Hirdetés

Hogy muzsikál a Sonos kompakt házihangszórója? Így!

Kipróbáltuk a párba is köthető Sonos One SL-t.

Sonos One SL

Minden túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a különféle, kompakt, tehát viszonylag kicsi és könnyű hangszórók szektora 2020-ra hatalmasra duzzadt, és irgalmatlan mennyiségű gyártó próbál magának kisebb-nagyobb szeletet kiharapni az egyre puffadó tortából. A választék ennek megfelelően hatalmas: a filléres, gyakorlatilag ipari hulladéknak számító modellektől kezdve a már használható középkategórián át a mindenféle extrával kitömött prémium szintig terjed.

Sonos One SL
Sonos One SL [+]

A 2002-ben, a kaliforniai Santa Barbarában alapított Sonos főként a közép-felső kategória határán vitézkedik termékeivel. A vállalat az első pillanattól kezdve nagy hangsúlyt fektetett a különféle vezetékmentes adatátviteli eljárásokon alapuló készülékekre és rendszerekre, és az idő őket igazolta, hiszen ma már látszik, hogy a szektor ebbe az irányba mozdult el.


[+]

A vállalat időről időre frissíti portfólióját, és jelenlegi választékukban megtalálható egy olyan modell a One SL személyében, amelyet nem mobil, hanem kifejezetten otthoni használatra szántak, viszont a megszokott Bluetooth adatátvitel helyett Wi-Fi kapcsolat biztosítja a vezeték nélküli kommunikációt. Egydarabos kiszerelésben árulják, de mi rögtön kettőt kaptunk tesztelésre, mert elméletileg sztereó rendszer is kialakítható belőle, így ezt is ki tudtuk próbálni. Alapvetően arra voltunk kíváncsiak, hogy egyáltalán mire használható, hogyan szól, de persze megnéztük, hogy milyen a mellé járó alkalmazás, hogy működik a vezeték nélküli adatátvitel, valamint mennyire kényelmes a kezelése.

Semmi flanc

Ebben a termékcsaládban azért bőségesen akad példa arra, hogy a dizájnerek túlságosan szabad kezet kapnak, aminek következtében borzasztó, csicsás, bazári szörnyszülöttek látnak napvilágot. Na a Sonos One SL nem ebbe a csoportba tartozik, hiszen első pillantásra látszik, hogy itt a konzervatív, jól bevált megoldásokat részesítették előnyben.


[+]

A kerekített élek, a körbefutó hangszórórács és a hasáb alakú készülékház nem jelent újdonságot, ahogyan az sem, hogy a kezelőpanelt a tetején helyezték el. A összhatás harmonikus, a megjelenés stílusos, bár kicsi talán unalmas. Mindössze egyetlen Ethernet csatlakozó található rajta, hogy akkor is lehessen használni az online szolgáltatásokat, ha valami gond lenne a Wi-Fivel. Széle-hossza 11,9 centiméter, magassága 16,1 centiméter, tehát nem egy nagy szörnyeteg, könnyű ide-oda pakolászni és helyet szorítani neki még egy kisebb lakásban vagy szobában is. Tömege viszont meglepően sok méretéhez képest, 1,85 kilogramm, ami egyébként pozitívumnak számít, hiszen azt sejteti, hogy "van benne anyag", és ez – ha nem is biztosan, de – jelentheti azt, hogy jól fog szólni. Fehér és fekete változatban érhető el, mi az utóbbit kaptuk kölcsön.

Hirdetés

Használat közben

A Sonos One SL nem rendelkezik akkumulátorral, így mindenképp hálózati áramforráshoz kell csatlakoztatni, azaz mobil hangeszközként nem vethető be. Cseppálló, így akár a fürdőszobába vagy a konyhába is betehető.

Üzembe helyezés

A használathoz és az üzembe helyezéshez szükség van a Sonos saját alkalmazására, mely a Sonos Controller névre hallgat. Első lépésként fel kell telepíteni ezt az appot egy iOS vagy Android alapú mobil eszközre, vagy macOS vagy Windows alapú PC-re, elindítani; ekkor okostelefonunk vagy számítógépünk Bluetooth technológia segítségével felveszi a kapcsolatot a hangszóróval, és hozzáadja azt a helyi hálózathoz.

A magyarul is tudó applikáció lépésről lépésre végigvezet ezen a folyamaton, elrontani nem lehet semmit. Ezen szoftver segítségével a hangszóró egy nagyobb, más Sonos eszközöket tartalmazó multiroom rendszerbe is viszonylag egyszerűen integrálható. Ezeket kezelhetjük egy nagy egységként (ilyenkor mindegyiken ugyanaz szól) vagy egyesével (beállítható, hogy más-más szóljon rajtuk), és ha rendelkezünk két One SL hangszóróval, akkor létrehozhatunk belőlük egy vezeték nélküli sztereó rendszert.

Így juttathatóak el a Sonos One SL-re az audiotartalmak:

  • Hálózati hangeszközként: amennyiben a hálózaton található egy lejátszóeszköz (ami lehet akár egy okostelefon is), akkor annak megszólaltatására alkalmas, de csak akkor, ha arra telepítették a Sonos saját appját, és az fut rajta.
  • Hálózati lejátszóként: a DLNA-támogatás révén lehetővé teszi a hálózat többi elemén található állományok megszólaltatását (az MP3, AAC (DRM nélkül), WMA, AAC (MPEG4), AAC+, Ogg Vorbis, Apple Lossless, FLAC, WAV és az AIFF szabványt támogatja). A könyvtárakat, állományokat hozzá kell adni a rendszerhez a Sonos alkalmazásában, és ezt követően válnak elérhetővé a hangszóró(k) számára.
  • Online streaming: a már említett Sonos appon keresztül rengeteg különféle online streaming szolgáltatás (köztük a cég sajátja is) elérhető. Így például a Google Music és a Spotify dalait, valamint rengeteg rádióadást hallgathatunk a segítségével. Itt kell megemlíteni, hogy a termék támogatja az AirPlay 2 technológiát, ezen keresztül képes kapcsolódni az Apple eszközökhöz és az Apple Musicon található tartalmak közvetlenül streamelhetőek.


[+]

Ugyanakkor a felsoroltak mellett egy csomó olyan funkcióval nem rendelkezik a hangszóró, amit azért az ember elvárna egy ilyen kaliberű eszköztől. Bár a Bluetooth technológiára képes lenne (hiszen az üzembe helyezésnél a kapcsolat megteremtése ezen keresztül történik), azonban a Bluetooth-alapú adatátvitelt nem támogatja. Az is furcsa, hogy nincs rajta USB port, nem dughatunk rá külső merevlemezt vagy pendrive-ot rajta a zenéinkkel, pedig médialejátszó alkalmazással rendelkezik, azonban ez csak a hálózaton keresztül elérhető állományok kezelésére szolgál. Mint ahogy az is "érdekes", hogy a 3,5 mm-es analóg audió csatlakozót is lespórolták róla, így nem lehet egyszerűen rádugni egy számítógépre vagy tévére, pedig az nagyon hasznos lett volna, valamint fejhallgató sem csatlakoztatható hozzá, aminek szintén lett volna értelme. Sőt, még az sem működik, hogy egy AirPlay 2 támogatású számítógép vagy tévé hangját valahogy vezeték nélkül lőjék ki rá.


[+]

Látható és érezhető, hogy teljesen ráfeküdtek a Wi-Fi alapú (az Ethernet révén csatlakoztatható kábelesen a routerhez is, de azért alapvetően nem ebben gondolkodik a gyártó), saját rendszerre építő, emiatt korlátozott használatra. Hiszen csak az szólaltatható meg rajta, amit a Sonos app "enged", amivel viszont számos lehetőségtől megfosztják a felhasználót. Itt kell megjegyezni azt is, hogy mikrofonnal nem rendelkezik, így okos hangfalként nem használható.

