Hardver
Manapság a multimédia és házimozizás terén a 4K az egyik, ha nem a legerősebb húzókifejezés, az a fogalom, amire felkapják a fejüket az érdeklődők, amivel vásárlót lehet fogni – legalábbis a marketingesek szerint. Így aztán nem csoda, hogy az elsősorban hálózati tárolókban, vagyis NAS-okban utazó Synology éppen a 4K-val, pontosabban a 4K-s anyagok valós idejű transzkódolásával reklámozza DS216Play nevezetű újdonságát. Aki kicsit is jártas a márka nevezéktanában, tudhatja, hogy kétfiókos (tehát két merevlemezt fogadó) megoldásról van szó, ami egy fokozattal a belépőszint fölött áll, és médialejátszásra hegyezték ki.
Az egyszerű és elég kompakt csomagolásból egy műanyag burkolatú NAS ugrik elő klasszikus, Synology formatervvel. Oldalán a márkajelzés egyben szellőzőnyílásként is funkcionál, elején a visszajelző LED-eken kívül csak egy bekapcsológomb van. Ez bizony visszalépést jelent a DS214Play elődhöz képest, ugyanis annak USB csatlakozó, gyorsmentő gomb és még egy SD kártyaolvasó is virított az elején. Hasonló a helyzet hátul is, a Gigabit Ethernet port mellett csak egy-egy USB 2.0 és USB 3.0 kaput találunk, hiányzik az előd eSATA-ja. De legalább a ventilátornyílás jó nagy, halk üzemet sejtető, 92 milliméteres ventilátor rejtőzik mögötte.
Belül is visszafelé lépett a DS216Play, ugyanis két merevlemezállásának megtöltéséhez a teljes burkolatot szét kell bontani, nem kapunk olyan elölről kezelhető, hot-swap megoldást, mint az elődnél vagy egyes konkurenseknél. Az előlap felét az egyik oldallal és a tetővel együtt kell előrefelé tolni, utána leszedni, ezután tárul elénk az egyszerűbb Synology NAS-okból ismert, fémvázas tartórendszer, amire gumival bélelt csavarmenetek segítségével fogathatjuk fel a 3,5 vagy átalakítóval 2,5 hüvelykes adattárakat. Persze jó esetben ezt a műveletet csak egyszer, beüzemeléskor kell megcsinálni, nem mindenkinek fontos a hot-swap.
Teljesen új a DS216Play-ben használt hardver, de téved, aki úgy gondolja, hogy a Synology a DS214Play-ben használt Atom CE5335 utódját választotta. Inkább az ST Microelectronics ARM-alapú, Monaco Ultra fantázianevű, STiH412 rendszerchipje után nyúlt. Ennek két Cortex-A9 processzormagja van, grafikus gyorsítója Mali-400 MP4, a 2160p-s (népiesen 4K-s), legfeljebb másodpercenként 30 képkockás videókat pedig a Faroudja transzkódoló kezeli. Papíron a SoC támogat HDMI 1.4b-t és akár két SD kártyát is, de ezeket nem építették ki.
ST Microelectronics STiH412 rendszerchip felépítése
Szoftver
DiskStation Manager, vagyis DSM a neve a Synology NAS-ok operációs rendszerének, amiből éppen az 5.2-es az aktuális, de már béta állapotban van a 6.0-s, ami teljesen átszabott grafikus kezelőfelületet és néhány új funkciót – például offline transzkódolást – kap majd. Mi a DSM 5.2-t próbáltuk, ami nagy megelégedésre az első pillanattól kezdve magyarul kommunikált velünk. Ahogy illik, telepítés közben a formázás részhez érve figyelmeztetett, hogy most mindent törölni fog az adattárról. A rendszer felépítése és első indítása egy merevlemezzel nagyjából 20 percet vett igénybe, két winchesterből RAID1 tömböt építve ez az idő közel egy órára nyúlt. Utolsó lépésként megkérdezte, hogy szeretnénk-e feltelepíteni a legalapvetőbb Synology appokat, illetve beállíthattuk a NAS távoli elérésére szolgáló QuickConnect fiókot, ami egy Synology regisztrációt igényel.
A DSM grafikus kezelőfelülete az asztali számítógépeknél és notebookoknál megszokott jellegű; egy munkaasztalt kapunk, erre pakolhatunk ki ikonokat, itt nyílnak meg az átméretezhető ablakok, amiket a felső sorban lévő tálcán egy-egy ikon jelképez. Ennek a tálcának a jobb szélén találunk üzenetjelzőt, személyes, felhasználói beállításokat, keresőt, innen hívható elő a jobb alsó sarokban látható rendszermonitor app, és itt van egy „taskváltó”, tehát mintha egy számítógép oprendszerét látnánk. Csak a feltelepített szoftverek és egyéb lehetőségek ablaka lóg ki egy kicsit ebből a látványvilágból, ami egy olyan 6 x 4-es ikonmátrix, amilyet mobilos oprendszereknél látni.
Alapból olyan klasszikus appokat kapunk, mint a fájlkezelő, kép-, zene- és videólejátszó, nem hiányzik a letöltésmenedzser, biztonságimentés-kezelő és a felhős szolgáltatás sem. Szokatlan volt, hogy van beépített szövegszerkesztő, ebben a HTML és más kódolások színezéssel vannak megkönnyítve. Szintén furának találtuk a külön Tároláskezelőt és Tárolóellenőrzőt, ahogyan a külön Biztonsági tanácsadót és Támogatóközpontot is. Szinte biztosak vagyunk benne, hogy az új DSM 6.0 rendszerben ezeket majd valamennyire összevonják, és nem lesz induláskor, nyers állapotban húsz ikonunk.
Nagyon ügyes kis kiegészítőnek bizonyult a Cloud Station alkalmazás, amivel némi konfiguráció után elkészül a saját privát felhőnk. A Dropboxhoz és többi szolgáltatáshoz hasonlóan kinevezhetünk egy mappát, aminek a tartalma automatikusan a NAS-ra szinkronizálódik nem csak helyi hálózaton, hanem interneten keresztül is.
Próba
Zökkenőmentesen zajlott a Synology DS216Play némi csavarozást, konfigurálást és várakozást magában foglaló első elindítása. A kezelőfelületet nyomkodva viszont arra lettünk figyelmesek, hogy az egyes utasításokra lassabban, többet „homokórázva” reagál, mint mondjuk a QNAP, Netgear vagy Asustor hasonló kaliberű termékei, amelyekkel korábban találkoztunk. Ettől a viszonylagos lassúságtól eltekintve viszont nem találtunk semmi kivetnivalót a DSM 5.2-ben. Az egyes beállítási lehetőségeknél és alkalmazásokban megtaláltunk minden lényeges részletet, amire NAS-oknál szükség lehet. A Synology szervereire támaszkodó, interneten keresztüli elérés is szépen működött, nem kellett hozzá DNS szolgáltatást konfigurálni. Egyedül az volt zavaró, hogy egyetlen, véletlenszerű böngésző-visszalépést nyomva kikerültünk a felületről a belépő ablakhoz.
A NAS sebessége kapcsán az szerepel a Synology honlapján, hogy valamivel lassabb az Intel processzoros elődnél. Ezt mi is meg tudjuk erősíteni két 2 TB-os WD Red winchesterrel végzett méréseink alapján. Nagy fájlokkal azért az olvasási tempó 100 MB/s fölött volt, de írásban egy picivel alatta maradt. Lényegesebb volt a viszonylagos lassulás kisebb állományoknál. Néhány megabájtos képekkel dolgozva az olvasás is alig ment 50 MB/s fölé, írásban pedig 40 MB/s körül mozogtunk, míg az atomos konkurencia ebben a helyzetben 60-70 MB/s körül szokott teljesíteni. Az USB 3.0 port sem pörgött úgy ARM-alapon, mint Intelen szokott, olvasásban és írásban is 35 MB/s körüli maximumot mértünk, ugyanezzel a merevlemezzel korábban 50 MB/s-ot tudott egy atomos konkurens, és az interneten fellelhető adatok szerint az előd DS214Play is azon a szinten mozog.
Fogyasztásban viszont az ARM a nyerő. Tesztalanyunknál két jól meghajtott merevlemezzel, kiterhelt processzorral is 20 watt alatti értékeket mutatott a konnektoros fogyasztásmérő, míg hasonló felszereltségű, Atommal ellátott modellekre 30 watt körüli értékek jellemzőek. Nyugalomban a fogyasztás 6-7 wattra esett vissza, elaltatva pedig 1 wattot mértünk. Ezek alapján nem lepődtünk meg a NAS csendes működésén, amiben az alacsony fogyasztás mellett a nagyméretű, 92 milliméteres ventilátornak is szerepe van, mely szinte hangtalanul pörög. A merevlemezek 22 °C-os szobahőmérséklet mellett legfeljebb 35 °C-ig melegedtek.
Végül, de nem utolsósorban próbára tettük a 4K-s transzkódolást, ami egyelőre csak a saját Video Stationnel megy, sajnos nem zökkenőmentesen. Amíg volt elég sávszélességünk (asztali PC felé Etherneten) és nem kellett állítani a transzkódolás minőségén, addig minden rendben volt, a 4K-s móka is ment. Amikor viszont n-es Wi-Firől próbálkoztunk androidos okostelefonokkal, és lejjebb kellett volna venni a transzkódolás minőségét, a program lemerevedett. Egy ideig 85%-ra hajtotta a NAS CPU-ját, aztán megszűnt a terhelés, de negyed órát várva sem történt semmi.
Szerencsére újra próbálva a lejátszást (újraindítva a mobil appot) már érvényesült a beállítás, és mobilon, Wi-Fin keresztül is megkaptuk az átkódolt 4K-s anyagot. Hogy pontosan melyik 4K-s formátumokat és kódolásokat, illetve eszközöket támogatja a DS216Play, azt az alábbi linken lévő táblázatokból lehet megtudni.
Értékelés
Alapvetően korrekt kis NAS a Synology DS216Play, de manapság annyira megerősödött az otthoni felhasználóknak szánt hálózati tárolók ágazata, hogy alaposan fel kell kötnie a fehérneműt annak, aki nyeregbe akar kerülni, már nem elég csupán korrektnek lennie a terméknek. Ezen a téren szerintünk a Synology most rossz irányba indult. Az előd, DS214Play modellhez képest elvettek a funkcionalitásból, nincs a NAS elején USB, pedig ez minden konkurensnek van, és azt az SD kártyaolvasót is elhagyták, ami jól jöhet a fotósoknak, és nem mellesleg egy olyan tulajdonság volt, ami a Synology-t a közvetlen konkurencia fölé emelte.
Szoftveres téren a kínálat bőséges, mindent megkapunk, amire csak szüksége lehet annak, aki az alapvetőnél komolyabb NAS-t szeretne. A kezelőfelületen viszont zavaró lassúságot tapasztaltunk, olyat, amit máshol nem. Sajnos átviteli sebességben is egy kicsit le van maradva a DS216Play, ami azért fájó, mert elődje is gyorsabb nála. Úgy tűnik, mindent a 4K anyagok transzkódolására tettek fel, ám szerintünk ez a húzás még kicsit korai a hazai piacon, mert a 4K-s megjelenítők és tartalmak is nagyon szűk réteg számára érhetőek csak el jelenleg.
Árak kapcsán a Synology DS216Play valamivel 90 000 forint alatt kapható, a mostanra kifutóban lévő, ezért lejjebb árazott DS214Play pedig néhány ezressel olcsóbb nála. Ha eltekintünk a 4K-s lehetőségtől és beérjük a Full HD-vel, akkor az előd jobb választásnak tűnik. A versenytársak ebben a tartományban már saját HDMI kimenetes megoldásokat kínálnak, a Synology-nál viszont azt vallják, hogy a külön lejátszó eszköz, illetve a transzkódolás a helyes út médialejátszás terén. Emellett viszont más gyártók 4K-s termékei is a küszöbön állnak, heteken belül a hazai piacon lesznek jellemzően modernebb hardveralapra építve, pörgősebb operációs rendszerrel és előlapi USB-vel. Ezek érkezését, illetve a Synology DSM 6.0 operációs rendszer végleges verzióját érdemes megvárni, mielőtt a DS216Play mellett tesszük le voksunkat.
rudi
A Synology DS216Play NAS-t a Neon Multimedia Kft., a WD Red merevlemezeket pedig a Western Digital bocsátotta rendelkezésünkre.