Alaplapok
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Hirdetés
Alig érkezett meg az LGA1156 foglalatba illő, Lynnfield magos Intel processzorokhoz való alaplapok első hulláma, máris itt a második. A Gigabyte az alap P55 széria után bevezette a P55A-t, melynek tagjai két lényeges pontban térnek el a korábbi modellektől. Egyrészt gyorsítottak SATA vezérlőjükön, mely támogatja a legfrissebb, SATA3 szabványt, ami 6 Gb/s-os sebességre képes. Természetesen ez a módosítás nem vonatkozik az Intel ICH10R déli híd által hajtott csatlakozókra, csak a Marvell márkájú SATA3 vezérlőre kötöttekre. A másik újítás szintén a hármas számmal kapcsolatos: az USB 3.0 támogatása, ehhez a NEC áramkörét használják.
Egyelőre csak három, meglehetősen drága modell érkezett a hazai piacra a Gigabyte P55A sorozatból. A legolcsóbb P55A-UD4 éppen csak egy picivel kevesebb ötvenezer forintnál, tehát nagyjából öt ezressel drágább a korábbi P55-UD4-nél. Paraméterei mondhatni a szokásosak, tehát LGA1156 processzort, négy foglalatban DDR3 memóriát kezel, két hosszú PCI Express aljzata pedig nem csak az AMD CrossFire-jét, hanem az NVIDIA SLI-jét is hivatalosan támogatja. A fejlett adattárolós részen hat merevlemezt kezel az Intel chipkészlet, de csak SATA2 sebességgel, további két SATA2-es külső csatlakozót irányít egy JMicron vezérlő, a két SATA3 aljzatért pedig a Marvell vezérlője felel. Hálózati adapterből egyet kapunk, a hangrendszer alapja a Realtek ALC889 kodekje, és a FireWire sem hiányzik. Természetesen a vásárlócsalogató trükköket is bevetették, tehát van jó nagy, hőcsöves hűtés, rengeteg fázisú áramellátás és tengernyi tuningos meg zöld kiegészítés.
Ezen a téren még egy fokkal jobb a több mint 56 000 forintot kóstáló Gigabyte P55A-UD5. Nagyobb a hűtőbordája, fázisból is többet telepítettek rá, de ezeknél lényegesebb fejlesztés a megduplázott Gigabit Ethernet vezérlő. Továbbá háromra bővítették a hosszú PCI Express csatlakozók számát, tehát még több VGA-t gyömöszölhetünk bele. A kínálat csúcsát most is az UD6 utótagú modell jelenti, melynek ára közelíti a hetvenezer forintot. Lényegesen nem fejlettebb az UD5-nél, de a fázisok számát azért tovább növelték, és került rá egy diagnosztikai kijelző is, memóriafoglalatait pedig hatra bővítették. A felsorolt Gigabyte alaplapokra három év garancia vonatkozik.
Más irányból közelíti meg az extra LGA1156-os alaplapok témáját az Asus. A Maximus III név már magában is sokat sejtet, és a vörös-fekete színkombináció látványnak sem utolsó. Az ATX méretű, Formula utótagú modellt a tuningosoknak találták ki, tehát abszolút minden rajta van, a rengeteg fázistól kezdve az óriási bordákon és tuningos kapcsolókon át egészen a kényelmesen kivezetett feszültségmérési pontokig. Ráadásul az egészet mindenféle okos szoftverrel is megtámogatták, ami elvileg helyettünk végzi el az időigényes finombeállítások egy részét. Hardveres paraméterek közül magától érthető a két SLI-s és CrossFire-ös PCI Express aljzat, a két eSATA csatlakozó és a Creative lapkájára építő SupremeFX hangmodul. A Maximus III Formula 64 000 forint körüli áron kapható, tehát olcsóbb, mint a Gigabyte P55A-UD6.
Annak sem kell csüggednie, aki a Maximus III Formula stílusát és képességeit szeretné microATX méretben. Nekik készült a Maximus III Gene, amely szinte mindent tud, amit nagyobb testvére, legalábbis a tuningos funkciókat illetően. A kisebb méret miatt azért néhány kompromisszumra szükség volt. Elmaradt például a harmadik hosszú PCI Express aljzat, de azért az SLI-nek és a CrossFire-nek nem kell búcsút inteni. Kicsit egyszerűsítettek a SupremeFX hangmodulon is, melyet az alaplapra költöztettek, az adattárolás terén pedig beáldoztak két SATA csatlakozót – így is maradt hat. A kisebb Maximus III vételára 54 000 forint körül mozog. Az Asus szintén három év garanciát vállal az alaplapjaira.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!