszabb távon korrodálná a fémeket (vagy még hosszabb távon akár az üveget), ha kis mennyiségben is, de hosszabb időre rászárad. (Tudom, hogy a tablettában is van erősen korrodáló szer, de azt elvileg le is öblítjük egy óra óta, nem hagyjuk rajta gyakorlatilag örökre, folyamatosan kis mennyiségben, de rendszeresen pótolgatva...)

    2:
    Később, mivel nem is nagyon találtam olyan tablettát, ami nem "hattrilliárd az egyben", és erről azt írta a gép használati utasítása, hogy a "szupermulti" tablettáknál elhagyható a só (és megnyomható egy gomb, hogy ne jelezze a só hiányát, de ez a gyakorlatban nem működik, mindig ég a figyelmeztető LED), illetve mivel nem túl kemény errefelé a víz, így el is hagytam azt a sót...

    3:
    A gépbe eredetileg por járna, ~25g a szigetelt, ~5g az előmosó tartályba (a normál és intenzív programhoz, ahol van egy-két előmosás). Ezt egy ideig úgy oldottam meg, hogy az előmosóba löttyintettem érzésre durván 5ml mosogató gélt (egyszer megnéztem, hogy meddig lepi el a vájatot 5, 10, 20ml víz és utána "szemre" adagoltam). Általában tényleg segített, ha tettem bele 5-10ml közti mennyiséget, főleg ha zsíros edények mentek bele (mint ha sokkal kevesebb cucc tapadt volna a szűrőbe, mert nem volt enyhén zsíros tapintása takarításkor), tehát tapasztalati alapon sem tűnik hülyeségnek, hogy az egy-két előmosás ne "üresen" (tiszta vízzel) menjen, hanem némi vegyszerrel.
    Viszont, ha a ~20 mosogatáshoz való tubust elhasználom ~80db tabletta mellé, már az is szépen megdobta az árat, hisz majdnem annyi a kis tubus gél, mint a nagyobb kiszerelésű tablettadoboz.
    Szóval egyre többször próbálgattam gél nélkül, csak egy szál tablettával, hátha az is elég jó...

    --

    De visszagondolva talán mégis csak romlott a mosogatás minősége, ahogy egyre kevesebb cuccot tettem bele. Egyre többször volt olyan, hogy valamit otthagytam még egy körre, mert maradt rajta egy kis folt, illetve elkezdtem megfigyelni némi vízkőszerű lerakódást (filmréteg jelleggel, nem vastagon) a gép falán is, amit rögtönözve úgy szedtem le, hogy beleszórtam egy zacskó citromsavat és végigküldtem egy gyorsprogramot.

    --

    Szóval egyre jobb ötletnek tűnik citromsavat tenni az öblítőszer tartályba (hogy a gép fala se legyen "vízkőhártyás", illetve akkor már a poharak se foltosak), illetve mégis csak önteni sót a sótartályba, még ha amúgy feleslegesnek is tűnne (az úgy is aprópénz és nem árthat az egészségnek se...).

    Mosogatószer port pedig nem láttam még boltokban, de most webáruházban találtam egész olcsón Finish Classic-ot.
    Szóval ezen gondolkozom, hogy vajon lenne-e olyan jó ez a por az eredeti leírás szerint a két tartályba szétadagolva (+ dedikált só), mint a "divatosabb" sok:egy tabletta + a az előmosó tartályba adagolt gél. Elvégre az a gél valószínűleg ideálisabb a hideg és langyos előmosáshoz, mint a "klasszikus" por, ami nehezebben oldódik és inkább meleg vízhez való. :U

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • pjen

    félisten

    válasz Csabroncka #15023 üzenetére

    Nem is értem,mosogató gépet,hűtőt tudnak csinálni rozsdamentes burkolattal,akkor mosó gépet mért nem?

  • Intel fan11

    őstag

    válasz st6969 #15049 üzenetére

    Tessék 1 szárítógép Ákciós! Én Bosch gépekbe ruháztam be! Bosch a mosogatógépem, szárítógépem és most már a tűzhelyem is! :D

    [link]

    Más: Ma meghozták a tűzhelyem! Elvitték a régit olyan jó volt h a koma kezébe leszakadt az ajtó pont az utcán jártak már leesett kiesett belőle a sütő tálca volt olyan csörgés! Na mondom ezek anyáznak a szarommal 1ütt :D :C

    [ Szerkesztve ]

    Battletag: hojszi#2983

  • Met

    nagyúr

    válasz Mr.Csizmás #15071 üzenetére

    Hogy mit szeretnél?
    A linkelt mosogató gépnek az előlapján nincs semmi, olyan bútorlapot teszel rá amilyet szeretnél.

    "If in doubt, flat out!" Colin McRae

  • D4v3

    őstag

    Mediamark red friday-en kinéztem most egy Bosch mosogatógépet, ami cserélné majd a 10 éves, hibás vezérlőpanelű Pelgrim gépünket. Ezt anno 40k-ért javították volna meg, de inkább nem kértük. Mit tudok vajon kezdeni így vele? :)

  • Morris

    veterán

    Hi!

    Mosogatógéppel kapcsolatos kérdésem lenne:

    Mi van abban az esetben ha az adagolható só mennyiséget illetve az öblítő mennyiséget a maximális szintre rakom a gép beállításainál.
    Mi történik ekkor?
    Mostanában elkezdtem észrevenni némi foltosodást az üvegpoharakon. Nem értem a dolgot, mert eddig gyönyörűen mosogatott. Természetesen a beállításokhoz nem nyúltam.

  • Acef

    addikt

    válasz D4v3 #15136 üzenetére

    A régi géppel? Sajnos semmit.

    Só, mosogató, .....
    Mindenki másra esküszik. Próbálgasd, nyugodtan kezdheted a Lidl-s, stb termékekkel, nem csak a drágák jók.

    [ Szerkesztve ]

  • superecneB

    őstag

    Sziasztok
    Mosogatógép vásárlás előtt állok. 45 cm-es beépithető érdekelne. Extra funkciók nem izgatnak, alapvetően egy megbízható gépet keresnék.
    Mik esetleg a bevált vagy ajánlott gépek?
    Mire jó figyelni a kivalasztaskor?
    Mi az ajánlott összeg amit érdemes raaldozni? (miele ár nem fér bele illetve nem látom indokoltnak)

    Egy apró kis kitétel van: lehetőleg ne olasz gyártmányú legyen (indesit & Zanussi)

  • pjen

    félisten

    válasz fi:zi'k #15237 üzenetére

    Szia.Nekem Bosch mosogató gépem van és azon sincs állapot jelző,pedig jó lenne.Egyszer csak befejezi. :((

  • Real_Necro

    veterán

    Sziasztok!

    Tavasszal nagyobb kecóba költözünk és a gépészet nagy része marad a jelenlegiben.
    Szükségünk lesz új fagyasztós hűtőre, mosogatógépre, gázas főzőlapra és beépített sütőre. Talán még elszívóra is, de az még képlékeny.

    Mosogatógép tuti Siemens lesz, a korábbi beépítettel nagyon meg voltunk elégedve. Hűtőnk Bosch volt, ami szintén bevált. Most is Boschban gondolkodunk hűtőben meg a főzőlapban és tűzhelyben. Mennyire megbízhatóak az utóbbi 2 területen?

    „Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

  • Apollo17hu

    őstag

    Sziasztok!

    Bosch SPV 50E00 EU mosogatógépemet helyezném üzembe, de nem mellékeltek használati útmutatót. Neten is csak cirill betűs manualt találni hozzá. Aki jártas a témában, le tudná írni néhány mondatban, mit kell tenni használatbavétel előtt? Esetleg hasonló típust tudnátok mondani, aminek van legalább angol nyelvű útmutatója a neten? Köszönöm!

    szerk.: Kicsit félreérthetően fogalmaztam. A gép már be van építve, és rá van kötve a hálózatra. Az érdekelne, hogy első használat előtt kell-e vmi speciális programot futtatni rajta, ami kitisztítja a gyártás-csomagolás után visszamaradt melléktermékeket?

    [ Szerkesztve ]

  • pjen

    félisten

    válasz Intel fan11 #15414 üzenetére

    Havonta talán nem kell,ha jó minőségű mosogató szert használsz.Látod azt a gépen hará fér.

  • Sethdobaloah

    senior tag

    valaki tud nekem ajánlani mosógépet és mosogatógépet amin nem csak hideg, hanem melegvíz csatlakozás is van? (a felújítás után már gázos bojler lesz, amivel olcsóbb a melegvíz mint ha a gépek fűtenének maguknak a hidegből)

    ...csak én vagyok helikopter?

  • pjen

    félisten

    válasz Intel fan11 #15620 üzenetére

    Ha azt írja ne is tedd bele.Bosch húsdaráló alkatrészei pont úgy néznek ki mintha rozsdamentes acélból lennének,az MM es eladó szerint abból is vannak.A mosogató gép viszont lehozza a szép fényes bevonatot alatta valami ragadós fogós alu van tehát ki lehet dobni.Nehogy Te is így járj!

  • Intel fan11

    őstag

    válasz pjen #15621 üzenetére

    Jártam már úgy, hogy mosogató gép után rozsdásodott az edény! Erre amúgy kitalálhatnának vmit, mert pl hogy takarítsam el a sütőrácsom amin a hús sült? Rá van égve hozzá sem férek! Régi sütőnél ezt gépbe mostam és jó lett! De ezt így nem merem!

    Battletag: hojszi#2983

  • Yushchenko

    őstag

    Sziasztok!

    Teljesen tanácstalan vagyok. Új konyhába kellene vásárolnom a következő gépeket, de abszolut nem tudom, hogy melyiket válasszam (nagy a választés):
    - beépíthető mosogatógép
    - beépíthető sütő
    - beépíthető indukciós lap

    Tudnátok segíteni, hogy merre induljak el?

  • Yushchenko

    őstag

    válasz Yushchenko #15869 üzenetére

    AEG, Elektrolux, Zanussi termékekről mi a véleményetek (mosogatógép, indukciós tűzhely, sütő)? Milyen tulajdonságokat kell figyelni ezen gépek vásárlásakor?

  • Yushchenko

    őstag

    Voltam ma a Márkaboltban, mert még hétfőig tart egy akciójuk (bár lehet hogy meghosszabbítják).

    A következő sütő/főzőlapot néztem ki:
    AEG BE301352HM + HK 654400 XB
    Bár nem vagyok benne biztos, hogy nekem ilyen gőzfunkció kell a sütőbe, de jó árnak tűnik...

    A másik, amire rá akartak beszélni, az a következő mosogatógép:
    AEG F66600IMOP

    A sütő/főzőlapnál azzal érveltek, hogy NÉMET gyártmányok. Ezekre 3 év garancia van, de ha jól látom csak márkaszerviz általi beüzemeléssel...
    A mosogatógépre EGY év garancia van csak, ami szerint nevetséges...

    Ami nagyon nagy kérdés nekem: A főzőlapra és a sütőre is 3 fázist írnak? Ez azt jelenti, hogy egy fázis (32A) esetén be sem lehet üzemelni?

    A másik kérdésem, hogy a fent említett gépeket szerintetek megrendeljem? Esetleg van másik mosogatógép, aminek inverteres a motorja, több rá a garancia és ajánlott kategóriába sorolható?

  • Yushchenko

    őstag

    Valaki esetleg ismeri a Hotpoint-Ariston LLK 7M121X mosogatógépet? Egyáltalán ajánlottak ezek a gépek? Több rájuk a garancia, mint az AEG-kre.

  • st6969

    őstag

    válasz mzso #16072 üzenetére

    Szia,
    kerámia és kerámia között óriási különbség van. Vannak az olcsó 1 rétegűek (ilyet véletlenül se, szó szerint 1x használatos), és van a drágább több rétegű. Nekem volt mindkettő, de még a drágább sem tartott fél-1 évnél tovább. Ha nem mosogatógéppel mosogatod őket, akkor tudsz növelni az élettartamán (bár ez a teflonosra is igaz). Egy darabig nagyon jó, egy mozdulattal tisztára tudod törölni, nem marad ételszagú. De idővel nálam az történt, hogy egyszerűen elvékonyodik a bevonat azon a részen, ahol érintkezik a főzőlappal (indukciós) és fél év után, bár látszólag ugyanolyan, a közepén könnyen leég az étel. És lassan is melegszik fel egyéb jó minőségű serpenyőhöz képest.
    Tény, hogy sok félét nem próbáltam, mert ritka az az edény, ami kerámia bevonatos és indukciós lapon is használható, minőségi, de nem csillagos ég az ára (10e alatt mondjuk), és esetleg még mosogatógépben is tisztítható.
    Ami biztos, hogy (bocs, hogy már megint ezzel a céggel jövök :P ) az ikeának kiváló minőségű edényei vannak, szerintem nem véletlen, hogy nincs köztük kerámiás.

    (#16071) Acef
    Szerintem ezen a gépen nem tudsz hőfokot állítani. Tegnap én is kipróbáltam a műszálas programot (egy poliészter töltetes takarót volna kellett szárítani), hát "extra száraz" programon se sikerült megszárítani. Hasonló a gépünk, mint az említett típus (csak 260BY a vége). Szóval a műszálas program használatát azt hiszem, befejeztük.

    [ Szerkesztve ]

  • Csabroncka

    Topikgazda

    válasz #03969024 #16156 üzenetére

    A liebherről nagy általánosságban az a tapaztalat, hogy halkabb a többi gyártóhoz képest. Kérdés mi számít neked halknak....

    Jeni: A Miele mosó és mosogatógépekben 100%-osan viszi a prímet, ezekben verhetetlen! A többi háztartási gép esetén ez már nem ilyen egyértelmű!

    [ Szerkesztve ]

    "in medias res"

  • st6969

    őstag

    válasz Bacusuz #16286 üzenetére

    Aldis 10 az 1-ben mosogatógép tablettát használok, és semmi mást nem teszek a gépbe. Valami tesztben jónak minősítették, így kipróbáltam. Nem csalódtam. 5 éve így megy. Egyik legolcsóbb.

  • pjen

    félisten

    válasz Bacusuz #16298 üzenetére

    A ráégett "cuccost" még az ipari mosogató gépeknél iselöbb lesúrolják.Egyébként a mosogatógép szerelők azt mondják,szalvétával kell enni és a tányért evés után a szalvétával kitörölni.Németország elég nagy ahhoz,hogy egyféle víz keménység legyen.Somat gold ot Spanyol ban is árulnak.

    [ Szerkesztve ]

  • ribarszki

    őstag

    válasz Bacusuz #16312 üzenetére

    Azért azzal ugye tisztában vannak a mosogatógép tulajok, hogy a gépükben van egy tartály műgyanta ami lágyítja a vizet, egyrészt a szebb mosogatásért, másrészt a mosogatógép megóvásának céljából. Na most ennek a gyantának a regenerálást csak a tablettában lévő sóra bízni nem túl jó ötlet. A mosogatógép szerelők állítják, hogy kell sót használni, bármilyen tablettát is teszel bele. Egyébként 1kg Lidl-ös só 340ft. Ez fél évre elég. Az öblítő is célszerű, de az tényleg csak a mosogatás végeredményt befolyásolja.

    Viszont soha nem kockáztatnám meg, hogy só nélkül járatom a gépet, még ha 99in1-es tablettám is van. Különösen olyan helyen ahol közepes/kemény a víz.

    (egyébként a Somat Classicban úgy tudom nincs hozzáadott só/öbíltő ezért írja, hogy használjon. A csúsztatás ott van, hogy nem csak a szebb/jobb eredmény miatt, hanem a mosogatógép élettartama szempontjából is. De nem tudom, Mülleres mosogatóport használok ami tökéletes és nagyon olcsó)

    [ Szerkesztve ]

  • ribarszki

    őstag

    válasz w.miki #16487 üzenetére

    Ahogyan az előttm szóló polonic írta, mosógép, mosogatógép Mieleből lehet használt (szerelőtől, garanciával) De porszívót én nem mernék venni..Bár ki lehet fogni, a másik fórumon egy kolléga vásárolt egy használt S5-ös Mielet, és nagyon szépen teszi a dolgát, de azt elismerte, hogy szerencséje volt és nem fogja ajánlani a használt porszívó vásárt, mindezek ellenére sem.

    Igazából porszívót akkor cserélünk ha nagyon lestrapáltuk, ha nem figyeltünk oda a megfelelő minőségi kiegészítőre és ezáltal csökken a motorerő, ha már belekerült 1000 óra egy panzióban péládul. Jellemzően ilyen gépek kerülnek a használt piacra. És ugye nem tudod milyen porzsákkal használták, hány óra van a motorban.

    Ezt mindenki maga döntse el, de porszívóból nem mernék használtat venni..

    [ Szerkesztve ]

  • ribarszki

    őstag

    válasz polonic #16501 üzenetére

    Tényleg nagyon kíváncsi vagyok, mikor nézegettétek a gépeket, akkor a szakboltban milyen érveket hoztak fel a Miele G 6410 SCi 430ezer ft-os mosogatógép mellett a belépő 180 ezer forintos ellenében?

    Úgy értem én is mint az emberek 98%-a, három-négy programot használunk a mosogatógépen. A fogyasztásban látom van különbség, de az kb 1500-2000Ft éves szinten. Valószínűsíthető, hogy már a belépő modell is elketyeg 15 évig. Mosogatás minőségében szinte biztos, hogy a belépő modell is kifogástalan végeredményet hoz. Ebben is van felül evőeszköz tálca.

    Milyen érveket tudtak felhozni a 430k-s gép javára? Jobb anyagok? Jobb illesztés, tartósabb mechanika? Mert akár hogy is nézem, a belépő modell minden igényemet kielégítené, és nem látom okát plusz 250ezer ft elköltésének.

    De ez az én indokom, mit mondott a bolt?

    A C2 Parquet meg jobban megéri mint a C3, és 20k-val olcsóbb. Ezt tapasztalatból mondom. Nekem C3 Totalcare van, de ha újra kéne vennem, C2 Parquet modellt vennék :)

    [ Szerkesztve ]

  • st6969

    őstag

    válasz Dave™ #16538 üzenetére

    Próbáld ki az Aldis 10in1 mosogatógép tablettát (ráadásul a héten akciós is lesz, ilyenkor szoktam 2-3 dobozzal bevásárolni belőle). Már nem emlékszem hol olvastam, de valami teszten volt előkelő helyezett márkás társaival szemben. 5 éve ezt rakjuk a gépbe, semmi mást (se öblítő, se só) Húszonpárforint...

    (#16536) kisbalazs83
    Pár hsz-t olvass vissza, pont erről beszélgetnek...Én egy porzsákos Bosch-t vettem, már ez is megváltás a porzsák nélküli Samsunghoz képest, a következő Miele lesz, mint ahogy a mosogatógépből is.

  • ribarszki

    őstag

    válasz Gabor901127 #16613 üzenetére

    A mosogatógépet csabroncka nagyon szépen összefoglalta neked! Ha újat, akkor azt amelyikre a legtöbb gari van. Ha használt, akkor privátban tudok küldeni elérhetőséget/honlapcímet ahhoz a Miele szerelőhöz, akit itt ajánlunk a fórumon. (használt gépeket árul, átnézve, 1 év garival.)

    Porszívó: Ha minél kevesebb nyűg a cél, és szívjon rendesen, legyen megbízható gép, akkor a Miele C1 powerline. 43k. (szetei.hu, miele.hu) egy dologra kell figyelni, mindig eredeti porzsákot használj hozzá. 10 évig nem nagyon lesz gondod porszívóra..

    [ Szerkesztve ]

  • Csabroncka

    Topikgazda

    válasz Dave™ #16610 üzenetére

    Az igazság az, hogy és sajnos csak ismételni tudom magam, hogy a Miele mosó és mosogatógépben mind a lakossági mind az Ipari felhasználás tekintetében úttörő szerepet töltött és tölt be a mai napig. Ez tény, nem valamiféle márkaelfogultság az biztos.
    Ami hátrány lehet a régebbi gépekre nézve az az energiafelhasználás, de itt azért 7-10 éves gépek is már A+ minősítésűek, tehát akkora különbség nem lesz.
    A Miele amúgy nehezen rozsdásodik, mert tűzzománcot alkalmaz ami nehezen pattan meg, illetve a belső vázak mosógépek esetén horganyzottak.
    Az én mosógépem például 9 éves (használtan vettem) egy alap felültöltős Miele gép, de így is például tartalmaz főző/fél/automata programot illetve nyílásra forgatja a dobot és van benne gyűrődésvédelem, ami hátrány lehet, hogy nem tudom előre programozni és K.B. nehéz - de ezen kívül eddig sem én sem a feleségem nem panaszkodott rá, vagy nem éreztük okos funkció hiányát :N .

    Más kérdés, hogy (pláne ha igazán jó szériát fog ki az ember) akkor ezek tényleg atomtámadás után is működnek, valamint az alkatrészellátás kifogástalan és azok ára!!!!!!! nem magasabb az alap gépek alkatrészárainál.

    -teszem azt például egy lúgszivattyú a mosógépbe, ami mondjuk megadhatja magát x idő után......

    ribarszki : utánanézek én is kipróbálom!

    [ Szerkesztve ]

    "in medias res"

  • Csabroncka

    Topikgazda

    válasz Atesz 666 #16653 üzenetére

    Attól függ mire kérdeznek rá, azt te sem gondolod, hogy minőségben és tartósságban az Electrolux prémium termékei sem kényelemben sem tartósságban nem adnak többet, mint egy alsó kategóriás 10-15 ezres gépük :(

    Fontos dolgok - általában a legtöbb ember számára, hogy akkor amikor akarja működjön!

    Innovatív dolog - én ezekkel vigyáznék, a feleségem kézi mixere Bosch 3 funkciója van 0-1-2 ;] , ebben az árban talán még LCD kijelzős gép is beleférne kínaiaknál, 8 sebességfokozattal. Ugyanakkor az biztos, hogy az első keményebb tészta hazavágja a gépet.

    Miből gondolod, hogy Miele van minden téren sztárolva? Három eset áll fenn, ebből számomra kettő vitathatatlan tény: Mosó és Mosogatógépben éllovasok mind a minőségben mind az innovációban, itt a fórumon még ajánlják a porszívókat is. Ezen kívül nincs más olyan helyzet ahol említve lenne, pedig van ott hűtőgéptől kezdve az indukciós főzőn át a robotporszívóig minden!

    "in medias res"

  • Killer01

    őstag

    Ért itt valaki a mosogatógépekhez? Lassan ott tartok, hogy szétverem a sajátomat a szerelővel együtt....
    Szóval van egy másfél! éves AEG Proclean F66702W0P mosogatógépem, ami kb 14 hónapig (gari 12 hónap) gond és probléma nélkül működött. Aztán i20 hibákkal random leállt. Mivel volt/van rá kiterjesztett Groupamás gari, ezért márkaszerviznek nevezett hülyék gyülekezete ingyen -de kb 3 hét alatt, oda vissza szállításokkal- megoldotta a problémát. Viszont azóta -szintén random- auto programon nem szárít, öblítés után ír 25-30 percet vissza, átvált a szárításra, majd rögtön utána 0 perc és végzett. Az edényekről meg folyik a víz...
    Szerelő járt kint, szerinte a gép jó mer' semmilyen hibát nem ír ki sehol, a tesztprogram is szépen lefut. WTF?

  • pjen

    félisten

    válasz Morris #16745 üzenetére

    Szia:Hűtő:Elektrolux vagy 10 éve,igaz fehér

    :mosógép :fagor.8 év alatt 1 szivattyú csere 2 hete.

    mosogatógép:bosch,hibátlan 6 éve

    Mikró Samu grilles 6-7 éves

    Gáz tűzhely komplett van.

    Szárító gép napelemes.
    Csak azért soroltam fel mert ezek szinte hibátlanul működnek hosszabb ideje.

    polonic:ez a bedöglés lutri.Előző mikronk egy LG volt kb 20 évig, akkor legolcsóbb a piacon,csúnya barna,kidobtuk mert már utáltuk,de hibátlan volt.

    [ Szerkesztve ]

  • Dave™

    nagyúr

    válasz polonic #16817 üzenetére

    Én meg egy komolyabb Miele mosógép árából kis túlzással a teljes lakás gépesítését megoldottam, normális minőségű gépekkel. Hirtelen összeadva 550 ezer Ft kb, Electrolux sütő A+, mosógép 1200/6kg/A+++ és félindukciós főzőlap, Bosch A++ inox hűtő 5 év garanciával, A+ inox mosogatógép 2 év garanciával, Gorenje inox páraleszívó és grilles beépíthető inox mikró, mindkettő 3+1 évgaranciával. Mieleből ez lett volna kb. 1,5-2 millió, lenne talán 1-2 olyan extra funkció amit kihasználnák, a többségét valószínűleg nem. Inkább elnyaraljuk azt a pénzt, aztán majd akkor aggódunk sok év múlva, ha elromlik valami, addig sem áll benne az a plusz 1-1,5 millió Ft, ami a prémium márka felára.

  • cekkk

    veterán

    válasz polonic #16843 üzenetére

    Nincs figyelmen kívül hagyva.

    Az, hogy a barátomnak van és láttam egy gépet, meg egyszer elmentem egy boltba és ott az eladó meggyőzött, hogy ez a tuti(EZ a DOLGA) és ez alapján ajánlani valamit bátor dolog és butaság.

    Én mindig csak azokat a dolgokat merem ajánlani amivel tapasztalatom van. Ha nem így tennék akkor becsapnám a másik embert, mert tapasztalatlanul állítanék dolgokat.

    Egyebkent meg egyik haztartasi gepunkb se birta 10 evig. Egy whirlpool mosogep volt a max 8 evig, de az is ugy, hogy javitva volt ketszer. Szivattyucsere meg mar fene tudja mi.

    Érdekes nálunk és ismertségi körömben akiknek Zanussi mosügépet adtunk el megy már tíz éve mennek. Anyum WH mosogató gépe lassan 20 éves és 2 szer volt javítva. Akkor ez olyan mint a Miele :P

    Szóval még mindig nincs vele tapasztalatod és nem lehet kijelenteni, hogy ez a gépet nem kell javítani, mert úgy is kell, olyan nincs ami nem romlik el. Na most ha te inkább bele raksz 20 évre előre 1 milliót úgy hogy nincs is meg a rávalód( ezt te magad írtad) akkor követsz el a legnagyobb butaságot.
    Akkor vegyél ilyen gépet ha ott a pénz a zsebedbe és ha kiveszel onnan 1 milliót akkor meg sem érzed. De úgy, hogy nincs is annyit és még másiknak is javasolod csak bele viszed őket a hülyeségbe.

    Nagyon sok jómódú barátom van, akik azért sok milliókat keresnek és van is nekik, ezek közül egyetlen egy helyen van ilyen egy grófnál akik Ausztriából költöztek haza akinél bevallottam azért van mert ha jönnek az ismerősök akkor a kastélyban mutogatni kell, és hogy nézne ki ott egy WH vagy AEG stb....

  • ribarszki

    őstag

    válasz cekkk #16845 üzenetére

    Mosogatógépben, mosógépben és porszívóban egyáltalán nem nagy bátorság Mielet ajánlani. Kérdezd meg a szerelőket, ők talán mérvadóak. Abban viszont igazad van, hogy beletenni 300k-t egy mosógépbe eléggé elgondolkodtató.

    Ár/érték arányban, megfizethető módon a Miele porszívó és a belépő 180k-s Miele mosogatógép ami még megéri. A többi brutálisan drága. Viszont sokkal hamarabb adnék 180k-t egy Miele mosogatógépért mint egy Wh, Elux, Bosch gépért 120-130k-t..

    Illetve ugye ott vannak a használt Mielek, ami még igencsak ajánlható opció.

    [ Szerkesztve ]

  • cekkk

    veterán

    válasz polonic #16848 üzenetére

    Nem ertem a barataim tapasztalata alapjan, akik nyilvan nem basznak at, miert ne ajanlhatnek ilyet.

    Mit nem értesz meg azon, hogy ez nem a saját tapasztalatod és más faszával könnyű a csalánt verni? :U

    Majd ha lesz neked is X éve akkor mond, hogy jó. Akkor most az mérvadó, hogy egyik ismerősömnek Y kocsija van és nagyon jónak találja a másik ember meg nem? Majd ha lenne vele saját tapasztalatom akkor mernék leírni róla véleményt. Persze nem 500 kilométer használat után.

    De ha 2-3 honap altt ossz tudom gyujteni a ravalot egy gepre,akkor miert ne vehetnem meg szepen sorban ezeket a gepeket.

    Mert ha gyűjteni kell rá, és nincs félretett pénzed amiből kifizetsz ilyen prémium terméket akkor ne vedd meg. Inkább vegyél olcsóbbat és cseréld le 5-6 évente és még mindig lehet jobban jársz. Pénzed is mindig lesz, amit másra is eltudsz költeni.

    (#16849) ribarszki
    Én megvettem a C2 porszívót, így lassan 1 hónap után azt mondom, hogy a parketta fej isten király, de egyébként nem ért 70 ezret a gép. A régebbi Eletrolux porzsák nélküli(cyklon vagy milyen) gépem szív hasonlóan és abba már hepa filter volt. A különbség nem ér ennyit, az lassan 6 éves és még baja nem sok volt.

    Viszont sokkal hamarabb adnék 180k-t egy Miele mosogatógépért mint egy
    Hát én meg egy gyártó legolcsóbb termékéért nem adnék pénzt, mert úgy vagyok vele, nem véletlen az a legolcsóbb, sajnos jártam pórul. Ha pedig olyan jó akkor nem 2 év garit adna rá, hanem bevállalna 5 évet simán.

    Illetve ugye ott vannak a használt Mielek, ami még igencsak ajánlható opció.
    Elég sok dolgot veszek használtan, de hűtőt,, mosógépet, sütőt ilyeneket higiéniai okok miatt nem vennék.
    Mondjuk ez csak az én véleményem és hülyeségem. :DDD

    Egy kicsit más:
    A lakás poros hiába porszívózunk sokat, a levegő tisztítók mint a sharp, érnek valamit? Ilyen MLM-es luxtuls és hasonlók elvből nem érdekelnek. Azt ne is mutassátok :D

    [ Szerkesztve ]

  • abcukistván

    tag

    Sziasztok!

    Mosogatógépet szeretnék venni. Paraméterek: beépíthető, 45cm SZ.

    Teka 455S meglepően alacsonyabb áron van mint társai. Ismeri valaki?

    Magyar véleményeket nem találtam róla és észrevettem, hogy Angliában nem is árulnak DW1 kóddal gépeket, ez miért lehet?

    Köszönöm!

  • Bacusuz

    őstag

    válasz Gergőke88 #16963 üzenetére

    Nekünk is bosch volt és nagyon szerettük.
    Volt mikor napi 3x ment.Kb 10 évesen adtuk el a lakást a mosogatót is otthagyva.
    2x kellett ez idő alatt javítani,főként azért mert mi szinte a karéj kenyeret is benne hagyjuk a tányérban. :C ,de nem került sokba.

    Most electrolux van,de nem szeretem.Garancia idő alatt is meghibásodott,felásztatta a konyhámat,pedig nem is belépő szintű gép.

    Érdemes olyat venned aminek az alsó tüskéi eldönthetők,így könnyebben férsz majd el ha nem tányért raksz bele

    ÜDV! Bacusuz. Veszélyes környéken lakom. Ahányszor becsukom az ablakot, mindig odacsukom valaki kezét.

  • Gabor901127

    tag

    Sziasztok!

    Miele Porszívóból érdemes használtat venni, vagy jobb az új mindenképp?
    Most épp C2-eset tervezek, bár ki tudja hogy a C1 elég lenne e. Minden esetre nekem melyiket éri meg venni?
    Mindnek más a neve és az ára is, bár szerencsére ugyan az a gép mindenhol ugyan annyiba kerül kb :)
    Kb ezek a felületek vannak a házban:
    Szőnyeg
    Parketta
    Hajópadló
    Csempe

    Másik a mosogatógép kérdése.
    Miele G690SC -t beszéltem meg az eladóval, viszont az e-mailekre nem nagyon akaródzik válaszolni.
    Ez az az emberke akit még itt a fórumon ajánlottatok nekem.
    Telefonon több sikerem lehet, vagy valakinek van vele vásárlási tapasztalata is?

    Remélem utolsó kérdésem :)
    Nagyon nagy az esély, hogy a mosógépem is elromlott, szóval abból is megkeresném a mieles embert, ha már így belemelegedtem a nagy vásárlásba.
    Itt is ugyan azok az igényeim mint a mosogatógépné kb.
    Legyen jó, ne legyen túl drága, mosson ki, ne menjen tönkre sokáig, gondolom ezt egy használt miele kielégíti.
    Vagy ebből már más kategóriát ajánlotok?
    Szobatársam szerint, csak menjek be a boltba és vegyem meg kb az első 70ezreset ami az utamba kerül és minden jó lesz...
    Mondjuk ez a mosógép azért elég sürgős lenne, mert szeretnék már tiszta ruhában járni anélkül hogy kézzel kéne mosnom :)

    Előre is köszönöm mindenkinek a sok segítséget, meg az eddigieket is :)
    Gábor

  • #40553216

    törölt tag

    válasz cekkk #16816 üzenetére

    Mosógépben hol kapsz fejlettebbet, takarékosabbat? Ha valami „kvantum” mosási technológiát használó mosógépet találnak fel, akkor esetleg. De amíg vízzel mosnak, addig a vizet melegíteni kell, ahhoz meg annyi energia kell, amennyi. Hasonlóan a mosogatógépekhez. 20 évvel ezelőtt egy mosogatógép 15-20 liter vízzel mosogatott, amit most vettünk (Whirlpool ADP7050) a standard programon 9 literrel. Ezt meddig tudnád még csökkenteni. Amúgy 20-25 évig használni egy újra hasznosítható anyagokból készült eszközt pont 4-5x környezetbarátabb, mint ennyi idő alatt 4-5x új gépet venni. Azon túl milyen új funkció lehetne az újabb mosógépekben? Amíg vízzel mosunk, addig a legfontosabb a jó mosószer és a sulykolás megfelelő modellezése, leképezése, a jó öblítés és centrifugázás.

    (#16864) cekkk
    „A régebbi Eletrolux porzsák nélküli(cyklon vagy milyen) gépem szív hasonlóan és abba már hepa filter volt.”
    A HEPA szűrő megléte önmagában szart sem ér. Ezt csak akkor tudnád, ha porallergiás lennél. Legalább ilyen fontos a gép minden nyílásának tömítettsége, hogy a levegő csak ott jöjjön ki, ahol azt eredetileg tervezték.
    Részecskeszámlálós ellenőrzés.
    Az első videóban látszik, hogy nem csak a Miele tud ilyet. Azt viszont tudnod kell, hogy az összes Miele tudja ezt. A már említett forum.index.hu-n volt korábban egy „asszonyság”, akinek a családjában több porallergiás is van. Nekik pl. a Mieléhez HEPA szűrő sem kellett. Régen volt olyan teszt is, ahol a részecskeszámlálót minden lehetséges réshez odarakták egy Miele és egy Dyson esetében. A Dyson nagyon leégett. Kb. mint ez a Hoover a HEPA-szűrőjével. Azóta már nincs meg ez a videó.
    No, látom a videók voltak.

    „Meg azért azt is megnézném, hány embernek van itt új miele terméke”
    8,5 éve használt, újonnan vett W2241 WPS (a gagyi akkori legolcsóbb ;) ) mosógép megfelel?

    „A lakás poros hiába porszívózunk sokat”
    Nyilván egyértelmű ziccer, hogy esetleg egy normális porszívót kellene venni. :DDD

    (#16884) Morris
    Indukciós. Mi 8.5 éve használjuk, tökéletes. Gyorsan melegít, a gáznál is gyorsabban, mert sokkal kisebb a hőveszteség, nem melegszik olyan forróra, mint akármelyik másik, mert csak az edény melegíti vissza a lapot (hosszú ideig úgy sütöttünk olajban, hogy teljesen letakartuk papír kéztörlővel a főzőlapot, hogy kevesebbet kelljen takarítani, ás a papír nem gyulladt meg), előbbiből következően jóval kevésbé ég rá a kaja, így takarítani is könnyebb, ha a gyerek bekapcsolja, de nincs rajta semmi vagy nem elég nagy az a valami (mondjuk csak egy kanál), akkor nem történik semmi, mert önmagában nem melegszik, a kisebb felmelegedés miatt a maradékhő is kevesebb, így ekkor is kisebb valószínűséggel égeti meg magát a gyerek. Viszont egy apácarácsos alacsony fiók mindenképp kell alá, és itt meg kell álljátok, hogy belepakoljatok, mert ezt kell az szerkezet szellőzéséhez. Wokhoz is van már indukciós, csak drága. Azon kívül van lapos aljú wok. De a gáz tényleg jobb, főleg, ha rendes méretű (40 cm) wok van. Bár ez ritka.
    3 fázis sem kell, nekünk egy fázis van csak, mégis használjuk. Van benne reteszelő, amely az egy körre kötött két lapnál megosztja a teljesítményfelvételt, ha az egyik maximumon megy, a másik csak 5-ig mehet a 9-ből. De a legjobb tényleg a három fázis.
    A jó edényekről: nagyanyád legegyszerűbb zománcozott vasedényei is tökéletesek, semmi varázslás nem kell. Vigyél magaddal mágnest, amelyikhez jól tapad, azt vedd!

    Az árengedményt eredményező bolti karcok óta nem tudtunk másokat beletenni 8,5 év alatt. Eleve sokkal ritkábban kell kapirgálni a hozzá adott pengés kaparóval.

    (#16941) st6969
    Nálunk is így működik.

    (#16943) ungawa
    Pl. a 25. és a 1:05 sec-nél látod, hogy minden Miele mosógép egy teherviselő vázra épül. Nem a takarólemezek viselik a terhet, tartják a téglatest formát.
    Nem termelnek veszteséggel. Ezért adják drágán. És azért, mert a minőség és a megbízhatóság miatt drágán adhatják.
    Ott van a Bosch-Siemens csoport két luxusmárkája, a NEFF és a Gaggenau. Meg van Scholtess, és a Fagornak a De Dietrich. Mégis a Mieléről hallasz, a többiről meg alig(ha).
    Lehet, én látom rosszul, de a Miele feje mintha jobban szívna, mint a szintén nem olcsó (sőt, igazából k.va drága) Vorwerké. Vagy másoknál is.

