Telekom TV SmartBox: szolgáltatói set-top box alacsony korlátokkal

Jó látni, hogy a szolgáltatók is haladnak a korral, és a tévéadások megjelenítése mellett eszközeik másra is használhatóak.

Kezelőfelület, használati tapasztalatok

A SmartBoxot bekapcsolva (ami a HDMI CEC szabványnak köszönhetően az arra alkalmas tévét szintén bekapcsolja) nem a jól megszokott Android TV felület fogad minket, hanem a Telekom saját felülete, ami természetesen a tévéadás köré lett felépítve, ami a háttérben folyamatosan megy, és ez előtt tudunk navigálni az áttetsző hátterű menürendszerben.

[+]

A menü négy nagy kategóriára lett osztva, melyek közül a Saját Fiók, a TV műsor és a Filmek egyértelműen a Telekom saját szolgáltatásait foglalják magukba, itt érjük el a műsorújságot, a kedvencnek jelölt csatornáinkat és műsorainkat, a szolgáltató saját filmkölcsönzőjét, valamint a felvett adásokat. Utóbbival kapcsolatos érdekesség, hogy a felvételek nem lokálisan, a SmartBox saját tárhelyén, hanem a felhőben tárolódnak, így a családban esetlegesen előforduló többi SmartBoxon, vagy akár webes felületen és az okostelefonokra és tabletekre készített alkalmazásban is megtekinthetőek, fontos azonban kiemelni, hogy a felvétel (és a megállítás, „tekerés” ) lehetősége nagyjából 700 forinttal dobja meg a havidíjat.

[+]

A negyedik fülön az általunk telepített alkalmazásokat találjuk, az appok elérése így elég körülményes, de legalább megoldható. A rendszer egyébként gördülékenyen fut, harmadik féltől származó alkalmazásokban is gyorsan tudunk navigálni, a csatornaváltás viszont nagyjából egy másodpercet igénybe vesz, aki tehát szereti villámgyorsan lapozgatni a kínálatot, az egy fokkal lehet, hogy idegesebb lesz a kelleténél. További negatívum, hogy a műsor tekerésekor nem kapunk egy kis nézetet arról, hogy hol is tartunk, azt csak a lejátszás normál sebességben való elindításakor tudjuk meg, ha tehát van lehetőségünk beletekerni például egy sportközvetítésbe (mert korábban megállítottuk a műsort), akkor könnyen elspoilerezhetjük magunknak a későbbi eredményt.

[+]

Korábban nem említettük, de az eszköz beépített Wi-Fi és Bluetooth modullal is rendelkezik. Adatkapcsolat szempontjából a szolgáltató inkább a vezetékes csatlakozást ajánlja, de ha nagyon lehetetlennek tűnik ennek kiépítése a tévéig, jól jöhet, hogy Wi-Fin keresztül is megoldható a dolog, a Bluetooth meglétét viszont nagyobb előnynek tartjuk. Maga a távirányító is a kéklogós technológián át kommunikál a fő egységgel, így nem kell az eszköz felé tartanunk a vezérlőt, akár a szomszéd szobából is irányíthatjuk az adást, de a Bluetooth-nak köszönhetően vezeték nélküli fejhallgatók, fülhallgatók és hangszórók is ráköthetőek a SmartBoxra, ennek előnyeit pedig valószínűleg nem kell ecsetelnünk.

[+]

Amiről még érdemes lehet néhány szót ejteni, az a Chromecast és a Google Assistant támogatása. Előbbi megbízhatóan működik a SmartBoxszal egy hálózaton lévő eszközök képernyőtükrözésekor, utóbbit viszont nagyjából csak a YouTube-on és a Videotékában való keresésre használhatjuk.

[+]

Magyarul csak a Videotékában elérhető filmcímekre adott tényleg hasznos találatokat (kikölcsönzés, előzetes megtekintése, tartalom), ha mást próbáltunk mondani neki, arra egyszerűen rákeresett a YouTube-on, a tévécsatornák közötti lépkedést vagy például a felvétel beállítását egyáltalán nem sikerült összehoznunk hang alapú utasításokkal (egyik nyelven sem), pedig azt gondolnánk a Telekom TV termékoldalán promózott Google Assistant támogatottság alapján, hogy legalább ez megy.

Végszó

Szó szerint vett értékelést ezúttal nem fogalmaznánk, hiszen a Telekom TV SmartBox nem egy külön beszerezhető termék, a szóban forgó szolgáltatónál ez az egyetlen lehetőség, ha tévét szeretnénk nézni, és mivel más szolgáltatók aktuális eszközeivel nincs személyes tapasztalatunk, azokkal nem is tudjuk összehasonlítani. Cikkünk célja inkább a tapasztalatok megosztása, mert számunkra kellemes meglepetés volt, hogy az eszköz nem annyira zárt, mint amennyire a set-top boxok korábban azok voltak, és azt is komoly előnynek tartjuk, hogy a SmartBox tévéeléréséhez mindössze áramforrásra és internetre van szükség, így azt akár nyaralásra is magunkkal tudjuk vinni - bár ebben az esetben nem biztos, hogy maga a tévéadás is elérhető lesz, annak más helyről és hálózatról történő elérése ugyanis szolgáltatói oldalról az átlagfelhasználók számára tiltva van.

SidCorky

Előzmények

Hirdetés