Samsung ATIV Smart PC: tabletbe oltott számítógép

Bevezető, külső

Az Acer és az Asus után a Samsung is előállt Windows 8-at futtató x86-os tablet PC-jével idehaza, amire egyébként nem keveset kellett várni, hiszen az első hivatalos információk 2012 augusztusának legvégén már napvilágot láttak. Az ATIV (fordítva VITA, latinul élet) család ugyan három tagból áll, de az x86-os architektúrára csak a Smart PC család két tagja épít. Ezek közül az egyik az Intel Atomon (Clover Trail) alapszik, míg a Pro jelöléssel ellátott variáns Core i processzort kap. Magyarországon első körben csak a "sima" Smart PC, tehát az atomos verzió lesz elérhető, így ezt teszteljük most, míg a Pro érkezése csak későbbre várható.

A Samsung ATIV Smart PC sem az a klasszikus értelemben vett tablet, amit az Andoidot vagy iOS-t futtató eszközök esetében megszokhattunk, hanem egy billentyűzetes dokkolóval ellátott darab, így hagyományos Windows 8-as notebookként használhatjuk – vagy az Atom platform és a méret miatt akár netbookot is említhetnénk, bár ez a termékkategória nem említhető velük egy lapon, ha nem csak a teljesítményt nézzük.

Tesztalanyunk külső jegyeit tekintve sem éppen a hagyományos vonalat követi, hiszen a kék szín nem annyira megszokott PC-s körökben. A ház anyaga természetesen műanyag, de a jobbik fajtából, és kifejezetten szépre sikeredett a hátlapon látható imitált szálcsiszolás, aminek ellenére a felület mégis teljesen sima. Az összeszerelés minősége abszolút rendben van, és ez a billentyűzetes részre is igaz.

A dokkoló zsanérja és bölcsője teljes mértékben fémből készült, így elpusztíthatatlannak tűnik, de eltakarja a behelyezett tablet "start" gombját – nem mintha szükség lenne rá ebben a formában. A két rész elválasztására, azaz a kioldásra szolgáló gomb középen kapott helyet. A zsanér eléggé behatárolja a nyithatóságot, ami jelen esetben nagyjából 120 fokos szöget jelent, noha ennél többet egyébként sem tudnánk kihasználni azon egyszerű oknál fogva, hogy a hardver és a kijelző egy egységet képez, amit a dokkolóba helyezve elég magasra kerül a súlypont, így nagyobb szögnél mát hátrabillenne az egész szerelvény.

Maradva a dokkolós vonalon, azt mindenképpen meg kell említenünk, hogy fém bölcső ide vagy oda, a tablet kicsit lötyögősen áll a sínben, persze érthető módon nem lehet beszorítani, mert akkor a kivétel vagy a behelyezés menne nehézkesen. A probléma viszont ezzel csak annyi, hogy e lazaság miatt az érintkezés nem tökéletes, így a "fedél" hajtogatásakor a tablet néha egy pillanatra elvesztette a kapcsolatot a dokkolóval.


Az ATIV-on található gombok igényesek, a csatlakozókat pedig kis ajtókkal védik a szennyeződéstől. Ez nem túl kényelmes, de mindenképpen biztonságos megoldás akkor, ha mostohán bánunk eszközeinkkel, és tok nélkül hurcoljuk táskában, vagy nem éppen steril körülmények között használjuk a mindennapokban.

Belső és teljesítmény

Termék megnevezése Samsung ATIV Smart PC XE500T1C-A03HU
Operációs rendszer Windows 8 (32 bites)
Processzor típusa Intel Atom Z2760
CPU paraméterek 2 mag / 4 szál, 1,8 GHz, 2 MB L2 gyorsítótár
GPU PowerVR SGX545
Memória 2 GB LPDDR2-800 (egycsatornás)
Háttértár 64 GB eMMC
Kijelző 11,6 hüvelykes, PLS érintőpanel (ötujjas), 1366x768 pixel felbontással
Kamera 2,0 MP előlapi
8,0 MP hátlapi, vakuval
Hangszórók sztereó
Kommunikáció Broadcom IEEE 802.11a/b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0
Interfész - összevont audio ki- és bemenet (3,5 mm jack)
- mikrofon
- micro HDMI
- microSD kártyaolvasó
- micro USB
- USB 2.0 a dokkolón
Érzékelők - gyorsulásmérő
- fényérzékelő
- giroszkóp
- e-iránytű
Méret Tablet: 304 x 189,4 x 9,9 mm
Dokkolóval: 304 x 189,4 x 20,5 mm
Tömeg 744 g tablet (1450 g dokkolóval)
Akkumulátor 2 cellás 30 Wh lítiumpolimer
Extrák dokkoló billentyűzettel, touchpaddel és USB csatlakozóval; S Pen
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung ATIV Smart PC
Fogyasztói ár 249 990 Ft (64 GB) / 269 990 Ft (3G)
Garancia 1 év

A Samsung ATIV Smart PC konfigurációja roppant mód hasonlít a nemrégiben bemutatott Acer Iconia W510-re és a a dokkolót nélkülöző ASUS VivoTab Smartra, amelyek szintén Intel Atomra épülő táblagépek. Annak ellenére, hogy a Samsung egy méretkategóriával feljebb, a 11,6"-esek között játszik, kijelzőik felbontása megegyezik. Bár vannak méretbeli eltérések, de a többi tulajdonság kapcsán nyugodtan húzhatunk párhuzamot a W510 és az ATIV között, hiszen egyazon termékkategóriában indulnak, szinte ugyanazzal a hardverkiépítéssel és felszereltséggel, ami jól látszik az alábbi, mérési eredményeket összefoglaló táblázatban is.

Processzor megnevezése Intel Atom Z2760
(Samsung ATIV)
Intel Atom Z2760
(Acer W510)
CPU órajele 1,8 GHz 1,8 GHz
Magok/szálak száma 2/4 2/4
Gyorsítótár 2 MB L2 cache 2 MB L2 cache
AIDA64 – CPU Queen 8518 8436
AIDA64 – CPU PhotoWorxx 1261 1651
AIDA64 – CPU Zlib (kB/s) 37,7 37,9
AIDA64 – CPU Hash (MB/s) 363 361
AIDA64 – FPU VP8 n. a. (hibával leállt) n. a. (hibával leállt)
AIDA64 – FPU Julia 1246 1236
AIDA64 – FPU Mandel 384 382
AIDA64 – FPU SinJulia 461 458
Renderelés – Cinebench 10 1 CPU 576 561
Renderelés – Cinebench 10 x CPU 1640 1693
Renderelés – Cinebench 11 CPU 0,56 0,55
Tömörítés – 7-zip benchmark (MIPS) 1920 2062
Kitömörítés – 7-zip benchmark (MISP) 3397 3358
Memóriatesztek – AIDA64 1 x 2 GB LPDDR2-800 1 x 2 GB LPDDR2-800
AIDA64 olvasás (MB/s) 3687 4242
AIDA64 írás (MB/s) 2998 3120
AIDA64 másolás (MB/s) 2716 3246
AIDA64 késleltetés (ns) 109,9 115,6

A két gép közötti eltérés szinte elhanyagolható, akár mérési hibának is tekinthető, a valós felhasználásban sem különböznek, ezért csak ugyanazt a következtetést tudjuk levonni, amit egyszer már leírtunk, így azt most felidézzük!

„A Z2760 jelzésű Clover Trail kódnevű központi egység meglehetősen sokat szerepelt a napi hírekben, amit a benne található PowerVR IGP-nek köszönhet, ugyanis ez nem az Intel, hanem az Imagination Technologies terméke. Azé a vállalaté, aki az utolsó generációs Intel netbookok CPU-iba (ismertebb nevén Cedar Trail) is szállította grafikus megoldását nem túl sok sikerrel – köszönhetően a borzasztóan rossz meghajtóprogramoknak. A meglehetősen összetett történettel, ami egyébként kihatással van a Windows 8 terméktámogatásra is, most nem untatnánk az olvasókat e teszt keretein belül, de akit mégis érdekel, hírünkben elolvashatja.

Az Atom Z2760 teljesítménye továbbra sem túl acélos. Az operációs rendszeren belül az Atom jól mozog, de a komolyabb sávszélességet és átviteli sebességet igénylő alkalmazások futtatásánál érződik az erő hiánya, ilyenkor pedig több másodperces várakozásra vagyunk ítéltetve. A nagy bitrátájú Full HD videók is igazi megpróbáltatást jelentenek a hardver számára, noha a kijelző nem tud ekkora felbontást, de a HDMI kimenetet sem tudjuk teljeskörűen kihasználni, és akkor a videó melletti multitaskingot nem is említettük."

Háttértár, akkumulátor, hűtés

Háttértár teljesítménye

Szokásunkhoz híven két programmal ellenőriztük a 64 GB-os eMMC háttértár teljesítményét, amiben semmi kiugrót nem találtunk, hiszen nagyjából ugyanezeket az értékeket láthattuk korábban más Intel Atom belsős tablet tesztelésénél is.

Akkumulátoros üzemidő

A tápellátásért egyetlen 30 Wh-s lítiumpolimer akku felel, tehát a dokkolóban nincs másodlagos egység. Meglepő módon ez az egy is igen jó eredményeket produkált; a gyárilag megadott értékek is magasabbak, mint az Acer Iconia W510-é, pedig a két akku teljesítménye között csak 3 Wh a különbség. Arra nem számítottunk, hogy ez a tesztek eredményében is ennyire látványosan fog tükröződni.

Az üzemidő nem rossz: 16,5 óra olvasás (minimum fényerő, minden kommunikációs lehetőség kikapcsolva, hangszóró lenémítva), 7 és fél óra videó (40% fényerő, Wi-Fi és BT kikapcsolva, alacsony hangerő) vagy 4 óra maximális teljesítményt kiaknázó alkalmazás. Végeredményben, ha dolgozunk a géppel, és használjuk a vezeték nélküli kapcsolatot, akkor az adatok alapján átlag 6 órás üzemidő a reális.

Hűtés

Az Intel Atom Z2670 SoC-cal szerelt tabletek előnye, hogy nem igényelnek aktív hűtést, ebből kifolyólag nincs bennük ventilátor, tehát működés közben nincs hűtés által generált zaj sem. Ettől még persze a központi egységet hűteni kell passzív módszerekkel, de hogy ezt a gyártók miként oldják meg, az már rájuk van bízva.

A hátlapi hőmérséklet alapjáraton 24-26 °C között alakult a 20 °C-os szobában. Terhelésre lassú melegedéssel reagált, de a hőmérséklet csak azokon a pontokon emelkedett szignifikáns mértékben, ahol a processzor lapul, a távolabb eső területen legfeljebb 1 °C-os emelkedést mértünk. Az Atom SoC 30 percnyi járatás után végül 31 Celsius-fokra melegítette fel a "kritikus" helyet (hátulról nézve a bal felső harmadot), ami roppant jó érték.

Kijelző és beviteli eszközök

Kijelző

A 11,6"-es 1366x768 pixeles PLS panel nem rossz darab. Betekintési szögei rendben vannak, maximális fényereje (akkuról mérve) 314 cd/m2, a minimum pedig 16 cd2. Előbbi ugyan nem éri utol a legjobb kijelzőkét, így számíthatunk rá, hogy kültéren, verőfényes napsütésben kevés lesz, amire a tükröződő felület rátesz még egy lapáttal. A kontrasztarány viszont 1100:1, ami viszont dicséretes érték a tabletek világában.

Beviteli részleg

Úgy tűnik, a billentyűzettel és touchpaddal ellátott dokkoló, amivel notebookká alakíthatjuk tabletünket, alapfelszereltség lesz a legtöbb atomos tábla esetében, ami mindenképpen örömhír. A Samsung dokkolójának beviteli része egészen jól sikerült, kis mérete ellenére is jól lehet rajta gépelni, és a touchpad is szorgosan követi parancsainkat, mindazonáltal utóbbi lehetne valamivel nagyobb területű.

Szerencsénkre akkor sem vagyunk meglőve, ha nincs kéznél a dokkoló, vagy csak szimplán tablet módban használnánk a terméket. Bár "ujjaink mindig kéznél vannak", hogy az érintőkijelzőn pepecseljünk, ez nem mindig és mindenki számára könnyű kihívás, például a nagyobb kézzel büszkélkedőknek. Az ATIV PC hátuljában egy stylus, pontosabban egy S Pen lapul, ami igen hasznos lehet, főleg a hagyományos Windows asztalon; ráadásul helyet kapott rajta egy gomb is, ami a jobb klikkelést helyettesíti, amit gomb nélkül néha elég nehéz kivitelezni hasonló eszközökkel. Ezenfelül a "toll" segítségével billentyűzet hiányában kézírásunkat is latba vethetjük az S Note alkalmazás segítségével. Egyetlen hátrányként a stylus elhelyezését tudjuk felhozni, ami teljesen belesimul a hátlapba, hogy minél kevésbé rontsa az összképet – ennek köszönhetően viszont meglehetősen szenvedős kihúzni, legegyszerűbb, ha körmünket használjuk.

Fényképező és kamera

Fényképezőgép és kamera

ATIV PC fotós eszköztára egy 2 megapixeles előlapi és egy 8 megapixels autófókuszos hátlapi, segédfénnyel ellátott kamerából áll, Full HD felvételi képességgel.



A fotók minősége erősen közepes, átlagos a dinamikatartomány, továbbá némi kromatikus aberráció és zajosodás is felfedezhető rajtuk. Sajnos a kamera néha képes eltéveszteni a fókuszt, és nincs makró mód, valamint beállítások tárházáról sem beszélhetünk.

A felvett videó minősége is messze van a tökéletestől, hiába az 1080p felbontás. Ez még nem is lenne baj, hiszen nem várunk csodát ezektől a kompakt eszközöktől, ám gondok akadtak az automatikus élességállítással. Hasonló méretű szenzorral az Acer Iconia W510 egy picit jobb munkát végez.

Mint látható, sem a fotók, sem pedig a videók terén nem emelkedik ki a Samsung táblagépének tudása, annak ellenére, hogy a gyártó otthonosan mozog ezen a területen, nem mellesleg fényképezőgépeket is gyártanak – noha azok nem említhetők egy lapon ezzel –, és az okostelefonok kapcsán is már elég rutint szereztek e téren. Persze a hátlapi kamera létjogosultsága megkérdőjelezhető egy ilyen eszköz esetén, így alapvetően nem ez befolyásolja majd, hogy melyik eszközt válasszuk.

Tapasztalatok, értékelés

Atom ide vagy oda, a Samsung is odatette magát, ha azt nézzük, hogy egy igen jó minőségű, Windows 8-as tabletet tett le az asztalra. Persze a teljesítménye nem jobb, mint amit a konkurencia hasonló hardverkiépítésű eszköze mutatott, hiszen ezt elsősorban a platform határozza meg, de a körítés igen kellemes. Ha úgy nézzük, az ATIV PC-nek most még nincs közvetlen versenytársa, köszönhetően a 11,6"-es méretnek – majd az ASUS VivoTab megjelenése fog ezen változtatni.

Az árat elnézve talán úgy tűnhet, hogy a koreai vállalat kicsit túllőtt a célon, hiszen a korábban tesztelt (és kisebb) Acer Iconia W510 egy pár tízessel olcsóbb. Ugyanakkor a már említett, hasonló kvalitásokkal rendelkező, 11,6"-os ASUS VivoTab a hírek szerint ugyanannyit fog kóstálni, mint a most bemutatott Samsung ATIV Smart PC, számottevő különbség lesz viszont, hogy az ASUS mellé ezért az árért nem jár majd a dokkoló – ami így plusz 40 000 forint körüli kiadás lesz, viszont ebben lesz egy plusz akkumulátor, ami az ATIV-ban sajnos nincs. Tekintve, hogy az ASUS gépét még nem láttuk, csak az olcsóbb és egyszerűbb tudású Smart változatot próbáltuk ki, így nem szeretnénk köztük párhuzamot vonni, csupán az ár szemléltetése végett hoztuk fel példának.

Akárcsak a W510, az ATIV Smart PC is tetszetős darab a magas ár ellenére, amit véleményünk szerint remekül ellensúlyoz a két év garancia és az S Pen megléte. Ez igazi varázsszerszám lehet a felhasználó kezében, és enélkül tényleg indokolatlanul magasnak tartanánk a Samsung árazását a másik géphez képest, hiszen önmagában a nagyobb méret nem indokolná a magasabb árat. Noha kérdés, hogy kinek éri meg a felár, hiszen nem aprópénzről beszélünk, főleg ha a 3G opcióval is élni szeretnénk, ami további plusz terhet ró a pénztárcára.

Úgy gondoljuk, hogy míg az Acer inkább az árra érzékenyebb fogyasztók és végfelhasználók oldaláról közelíti a tabletek piacát, addig a Samsung a magasabb költségvetésből gazdálkodó professzionális réteg, valamint a vállalatok igényeit próbálja kielégíteni. A realitások talaján maradva viszont megkérdőjelezhető, hogy a vásárlók idehaza hajlandóak-e egy Atom hajtotta tabletért 250 000 forintot kiadni, ami valóban nem kis összeg. (Zárójelben megjegyeznénk, ennél akár 20 000 forinttal olcsóbban is hozzájuthatunk, az általunk megadott ár a forgalmazó által ajánlott összeg, az üzletek ettől eltérhetnek.)

Ha némi netbookos beütést vélnénk felfedezni az Atom processzor miatt, sose feledjük el, hogy az ATIV Smart PC minősége semmilyen téren keverendő össze a 70 000 forintos netbookokkal, így az árkülönbözet is érhető, amiben benne van még az újdonság varázsa is. Összesítve: a Samsung szépen vette az akadályt, és tetszett nekünk, hogy az S Pennel mindent kihozott a platformból, amit csak lehetett, bár akarnak olyan tényezők, amelyek elbizonytalanítanak bennünket. Ilyen például a dokkolóval kapcsolatos affér (ami valószínűleg egy korai példányból fakadó eset) vagy a kissé magas ár.


Samsung ATIV Smart PC

Daywalker

A Samsung ATIV Smart PC tabletet az Samsung hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés