Hirdetés
Konfiguráció
A router a szokásos módon telepíthető, összedugva az Internet felől (jelen esetben az ADSL modemből) érkező vezetékkel egy szintén kábelesen, DHCP-n IP-t kapó gépről érhető el az eszköz webes beállító felülete. Pályafutásunk során számtalan ilyen eszközt vizsgálva sokféle felülettel találkoztunk.
Jó, még jobb, kevésbé jó vagy rossz felület, láttunk már sokfélét. Az elsők közé tartozik a jelenlegi: a könnyen áttekinthető szerkezet mellé ízléses grafika társul – elsőrendű. Az alapvető internetkapcsolati és időbeállításokat külön egyszerűsített varázsló segíti, míg minden mást az Advanced Setup alá rejtettek a fejlesztők.
A lehetőségeket tekintve megtalálunk minden alapfunkciót, melyeket egy ilyen eszköznek el kell látnia. Ezek részletezésére most nem térünk ki, de megemlítjük, hogy – szokásos módon – többféle hálózati kapcsolattal bírhat a WAN portja (fix IP-től a kábelmodemes megoldásokon át a PPP over Ethernet vagy egyéb ADSL-megoldásokig), az állandó kapcsolatról automatikusan gondoskodik. Konfigurálható (vagy letiltható) a beépített DHCP-szerver, címfordítást (NAT) állíthatunk be, virtuális szervereket adhatunk meg, vagy a különleges alkalmazásaink előtt nyithatunk meg egy-egy porttartományt, no meg természetesen akár DMZ-t is beállíthatunk. UPnP-t is támogat a router, a firmware pedig frissíthető. Fontos alaptulajdonság, (melyet sajnos egy-két eszköz mégse támogat kapásból), hogy dinamikusan domainnevet rendelhetünk a szolgáltató által gyakran változtatott IP-címünkhöz valamely e célra szakosodott (ingyenes) szolgáltatást igénybe véve (pl. DynDNS.org vagy No-IP.com).
Az alapfunkciók közé tartozik a tűzfal is, melyet külön ki kell emelnünk. Nemcsak a behatolásvédelem miatt, melyről e-mailes riasztást tud küldeni, hanem a kimenő forgalom alapos szűrése okán is. Nagyon tetszett a teljeskörűen konfigurálható hozzáférés-felügyelet. Belső hálózatunk bármely gépére külön szabályozhatjuk, milyen forgalmat engedünk róla, és milyet nem. Sőt, mi több, különböző időzítési szabályokat is definiálhatunk, mellyel például munkahelyeken beállítható, hogy törzsidőben (9-től 4-ig) csak az e-mail-forgalom mehessen, de aztán a tovább maradó kollegák kedvenc multiplayeres játékukkal pihenhessék ki a nap fáradalmait. (A legismertebb portok külön ki vannak emelve a konfigurálás megkönnyítése végett.) Ugyanígy hasznos, hogy a weboldalak URL vagy akár kulcsszó alapján is szűrhetők, ezt talán aggódó szülők fogják legtöbbet igénybe venni. Hálózatunk védelmét szolgálja, hogy MAC-cím alapján is korlátozhatjuk, ki kaphat IP-t s ki nem. Ez a funkció a WLAN-forgalom esetén kvázi kötelező, de a bedrótozott világban is hasznos.
A megfelelő engedélyek kiadásával természetesen a router menedzselésére távolról is lehetőség van, ugyanakkor itt is gondoltak a biztonságra. Nem kell feltétlen mindenkinek látnia kívülről, hogy milyen eszköz vigyáz az otthoni hálóra, korlátozhatjuk a hozzáférést egy megadott IP-címre, vagy IP-címtartományra. Így lehetőség nyílik a munkahelyünkről vagy kollégiumi gépről az otthoni hálózat felügyeletére, miközben mások nem próbálkoznak az alapjelszó megadásával. (Azt úgyis rögtön megváltoztattuk. Ugye?)
Az útválasztó naplózása ugyan egy helyen történik (a státusz alatt látszik), de kellően alapos. Amit hasznosnak tartunk, az a syslog szerver megadása, ezt kisirodai hálózatokban talán többet is fogják használni, ugyanakkor otthon nem valószínű. Kár, hogy nincs mód egy bizonyos mérethez vagy időzítéshez kötött e-mailes log fájl küldésére.
A router WLAN részét az elvárható minimumon túl (SSID-megadás, MAC-szűrés, b és g szabványok támogatása, csatornaválasztás) ugyancsak felvértezték extra funkciókkal. Ezek közé tartozik a hatékonyságot és hatótávot növelő „Long range mixed” mód és az 54g+ opció. A biztonságot a kevésbé ajánlott WEP és a fejlett WPA titkosítási módok jelentik. Nagyon hasznosnak találtuk a WDS (Wireless Distribution System) támogatását. Ennek lényege, hogy az útválasztó a rádiós interfészén keresztül képes jelismétlőként (repeaterként) működni, magyarán szólva, ha az utca túloldalán levő router is támogatja a funkciót, akkor megfelelő beállítással a levegőn keresztül létesíthetünk egy közös hálózatot. (Akár egy közös Internet-kapcsolatot is megoszthatunk ily módon, persze természetesen csak a megfelelő jogi engedélyek birtokában)
A beállítások garmadáján végigszöszölve jogos az igény, hogy ezeket elmenthessük, szerencsére erre is van mód, így egy kísérletezősebb délután után bármikor visszaállíthatjuk a biztosan működő verziónkat.
Hasznosnak találtuk, hogy egyszerre csak egy példányban érhető el a beállítófelület, más gépről „Duplicate Administrate” felkiáltással utasítja el a kapcsolatot, ugyanakkor a biztonságot szolgálja az is, hogy bizonyos hosszúságú inaktivitás után magától kilép. Nem találtuk az uptime kijelzését, lehet, hogy a számláló túlcsordulástól tart a USR? Viccet félre téve tényleg stabilnak és megbízhatónak bizonyult a router, de ne vágjunk az események elébe.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!