Samsung QN800B: Neo QLED toptévé a tesztlaborban

Megnéztük működés közben a Samsung egyik idei üdvöskéjét, a 8K felbontású, új okostévérendszerrel felvértezett televíziót.

Kezelés és okostévé

Megújult smart platform

A Samsung az idei évre jelentősen megújította a Smart Hub okostévé rendszerét. A friss verzió ugyanúgy Tizenre OS-re épül, mint elődei, viszont grafikus kezelőfelülete jelentősen átalakult, és megjelent néhány új funkció is. Megváltoztatták a menüsávot, és a struktúra kicsit egyszerűbb, sekélyebb lett, aminek köszönhetően az egyes paraméterek, menüpontok gyorsabban elérhetőek, mint korábban, ami mindenképp előrelépés. A rendszer elvileg tud magyarul is, de a tesztkészülék még csak angolul és koreaiul kommunikált, ezért láthatóak angol kifejezések és fogalmak a képeken. A stabilitás terén még van hova fejlődni, mert a rendszer néha kicsit megakad, és arra is volt példa, hogy a távoli szerver elérhetetlensége miatt az alkalmazások nem voltak letölthetőek, de legalább fagyásba, újraindulásba nem futottunk bele.

[+]

Hirdetés

Az újdonságok között meg kell említeni a Multi View módot, aminek révén akár négy részre is felosztható a képernyő, ezekben az ablakokban pedig külön forrásból származó tartalmak futtathatóak. Tehát ha valaki mondjuk nézi a sportcsatornán a meccset, közben böngészheti a statisztikákat, és akár a barátaival is chatelhet egy időben. A tévé emellett integrálható egy nagyobb okosotthon rendszerbe, és a többi csatlakoztatott eszköz állapotának ellenőrzését, illetve beállításainak módosítását is lehetővé teszi, így akár egy okos otthon központjaként is használható. A készülék a Miracast technológia révén lehetővé teszi a tükrözést, azaz a kompatibilis mobil eszközök kijelzője megjeleníthető a tévé hatalmas képernyőjén. A termékek gond nélkül felismerték egymást, a párosítás pofonegyszerű, a kapcsolat végig stabil maradt. Némi késleltetés viszont érzékelhető, ami egyes játékoknál már picit zavaró lehet, de mondjuk videózásnál, TikTokozásnál, Facebookozásnál nem gond.

[+]

A távirányítón viszont sajnos gyakorlatilag semmit sem újítottak, sajnos; maradt a kompakt, dizájnos, de csak néhány gombot tartalmazó kialakítás, amelyen keresztül nem érhetőek el közvetlenül a fontos szolgáltatások, így például a forrásváltás sem. Ez szerintünk hiba, kár volt ezúttal is feláldozni a funkcionalitást és a kényelmet a szemrevalóbb, trendibb megjelenésért. Az viszont pozitívum, hogy a távirányító a cég ingyenesen letölthető applikációjának (Smart Things) segítségével kiváltható mobil eszközzel is, valamint, hogy a televízió képes együttműködni USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott egérrel, billentyűzettel vagy akár kontrollerrel.

[+]

Ez nagyon hasznos lehet a különféle internetes alkalmazások futtatása során, amelyből mintegy 250 darab áll a felhasználó rendelkezésére. Ezek között megtalálhatóak a manapság igen népszerűnek számító, filmek, sorozatok, showműsorok, sportközvetítések és videók megtekintését biztosító online streaming szolgáltatások. Néhány riválistól eltérően nincsenek hiányzók, tehát van Netflix és HBO Max is, hogy csak két nagyon fontos példát említsünk. Emellett akad jó néhány híroldal, valamint gasztronómiával és fitnesszel kapcsolatos applikáció is a kínálatban. A játékokat sem hagyták ki, pedig ezeket kár erőltetni, hiszen egyszerűek, csúnyák, nem passzolnak egyáltalán egy ilyen televízióhoz. A készülékből nem spórolták ki az böngészőt sem, amelynek révén a weboldalak is meglátogathatóak.

[+]

A Smart Hub nem pusztán a szórakoztatásban segít, hiszen tartalmaz néhány munkával kapcsolatos szolgáltatást is. Egészen pontosan a televízió közvetlen elérést nyújt a Microsoft Office 365 felhő alapú rendszeréhez. Itt lehetőség nyílik állományok szerkesztésére, létrehozására és elmentésére, valamint hozzáférhet a felhasználó levelezéséhez, illetve Skype fiókjához is. Mindezt úgy, hogy ehhez nincs szükség semmilyen csatlakoztatott külső eszközre, de persze azért egy billentyűzet vagy egy egér igen jól jön, hogy ne a távirányítóval kelljen szerencsétlenkedni.

[+]

A Samsung az első pillanattól nagy támogatója a tévékbe épített médialejátszó szoftvereknek, így természetesen ez a gyárilag telepített program innen sem hiányzik. A grafikus kezelőfelület átlátható, és kellően felhasználóbarát. A képek között a JPG, BMP és PNG típusú állományok jöhetnek szóba. A diavetítés elindítható, azonban a fotók részletes adatait tartalmazó EXIF adatokat nem képes a kijelzőre varázsolni. Audiotartalmak közül az MP3, WMA, FLAC és WAV jöhet szóba, e téren hozza a kötelezőt. Az ID3 tagek kezelése megoldott, azonban a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegek megjelenítésére sajnos nincs mód.

A médialejátszós tesztcsomagunkkal lefolytatott vizsgálat során arra a következtetésre jutottunk, hogy a formátumtámogatás nem hibátlan. A DivX, a 10 bites, a Killa Sample, 4K WEBM és Dolby Vision 4K HDR  videók lejátszását megtagadta, de ezen kívül a többi anyaggal, tehát még a 4K HDR10+ állományokkal sem volt baja. A surround fájlok közül csupán a Dolby 5.1 és az EAC3 szabványokkal boldogult, ami bárhogy nézzük, ma már kevés. A külső feliratok megjelenítése megoldott, a karakterek kódolása, mérete és színe is módosítható, és mivel vékony keret jelenik meg a betűk körül, ezért a szöveg minden esetben jól látható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények