Hirdetés

Socket AM2-es lapok tesztje - 1. rész

Az NVIDIA nForce 500-as és az ATI CrossFire Xpress 3200-as chipsetekre épülő újdonságok közül az Asus, az ECS és az MSI lapjait vizsgáljuk tesztünk első részében.

Asus M2N32-SLI Deluxe

Az Asustól az M2N32-SLI Deluxe típusú alaplapot vettük jobban szemügyre, amely az nForce 590 SLI chipsetre épül, tehát NVIDIA-vonalon az Asus termékpalettáján ez a csúcs.

Hirdetés

Asus M2N32-SLI Deluxe specifikációk:

 

Alaplap Asus M2N32-SLI Deluxe
Processzortámogatás AMD Athlon 64 X2, Athlon 64 FX, Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket AM2
Lapkakészlet NVIDIA nForce 590 SLI
Memória 4 DIMM / maximum 8 GB DDR2-800 / DDR2-667 / DDR-533
kétcsatornás memóriavezérlő
Bővítőfoglalatok 2 PCI Express x16
1 PCI Express x4
1 PCI Express x1
2 PCI
Parallel ATA / RAID 1 Ultra ATA 133 – nForce 590
Serial ATA / RAID 6 SATA II csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1, 5 és JBOD) – nForce 590
2 SATA II csatlakozó (RAID 0, 1, JBOD) – Silicon Image 3132
Integrált audio Nyolccsatornás ADI 1988B HDA – SPDIF kimenet
Integrált hálózati vezérlő DualNET – 2 x NVIDIA nForce 590 Gigabit Ethernet (Marvell PHY)
FireWire (IEEE 1394) 2 port – TI TSB43AB22A és SI Sil3132
USB 2.0 4 port a hátlapon, 4 port kivezetéssel
Méretek ATX, 305 x 245 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
Asus
Asus M2N32-SLI Deluxe
Bruttó kiskereskedelmi ár kb. 56 000 forint


Kellékek [+]

A doboz nagyon hasonlatos a Socket 939-es A8N32-SLI Deluxe-éhoz, talán nem véletlenül, hiszen mindkét alaplap egy adott generáción belül a legjobb chipsettel lett felszerelve. Az Asustól megszokott módon az M2N32-SLI mellé is minden szükséges kelléket megkapunk, így a dobozban az alaplap mellett egy-egy floppy- és IDE-kábel, hat SATA-kábel, három SATA-tápkábelelosztó, egy útmutató az alaplaphoz és a Wi-Fi-hez, egy meghajtóprogramokat tartalmazó CD, egy Media Launcher CD, egy USB és egy FireWire hátlapi kivezetés, egy hátoldali takarólemez, egy SLI-konnektor, egy plusz heat-pipe-hűtőventilátor, illetve egy Wi-Fi antenna és egy iránymikrofon vár ránk.


Asus M2N32-SLI Deluxe [+]

Maga az alaplap rengeteg olyan vonást hordoz, ami az Asustól megszokott. Először is a nyák Deluxe-osan fekete. Az alkatrészek elhelyezkedése jónak tűnik, bár sokan nem szeretik, ha a processzorfoglalat fölött vannak a memóriaslotok. A nagy tápcsatlakozó a nyák szélére került az IDE- és floppycsatlakozókkal egyetemben, viszont a négytűs tápcsatlakozó az alaplap közepén található a felső PCIe x16-os foglalat és a Wi-Fi modul között, nem éppen a legszerencsésebb helyen. PCIe x16-os foglalatból egyébként kettő van, elvégre egy SLI-t támogató alaplapról van szó, közöttük pedig egy-egy x1-es és x4-es foglalat található. Tekintve az alaplap felszereltségét, PCI foglalatból igen kevés esetben lesz szükség kettőnél többre. A chipsetnek hála hat SATA-eszköz csatlakoztatható az alaplapra, plusz kettő egy Silicon Image chipnek köszönhetően, ezek közül egy az alaplap „tetején”, egy pedig a hátoldalon, az audiocsatlakozók és PS2-portok között található.


QUAD-heatpipe (Stack Cool 2) [+]

A chipsetet (amely két chipből tevődik össze) és a nyolcfázisú feszültségszabályzó áramkört egy négy bordából álló, heatpipe-elvű hűtés próbálja meg lehűteni. Az Asus már jópár alaplapon alkalmazta a passzív chipsethűtést, mindeddig sikerrel, és az M2N32-SLI Deluxe esetében is jó megoldást választott, 30–35 fokos környezeti hőmérséklet esetén a hűtőbordák infrás hőmérővel mérve nem melegedtek tovább 60 foknál. Legmelegebbnek a legfelső hűtőborda mutatkozott (kb. 60 fok), és ahogy haladtunk lefelé, úgy csökkent az elemek hőmérséklete, a legalsó már csak 40 fokos volt. Figyelembe véve tesztünk később bemutatásra kerülő alanyait ez igen jó eredmény, pláne ha számításba vesszük azt is, hogy ez egy nForce 590 SLI chipkészletes alaplap. Sajnos a felső PCIe x16-os foglalat felett található hűtőborda probléma forrása lehet olyan esetekben, amikor nagy CPU-hűtőt szándékozunk feltenni a processzorra (a túloldalon is talán kicsit közel vannak a memóriafoglalatok).


Wi-Fi [+]

Az M2N32-SLI Deluxe extráinak tárháza még nem zárult, ugyanis az alaplap a dupla gigabites hálózati vezérlőn felül egy 802.11b/g-támogatású wireless modullal is fel lett szerelve. A kábel nélküli kapcsolatok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, tehát egy hasznos plusszal lettünk gazdagabbak.


Asus Array mikrofon [+]

Az Asus néhány esetben eltér a „hagyományoktól”, és a legtöbb gyártónál megszokott Realtek kodek helyett ADI SoundMAX kodeket integrál egyes alaplapjaira. Az M2N32-SLI Deluxe esetében is ez a helyzet állt elő, ez esetben egy nyolccsatornás ADI 1988B HDA kodekre esett az Asus választása, ehhez pedig egy iránymikrofont is mellékelt a gyártó.


Hátoldali csatlakozók [+]

A hátoldali panel még mindig alig változott a 2–3 évvel ezelőttihez képest, igaz, vannak újdonságok. Az M2N32-SLI Deluxe esetében találunk itt két PS2-portot, egy soros portot, négy USB-portot, két RJ-45 aljzatot, egy FireWire-portot, egy eSATA-portot, a Wi-Fi modul antennacsatlakozóját, optikai és koaxális S/PDIF konnektorokat és hat audioportot. A párhuzamos portot ne keressük, az itt nincs.

BIOS

 

BIOS AMI BIOS
Beállítható buszsebesség 200-425 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 5x-től a processzor alapbeállításáig egyenként
Állítható PCIe sebesség mindkét x16-os port 100-200 MHz között 1 MHz-es lépésekben fixálható
Beállítható feszültségek - CPU: 0,8000 és 1,5625 V között 0,0125 V-os lépésekben
és ehhez hozzá lehet adni 200 mV-ot (0,2 V) - VCore offset (max. 1,7625 V)
- RAM: 1,800 V és 2,500 V között 0,025 V-os lépésekben
- HT / NB / SB Voltage
- CPU to NB Frequency: 1x és 5x között 1-enként
- SB to NB Frequency: 200-400 MHz között 1 MHz-es lépésekben
CPU és Chassis Q-Fan Performance
Optimal
Silent


Az általános tuningopciókon felül még ezt találtuk [+]

Az Asustól megszokott, hogy alaplapjaik igen jó tuningpotenciállal bírnak, és BIOS-aik az idők folyamán egyre több finomhangolási opciót kínálnak fel a felhasználók számára. Nos, azt kell mondanunk, az M2N32-SLI Deluxe esetében a gyártó túltett minden eddigi próbálkozásán, annyi és olyan opcióval találkoztunk a BIOS-ban, amiről eddig még csak nem is hallottunk. Természetesen a processzor, a chipset és a memória túlhajtására szakosodott opciókon felül értjük mindezt. A túlhajtás főbb célpontjainak finomhangolását elősegítő opciók rendre nagy intervallumban és nagyon kis lépésközökben állíthatóak (CPU-feszültségnél 0,0125 V, memóriánál 0,025 V-os lépésekben). A memóriával kapcsolatos beállítások száma nagyjából 50 körül van, és külön állítható a chipset és a HyperTransport linkek (a CPU-északi híd és az északi híd-déli híd között) sebessége, feszültsége.


Pár plusz szolgáltatás [+]

Külön szabályozható a processzor és egy házventilátor fordulatszáma (az Abit EQ ebből a szempontból jobb), és még egy ébresztőórát is tartalmaz a BIOS. Mindezeken felül az először DFI-tól látott „CMOS Reloaded” opció asusos változatát is megtaláljuk, ennek a segítségével elmenthetünk, majd bármikor máskor visszatölthetünk egy egész BIOS-nyi beállítást, ami jól jöhet a félresikerült tuningkísérletek során.


380 MHz-es rendszerbusz-órajel [+]

Nem szerettük volna lelőni a poént, de abc-sorrendben az Asus az első gyártó tesztünkben, ezért kénytelenek leszünk lehúzni a leplet. Az M2N32-SLI Deluxe-szal 380 MHz-es FSB-t sikerült elérnünk, ami az eddigi Socket 939-es és AM2-es alaplapok között rekordnak számít (90 %-os tuning). Először elakadtunk 300 MHz-es órajelnél, de miután az NB-SB link sebességét 4x200-ra csökkentettük, sikerült az FSB-t egészen 380 MHz-ig emelni (3x-os HT-órajel mellett). Az NB-SB link sebességének további csökkentése már nem segített rajtunk, így kénytelenek voltunk a 380 MHz-cel beérni. Hogy ez az igen komoly eredmény az Asust dicséri, vagy annak köszönhető, hogy az nForce 590 SLI direkt jobban tuningolható, mint az olcsóbb chipsetek (hallottunk már ilyen pletykákat is), azt egyelőre nem tudjuk megmondani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények