Hirdetés
Okostévé, appok, médialejátszó
Tizen okostévé
A Samsung azon cégek közé tartozik, amely ahelyett, hogy külső fejlesztőhöz fordult volna, inkább úgy döntött, hogy maga rak össze egy saját okostévéplatformot. Az évekkel ezelőtt bemutatott Tizen-alapú rendszer legfrissebb változata került ebbe a modellbe is. Korábban sok kritika érte ezt a megoldást instabilitása és lassúsága miatt, de sokat dolgoztak rajta, és ennek hála ezzel már nincs gond itt sem. Viszont a magyarul is kommunikáló grafikus kezelőfelület továbbra is túlzsúfolt és kicsit logikátlan struktúrájú, emiatt kissé nehezen kezelhetőnek érezzük továbbra is.
A magasabb kategóriás Samsung tévék mellé ultradizájnos, néhány gombos távvezérlőt adnak, ám itt csak egy hagyományos, kicsit csúnyácska, de cserébe sok gombos perifériát kapunk, amelynek segítségével minden fontos szolgáltatás és funkció elérhető gyorsan. Szerintünk ez jobb megoldás, úgyhogy lelkesen üdvözöltük a döntést! A távvezérlő kiváltható ingyenesen letölthető mobilos alkalmazással, és a készülék képes együttműködni USB-n keresztül csatlakoztatott egérrel és billentyűzettel is, ami nagyon hasznos lehet a különféle netes applikációk futtatása során.
Appok
Mert hát ezek sem hiányoznak a kínálatból, ami nagyjából 160 szoftvert tartalmaz. A mai trendeknek megfelelően ezek között kiemelt arányban kaptak helyet a különféle tartalomszolgáltató appok, tehát a videó- és fényképmegosztó, zenelejátszásra alkalmas, valamint online stream alkalmazások, és nem hiányzik a YouTube, a Netflix, az HBO Go, a Spotify vagy a Deezer sem, hogy csak néhány népszerű példát említsünk. Tapasztalataink szerint ezeket jó gyorsan betölti, és futtatásuk is kellően sebes. Böngészőt is kapunk, és bár kicsit lassabb, mint amit a telefonoktól, számítógépektől megszoktunk manapság, de ettől azért még használható.
Médialejátszó
Lassan tíz éve alapelvárás, hogy az okostévé rendelkezzen előzetesen telepített, gyári médialejátszó alkalmazással. A szolgáltatás egyik úttörője épp a Samsung volt, így nem okozhat meglepetést, hogy ez a funkció innen sem hiányzik. A magyar nyelven is kommunikáló program grafikus kezelőfelülete átlátható, felépítése logikus, emiatt használata senkinek nem okozhat különösebb problémát.
A képeknél a JPG mellett a BMP és PNG formátum kezelése megoldott. A részletes információkat tartalmazó EXIF adatokat nem lehet a képernyőre varázsolni, viszont diavetítés elindítására van lehetőség. Az audiotartalmaknál hozza a kötelezőt a szoftver, ugyanis az MP3 mellett a WMA és FLAC szabványok megszólaltatása jöhet szóba. Az ID3 tagek kezelésével nincs gond, azonban az állományokba metaadatként kódolt dalszöveg megjelenítésére nincs mód.
Videós tesztcsomagunk lefuttatása során azt kellett elkönyvelnünk, hogy az alkalmazás a DivX, Xvid és a Killa_sample mellett a 10 bites anyagok elindítását is megtagadta. Ám az is tény, hogy a 4K és a HDR (HDR10, HDR10+ és HLG) fájlokkal nem volt gond. A program a külső feliratok megjelenítését támogatja, úgy, hogy a karakterek mérete és kódolása módosítható, és ha a szöveg el lenne csúszva a képhez képest, az is orvosolható. A surround szabványoknál viszont csak az EAC3-Loreal kezelése volt problémamentes, ami azért ma már nagyon kevés.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!