Kevesebb mag, több AI: teszten az Intel Lunar Lake

Az Copilot+ szintű új notebook-platformot egy ASUS Zenbook S 14 ultrabook segítségével próbáltuk ki.

Beviteli eszközök, hang, üzemidő, értékelés

Nagyon vékony notebookról lévén szó, a billentyűzet kapcsán muszáj némi kompromisszumot kötni. Az alapok természetesen rendben vannak, a szilárd gépháznak köszönhetően nem hajlik, rugózik semmi. A kapcsolók visszajelzése is jól eltalált, se nem kemény, se nem túl puha. A gombok maguk sem lötyögnek. Ami gond, hogy nagyon rövid úton mozognak, ez a kelleténél valamivel „keményebb” érzetet kelt.


[+]

Extra billentyűk, pláne numerikus rész a kisméretű gépházon nem fért el, és a kurzormozgatók is összenyomottak – hiába, a kis méretnek az ergonómia területén bőven vannak hátrányai.

A Zenbook S 14 UX5406 oldalanként két hangsugárzót használ
A Zenbook S 14 UX5406 oldalanként két hangsugárzót használ [+]

Hangrendszerként az új Zenbook 2+2-es kiépítést használ, tehát két mélyebb és két magassugárzó felel a megszólalásért. Viszont a vékony gépházban (melyből oldalra kell a hangoknak távozni) ez sem tud csodát tenni, tehát a mélytartományról nagyjából 120 Hz alatt le kell mondanunk. A hangerő, a torzítás (jobban mondva annak hiánya), illetve a dinamika azonban rendben van.

Üzemidő

A kisméretű gépházba az ASUS egy 72 Wh-s akkumulátort szerelt, mely csak 3 wattal kisebb a vaskosabb „nem S” Zenbook 14-be került áramforrásnál. Ezzel pedig az üzemidő kiváló, szinte duplázzuk a Meteor Lake-kel szerelt gép által elért eredményeket:

Értékelés

A Lunar Lake-re épülő, legújabb generációs ASUS Zenbook S 14 egy kiváló notebook: elegáns, strapabíró, jól hordozható, gyors, üzemideje pedig egészen kiemelkedő. Az OLED panellel nagyon jó képminőséget kapunk (mondjuk a fényereje lehetne nagyobb a HDR tartalmakhoz), melynek köszönhetően multimédiás feladatokra is tökéletesen bevethető a gép, az új IGP pedig korlátozottan, de játékra is használható. Viszont elég drága is, 780 000 forintos áráért ugyan 32 GB RAM-ot, meg a legújabb platformot kapjuk, de csak integrált grafikája van, a tapipadról pedig hiányzik a számbevitelt megkönnyítő NumberPad funkció. Nem hibátlan tehát a termék, de ettől még az egyik legjobb noteszgép ebben a kategóriában.


[+]

Ahol kicsit talán kevesebbet kapunk, az a nyers erő: ez az a pont, ahol pedig belép a képbe az Intel Lunar Lake platformja; egyszálas teljesítményben ugyan jobb, mint elődei, de a többszálas feldolgozásnál bizony érezhető a magok és a Hyper-Threading elhagyása. Ez a napi használatban szerencsére nem szúr szemet, a gép reszponzív, a programok gyorsan indulnak és futnak, és különösen a multimédiás szoftverek alatt pedig kifejezetten gyors az összeállítás. Versenytársként ott van viszont a Strix Point, mely erősebb (bár többet fogyaszt), illetve a Qualcomm Snapdragon X platformja is. Ez utóbbi ugyan valamivel még takarékosabban bánik az energiával, de kompatibilitása egyelőre nem tökéletes.

Intel Lunar Lake (Core Ultra 7 258V) ASUS Zenbook S 14 UX5406

Abu85, Wombath

Az ASUS Zenbook S 14 UX5406 notebookot a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények