SSD-teszt - mítoszok és tények

Versenyzőink

Az SSD-k térnyerését a magyar határ sem állítja meg, az elmúlt hónapokban sok számítástechnikai bolt árlistáján jelentek meg különböző típusok, olcsóbbak és drágábbak egyaránt. Az átlagos felhasználó (és a magyar ember pláne) az olcsóbbat találja vonzónak, de ha csak az árat vesszük figyelembe, akkor nagyot csalódhatunk. A nagy vállalatoknak nem szokása olcsón osztogatni a jót, mindennek megvan a maga ára. De hogy pontosan mire is számíthatunk, ennek utána kellett járnunk. CSX, Transcend és Samsung márkanév alatt három különböző SSD-t vizsgálhattunk meg.


CSX SSD SLC 60 GB [+]


Samsung SSD SLC 32 GB és Transcend SSD SLC 8 GB [+]

Mit lehet mondani egy SSD külsejéről? Egy szimpla, téglatest alakú burkolatba bugyolált tárgy, melynek egyik oldalán a csatlakozókat találjuk, nem is kell ennél több. A CSX-től egy 60 GB-os, SLC típusú SSD-t kaptunk, amely a gyártó szerint 120 MB/s-os olvasásra és 70 MB/s-os írásra képes. Az SSD-ben nincsenek korongok és olvasófejek, így nem beszélhetünk fordulatszámról, a tányérok és olvasófejek számáról. Sőt ezek hiányában még a zajszinttel sem kell foglalkozunk, hiszen az nincs is. Egy SSD legfőbb jellemzői a sebessége, a csatlakozás típusa és specifikált élettartama, illetve notebook-felhasználók körében érdekes lehet a fogyasztása és esetleg a tömege, ami egyébként teljesen elhanyagolható: 100 gramm körül, de inkább az alatt mozog. Ami a fogyasztást illeti, az SSD-knek ez a mutatója bőven 1 watt alatt van, például a Samsung 32 GB-os SSD-je teljes terhelés mellett is csak 0,41 wattot disszipál. Szerintünk a legfontosabb szempont a sebesség, illeve az adott SSD élettartama, amit a gyártó a cellák adatrögzítésének maximális időtartamával (egy számmal) vagy az MTBF értékkel (Mean Time Between Failures, hibák közötti időtartam) határoz meg (a CSX honlapján egyik sincs feltüntetve). Nem esett még szó a gyorsítótárakról, ugyanis a most bemutatott SSD-ken ilyet nem találunk. Egy DRAM-alapú memóriával még egy SSD-t is gyorsabbá lehetne tenni, de ez tovább drágítaná az amúgy sem olcsó termékeket.

A Samsungtól szintén egy SLC típusú, de 32 GB-os modell járt nálunk, a Transcend márkájú pedig mindössze 8 GB-os (SLC), de legalább olcsó. A Samsungot egy szokásos antisztatikus zacskóban tálalja a gyártó, a Transcend kicsit igényesebb volt, hiszen körítést is mellékel, a meghajtóhoz csomagoltak leírásokat és csavarokat is. A Samsung és a Transcend nem mulasztotta el közölni a háttértárolók várható élettartamát, a Samsung ezt 2 millió órás MTBF-ben határozta meg, ami összehasonlítva például a WD Caviar Raid Edition 1 millió órás (114 év) értékével igen impozánsan hangzik, ám hogy ebből mennyi az igazság, az sajnos csak igen sokára fog kiderülni. A Transcend az „adatmegtartó” képességre vonatkozóan adott meg 10 éves időintervallumot, ez már nem hangzik olyan túl jól, de ha belegondolunk, hol lesznek már 10 év múlva ezek az SSD-k? A CSX 3 évet, a másik két gyártó pedig 2 év garanciát vállal SSD-ire, ennél azért lehetnének magabiztosabbak is, ha már a merevlemezekre a minimum elvárható garanciális időtartam 3 év. 2008-at írunk...


Méretarányok [+]

Ami a méreteket illeti, az átlagos 2,5 colos SSD éppen akkora, mint egy 2,5 colos merevlemez. 3,5 colos rögzítőhelyre csak adapterrel vagy csak az egyik oldalával lehet becsavarozni. Szerencsére egy SSD esetében az utóbbi sem probléma, hiszen nincsenek benne tányérok, csak egyszerű memóriachipek, ezért a nem teljesen vízszintes működésnek nincsenek hátulütői.


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés