Új driverek, ipari kémkedés, retró konzol

Sok érdekes infó jött a héten, például még be nem jelentett procikról vagy felelőtlenül társkeresőző cégvezetőkről.

HDMI 2.1, izmos kézikonzol, egyedi RX Vegák

Ha röviden akarnánk fogalmazni, akkor nyugodtan leírhatnánk, hogy szinte volt minden a héten, ami szemnek és szájnak ingere: driverözön, processzor-szivárogtatások, új szabványok, kémprogramok, akkutechnológia és még egy s más. De haladjunk lépésről lépésre és kezdjük például a promóciókkal és driverekkel!

Hirdetés

Ezen a téren az AMD ment nagyot, ugyanis a Vega RX kártyákra vonatkozó aktuális játékpromóciók bejelentése után egy Radeon Software gyorsjavítással indították a hetet, így nagy összegben lehetett fogadni arra, hogy napokon belül érkezik egy végleges kiadás, és ez így is lett. A történet azonban nem ér ezen a ponton véget, ugyanis az AMD az év végére szánt nagyfrissítést is megszellőztette már, mely számos nagyobb volumenű újítást ígér. Az NVIDIA ehhez képest nagyon visszafogott volt, csak egy meghajtóval rukkolt elő.

Ha már VGA driver, akkor ejtsünk szót magukról a kártyákról is, aminek kapcsán az egyedi RX Vegák érkezését érdemes említeni, valamint az ASUS Cerberus családot, ami két új GTX 1070 Ti-vel nyit. Maradva még a megjelenítéshez köthető vonalon, kisebb mérföldkőnek számít a napokban bejelentett, immáron végleges specifikációjú HDMI 2.1 érkezése, amibe számos apró, de annál hasznosabb fejlesztés került be. Külön kiemelnénk az Adaptive-Synchez hasonló, de a HDMI Forum által kitalált változó frissítési frekvenciát, aminek egy külön cikkecskét szenteltünk, akárcsak a Vulkan API három új kiterjesztésének.

Mondhatnánk, hogy nagy csend övezte a processzorokat, legalábbis ami a hivatalos csatornákat illeti, de ez nem fedné a valóságot teljes mértékben, hiszen az Intel elkezdte pedzegetni a Xeon-D processzorok érkezését, ami pedig az asztali és mobil vonalat illeti, az sem maradhat rejtve a szemfüles userek elől, így sikerült szert tenni egy igen szép listára, ami az Intel érkező CPU-it listázza,


[+]

Kisebb perpatvarról is be tudunk számolni, ugyanis most a HP keveredett gyanúba, hogy titokban, a legújabb frissítésbe burkolva kémprogramot telepít a számítógépekre, de érdemes az ügyet közelebből is megvizsgálni, mielőtt még bárki farkast kiált.


[+]

A játékos kedvűek számára is tartogatott érdekességet a hét, hiszen végre-valahára előkerült az Ataribox játékvezérlője, ami valóban igazi retró élményt nyújt majd, valamint a Smach Z kézikonzollal kapcsolatos további paraméterek is napvilágot láttak, ami alapján valóban igen erősnek tűnik a masina.


[+]

Technológiai érdekességből kettőt szállítottunk: az önbeálló kijelzőjű notebookot, ami lényegében egy Google szabadalom, és elég furcsa ötletet karol fel, a másik pedig a Samsung felturbózott lítiumion akkuja, ami – sok más fejlesztéssel ellentétben – nem ígér betarthatatlant, ellenben biztos, hogy még sokat kell rá várni.


[+]

Zárásként a szórakoztatóelektronika területén megjelent cikkekből szemezgetünk. Egy igen érdekes elemzés került elő a héten, melyet a rangos IHS készített, és az rajzolódik ki belőle, hogy a legfontosabb piacon zuhant igen nagyot a tévékészülékek értékesített darabszáma. Nem kevésbé volt érdekes az a pletyka, ami szerint a Samsung egy óriási, valódi LED tévével akar a CES-en robbantani, valamint az Epson tévégyilkosnak kikiáltott projektora is megér egy misét.

Biztonság, mint mindig

A szokásos biztonsági incidensek mellett a héten a bitcoin vitte a prímet. Jött, ment, fel, le, de a lényeg: iszonyú pénzeket lehetett keresni rajta. Ma még senki nem tudja: ez a jövő, vagy pedig totál átverés, egyfajta piramisjáték. Múltjuk alapján kiváló szakemberek mondanak ezt is, azt is. A pénz meg áramlik.

De ha a tényeknél maradunk, és itthon.

Az online számlázás jövő nyári bevezetése megteremti annak lehetőségét, hogy az adóhivatal részlegesen kitöltse a vállalkozások áfabevallását is – tájékoztatta Tállai András a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára az MTI-t. Ez nem jelent kötelezettséget, csak lehetőséget. Ugyanakkor látható, hogy központi megoldás készül.

Az is ide passzol, hogy az Országgyűlés nemrég elfogadta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kérésére benyújtott törvénymódosító javaslatot, amelynek értelmében 2017. december 31. helyett 2018. április 15-én vezetik be az elektronikus közbeszerzési rendszer kötelező használatát. A rendelkezés hátterében egyébként a jogharmonizációs kényszer áll, mivel az uniós irányelveknek megfelelően minden tagállamnak biztosítania kell az elektronikus úton történő kommunikációt valamennyi közbeszerzési eljárásban 2018. október 18-ig. Magyarország egy központi, egységes, állami, elektronikus közbeszerzési rendszer (EKR) bevezetésével tesz eleget az elvárásoknak.

Közben persze a normál üzletmenet is pörgött: a Főtáv lépett egyet digitálisan, a Vodafone és az NNG nyomulnak, a Magyar Telekom fejlesztést jelentett be. De amire igazán figyelni kellett, az megint biztonsági incidens...

Az NSA bizalmas anyagai közvetlenül elérhetőek voltak a netről, kínai biztonsági szakembereket vádolnak ipari kémkedéssel, a Kaspersky Lab szerint a cégvezetők különös biztonsági kockázatokat jelentenek. Arról pedig már ne is beszéljünk, hogy a szuper megbízhatónak tartott macOS-ben durva hibát tártak fel.

dajkopali, Daywalker

Azóta történt

Előzmények