D-Link NAS-sal jártunk a felhőben

Megjelenés

Hosszabb kihagyás után újra egy D-Link hálózati adattároló – vagyis NAS – került hozzánk. A DNS-327L ShareCenter+ névre hallgató készülék már nem annyira friss, nagyjából egy éve van a piacon, de ez vajmi keveset csökkent érdekességén, hiszen a NAS-ok terén ma már nem hardver, hanem szoftveres vonalon történnek a lényeges fejlesztések. A szokásos D-Link dobozban az alapvető kellékek (táp, rövidke Ethernet kábel, telepítőlemez, papíranyag) mellett egy elég picinek tűnő készüléket találtunk.

Kicsit forgatva, a régi DNS-325 mellé téve viszont rájöttünk, hogy alig kisebb elődjénél – de hogy is lehetne kisebb, hiszen a két fiókjába szerelhető, 3,5 hüvelykes winchesterek sem mentek össze az elmúlt évek alatt! Optikai trükkről van szó: a kis dobozban legrövidebb oldalukra állítva helyezkednek el az adattárak, így az alapterület csökkent, a lekerekített élek miatt keskenyebbnek látszik, extra magassága pedig a hátrafelé lejtés miatt nem tűnik fel annyira.

Előlapján mindössze két gombot (bekapcsoló és USB aktiváló) és négy jelzőfényt (működés, USB, két merevlemez aktivitása) találunk, az összes csatlakozó hátul kapott helyet. A táp aljzata mellett Gigabit Ethernet és USB 3.0 sorakozik, föléjük Kensington zárhoz való felfogatót telepítettek, és van itt egy közepes szellőzőnyílás is, ami mögül jó minőségű, 5-6 centiméteres Sunon ventilátor kukucskál ki. A készülék reset gombját a fenekére tették.

A NAS tetején keresztül tudunk merevlemezt beépíteni, ami egyetlen gomb nyomása után emelhető le. A winchesterek mindössze egy kihúzásukat segítő, D-Link emblémás fület kapnak, nincs alattuk tálca. Ez a művelet – mármint a kihúzás – a vártnál nagyobb erőkifejtést igényelt, attól tartottunk, hogy letépjük a fület.

A merevlemezek alatt, lényegében a készülék fenekén van az alaplap. Közepén a Marvell Armada 370 családba tartozó, ARM-alapú 88F6707 rendszerchip terpeszkedik, mely a fő NAS feladatokért felel. Mellé bőséges, 512 MB memóriát és 128 MB-os flash tárolót telepítettek, a gigabites hálózati vezérlő szerepét pedig a Marvell 88E1318 chip látja el. Ugyanerre az alapra épül például a Netgear ReadyNAS 102 vagy a közkedvelt Synology DS213j, melyek 50-60 000 Ft körüli árukkal lényegesen drágábbak a DNS-327L-nél, amit 40 000 Ft alatt megvehetünk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés