Úton, kétmagos AMD processzorral

Hirdetés

Tesztközelben - I.

A két MSI notesz külső felépítését tekintve tehát teljesen azonos, belső kialakításukat tekintve pedig egymáshoz nagyon hasonlóak. A négy említésre méltó különbség – mely csekély mértékben kihathat a teszteredményekre – a memória-alrendszer órajele (az inteles gép 266 MHz-en, az AMD-s 319 MHz-en járó DDR2 memóriát tartalmaz), a processzor órajele (a Core Duo 60 MHz előnnyel indul), illetve a másodszintű gyorsítótár mérete (jelen esetben 2 x 256 kB kontra megosztott 2 MB – szintén a Core Duo javára). Végül az S271B-be 1 gigabájt memóriát építettek, ezzel szemben az S262 tulajdonosának be kell érnie ennek a mennyiségnek a felével.

A Turion 64 X2 processzor gyorsabb memóriabusza, illetve a fejlett integrált memóriavezérlőnek köszönhetően az AMD processzora jelentős előnnyel végzett riválisa előtt az Everest memóriatesztjeiben. Az Athlon 64-alapú CPU-k ezekben a tesztekben amúgy is hagyományosan erősnek mutatkoznak, most sem volt ez másképp; a Core Duo egyedül a memóriaolvasás sebességét tekintve tudta megközelíteni a kétmagos Turiont.

A memória késleltetését mérő tesztben látszik, hogy a Pentium M-érához képest valamennyit javult az Intel processzorok helyzete, a hamarosan érkező Core 2 Duo változatok pedig további javulást ígérnek, legalábbis a mobil variánsokkal megegyező felépítésű asztali változatokkal elvégzett korábbi tesztjeink alapján ilyen következtetést vonhatunk le.

Bár a tömörítőprogramok sebessége is jelentős mértékben a memóriasebesség függvénye, a kétmagos processzorokban rejlő erőt kihasználó 7zip tömörítőprogram legfrissebb változatával elvégzett mérés az Everest eredményeihez képest homlokegyenest ellentétes képet mutatott. Itt az inteles rendszer – alighanem a négyszer nagyobb és eltérő szervezésű másodszintű gyorsítótár áldásos hatását kamatoztatva – 37 másodpercet vert rá a Turion 64 X2-vel szerelt S271B-re, integrált memóriavezérlő ide, gyorsabb memóriabusz oda.

A kódoló-konvertáló programok közül ezúttal kettőt választottunk ki az összehasonlító tesztünkhöz. Először a szokásos módon, MPEG-2-ből WMV-t konvertáltunk Windows Media Encoderrel – ennél a tesztnél, ha csekély mértékben is, de az inteles S262 került ki győztesen. Fordult viszont a kocka XviD konvertálásnál, itt a kétmagos Turionnal ellátott S271B végzett hamarabb – csaknem fél perces fölénnyel. Utóbbi mérésnél jó eséllyel a memória órajelének különbsége dönthetett, esetleg a nagyobb kapacitású rendszermemória is közrejátszhatott még az AMD-s rendszer győzelmében.

A renderelési sebességet mérő tesztünk ezúttal a Cinebench tesztprogram 9.5-ös változatára épült, itt a két rendszer elsőre hajszálra egyező pontszámot kapott, így a mérést többször is megismételtük, de mivel ettől az eredménytől nem mértünk szignifikáns eltérést, ebben a tesztben végül döntetlent hirdettünk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Azóta történt

  • Nyár végi egyveleg

    Továbbra sincs megállás a hazai hardverpiacon. A héten új alaplapok mellett házak, tápok, notebookok is érkeztek.

  • Lenovo noteszgépek: a sárkány belép

    Az IBM PC üzletágát felvásárló Lenovo hadat üzent a világpiaci szereplőknek. A gyártó két noteszgépét vizsgálva megpróbáltuk kideríteni, vajon mennyire életrevaló a kínai sárkány a Nagy Falon innen.

  • MSI M677 - kikristályosodva

    Megnéztük, elég-e 120 darab Swarovski kristály, hogy az MSI betörjön a luxusnotebookok piacára.

  • Processzoros körkép

    A hazai hardverpiac újdonságai mellett betekintünk a processzorverseny pillanatnyi állásába.

Előzmények

Hirdetés