Kezelés

Hagyományos távirányító nem jár mellé, ennek a feladatát a már említett alkalmazás végzi. Segítségével például távolról lehet módosítani a hangerőn, illetve ezen szoftver használatával egyszerűen lehet szelektálni a dalok, albumok, előadók, stílusok és rádióállomások között között, valamint létrehozhatóak lejátszási listák is. A hangszóró tetején található kezelőpanel segítségével mindössze a dalok leállítására és újra indítására, valamint a hangerő növelésére vagy csökkentésére van mód.

Hangminőség és vélemény

A Sonos előzetesen bombasztikus hangélménnyel kecsegtetett, és hát lássuk be, csillivilli app ide, hálózati funkciók oda, azért még mindig ez (lenne) a legfontosabb paraméter egy hangszóró esetében. A cégtől csak annyit sikerült megtudni, hogy a termékben önálló class-D erősítővel ellátott magassugárzó és mély-közép hangszóró található. Aki egyébként a teljesítményre, frekvenciaátvitelre, impedanciára vonatkozó pontos információkra vágyik, azt maximálisan megértjük, viszont a cég semmi ilyesmit nem oszt meg senkivel, álláspontjuk szerint ugyanis nincs értelme ilyen adatok alapján összehasonítani a termékeket, mert ezek csak összezavarják a felhasználókat. Úgy vélik, hogy a lényeg az, amit hallunk, nem az, amit a számok sugallnak. (Mi viszont úgy véljük, hogy vásárlási döntéskor az ember jobbára kénytelen a leírt termékparaméterekre hagyatkozni, hiszen nincs lehetősége minden jelöltet élőben kipróbálni.)

Bár az előbb írtakkal lehet vitatkozni, ám az mindenesetre tény, hogy a Sonos One SL nagyon jól szól! Az arányok rendben vannak, a basszusok szépen érzékelhetőek, tiszták, karakteresek, a dinamika sem hiányzik. A végeredmény sok ilyen kaliberű vetélytárstól eltérően egyáltalán nem hideg, steril, épp ellenkezőleg, organikus. Hanghibákat egyáltalán nem tapasztaltunk, a hangerő pedig kellően nagy ahhoz, hogy egy 20-30 négyzetméteres szobát is megtöltsön hangokkal.

Persze amit hallunk, az azért nem kelhet versenyre azzal, amit a nagy, komoly audioszettek produkálnak, amelyek szó szerint életre keltik a dalokat, amelyektől vibrálni kezd bennünk az energia, de nem is azok vetélytársának szánták ezt a modellt. Korábban esett arról szó, hogy két Sonos One SL-t kaptunk, ezeket sikerült is párosítani, és létre tudtunk belőlük hozni egy vezeték nélküli sztereó szettet. Ez nagyon kényelmes megoldás, szabadon pakolászhatjuk a kompakt hangfalakat, és ha jó helyre tesszük őket, akkor a sztereó hangteret hiba nélkül megteremtik.

Vélemény

A Sonos ONE SL-t alapvetően mobilos zenehallgatásra találták ki, és e feladat végrehajtására teljesen jól alkalmas. A hang minőségével teljesen elégedettek voltunk, még nem nagyon találkoztunk olyan, hasonló kialakítású modellel, ami ennél jobban szólt volna.

De amellett sem mehetünk el szó nélkül, hogy kifejezetten nem tetszett nekünk a Bluetooth támogatás hiánya, valamint hogy lespórolták az analóg hangcsatlakozót. Értjük persze, hogy a Sonos a hálózati, Wi-Fi-s megoldásokra fókuszál, de ez akkor is csökkenti az eszköz használati értékét, és felesleges kompromisszumok megkötésére kényszerít. Pláne ennyi pénzért, hiszen bárhogy nézzük, azért 60 000 forintos árával egyértelműen kategóriájának drágább darabjai közé tartozik.

elefant

A Sonos One SL hangszórókat a Sonos magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sonos

Azóta történt

Előzmények