Értékelés
Ami a notebookpiacon még mindig csak a szárnyait bontogató Samsungot illeti, elsőre kissé furcsa volt, hogy nem csaptak le azonnal az Ultrabookra, mint új lehetőségre. A koreai vállalat nagy gyártókapacitással és kellő tőkével rendelkezik, illetve csak kevés vetélytárs ellen kellett volna megküzdenie, ráadásul az Ivy Bridge érkezéséig kellő tapasztalatot tudott volna szerezni; ez később még hiányozhat majd, hacsak nem gyűjtöttek eleget a majdnem Ultrabookként emlegetett 9-es szériával.
Hirdetés
Ami elsőre kissé furcsa volt, arra utólag visszatekintve azt is mondhatjuk, hogy bölcs döntés volt, hiszen nagy megmozdulások, tömeges Ultrabook-bejelentések nem történtek, így talán a kivárással többet nyertek, mint vesztettek. Mindenesetre a Samsung 14"-es Ultrabookja érdekes próbálkozásnak tűnik a gyártó részéről, hiszen ez az első dGPU-s Ultrabook, így konkurencia híján meglehetősen nehéznek tűnik az értékelés. Nézzük azonban a tényeket, és legyünk őszinték! A Series 5 Ultrának vannak előnyei és hátrányai, melyeket mindenképpen mérlegre kell tenni, mielőtt elrohannánk a boltba megvenni.
Az NP530U4B felszereltségével kategórián belül nincs probléma, és sajnos ennél többet nem is lehet belezsúfolni a házba. Szerencsére van USB 3.0-s csatlakozási lehetőség és a vezetékes Ethernet csatlakozó, kijelző pedig matt – ám ez utóbbi felbontás és pixelsűrűség tekintetében nem dönt rekordot. Meg kell említeni, hogy hasonlóan a korábbi Samsung notebookokhoz, az új modell is rendkívül gazdag és összeszedett szoftveres körítéssel érkezik, ami alatt nem azokat a használhatatlan próbaverziós programokat értjük, melyek az első bekapcsolást követően azonnal az "uninstall" áldozatává válnak, hanem amelyekkel a notebook minden porcikáját finomhangolhatjuk. Vásárlás után tehát nézzük meg ezeket, és ne húzzunk fel azonnal egy teljesen szűz operációs rendszert, különben elbúcsúzhatunk az optimalizált teljesítményprofiloktól és az ExpressCache beállításoktól, valamint sok egyéb mástól is.
Szubjektív véleményünk szerint a Series 5 Ultra kívülről tetszetős, még akkor is, ha a többi gyártó Ultrabookjával ellentétben nem az Apple által lefektetett dizájnvonalat követték. Ez tulajdonképpen valahol dicséret is, hiszen az Ultrabook kapcsán sokakban tévesen az a vélemény fogalmazódott meg, hogy az egész kategória nem más, mint a MacBook Air koppintása, most pedig itt van a bizonyíték, hogy lehet ezt másképp is csinálni. Amin viszont még rengeteget kell dolgozniuk, az a masszivitás, ez ugyanis most kevésbé jött össze (lásd videó).
A készülék ára 289 000 forint, ami nem kevés, hiszen hibrid tárolóval szerelt Ultrabookot lehet már olcsóbban is kapni. A kérdés csupán az, hogy néhány tized plusz hüvelyk, egy alsó-középkategóriás grafikus vezérlő, valamint a DVD-író megléte indokolja-e a felárat. Akinek ezekre szüksége van, annak bizonyára megéri, akinek meg nem... Nos ők inkább várják meg a 13,3"-es verziót Ivy Bridge processzorral és Intel Graphics HD 4000 IGP-vel, mely az előzetes információk alapján grafikus teljesítmény terén sem lesz olyan szerény teljesítményű, mint a mostani változatok.
Daywalker
A Samsung Series 5 Ultra NP530U4B Ultrabookot a Samsung magyar képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.