Hangprojektor extrákkal: Samsung HW-Q700A teszt

Nálunk járt a Samsung vadonatúj hangprojektora, a külön mélynyomóval rendelkező HW-Q700A.

Samsung HW-Q700A

A hangprojektorok az elmúlt bő egy évtizedben szép lassan igen komoly népszerűségre tettek szert az otthoni hangrendszerek körében, háttérbe szorítva a hagyományos házimoziszetteket, illetve a mini- és mikro hifiket.

Samsung HW-Q700A
Samsung HW-Q700A [+]

A siker persze nem véletlen, hiszen egy jó soundbar amellett, hogy kompakt és sokoldalú, képes jelentősen jobb hangzással kiváltani egy televízió saját hangrendszerét. Ideális esetben tisztább, erőteljesebb megszólalást produkál, jobb sztereó, szebb basszusok és nagyobb dinamika mellett. Nem csoda, hogy a nagy tévégyártók közül szinte mindenki gyárt hangprojektorokat, sőt néhányan kifejezetten nagy hangsúlyt helyeznek erre a termékcsoportra. Közéjük tartozik a televíziós piacot másfél évtizede uraló Samsung is, akik idén is több új hangprojektort mutattak be. Ezek egyike a Samsung HW-Q700A, amely hozzánk is eljutott egy rövid időre.

Külső

Már láttunk arra példát a Samsungnál is, hogy a dizájnerek próbáltak ebben a termékcsaládban is trükkös, szokatlan megoldásokkal előállni, de a HW-Q700A esetében maradtak a hagyományos formáknál. Ez persze nem baj, egy hangprojektort pont azért vásárolnak, hogy ne legyen nagyon szem előtt, és a megjelenésére tényleg nem lehet egy rossz szavunk se. A tetején és a frontfelületet hangszórórács fedi, és e mögé dugták a monokróm LCD kijelzőt a jobb oldalra, amely kikapcsolt állapotban láthatatlan.


[+]

A modell közel egy méter széles, 6 centiméter magas és 11,5 centiméter mély, ennek köszönhetően pedig a legtöbb mai tévé elé vagy alá befér úgy, hogy ne takarjon ki a képből semekkora részt. A ki- és bemenetek két, alul kialakított mélyedésben kaptak helyet, úgy, hogy a kábelek hátul jönnek ki. Két HDMI 2.0 (az egyik eARC támogatású), egy optikai digitális audió, valamint egy szervizcélokat szolgáló micro USB csatlakozó került rá. Utóbbinak a hétköznapi felhasználás során nem jut szerep, csak javítás során használják a szakemberek.

A szett részét képezi egy különálló mélyláda, amely vezeték nélküli úton kapcsolódik magához a hangprojektorhoz. Ez 20,5 centiméter széles, 35,3 centiméter magas és 30,2 centiméter mély, tehát átlagos mérettel bír, elhelyezése nem okozhat gondot sehol. Azt érdemes megjegyezni, hogy a hangprojektor képes együttműködni a gyártó kicsi, szintén vezeték nélkül csatlakoztatható hangszóróival, azonban ezek nem képezik a gyári szett részét, külön kell őket megvásárolni.

[+]

Főbb paraméterek
Samsung HW-Q700A
Hangrendszer 3.1.2 csatornás, külön mélynyomóval
Teljesítmény 330 watt (RMS)
Frekvenciaátvitel n. a.
Akkumulátor -
Bluetooth 4.0
Wi-Fi van
Csatlakozók optikai digitális audió, két darab HDMI 2.0, micro USB (szerviz)
Méret soundbar: 980 x 60,9 x 114,3 mm
mélynyomó: 205,74 x 353,6 x 30,2 mm
Tömeg soundbar: 3,5 kg
mélynyomó: 5,8 kg
Fogyasztás soundbar: 44 watt
mélynyomó: 32 watt
Mellékelt kiegészítők távirányító, HDMI kábel, kézikönyv, falikonzol
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung HW-Q700A
Fogyasztói ár 240-260 000 forint

Használat közben

A gyakorlati próba során semmilyen működési rendellenességet nem tapasztaltunk, a Samsung HW-Q700A stabil, fagyást, akadást, újraindulást vagy kikapcsolást nem produkált. A dobozában található egy távvezérlő, amely a vállalat televíziói mellől már ismerős periféria. Kicsi, slank, dizájnos, csak néhány gomb van rajta, de ezek segítségével is elérhető minden funkció, illetve minden paraméter módosítható. Amennyiben a távirányító elveszett vagy nem működne, akkor sincs tragédia, hiszen a modell tetején elhelyeztek egy érintésérzékeny kezelőpanelt, amelynek segítségével váltogathatunk a források között, illetve változtathatunk a hangerőn.

[+]

A hangprojektor képes a Wi-Fi kapcsolatra, és vezérelhető a Samsung Smart Things mobilos alkalmazással is, ha egy hálózaton van a telefon/tablet és a soundbar. Ezen szoftver révén egyébként arra is van mód, hogy a készüléket egy nagyobb okosotthonrendszerbe integráljuk. Az app magyar nyelven is kommunikál, felépítése logikus, grafikus felülete átlátható. A frontfelületen elhelyezett monokróm LCD panelen nyomon követhetőek a változtatások, látszik, hogy melyik bemenet vagy hangmód aktív, ennél többre pedig nincs is szükség. Mindent összevetve nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy a kezelés felhasználóbarát, még annak sem lehet gondja vele, akinek soha nem volt dolga ilyen eszközzel, és elrontani sem lehet semmit.


[+]

Bluetooth

A készülék támogatja a Bluetooth technológia használatát, azaz a kompatibilis eszközökhöz vezeték nélküli úton is csatlakoztatható. Ez értelemszerűen lehet telefon, tévé vagy projektor is, azaz nem kell feltétlenül a kevéssé esztétikus kábelekkel vacakolni. Tapasztalataink szerint a párosítás pofonegyszerű és villámgyors, a kapcsolat pedig stabil. Az eszközök nem vesztették el egymást, a hatótávolság pedig nagyjából 10 méter. Némi késleltetés érzékelhető, ami zenehallgatásnál értelemszerűen nem gond, videóknál, filmeknél és játékoknál picit zavaró lehet. Vannak olyan tévék és projektorok, ahol az ilyen szinkronizációs probléma egyszerűen orvosolható, hiszen eltolható a kép a hanghoz képest.

Wi-Fi

Itt kell megjegyezni azt, hogy a termék Wi-Fi kapcsolaton keresztül is képes együttműködni a Samsung tévékkel. Ehhez az kell, hogy ugyanazon a hálózaton legyenek, a köztük lévő kapcsolat pedig a már említett Smart Things appon keresztül menedzselhető. E megoldás egyik előnye, hogy ilyenkor egyáltalán nincs késleltetés.

Adná magát a dolog, hogy a telefon és a hangprojektor között is működjön ez a Wi-Fi-s adatátvitel, azonban erre valamiért nincs lehetőség, legalábbis nekünk ezt a kapcsolatot ebben a formában nem sikerült megteremteni, pedig mindent kipróbáltunk.

Hangminőség és értékelés

A hangprojektor a hagyományos jobb, bal és center hangsugárzók mellett rendelkezik két darab függőlegesen pozicionált hangszóróval is. E kialakításnak köszönhetően a gyártó állítása szerint jobb lesz a hangélmény, és a surround megszólalás megteremtése is lehetségessé válik. Nos, miután kipróbáltuk, az utóbbi állítással azért vitatkoznánk, hiszen a termék önmagában nem képes térhatású hangzást kreálni. Ehhez szükség van a már korábban említett, opcionálisan beszerezhető, Samsung SWA-9500S típusú szatellit hangfalakra. Az viszont tény, hogy a megszólalás a megszokottnál teltebbnek, gazdagabbnak tűnik, és ahogy azt a Fraunhofer Intézet tesztfájljainak segítségével megállapítottuk, és a sztereó hangteret is megteremti.

A különálló mélynyomó jól végzi a munkáját, a basszusok gazdagok, erőteljesek és tiszták. Pozitívum, hogy a távirányítón külön gombokkal lehet szabályozni a hangprojektor és a mélynyomó hangerejét, azaz a basszusok igen egyszerűen felerősíthetőek vagy gyengíthetőek. A szett hangereje megfelelő, a termékben rejlő lehetőségeket nem is lehet maximálisan kihasználni egy közepes méretű (kb. 30 m²-es) szobában, mert bántóan hangos lenne. Különösebb hanghibákat, búgást, zúgást, sistergést nem tapasztaltunk, viszont a tisztasággal akadnak kisebb problémák, elfordul, hogy a finomabb részleteket elkeni, elmossa.

Három előre programozott (Surround, Game, Standard) hangmóddal látták el, amelyek között markáns eltérések fedezhetőek fel, ha pedig valakinek ezek közül egyik sem tetszik, akkor az equalizer segítségével még mindig a saját ízléséhez szabhatja az arányokat. Létezik egy negyedik profil is, az Adaptive, ennél az elektronika a tartalomtól függően automatikusan módosítja a beállításokat. Mindent összevetve a hangminőségről azt tudjuk elmondani, hogy egy magasabb kategóriás sztereó rendszernek, high-end terméknek nem lehet riválisa, de nem is annak szánják, és ez az árán is meglátszik.


[+]

Itt kell megemlítenünk a termék egyik extráját: a magasabb kategóriás Samsung tévékkel képes úgy is együttműködni, hogy, egyszerre szóljon azok saját hangrendszere és a hangprojektor, illetve a mélynyomó. Így létrehozható egy több komponensből álló szett, amivel egy kicsit még jobb lesz a megszólalás. A készüléket egy időben próbáltuk ki a vállalat egyik új televíziójával, a QN85A-val; így egyrészt a gyakorlatban is megállapíthattuk, hogy van értelme ennek a funkciónak, másrészt az is világossá vált, hogy még egy olyan tévét is lepipál hangminőség terén, amelynek integrált hangrendszere egyébként az átlagnál jobb megszólalást produkál.

Értékelés

Az együtt töltött bő egy hét alatt arra a következtetésre jutottunk, hogy amire a hangprojektorokat kitalálták, arra a Samsung HW-Q700A simán alkalmas. Képes lényegesen jobb hangminőséget produkálni a televíziónál úgy, hogy kevés helyet foglal, nincs szem előtt, és még kábelekre sincs feltétlenül szüksége. A vezérlés rendben van, a távirányító jól használható, és az is tetszett nekünk, hogy a beállítások akár telefonon keresztül is módosíthatóak.


[+]

A megszólalás teljesen rendben van, hanghibák nincsenek, a sztereóval nincs gond, a végeredmény pedig telt, erőteljes, organikus. Normális minőségű források használata esetén nem csak játékra és filmezésre, hanem zenehallgatásra is alkalmas lehet. A dizájn terén hozza a kötelezőt: nem különleges a megjelenése, de nem is fordulunk ki a világból, ha ránézünk. 240-260 000 forintba kerül, amivel egyértelműen a drágább hangprojektorok közé tartozik de a 3.1.2 csatornás rendszer, viszont az olyan plusz szolgáltatások miatt, mint a szatellit hangszórók csatlakoztatásának lehetősége, vagy hogy képes úgy együttműködni egy tévével, hogy közben szól annak saját hangrendszere is, indokolt ez a magasabb összeg.


Samsung HW-Q700A hangprojektor

elefant

A Samsung HW-Q700A soundbart a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés