Tengernyi notebook

Alaplap és nettopok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Fontos részletben módosult Hazai pálya rovatunk hagyományos első bekezdése. Bizony, több mint egy hete már a korábbinál öt százalékkal magasabb, vagyis 25% a hardverekre is vonatkozó áfa. Természetesen az ostor a vásárlókon csattan, minden hardver durván öt százalékkal drágul. Dicséretes, hogy vannak olyan kereskedők, akik egyes akciós modelljeik árát igyekszenek a korábbi árszinten tartani. Ilyen például a SpeedShop, mely az emelés után is nagyon jó áron, 89 890 forintért adja az Asus Eee PC 1000H utolsó darabjait. Szerencsére nincs akkora nagy vész, mert a hardverárak úgyis folyamatosan csökkennek. Egyelőre nincs kilátásban olyan gazdasági helyzetből adódó drágulás, amilyet a tavalyi év végén éltünk meg, szóval pár hónapon belül megint minden annyiba fog kerülni mint korábban.

Újabb Core i7-hez való Gigabyte alaplap mutatkozott be a hazai piacon. Az EX58-UD4P továbbra is a platformon egyedüli Intel X58 északi hidat használja, amit a szokásos ICH10R déli egészít ki. A friss érkező a csúcs alaplapok közé, bár nem az abszolút elitbe tartozik. Ahogyan illik, telerakták minden földi jóval, a legmodernebb zöld és tuningos komponensekkel, japán kondenzátorokkal, rengeteg fázissal és óriási hőcsöves hűtéssel. Három hosszú PCI Express aljzata nem csak az AMD-s CrossFireX-et, hanem az NVIDIA-s SLI-t is támogatja. Érdekes még az alaplapra szerelt TPM biztonsági titkosító technológia, valamint a hat DDR3 modult befogadó memóriarészleg tuningtámogatása, mely DDR3-2100 fölé megy akár. A komoly Gigabyte alaplapnak komoly az ára is, három év garanciával 62 500 Ft.

Úgy tűnik, kezd megtörni a jég az NVIDIA Ion platformja kapcsán. Eddig csak az Zotac ilyen alaplapja volt kapható a hazai piacon, most itt a második fecske, mely talán már nyarat és áresőt is csinálhat. Persze most sem az elitbe tartozó, nagy gyártóról, hanem a kicsike Point of View-ról van szó. Ionos Mini-ITX deszkája azért érdekes, mert jó pár ezressel olcsóbb a Zotac megoldásánál, és néhány ponton még túl is mutat rajta. A kétmagos, 1,60 GHz-es Atom N330 processzort forrasztották rá a szokásos GeForce 9400 chipkészlet társaságában. Mellettük viszont két, notebookokból ismert memóriafoglalat várja a DDR2 RAM-ot. Nagyon érdekes részlet a PCI Express x16 csatlakozó, amibe különálló grafikus kártyát tehetünk. Ahogyan a Zotacra, erre az alaplapra is csak hatcsatornás Realtek hangkodek került, viszont van rajta D-Sub, DVI és HDMI képkimenet, digitális hangkimenet és négy hátlapi USB, valamint ráköthetünk négy SATA adattárat. A jól felszerelt Point of View alaplap vételára 37 500 forint.

Lehet, hogy jobban megéri az árát a Point of View készre szerelt minigépe, amit ráadásul kétféle házban is meg lehet venni – és van még két változat, ami egyelőre nem kapható idehaza. A nagyobb, 22 x 33 x 13 cm-es dobozban kétmagos Atom van Ion platformmal, 2 GB memóriával, 320 GB-os notebookos merevlemezzel, 5,25”-os DVD-íróval és 250 wattos táppal. A kisebb 24 x 19,5 x 7 cm-es dobozba majdnem ugyanezt a hardvert rejtették, csak itt a merevlemez 160 GB-os, az optikai meghajtó vékony, notebookos, a táp pedig 60 wattos. A nagyobb modell durván 75 000 forintért, a kisebb majdnem 80 000 forintért vásárolható meg.

Házak és egyebek

Ismét egy új Cooler Master házat köszönthetünk a hazai piacon. A Gladiator 600 egy átlagos méretű, 440 mm magas és 485 mm mély fekete miditorony, aminek fő jellegzetessége, hogy tápját alulra szerelték, és több 140 mm-es ventilátort tud befogadni. Előlapjának alsó részébe ugyan egy 120 mm-es, kéken világító darabot szereltek, de ide is befér olyan 140 mm-es, amilyen felül van, és amilyenből kettőt az oldallapba is be lehet csavarozni. A sötét előlapot derékmagasságban egy szürke sáv töri meg, ami előlapi csatlakozókat – köztük egy eSATA-t – és gombokat keretez. A ház belső felépítése leginkább a sikeres CM 690-ére emlékeztet. A Cooler Master Gladiator három év garanciával valamivel 18 000 forint alatt vásárolható meg.

Találtunk egy érdekes házat a Super Flower kínálatában is. Az SF-103 egyaránt lehet torony, de fekvő formátumú – mondjuk HTPC – számítógép otthona. Állítva meglehetősen kicsi, magassága csupán 37 cm, mélysége 42 cm, szélessége pedig 14 cm, mégis elférnek benne az ATX alaplapok és a teljes magasságú bővítőkártyák. Meghajtóból viszont csak két nagyot és két kicsit tud befogadni, ami mondjuk mozigépek vagy egyszerű, irodai masinák esetében bőven elegendő. Tápját érdekes helyre, eleje alsó részébe tehetjük, de ez is standard ATX méretű. Nagyon szépen kidolgozták az előlapját, itt két optikaimeghajtó-fedél, egy vezérlőgombokkal ellátott rendszermonitorozó LCD, két krómozott gomb és egy lenyíló ajtó alatt előlapi csatlakozók, valamint a 3,5”-os meghajtó kimeneti nyílása található. Utóbbiba célszerű sok az egyben kártyaolvasót tenni. Az ügyes kis Super Flower ház 23 240 forintos vételára szerintünk tudásához mért.

Kevesen tudják talán, hogy hazai „gyártó” is kínál egészen érdekes ventilátorokat. Azért kell itt a gyártó szót idézőjelbe tenni, mert a ventilátoroknál – ahogyan több más terméknél is – annak, akinek a címkéje a dobozra kerül, nem sok köze van a tényleges gyártáshoz. Sok esetben csak egy katalógusból választja ki a neki felépítésben, teljesítményben és árban megfelelő modellt, máskor a tervezésbe is beleszól. Az Englide márkát tavaly alapították, és egyelőre négy termék vásárolható meg ezzel a címkével egészen kellemes áron. Az n.zero classic 80 nevéből következik, hogy 80 mm-es ventilátor. Csúszócsapágya és 12 volton csupán 1500-as percenként fordulatszáma garantálja, hogy nagyon csendben dolgozik, bár légszállítása nem túl nagy. Egy ház elejébe szerelve néhány merevlemez hűtéséhez elegendő légáramlatot hoz létre, vételéra 1150 Ft. Nagyobb, 120 mm-es az n.zero 120 és az n.zero classic 120. A két légkavaró 12 volton percenként valamivel kevesebb mint ezerszer forgatja körbe hét lapátját. Abban különböznek egymástól, hogy a sima n.zero 120 anyaga áttetsző, és jár hozzá négy rezgéscsillapító rögzítő. A 120-as classic vételára 1500 Ft, a jobban felszerelt n.zero 120 pedig picivel 2000 forint alatt kapható. Külön 400 forintért vásárolhatjuk meg a négy rezgéscsillapítót v.zero néven.

Több webkamerát kipróbálva az a tapasztalatunk, hogy a szokásos videocseteléshez a legegyszerűbb modellek is bőven jók lehetnek. A rengeteg pixeles érzékelőnél sokkal fontosabb a megfelelő rögzíthetőség, a jó fókuszálhatóság és a teljesítmény gyengébb fényviszonyoknál. Utóbbi paraméterét nem ismerjük a Genius friss iLook 310 webkamerának, de ügyes, csíptetős a rögzítése, amin vízszintesen körbeforgatható és függőlegesen is kellően nagy szögtartományban állítható, objektívje pedig kézi fókuszos. Mivel csupán 0,315 megapixeles érzékelője van, csak 3800 forintba kerül.

Gyakran a billentyűzetnél, sőt az egérnél is a legfontosabb paraméter az ár. Aki vezeték nélküli megoldást szeretne, az elég nehezen talál olcsóbbat a durván 5500 forintért kapható Genius TwinTouch 600 készletnél. Ebben egy normál kiosztású, négy multimédiás kezelőgombbal felszerelt, vízálló billentyűzet és egy 800 dpi felbontású egér van.

Asus, MSI és Acer laptopok

Tovább bővült az Asus egyszerű, K sorozatú notebookcsaládja a hazai piacon. Pár hete mutattuk be a 15,6”-os K50IJ-t gyengébb processzorokkal, most pedig már itt is vannak a komolyabbakkal szerelt verziók. Úgy gondoljuk, átlagos használathoz bőven elegendő a 2,00 GHz-es Core 2 Duo T4200, mely már 45 nm-es gyártási technológiával készül. Mellé grafikus maggal ellátott Intel GL40 északi hidat telepítettek 4 GB memória, 250 GB-os merevlemez, DVD-író és Draft N-es Wi-Fi vezérlő társaságában, így a vételár 146 000 forintra emelkedett. Szintén a K50-esek családjába tartozik az IN utótagú sorozat. Ezekbe a latopokba NVIDIA chipkészle kerül, amiben komolyabb grafikus mag dolgozik, igaz, a modern játékokhoz ez is kevés. Továbbra is minimál gépekről van szó, ezért kicsit fura, hogy az előbbi K50IJ-nél 30 000 forinttal drágább az a K50IN, amely csak NVIDIA chipkészletében és 320 GB-os merevlemezében különbözik tőle.

Az Asus K sorozatában vannak AMD platformos masinák is, ők AB utótagot kaptak. A K50AB továbbra is 15,6”-os, 1366x768 pixel felbontású monitorral rendelkezik, de benne AMD processzor, chipkészlet és grafikus rendszer van. A 2,10 GHz-es Athlon 64 X2 QL-64 processzorral, 4 GB rendszermemóriával, Mobility Radeon HD4570 grafikus vezérlővel, 250 GB-os merevlemezzel és Draft N-es Wi-Fi modullal szerelt verzió ára egészen kellemes: 153 000 Ft. Sajnos ebben a többi K-s Asushoz hasonlóan nincs operációs rendszer. Lényegesen többet, durván 182 000 forintot kell fizetnie annak, aki a fenti AMD-s konfigurációt 17,3”-os, 1600x900 pixel felbontású kijelzővel szeretné az Asus K70AB notebookban.

Tovább erősödnek az MSI játékosoknak szánt, G sorozatú notebookjai. Korábban mi is kipróbáltuk a GT735-öt és GX620-at, melyeknek nagyon meg voltunk elégedve igényes, alumíniummal borított házával és tuningos teljesítményével. Most itt a GT627, amelyet pontosan ott fejlesztettek, ahol a játékosok legjobban igénylik, tehát a grafikus rendszernél. Mivel a G után T sorakozik a névben, nem csak a CPU, hanem a GeForce 9800M GS is tuningolható. A maga 64 számolóegységével ez a GPU rádupláz a korábbi 9600M GT-re, bár teljesítményben távol áll a 96 számolós 9800M GT-től vagy a Mobility Radeon HD4800-aktól. A köré épített MSI konfigurációt 2,40 GHz-es Core 2 Duo P8600 processzor, 4 GB rendszermemória, 1680x1050 pixel felbontású 15,4”-os monitor, HDMI és eSATA csatlakozó, Draft N-es Wi-Fi adapter, Bluetooth és 365 000 forintos ár jellemzi.

Végre kiszínesedtek az MSI netbookjai is. A Windeket – különösen az újabb U120-at – azért bíráltuk, mert fekete-fehér színkombinációja elég gyengére sikerült. Ennél sokkal jobban mutat az U123 szürke-fekete belseje, amihez szürke, vörös vagy kék fedél társulhat a fehér mellett. A hardvertartalom a szokásos, 1,66 GHz-es Atom, 10,1”-os kijelző, ősi Intel 945GSE chipkészlet, 160 GB-os, merevlemez, Bluetooth, Wi-Fi, Windows XP, az ár pedig kicsivel 100 000 forint alatt marad. Egyelőre még nem láttuk a hazai piacon a 3G modemes U123H-t és a digitális tuneres U123T-t sem.

Az Acer is bevezetett egy új netbookot a hazai piacra. Az Aspire One Pro 531 valamivel vaskosabb a sima 531-nél, de alapvető hardverelemeiben megegyezik vele. Ez alól kivétel az alapból 2 GB memória és a 250 GB-os merevlemez. Félő, hogy ez a bővítés is kevés lesz az XP helyett előtelepített Windows Vista Business változathoz, de ezt lecserélhetjük profi XP-re vagy a későbbiekben Windows 7-re. Mindezek és a profi munkagépes reklámszöveg elég magas, 130 094 forintos árat eredményez a 3G modem nélküli változatnak. Ezzel szemben a sima Aspire One 531 1 GB memóriával, 160 GB-os merevlemezzel és XP-vel már 95 719 forintért a miénk lehet.

További Acer és HP notebookok

Továbbra is az Acernél maradunk, a Timeline sorozat legkisebb, 13,3 colos kijelzővel szerelt tagjánál. Korábban már írtunk róla, hogy az Intel új Consumer ULV – vagyis átlagfogyasztóknak való, ultraalacsony fogyasztású – platformját használják benne, például az Core 2 Solo SU3500 processzort. Ez a kis egymagos, 1,40 GHz-es jószág, bár a legerősebb a kategóriájában, mégsem valami combos. Sokkal fürgébb nála az SU9300, aminek már két magja van. Ezt szerelték bele az Acer vékony kisgépébe, ráadásul mellé nem csak az Intel gyengécske integrált GPU-s chipkészletét tették, hanem egy kis Mobility Radeont is, a HD 4330-et. Az a grafikus apróság nem kevesebb mint 80 számolóegységgel rendelkezik, akárcsak a magasabb órajelen járó HD 4530 és HD 4570, szóval régebbi játékokkal szépen elbír, és jár hozzá HDMI kimenet. Még a nyáron kipróbáljuk ezt a laptopot, mert egy rövid computexes találka után nagyon érdekesnek találtuk. A fenti konfiguráció 225 000 forintos ára a hasonló, de egymagos processzorú MSI X340 242 594 forintos árához képest több mint barátságos, már csak azért is, mert az Acernek sokkal nagyobb az akkumulátora. Azt viszont észben kell tartani, hogy a Timeline családra, ahogyan a többi Acer notebookra is, alapból csak egy év garancia vonatkozik.

Idén tavasszal vezette be a HP ProBook laptopcsaládját, melyet elsősorban vállalati felhasználóknak szánnak, és az EliteBook alá sorakozik be. A Dellnél hasonló a Vostro, a Lenovonál pedig a ThinkPad SL széria. Érdekes, hogy a névbe kódolt profiság ellenére meglehetősen alap felszereltséggel, és egészen jó áron lehet hozzájutni ezekhez a klasszikus HP-s vonalvezetésű gépekhez. A 15,6”-os 4510s például kapható 1,66 GHz-es, kétmagos Celeron T1600-zal, aminek Intel GL40-es chipkészletbe integrált grafikus magjához HDMI kimenetet is kapcsoltak. Wi-Fi adaptere ugyan csak b/g-s, de van Bluetooth adaptere, merevlemeze 250 GB-os. Csak FreeDOS operációs rendszert telepítettek rá, vételára 125 890 forint.

Egy ötössel feljebb, 4515s kóddal kapható az AMD platformos HP ProBook, ami szintén érdekes alkatrészek kombinációjával született. Egymagos, 2,10 GHz-es Sempron SI-42 processzora karcsúnak tűnhet, az alatta dolgozó HD 3200-as mobil Radeonnal ellátott chipkészlet viszont elég potens. Hozzájuk 1 GB rendszermemória és 160 GB-os winchester tartozik, amiből Windows Vista Home Basicet kell táplálni. Ennek a gépnek is van HDMI kimenete, ami az alacsony, 146 890 forintos ár mellett elég meglepő.

Nagyobb, 17,3”-os kijelzővel is kapható ProBook, egyelőre csak Intel platformon, 4710s kóddal. Ennek a monitornak is 16:9-es oldalaránya, de már 1600x900 pixeles felbontással. Meghajtásáról Mobility Radeon HD 4330 gondoskodik, a processzor pedig elég komoly, 2,10 GHz-es Core 2 Duo T6570, ami 45 nm-es gyártástechnológiával készül. Egy modulban 2 GB rendszermemóriát és 250 GB-os merevlemezt telepítettek mellé, utóbbin gyárilag ott csücsül a Windows Vista Business operációs rendszer. Természetesen ennél a gépnél sem hiányzik a HDMI és a Bluetooth, a Wi-Fi modult pedig Draft N-esre turbózták. Ezért a jól felszerelt multimédiás gépért 209 890 forintot kell kifizetni.

Egy érdekes notebookhűtővel zárjuk mai bemutatónkat. A Media-Tech Notebook Cooling Mat ventilátor nélkül hűsíti a laptopokat. Speciális hőcserélő anyagból készült, mely durván 8 órás folyamatos használat hőjét tudja elnyelni, eközben akár 6 fokkal is csökkentve a notebook hőmérsékletét. Mindemellett puha, 6 mm vastag (alapterülete 35 x 30 cm), és összehajtható, szóval notebooktáskában extra védelemként is használható. Vételára sem vészes, 3000 forint környékén kapható.

rudi

Azóta történt

  • Újdonságok Windows 7-tel

    Friss termékek és érdekességek mellett azt vizsgáljuk, mennyi a mobilitás ára egy játékhoz is jó, multimédiás gépnél.

Hirdetés