Mire képes egy kínai gyártó top tévéje?

Kipróbáltuk a kedvező árúnak tűnő, 4K HDR támogatású TCL U55C7006-t.

A TCL és a tévék

A pályafutását 1981-ben kezdő TCL a feltörekvő kínai cégek egyik díszpéldánya. A TTK néven startoló vállalat TDK kazetták koppintásával indította karrierjét, és kényszerű névváltoztatást követően hamarosan kiterjesztette tevékenységét a telekommunikáció területére is. A kétezres évek elejéig kizárólag a kínai piacra termelő, komoly állami hátszéllel bíró konszern megkezdte a nyitást. Többségi tulajdont szereztek a Thomsonban és az Alcatelben, és gőzerővel elkezdtek nyomulni a szórakoztatóelektronikai, valamint mobil iparágban is.

TCL U55C7006
TCL U55C7006 [+]

Az elmúlt egy évtizedben folytatták a terjeszkedést, gyakorlatilag megszerezték a Blackberry és a Palm márkát. A kínai hadsereg egyik fontos beszállítójává váltak, kínálatukban pedig megtalálhatóak a kis- és nagyháztartási gépek épp úgy, mint a telefonok, tabletek, különféle méretű kijelzők és televíziók is. Utóbbiakkal Európában is jelen vannak már jó ideje, állandó vendégei például a berlini IFA-nak, ahol rendszeresen jó nagy standon állítják ki készülékeiket. Magyarországon ugyan hivatalos képviselettel nem rendelkeznek, de azért van mód arra, hogy hazánkban is megvásároljuk valamilyen úton-módon a tévéiket. A közelmúltban nekünk is sikerült összefutnunk a TCL U55C7006 típusjelzésű idei modellel néhány órára. Sajnos arra nem volt mód, hogy a megszokott tesztkörnyezetben próbáljuk ki, így egy pár funkció, szolgáltatás vizsgálata most kimaradt.

Hirdetés

Szokatlan dizájn

A TCL-nél évekkel ezelőtt jelentek meg a tévékbe épített hangprojektorok, és ez a készülék is ebbe a vonalba tartozik. A nézők felé fordított, képernyő alatt elhelyezett soundbar markáns, kissé szokatlan külsőt kölcsönöz a televíziónak. A káva igen vékony, alig egy centiméter vastag, az oldalát pedig fémcsík övezi. A hagyományos állvány helyett itt is két különálló, meglehetősen vékony, pengeszerű talp mellett tették le voksukat a tervezők. Ennek a megoldásnak megvan az a hátránya, hogy egy hagyományosabb asztalkára, szekrényre nem biztos, hogy fel lehet állítani, és a kijelző forgatását is el lehet felejteni.

TCL U55C7006
TCL U55C7006 [+]

A modell a legvastagabb pontján 5,5 centiméter mély, ami nyilván a hangprojektornak köszönhető, és amivel elbújhat a slim verseny éllovasai mögött – még jó, hogy ennek tulajdonképpen sok jelentősége nincs, hiszen ettől még nyugodtan fel lehet akasztani a falra. Csatlakozók terén hozza a kötelező minimumot, a három darab HDMI 2.0 (egy ARC és egy MHL támogatású) mellett került rá egy-egy USB 3.0, USB 2.0, Ethernet, analóg és digitális audió csatlakozó, valamint a fizetős műsorok dekódolásához szükséges kártyák fogadására képes CI+ slot sem hiányzik róla.

Főbb paraméterek
TCL U55C7006
Panel VA LCD panel
Háttérvilágítás Edge-LED
Képernyőméret 55 hüvelyk (139 cm)
Maximális felbontás Ultra High Definition (3840x2160)
Maximális fényerő 404 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Dinamikus, Mozi, Stadion, Szabványos, Természetes
Hangbeállítások Játék, Mozi, Szabványos, Stadion, Zene
Hangrendszer 2 x 12 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/DVB-C/DVB-S
Interfész 3 db HDMI 2.0, USB 3.0, USB 2.0, koaxiális digitális audió, analóg audió, Ethernet
Extrák Android TV, médialejátszó, HDR támogatás, vezérelhető mobil alkalmazással, beépített hangprojektor
Teljesítményfelvétel 87 watt
Méret 72 x 124,3 x 5,5 (talppal 21,9) cm
Tömeg 16,4 (talppal 16,8) kg
Gyártó honlapja www.tcl.eu
Termék honlapja TCL U55C7006
Fogyasztói ár 1000 euro (kb. 310 000 forint)

Kezelés, Android TV, médialejátszó

A közelmúltban a TCL is megállapodott a Google-lal, így a televízióik egy részét az amerikai cég által fejlesztett Android TV smart platformmal látják el. Az U55C7006 is ebbe a csoportba tartozik, egészen pontosan az Android 6.0.1 verzióra épülő rendszert kapta meg. A magyarul is kommunikáló grafikus kezelőfelületet a nagy, látványos ikonok uralják, a fő hangsúly pedig a különféle tartalmak elérésén van, ahol is kiemelt helyet kapnak a különféle netes appok. Ez nyilván nem véletlen, hiszen az Android tévé egyelőre csak alkalmazáskínálatával tudja lefőzni vetélytársait, ugyanis átláthatóság és személyre szabhatóság terén elmarad a rivális megoldásoktól. Fagyást nem, de némi lassulást, akadozást tapasztaltunk, és arra is akadt példa, hogy a futó alkalmazásból egyszerűen kidobott minket a rendszer.


[+]

A távirányító egy egészen fura darab, ritkán találkozni ennyire slank, hosszú perifériával. Mindegy, a lényeg úgy is az, hogy a fogása kényelmes, és a gombok segítségével minden fontos funkció elérhető vele, viszont az is igaz, hogy háttérvilágítás nincs rajta. A távvezérlő kiváltható ingyenesen letölthető mobilos alkalmazással, ám az érintőképernyő miatt ennek használata korántsem olyan komfortos, mintha a rendes, fizikai valójukban is létező gombokat püfölné az ember. A tv emellett képes együttműködni az USB-n keresztül rádugott egérrel, billentyűzettel, ami elsősorban a különféle alkalmazások futtatása során lehet hasznos.


[+]

És ha már itt tartunk: A beépített hardverről pontos információkat nem sikerült szerezni, viszont kipróbáltuk az Asphalt 8 nevű 3D autós játékkal a készüléket, amivel minden androidos eszközön megyünk egy kört. Nos, a tapasztalataink nem voltak különösebben rózsásak: a nagyjából egy PS2 grafikai színvonalát hozó program meglehetősen akadozott, bár tény, hogy nem volt játszhatatlan. Az egyszerűbb grafikájú játékok, így mondjuk a Candy Crush vagy az Angry Birds jól futnak rajta, de az tény, hogy ez a tévé sem képes arra, hogy teljesen kiváltson egy konzolgépet.

Médialejátszó

Az előre telepített médialejátszó egy elég jól használható szoftver, hiszen könnyen kezelhető, átlátható, gyors, és lehetővé teszi lejátszási lista összeállítását is. A képek közül a JPG, PNG, GIF (animgif is) formátumok jöhetnek szóba. A részletes információkat tartalmazó EXIF adatokat el lehet felejteni, viszont a diavetítés funkciót nem, az ugyanis egyetlen gombnyomással elindítható. Az audióanyagok közül a WMA, MP3 és FLAC szabvány megszólaltatását támogatja, és az ID3 tagek feldolgozására is képes. Érdekesség, hogy nem minden MP3 felelt meg neki, volt olyan, amelyiket nem volt hajlandó elindítani, ilyet pedig még eddig nem igazán tapasztaltunk.

Szokásos tesztcsomagunk lepörgetése során kiderült, hogy a 10 bites Suzumiya, a Killa és a DivX lejátszását bojkottálta, de a többivel nem volt gondja, a 4K anyagokat is hibátlanul játszotta le. Ráeresztettünk nagy dinamikatartományú videókat is, a HDR 10 formátum megjelenítését támogatta, ám a Dolby Vision típusúak áthághatatlan akadály elé állították. A surround fájlok közül az objektumalapú Dolby Atmos és a Dolby TrueHD lejátszását tagadta meg. A külső feliratok kezelését biztosítja, de a betűk színén és méretén nem sikerült változtatnunk.

Képminőség

Az Edge-LED háttérvilágítási eljárásra épülő készüléken a felhősödés meglehetősen markánsan jelentkezett. A foltok főleg a sarkoknál tűntek hangsúlyosnak, és nem csak homogén képtartalomnál látszódtak, hanem mozgás során is. A betekintési szög sem az igazi, már körülbelül 140 fokos szögből érzékelhető a színek, elsősorban a sötét árnyalatok torzulása.


[+]

A tónusok olykor még visszafogott beállítások mellett is túlszaturáltnak, természetellenesen élénknek tűntek. Ez kínai televízióknál még mindig gyakran megfigyelhető, és úgy látszik, hogy a TCL döntéshozói is ezt az első pillantásra látványosabb, ám mindent összevetve természetellenesebb vonalat favorizálták. Mivel LCD technológiáról van szó, ezért a tökéletes fekete megjelenítése nem lehetséges, normál módban 0,0518 cd/m² feketeszintet mértünk 297,8 cd/m² fényerő mellett, ami 5749,4:1 valós kontrasztarányt jelent. A kontrasztosságra tehát nem lehet panasz, de akinek ez nem elég, az még mindig bekapcsolhatja a dinamikus kontrasztot, ám ekkor a finom átmenetek eltűnésével kell számolni.

TCL U55C7006 felhősödés
TCL U55C7006 felhősödés [+]

A zajosodás megfigyelhető, amit még a Zajcsökkentés nevű képmódosító funkció aktiválásával sem sikerült orvosolni, és az is elfordult, hogy az SD tartalmaknál enyhe aura jelent meg a gyorsan mozgó objektumok körül. Egyébként a mozgásmegjelenítés sem tökéletes, hiszen bár utánhúzásba nem futottunk bele, bizony enyhe akadozásba elég gyakran. Interpolációs technológiára nem bukkantunk, úgyhogy ezt semmilyen trükkel nem tudtuk finomítani. A felbontásfeljavítás is hiányzik, ami ugyan csodákra még ma sem képes, de tapasztalataink szerint azért valamennyire képes jobbá tenni a képminőséget. A készülék papíron támogatja a HDR tartalmak megjelenítését, azonban a maximális fényereje ehhez nem elég, úgyhogy a nagy dinamikatartományú videók gyakorlatilag úgy néztek ki, mint az SDR anyagok. Az input lag miatt viszont nem kell szégyenkeznie: 26,8 ms-t mértünk, ami kimagaslóan jó eredménynek számít a mai mezőnyben.

Profil/beállítás Dinamikus Mozi Stadion Szabvány Természetes
Fényerősség (fehérpont) 403,2 cd/m² 205,7 cd/m² 403,2 cd/m² 297,8 cd/m² 227,3 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,0733 cd/m² 0,0609 cd/m² 0,0738 cd/m² 0,0518 cd/m² 0,0407 cd/m²
Kontrasztarány 5503,7:1 3376,7:1 5473,3:1 5749,4:1 5583,2:1
Legnagyobb delta E 9,79 7,82 9,75 9,22 10,21
Átlagos delta E 4,6 3,43 4,6 4,17 3,82
Színhőmérséklet 10 600 K 6800 K 10 600 K 9800 K 9600 K

Az előzetesen programozott képprofilokkal nem spóroltak, a kínálatban megtalálhatóak az eltérő színhőmérséklető, fényerejű opciók, így jó eséllyel mindenki lelhet olyat, amelyik közel áll az ízléséhez. Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Dinamikus, Mozi, Stadion, Szabvány, Természetes. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül, minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb. A megszokott kalibrálásra nem nyílt ezúttal lehetőségünk, ugyanis egyszerűen hiányzott az ehhez szükséges idő, abba a pár órácskába, amit a készülék társaságában eltöltöttünk, nem fért bele.

Hangminőség és értékelés

A beépített JBL által szállított hangprojektor már sejtette, hogy a hangminősége jobb lesz, mint amit a tévéknél általában megszokhattunk. E tekintetben tényleg nem okozott csalódást, hiszen a 2 x 12 wattos integrált rendszer valóban egy fokkal dinamikusabban szólalt meg, mint rejtett hangszórókkal operáló rokonai. De ettől függetlenül még igaz, hogy egy sztereó vagy házimozi szettel vagy akár egy külső soundbarral nem veheti fel a versenyt. A mély hangok lehetnének masszívabbak, testesebbek, a hangzásból hiányzik valahogy az élet, az erő. A sztereó hangteret is el lehet felejteni (kivéve, ha az ember 40 centire teszi a fejét a készüléktől, de hát így igen ritkán tévézünk), de az is igaz, hogy hanghibákat sem tapasztaltunk.

TCL U55C7006 - beépített hangprojektorral
TCL U55C7006 beépített hangprojektorral [+]

Az előzetesen beállított hangmódok nem hiányoznak, amelyek ezúttal is már nevükkel jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja ezeket a gyártó. Bekapcsolható a beszédhang- és a basszuskiemelés, de ez semmi érdemi változással nem járt a megszólalásban. Ugyanezt lehet elmondani a virtuális térhatású hangzásról, a Trusurroundról is, de ez azért különösebb meglepetést nem okozott.

Értékelés

Régóta szerettünk volna már elkapni egy TCL tévét, és most végre eljött az idő! Az Android TV-re épülő kezelés többé-kevésbé rendben van, a rendszer stabilitásával akadnak néha problémák, előfordul némi akadozás is. A távirányító meglepően vékony, de jól használható, épp úgy, mint a kiváltására szolgáló mobilos alkalmazás. A beépített hangrendszer átlagon felül teljesít, de azért e téren, JBL soundbar ide vagy oda, még van hova fejlődni. A beépített médialejátszó elfogadhatóan teljesít, de a tökéletestől azért ez a funkció is távol van.

TCL U55C7006
TCL U55C7006 [+]

A képminőség terén viszont komoly hiányosságokat tapasztaltunk: a felhősödés és a zajosodás is szembeötlő, a színek túlszaturáltak, a betekintési szöggel és a mozgásmegjelenítéssel is akadnak problémák. A dizájn korrekt, a tévé külseje az alul elhelyezkedő hangprojektornak köszönhetően kicsit szokatlan, és azért nagyon szépnek túlzás lenne nevezni. Az európai webshopokban már kapható a termék 1000 eurós, (kb. 310 000 forint) áron, a tudásához képest papíron igen jó ár/érték aránynak tűnne elsőre, de úgy tűnik, a valóságban nem ennyire rózsás a helyzet.

elefant

  • Kapcsolódó cégek:
  • TCL

Azóta történt

Előzmények