    (#16947) Bacusuz
    Nekünk két év volt 9 éve.

    (#16960) kisbalazs83
    A HEPA szűrő – ugyebár – nem arra van, hogy a rossz tervezés és/vagy kivitelezés miatt a porszűrő rendszer által átengedett sok port mégis megfogja, hanem hogy a HEPA kategóriájának megfelelő méretű port kiszűrje, ami többnyire annyira kevés, hogy HEPA szűrőt évente egyszer elég cserélni.

    [ Szerkesztve ]

  • cekkk

    veterán

    válasz #40553216 #17051 üzenetére

    Szeretem amikor ide jön valaki és hirtelen megmondja a tutit :DDD

    Mosógépben hol kapsz fejlettebbet, takarékosabbat? Ha valami „kvantum” mosási technológiát használó mosógépet találnak fel, akkor esetleg.

    Hol? A boltokban, az én Hotpoint mosógépen mosógéllel kimos úgy mint a más gép 40 fokon kevesebb vízzel. Gondolom a Miele fanoknak az energia címke csak a sötét erők gonosz manipulációja.

    20 évvel ezelőtt egy mosogatógép 15-20 liter vízzel mosogatott, amit most vettünk (Whirlpool ADP7050) a standard programon 9 literrel.

    Akkor 20 év alakkt akár lehet 4 liter is, már láttam olyat gépet szerintem pont miele ami 6.5 literrel mosogat, ja ez miele szóval dicsérd, mert pont a márkád jutott el idáig.

    „A lakás poros hiába porszívózunk sokat”
    Nyilván egyértelmű ziccer, hogy esetleg egy normális porszívót kellene venni. :DDD

    Ezzel lőttél a legnagyobb öngólt mert vagy egy Miele C2 porszívó, vagy is akkor ezek szerint ez nem normális :C Köszönöm! :R

    „Meg azért azt is megnézném, hány embernek van itt új Miele terméke”
    8,5 éve használt, újonnan vett W2241 WPS (a gagyi akkori legolcsóbb ;) ) mosógép megfelel?

    Nekem meg egy zanussi van amivel naponta mostunk akár többször is és semmi baja nem volt még eddig. Na a fórumban van egy ember, puff.

    (#17065) CineDOG1

    Egy egy bullshit. Fejezzük már be, hogy csak a Miele a jó. Nem csak a prémium gyártók léteznek és nem csak azok gyártanak jó minőségű termékeket. Minden elromlik olyan nincs ami nem fog.

  • ribarszki

    őstag

    válasz Atesz 666 #17113 üzenetére

    "Pld nekem az egyik azt mondta,hogy a Miele egy túlárazott vacak,erről csak ennyit. " Egy mosógép szerelő mondta? Vagy életében nem látott még távolról sem Miele mosógépet, vagy nagyon át akart verni.

    Abban azért egészen nyugodtan megegyezhetünk, hogy a mosógép, mosogatógép, szárítógép szerelők 90%-a megbízható, tartós, jól szerelhető gépre (ha nem számít az ár) Mielet fog ajánlani. Lehet ezt ragozni, de ez van.

  • #40553216

    törölt tag

    válasz Bacusuz #17153 üzenetére

    Kb. ehhez a keménységhez van beállítva (ahogy tudom) minden gépnél gyárilag a középső érték. Ez a 3-as 4-es határán mozgó érték.
    Párhuzamos fórum Mosogatógép topikjában teszt szerint 5-6° dH keménységű.

  • Csabroncka

    Topikgazda

    válasz Bacusuz #17153 üzenetére

    1. Mosogatógéphez nem kell polifoszfát!

    2. az összefoglalóban is leírtam, hogy vízlágyítás szempontjából sem mindegy, hogy mosogatógépről vagy mosógépről beszélünk!

    3. mosógépben a polifoszfát mellett + vízlágyításra érdemes mosószódát használni, a nálad lévő német keménységre 5kg ruha esetén kb 2-3 evőkanál szóda és a mosószer mennyisége gél esetén harmadolható, a mosópor adagolást nem tudom, és hosszútávon nem is javaslom a gépben (adagoló csövek és tartály) képződő lerakódások miatt.

    "in medias res"

  • Csabroncka

    Topikgazda

    Kisebb háztartási balesetet követően (elrepedt a mosogatógép kifolyócsöve) ismételten néhány meglepő csoda dolgot találtam takarítás közben a mosogatógépben.

    Szóval a foltos poharak esete: milliószor előfordul a kérdés, és ugye a rossz öblítőbeállítás az oka, mert ha kevés az is ugyan olyan rossz mintha túl sok (feltételezve, hogy a sóadagolás jó).

    Gondolom én a legtöbb gépben ugyan így van kitalálva ezért gondolom leírom: Tehát a tabletta és az öblítő beadagolását indezitéknél egy szolenoid mágnessel oldották meg, kis egyszerű mecheanikus kar akasztja ki a rugós tabletta ajtót, és -most jön a poén- ugyan ez a szolenoid egy másik kis karral gumis pumpán keresztül bepumpálja a beállított mennyiségű öblítőt. A vicc az az egészben, hogy az egész ugyan úgy be tud túrósodni és ragacsosodni, mint a mosógépnél, tehát idő elteltével takarítani kell a kijáratot.

    Ebből az következik, hogy bizonyos idő elteltével (évek) nem biztos, hogy a gyantakapacitás csökkenés miatt foltosodnak a poharak, hanem egyszerűen nem pumpálódik be a megfelelő mennyiségű öblítő.

    [ Szerkesztve ]

    "in medias res"

Új hozzászólás Aktív témák