Socket AM2-es lapok tesztje - 1. rész

ECS KA3 MVP Extreme

Az ECS egy ATI CrossFire Xpress 3200 chipsetes alaplapot prezentált, ami végeredményben az nForce 590 SLI kihívásaira adott válasz az ATI és az ECS részéről is. Más gyártók is rendelkeznek már CrossFire Xpress 3200 chipsetes alaplappal, de az ECS volt az első Magyarországon. A tajvani gyártó már jó ideje nem csak és kizárólag olcsó, belépőszintű alaplapokat kínál, hanem belekóstolt a „nagyok” bizniszébe is, mi még emlékszünk rá amikor három évvel ezelőtt Photon megkülönböztető jelzéssel bevezette első (Intel 865PE chipsetes), nem éppen olcsóságáról híres alaplapját.

ECS KA3 MVP Extreme specifikációk:

 

Alaplap ECS KA3 MVP Extreme
Processzortámogatás AMD Athlon 64 X2, Athlon 64 FX, Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket AM2
Lapkakészlet ATI CrossFire Xpress 3200 (RD580) + ATI SB600
Memória 4 DIMM / maximum 32 (?) GB DDR2-800 / DDR2-667 / DDR-533
kétcsatornás memóriavezérlő
Bővítőfoglalatok 2 PCI Express x16
1 PCI Express x1
2 PCI
Parallel ATA / RAID 1 Ultra ATA133 – SB600
1 Ultra ATA133 - JMicron JMB363
Serial ATA / RAID 4 SATA II csatlakozó (RAID 0, 1 és 0+1) – ATI SB600
2 SATA II csatlakozó (RAID 0, 1 és 0+1) – JMicron JMB363
Integrált audio Nyolccsatornás Realtek ALC883 audiokodek– SPDIF kimenet
Integrált hálózati vezérlő egy Gigabit Ethernet – Agere ET-131X (PCIe)
egy 10/100 Mbps-os Ethernet – Realtek RTL8139 (PCI)
FireWire (IEEE 1394) 2 port, 2-höz van kivezetés – VIA VT6308P
USB 2.0 4 port a hátlapon, 4 port kivezetéssel
Méretek ATX, 305 x 244 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
ECS
ECS KA3 MVP Extreme
Bruttó kiskereskedelmi ár 42 990 Ft


Kellékek [+]

A KA3 MVP Extreme doboza a típusjelzésen felül az „Extreme” jelző kiemelésére fekteti a hangsúlyt – vajon mennyire extrém ez az alaplap? A gyártó a mellékelt kellékek mennyiségét tekintve nem sokkal marad el a csúcs-Asushoz képest, kapunk egy felhasználói kézikönyvet, egy CD-t, amelyen nincsenek meghajtóprogramok, egy-egy floppy- és IDE-kábelt, egy párhuzamosport-kivezetést, egy csak FireWire és egy másik, FireWire + USB-portos hátoldali kivezetést, négy SATA-kábelt, egy SATA-tápkábelelosztót, egy CAT5e UTP-kábelt, hátsó takarólemezt, egy floppyhelyre beilleszthető panelt és egy plusz BIOS-chipet (Top-Hat Flash).


ECS KA3 MVP Extreme [+]

A KA3 MVP legfőbb vonása a lila nyák, az ECS megpróbálta az alaplapot minél színesebbre „varázsolni”, ahány foglalat, annyiféle szín, mindezt kiegészíti pár, a rendszer működése közben kéken villogó led a PCI és PCIe foglalatok között (komolyra fordítva a szót, ezt az ECS Dr. LED-nek nevezi, és a PCI slotok működőképességét ellenőrző áramkör jelez így vissza a felhasználó felé) és egy átlátszó zöld burkolatú ventilátor is, ami elszívja a levegőt a processzor melletti alkatrészekről. Az alaplap felépítése végülis nem rossz, bár a memóriafoglalatok alatt található IDE-csatlakozó elhelyezésével gondjaink akadtak, mikor a nagyobbik tápkábelt rendezgettük, illetve amikor Radeon X1900-as videokártyát tettünk a rendszerbe. Az ECS alaplapján nincs szükség réz heat-pipe-os hűtőbordákra, elegendőnek bizonyult egy-egy sima alumínium hűtőborda az északi és déli hídra is.

A déli híd által felkínált négy SATA-csatlakozón kívül (SATA300, NCQ, AHCI) további két SATA-eszköz csatlakoztatható az alaplapra egy JMicron vezérlőnek köszönhetően, ami nem mellesleg két PATA-eszközt (azaz plusz egy IDE-csatornát) is támogat, tehát nem feltétlenül kell lecserélnünk régebbi szabványú merevlemezeinket. Az alaplap rendelkezik CrossFire-támogatással, tehát két PCIe x16 foglalatot találunk rajta, közöttük egyetlen x1-es PCIe, alattuk pedig két PCI foglalat látható. Manapság egyre inkább az a trend, hogy a nagy PCIe foglalatok miatt a PCI bővítősínek kiszorulnak az alaplapokról. Az ECS az ATI ajánlását követve egy PCIe x1 sávon kommunikáló gigabites és egy PCI-os, 10/100 Mbps-os hálózati vezérlőt integrált az alaplapra (tehát összesen kettő van belőlük). A hangzásért egy nyolccsatornás Realtek ALC883 HDA kodek a felelős, a legtöbb alaplapgyártó ezt a chipet használja manapság az AM2-es alaplapokon. FireWire-ben sem szenvedünk hiányt, összesen két IEEE 1394a port található az alaplapon, melyekhez a gyártó mellékeli a hátlapi kivezetéseket is.


RD580 és SB600 közelről [+]

Az NVIDIA chipsetjeivel ellentétben az ATI CrossFire Xpress 3200 nem különösebben melegszik, ennek megfelelően chipenként elegendőnek bizonyul egy-egy egyszerű alumínium hűtőborda. Az ECS megoldásaival az északi híd esetében max. 55, a déli hídnál pedig max. 45 fokot mértük 30–35 fokos melegben. Tekintve a hűtőbordák egyszerűségét, ez igen jó eredmény.


ECS Cooling Accelerator [+]

Cooling Accelerator névre hallgat az a hűtőberendezés, amely a processzor mellett található feszültségszabályzó áramkör és kondenzátorok hűtéséért felelős. Szerencsére a ventilátor nem hangos, de ha valakinek igazán lényeges, hogy minél kevesebb ventilátor zajongjon a számítógépben, akkor jobban teszi, ha ezt lehúzza az alaplapról.


Hátoldal [+]

A hátoldalon nagyrészt szokásos ki- és bemenetek találhatóak; egy-egy PS2 port az egér és a billentyűzet számára, egy soros port, négy USB port, két RJ-45 csatlakozó, hat audioport és egy-egy koaxális és optikai S/PDIF kimenet. A párhuzamos portot a gyártó külön mellékeli.

BIOS

 

BIOS Award BIOS
Beállítható buszsebesség 200-500 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 4x-től a processzor alapbeállításáig egyenként
Állítható PCIe sebesség mindkét x16-os port 100-200 MHz között 1 MHz-es lépésekben fixálható
Beállítható feszültségek - CPU: 0,5500 és 1,4000 V között 0,025 V-os lépésekben
- RAM: +0,05 V-tól +0,35 V-ig 0,05 V-os lépésekben
- HT és NB Voltage: +0,05 V, +0,1 V, +0,15 V


BIOS-képek [+]

A KA3 MVP Extreme az Award BIOS-ra épül. A túlhajtási képességeit tekintve jelentős lemaradásban van az Asushoz képest, ami azért fájó, mert az ATI a CrossFire Xpress 3200-at egy tuningra fejlesztett chipkészletként harangozta be. Ezt persze nem cáfoljuk, mindössze arról van szó, hogy az ECS nem élt a lehetőséggel, míg más gyártók (pl. a Sapphire) hozzák az ATI által bemutatott referencia-alaplap BIOS-ában található beállítási lehetőségeket. A beállítható feszültségeket tekintve ez az alaplap nem alkalmas komoly tuningeredmények elérésére, de szolid túlhajtásra van lehetőség. Sajnos az FSB-túlhúzás terén nem sikerült túl fényesen az ECS szereplése, első körben csak 265 MHz-ig jutottunk el, majd miután az északi hidat megtámogattuk egy kis szellőzéssel, sikerült elérnünk 275 MHz-et is; efelett is elindult a masina, csak éppen fagyott, ezért mi a túlmelegedésre gyanakszunk, hiába, ezek az alu hűtőbordák nem alkalmasak egy nagyobb tuningeredmény elérésére (ami részben a hővezető anyag gyengébb minőségéből is adódhat).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés