Hirdetés
- 3D nyomtatás
- Milyen széket vegyek?
- Milyen processzort vegyek?
- Ahogy ígérték, úgy lett: itt az első Noctua vízhűtés
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- A spanyolviaszt nem, csak a görgőt találná fel újra az Airra Labs egere
- 35 millió forintos géppel értelmezné újra a PC-t az NVIDIA az ASUS jóvoltából
- Milyen TV-t vegyek?
- Apple MacBook
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Új hozzászólás Aktív témák
-
cinemazealot
addikt
2003 at írunk. Vodafone internet Siemens Me45-tel.
[link]
Havi 250MB adatkeret. Iwiw stb ment, igaz várni kellett 20-30 másodpercet mire beléptél. A Windows Live Messenger videó hívással is ment 8.0 verziószám alatt, ( szerintem a legjobb a 8.0 volt esetleg 9.0 ). A webkamera 352x288 felbontású volt, 4-5 FPS-el de a hang legalább nem szaggatott .
Persze sok képtartalmú oldalra ez az 5KB/s sebesség már kevés volt. Blogokat, hobbielektronikát, mobilarénát olvasni akkoriban lehetett még 2G-n. Ma pedig ha a telefont áttolom 2G-re még a google.hu sem tölt be okostelefonon, csak régi fapados 2G telón, de azon pl a mobilaréna is Opera minivel.S hogy jutottunk ide hogy a 4G-is lassan kevés? Azt döntse el mindenki saját maga.
A kérdésed bennem is számtalanszor megfogalmazódott már, 2018-ban valaki szavakba is öntötte, ajánlom figyelmedbe, jó összefoglaló.
-
martongunar
aktív tag
Az a típus volt kb. a legtöbb GPRS slotot összefogni képes készülék az itteni piacon ha jól emlékszem, mindenki azt kereste, aki netezett.
-
Peti870
csendes tag
2003 at írunk. Vodafone internet Siemens Me45-tel.
[link]
Havi 250MB adatkeret. Iwiw stb ment, igaz várni kellett 20-30 másodpercet mire beléptél. A Windows Live Messenger videó hívással is ment 8.0 verziószám alatt, ( szerintem a legjobb a 8.0 volt esetleg 9.0 ). A webkamera 352x288 felbontású volt, 4-5 FPS-el de a hang legalább nem szaggatott .
Persze sok képtartalmú oldalra ez az 5KB/s sebesség már kevés volt. Blogokat, hobbielektronikát, mobilarénát olvasni akkoriban lehetett még 2G-n. Ma pedig ha a telefont áttolom 2G-re még a google.hu sem tölt be okostelefonon, csak régi fapados 2G telón, de azon pl a mobilaréna is Opera minivel.S hogy jutottunk ide hogy a 4G-is lassan kevés? Azt döntse el mindenki saját maga.
-
martongunar
aktív tag
Most is hallok még eu-s prepaid csomagokról is, amivel nem megy nálunk a volte roaming. Nem ártana ezt is gatyába rázni lassan.
-
arnyekxxx
veterán
-
csibe1
veterán
-
laed
senior tag
-
totron
addikt
-
bambano
titán
-
arnyekxxx
veterán
-
csibe1
veterán
-
laed
senior tag
-
Szirtimorc
senior tag
Bajban lennék, mert a telefonom (amit egyébként szeretek) nem tud VoLTE üzemmódba lépni, nincs olyan menüm, pedig képes rá. Így meg a telefonbeszélgetés 2G-t tud csak.
-
Xpod
addikt
Na jó, csak akkor a lefedettség térképen a valós adatokat tüntessék fel. És akkor kiderül, jó ja 50%-os a valós lefedettség.
-
btprg
senior tag
-
laed
senior tag
Sajnos ez a technológia ilyen. Nekem azt mondták (még jó régen) hogy ezzel a szolgáltató sem igazán tud mit kezdeni. (Azóta meg a technológia nem változott.)
Talán ha a műholdas technológiák előre tudnának törni (pl. kombinált gsm+műholdas telefon) akkor javulhatna a helyzet. -
Xpod
addikt
Nem kell vidékre utazni. Elég ha a 10. kerület Sibrik Miklós úton végigmész. Több helyen is 0 lesz a térerő.
-
totron
addikt
-
dabadab
titán
-
laed
senior tag
Fejlettebb országokban ezt úgy oldják meg, hogy van a vonaton WIFI.
Ha épp nem tud gsm-alapon netet kapni, akkor megoldják műholdon. -
hcl
titán
-
btprg
senior tag
"Azért akad még vak folt bőven az országban."
Igen, elég egyet utazni valami vidéki nagyvárosba Budapestről vonattal. Győr felé tele van minden vakfoltokkal, valahol még 2G sincs. Ez azért valahol szánalmas 2025-ben.
-
Pikari
veterán
Van olyan régi eszköz, ami nem hajlandó működni, ha nincs benne sim kártya. Gondolom azokban elég egy már nem működő sim kártya is, hogy bekapcsoljon.
-
net84
őstag
-
hcl
titán
Igen, kell. Mint ahogy most is kell pl. egy riasztóba, ha GSM modul van bent. Ez még annyiban plusz, hogy ahol eddig analóg vonalon (is) lógott, ez az eszköz azt is tudja, hogy az analóg vonalat egy GSM vonallá alakítja. Lesarkítva (játszottunk vele így is), ráakasztasz egy vezetékes telefont és amikor a mobilszámot hívod, a vezetékes csörőg
.#145 [CS]Blade2 - A lehetőségek tárháza végtelen, csak legyen rá pénzed.
Használunk Ajax rendszert. Erre több mindent is fel lehet fűzni, a riasztótól kezdve a kamerán át, tűzjelzőt, szelepeket, csapokat és a relékkel szinte bármit vezérel. Egy kisebb iroda teljes biztonsági rendszere is több milliós tételre rúghat (ha egybe fűznénk mindent). Cserében szi-szupi modern. Ott, ahol egy szelepet kell felügyelni vagy egy kapcsolást monitorozni, oda pedig már ez túlzás
. De oda is, ahol van most egy analóg riasztó 2-8 zónával és eddig tudott hívni, sms-t küldeni, oda sem feltétlen ez a leg költséghatékonyabb megoldás. Főleg, hogy nem egy egyszerű feltöltős SIM kell, hanem egy mobilnetes SIM.
Igen, létezik ebből olcsóbb, kínaibb, "összelegózható". Otthonra jó, vállalati környezetbe kicsit kevés - főleg, ha neked kell karban tartani és menedzselni.#148 hcl - vagy egyszerűen azt mondják, hogy nincs tovább, szevasz
- még rosszabb esetben mondanak egy olyan árat (mert ugye nem látható, előre nem tervezhető változó), amitől Te mondod azt, hogy szevasz. Az biztos, hogy a költség az ügyfélen lesz a végén.Ja, ez is belefér

Meg a másik. OK, a hívás megy valamilyen adatforgalmon. De mi van, ha nincs mobilneted?
Kelleni fog hozzá, vagy mi. -
Pikari
veterán
Igen, kell. Mint ahogy most is kell pl. egy riasztóba, ha GSM modul van bent. Ez még annyiban plusz, hogy ahol eddig analóg vonalon (is) lógott, ez az eszköz azt is tudja, hogy az analóg vonalat egy GSM vonallá alakítja. Lesarkítva (játszottunk vele így is), ráakasztasz egy vezetékes telefont és amikor a mobilszámot hívod, a vezetékes csörőg
.#145 [CS]Blade2 - A lehetőségek tárháza végtelen, csak legyen rá pénzed.
Használunk Ajax rendszert. Erre több mindent is fel lehet fűzni, a riasztótól kezdve a kamerán át, tűzjelzőt, szelepeket, csapokat és a relékkel szinte bármit vezérel. Egy kisebb iroda teljes biztonsági rendszere is több milliós tételre rúghat (ha egybe fűznénk mindent). Cserében szi-szupi modern. Ott, ahol egy szelepet kell felügyelni vagy egy kapcsolást monitorozni, oda pedig már ez túlzás
. De oda is, ahol van most egy analóg riasztó 2-8 zónával és eddig tudott hívni, sms-t küldeni, oda sem feltétlen ez a leg költséghatékonyabb megoldás. Főleg, hogy nem egy egyszerű feltöltős SIM kell, hanem egy mobilnetes SIM.
Igen, létezik ebből olcsóbb, kínaibb, "összelegózható". Otthonra jó, vállalati környezetbe kicsit kevés - főleg, ha neked kell karban tartani és menedzselni.#148 hcl - vagy egyszerűen azt mondják, hogy nincs tovább, szevasz
- még rosszabb esetben mondanak egy olyan árat (mert ugye nem látható, előre nem tervezhető változó), amitől Te mondod azt, hogy szevasz. Az biztos, hogy a költség az ügyfélen lesz a végén.Értem. De az eredeti eszközbe is kell egy sim kártya, meg ebbe is? Vagy ez a saját sim kártyájával jön, amit az eredeti eszközbe kell rakni, és az eszköz sim kártyáját pedig ebbe át kell tenni?
-
net84
őstag
Igen, kell. Mint ahogy most is kell pl. egy riasztóba, ha GSM modul van bent. Ez még annyiban plusz, hogy ahol eddig analóg vonalon (is) lógott, ez az eszköz azt is tudja, hogy az analóg vonalat egy GSM vonallá alakítja. Lesarkítva (játszottunk vele így is), ráakasztasz egy vezetékes telefont és amikor a mobilszámot hívod, a vezetékes csörőg
.#145 [CS]Blade2 - A lehetőségek tárháza végtelen, csak legyen rá pénzed.
Használunk Ajax rendszert. Erre több mindent is fel lehet fűzni, a riasztótól kezdve a kamerán át, tűzjelzőt, szelepeket, csapokat és a relékkel szinte bármit vezérel. Egy kisebb iroda teljes biztonsági rendszere is több milliós tételre rúghat (ha egybe fűznénk mindent). Cserében szi-szupi modern. Ott, ahol egy szelepet kell felügyelni vagy egy kapcsolást monitorozni, oda pedig már ez túlzás
. De oda is, ahol van most egy analóg riasztó 2-8 zónával és eddig tudott hívni, sms-t küldeni, oda sem feltétlen ez a leg költséghatékonyabb megoldás. Főleg, hogy nem egy egyszerű feltöltős SIM kell, hanem egy mobilnetes SIM.
Igen, létezik ebből olcsóbb, kínaibb, "összelegózható". Otthonra jó, vállalati környezetbe kicsit kevés - főleg, ha neked kell karban tartani és menedzselni.#148 hcl - vagy egyszerűen azt mondják, hogy nincs tovább, szevasz
- még rosszabb esetben mondanak egy olyan árat (mert ugye nem látható, előre nem tervezhető változó), amitől Te mondod azt, hogy szevasz. Az biztos, hogy a költség az ügyfélen lesz a végén. -
hcl
titán
Én nem látok rá annyira. Korábban olyan volt, hogy volt egy Nokia telefon, és arra jöttek SMS-ben áramszünet, áramszünet megszűnt, hőkioldó leoldott, vész max, vész max megszűnt, behatolás, szabotázs, stb. SMS-ek. Ez annyiban változott, hogy most már PC-re ki tudják tenni. Elvileg az újabbakban mobilnet van véve a SIM kártyákra, és neten küldi.
Szerintem annak az a hátránya, hogy jóval több havidíjban, mint az sms-es, üzenet darabszámra számolva. Maga az eszköz nem tudom drágább-e és mennyivel, de legalább van. A csere biztos több millió Ft-os költség.Van olyan cég, aki szolgáltatásként látja el ilyennel a céget, ott ők adják a berendezéseket, és SMS darabszámra kell fizetni, meg gondolom fizetnek még alapból is, mert ebben több minden benne van. pl..ha náluk van gond egy ilyen sms küldővel, akkor 0-24 felhívnak, hogy figyelj, mert nem működik.
Na egy ilyen cégnek nem vicces mennyiségben vannak berendezései amiket újabbra kell cseréljen vagy valahogy meg kell oldja.
Plusz eszköz szerintem van ahol nem is játszik, mert ezek korlátozott helyen vannak, pl. egy 120x120-as villamos szekrényben, ami eleve tele van.Remélhetőleg ezek a cégek mivel ezzel foglalkoznak, így előre számoltak vele, hogy idővel kihúzzák a lábuk alól a 3G-t majd a 2G-t, de valakire rá lesz hárítva a költség.
"Remélhetőleg ezek a cégek mivel ezzel foglalkoznak, így előre számoltak vele, hogy idővel kihúzzák a lábuk alól a 3G-t majd a 2G-t, de valakire rá lesz hárítva a költség. "
Kis naív
Általában ezek is sóherkednek, és a határidő közeledtével kezdenek kapkodni
(Ne legyen igazam.) -
Pikari
veterán
ASC Global GSM nevű jószágot használjuk már. Ebből van 4G képes (figyelni kell, mert egy időben olcsón volt a csak 2/3G-s verzió). Ez oda is jó lett, ahol az analóg vonalat bontottuk el és oda is, ahol a 3G lekapcs miatt mekkent meg a rendszer.
A legtöbb régebbi riasztóba is jó, csak a benne lévő GSM adaptert kell kicsapni. A bibi ott van, ahol nem jó ez a ki/be menet. Egy központtal megjártuk, neki digitális jel kellett, így a külsős cég hozott eszközt a célra. Azóta azzal megy, mi pedig nem firtatjuk
.
Aztán most a TELL cuccait kezdtük el nézegetni, hátha...És ehhez külön sim kártya is kell, vagy csak beledugod a konnektorba, és kész?
-
laed
senior tag
Amikor sorra jelennek meg a drágábbnál drágább hardvereket bemutató cikkek,
egyszer csak megjelenik 1 írás, hogy a 2G teló nem lesz jó, váltsunk 4G-re!Ez így önmagában talán nem is annyira meglepő.
Amit viszont problémának látok, hogy ehhez előbb el kéne jutni arra a technikai szintre;
hogy a 4G ne valami feláras opció legyen a készülékeknél. -
[CS]Blade2
addikt
"Hibákra is vannak berendezéseink amik SMS-eket küldenek, akkor lehet, hogy az is bukó." - és emellett nagyon sokan elmennek. Nem a butatelefon lesz a gond, hanem az a sok eszköz, ami jelenleg 2G-n kommunikál. Akár SMS, akár hívás formájában.
Mivel érintettek leszünk, így már nézegetjük a lehetőségeket.
Egyik, hogy mindent kukázunk és keresünk másik eszközt, sallangokkal együtt. Újra kiépítünk hozzá mindent. Ha csak egy bizt. berendezést nézek és a belépő, de már 4G-n kommunikáló rendszerrel építem ki, akkor is több százezres költség + az e.hulladék. Vagy, ha már fejlesztés, akkor a (több) milliós kategóriába lövök és van +BT/WiFi/kutyafüle, cintányér + redundancia, stb. A kérdés, hogy kell-e egy olyan eszközbe, helyre, amire rá sem nézel, ha nincs gondja - hiszen ezért van ott egy eszköz.
A másik lehetőség, hogy elkezdünk kísérletezni a 2G/3G emulátorokkal, amik 4G/5G-n működnek, de a másik végük fogadja a 2G-re küldött jelet. Elvileg. Ez attól is függ, hogy milyen a cél HW, így lehet, ami az egyiknek jó, a másiknak nem. Ezek 60-80k-tól (forrástól függően) indulnak. Abban pedig megint nem lesz az elején tapasztalat, hogy betáp hiány esetén az akkus üzem mennyivel rövidül egy ilyen plusz eszközzel....és amellett se menjünk el, hogy ezek szög egyszerű (épp egy hajszállal az analóg kommunikáció felett) eszközök a 4G/5G eszközökhöz képest - az üzembiztonságuk jóval felette van mai modern motyóknak (nem mondom, hogy nem lesznek ezek is éppolyan üzembiztosak, de erre gyakorlati tapasztalat még nincs - és a piac sem szeretné, hogy 20 évig ne kelljen eszközt cserélni).
Én nem látok rá annyira. Korábban olyan volt, hogy volt egy Nokia telefon, és arra jöttek SMS-ben áramszünet, áramszünet megszűnt, hőkioldó leoldott, vész max, vész max megszűnt, behatolás, szabotázs, stb. SMS-ek. Ez annyiban változott, hogy most már PC-re ki tudják tenni. Elvileg az újabbakban mobilnet van véve a SIM kártyákra, és neten küldi.
Szerintem annak az a hátránya, hogy jóval több havidíjban, mint az sms-es, üzenet darabszámra számolva. Maga az eszköz nem tudom drágább-e és mennyivel, de legalább van. A csere biztos több millió Ft-os költség.Van olyan cég, aki szolgáltatásként látja el ilyennel a céget, ott ők adják a berendezéseket, és SMS darabszámra kell fizetni, meg gondolom fizetnek még alapból is, mert ebben több minden benne van. pl..ha náluk van gond egy ilyen sms küldővel, akkor 0-24 felhívnak, hogy figyelj, mert nem működik.
Na egy ilyen cégnek nem vicces mennyiségben vannak berendezései amiket újabbra kell cseréljen vagy valahogy meg kell oldja.
Plusz eszköz szerintem van ahol nem is játszik, mert ezek korlátozott helyen vannak, pl. egy 120x120-as villamos szekrényben, ami eleve tele van.Remélhetőleg ezek a cégek mivel ezzel foglalkoznak, így előre számoltak vele, hogy idővel kihúzzák a lábuk alól a 3G-t majd a 2G-t, de valakire rá lesz hárítva a költség.
-
hcl
titán
ASC Global GSM nevű jószágot használjuk már. Ebből van 4G képes (figyelni kell, mert egy időben olcsón volt a csak 2/3G-s verzió). Ez oda is jó lett, ahol az analóg vonalat bontottuk el és oda is, ahol a 3G lekapcs miatt mekkent meg a rendszer.
A legtöbb régebbi riasztóba is jó, csak a benne lévő GSM adaptert kell kicsapni. A bibi ott van, ahol nem jó ez a ki/be menet. Egy központtal megjártuk, neki digitális jel kellett, így a külsős cég hozott eszközt a célra. Azóta azzal megy, mi pedig nem firtatjuk
.
Aztán most a TELL cuccait kezdtük el nézegetni, hátha...Ez még egy viszonylag értelmes megoldás lehet.
-
net84
őstag
ASC Global GSM nevű jószágot használjuk már. Ebből van 4G képes (figyelni kell, mert egy időben olcsón volt a csak 2/3G-s verzió). Ez oda is jó lett, ahol az analóg vonalat bontottuk el és oda is, ahol a 3G lekapcs miatt mekkent meg a rendszer.
A legtöbb régebbi riasztóba is jó, csak a benne lévő GSM adaptert kell kicsapni. A bibi ott van, ahol nem jó ez a ki/be menet. Egy központtal megjártuk, neki digitális jel kellett, így a külsős cég hozott eszközt a célra. Azóta azzal megy, mi pedig nem firtatjuk
.
Aztán most a TELL cuccait kezdtük el nézegetni, hátha... -
Pikari
veterán
"Hibákra is vannak berendezéseink amik SMS-eket küldenek, akkor lehet, hogy az is bukó." - és emellett nagyon sokan elmennek. Nem a butatelefon lesz a gond, hanem az a sok eszköz, ami jelenleg 2G-n kommunikál. Akár SMS, akár hívás formájában.
Mivel érintettek leszünk, így már nézegetjük a lehetőségeket.
Egyik, hogy mindent kukázunk és keresünk másik eszközt, sallangokkal együtt. Újra kiépítünk hozzá mindent. Ha csak egy bizt. berendezést nézek és a belépő, de már 4G-n kommunikáló rendszerrel építem ki, akkor is több százezres költség + az e.hulladék. Vagy, ha már fejlesztés, akkor a (több) milliós kategóriába lövök és van +BT/WiFi/kutyafüle, cintányér + redundancia, stb. A kérdés, hogy kell-e egy olyan eszközbe, helyre, amire rá sem nézel, ha nincs gondja - hiszen ezért van ott egy eszköz.
A másik lehetőség, hogy elkezdünk kísérletezni a 2G/3G emulátorokkal, amik 4G/5G-n működnek, de a másik végük fogadja a 2G-re küldött jelet. Elvileg. Ez attól is függ, hogy milyen a cél HW, így lehet, ami az egyiknek jó, a másiknak nem. Ezek 60-80k-tól (forrástól függően) indulnak. Abban pedig megint nem lesz az elején tapasztalat, hogy betáp hiány esetén az akkus üzem mennyivel rövidül egy ilyen plusz eszközzel....és amellett se menjünk el, hogy ezek szög egyszerű (épp egy hajszállal az analóg kommunikáció felett) eszközök a 4G/5G eszközökhöz képest - az üzembiztonságuk jóval felette van mai modern motyóknak (nem mondom, hogy nem lesznek ezek is éppolyan üzembiztosak, de erre gyakorlati tapasztalat még nincs - és a piac sem szeretné, hogy 20 évig ne kelljen eszközt cserélni).
Milyen 2g emulátorokat találtatok, van róla valahol egy lista, hogy mi beszerethető, és hogy mennyiért?
-
hcl
titán
"Hibákra is vannak berendezéseink amik SMS-eket küldenek, akkor lehet, hogy az is bukó." - és emellett nagyon sokan elmennek. Nem a butatelefon lesz a gond, hanem az a sok eszköz, ami jelenleg 2G-n kommunikál. Akár SMS, akár hívás formájában.
Mivel érintettek leszünk, így már nézegetjük a lehetőségeket.
Egyik, hogy mindent kukázunk és keresünk másik eszközt, sallangokkal együtt. Újra kiépítünk hozzá mindent. Ha csak egy bizt. berendezést nézek és a belépő, de már 4G-n kommunikáló rendszerrel építem ki, akkor is több százezres költség + az e.hulladék. Vagy, ha már fejlesztés, akkor a (több) milliós kategóriába lövök és van +BT/WiFi/kutyafüle, cintányér + redundancia, stb. A kérdés, hogy kell-e egy olyan eszközbe, helyre, amire rá sem nézel, ha nincs gondja - hiszen ezért van ott egy eszköz.
A másik lehetőség, hogy elkezdünk kísérletezni a 2G/3G emulátorokkal, amik 4G/5G-n működnek, de a másik végük fogadja a 2G-re küldött jelet. Elvileg. Ez attól is függ, hogy milyen a cél HW, így lehet, ami az egyiknek jó, a másiknak nem. Ezek 60-80k-tól (forrástól függően) indulnak. Abban pedig megint nem lesz az elején tapasztalat, hogy betáp hiány esetén az akkus üzem mennyivel rövidül egy ilyen plusz eszközzel....és amellett se menjünk el, hogy ezek szög egyszerű (épp egy hajszállal az analóg kommunikáció felett) eszközök a 4G/5G eszközökhöz képest - az üzembiztonságuk jóval felette van mai modern motyóknak (nem mondom, hogy nem lesznek ezek is éppolyan üzembiztosak, de erre gyakorlati tapasztalat még nincs - és a piac sem szeretné, hogy 20 évig ne kelljen eszközt cserélni).
És mire kiépíted a 4G cuccot, addigra lelövik azt is.
-
net84
őstag
Cég gombos strapatelefont használ, 1000db-os mennyiségről van szó. Az azért nem kis tétel lesz. Ulefone Armor Mini 4 mondjuk tudja, az 23.000Ft legolcsóbban. 23 millióból meg is lenne, de biztos nem egy ilyen dzsunka boltból veszik, hanem a yettel-től szereznék be gondolom, ahol ki tudja mennyi lenne.
EVOLVEO StrongPhone Q1-ek vannak most. Elvileg csak a 2G-t tudják.
Hibákra is vannak berendezéseink amik SMS-eket küldenek, akkor lehet, hogy az is bukó."Hibákra is vannak berendezéseink amik SMS-eket küldenek, akkor lehet, hogy az is bukó." - és emellett nagyon sokan elmennek. Nem a butatelefon lesz a gond, hanem az a sok eszköz, ami jelenleg 2G-n kommunikál. Akár SMS, akár hívás formájában.
Mivel érintettek leszünk, így már nézegetjük a lehetőségeket.
Egyik, hogy mindent kukázunk és keresünk másik eszközt, sallangokkal együtt. Újra kiépítünk hozzá mindent. Ha csak egy bizt. berendezést nézek és a belépő, de már 4G-n kommunikáló rendszerrel építem ki, akkor is több százezres költség + az e.hulladék. Vagy, ha már fejlesztés, akkor a (több) milliós kategóriába lövök és van +BT/WiFi/kutyafüle, cintányér + redundancia, stb. A kérdés, hogy kell-e egy olyan eszközbe, helyre, amire rá sem nézel, ha nincs gondja - hiszen ezért van ott egy eszköz.
A másik lehetőség, hogy elkezdünk kísérletezni a 2G/3G emulátorokkal, amik 4G/5G-n működnek, de a másik végük fogadja a 2G-re küldött jelet. Elvileg. Ez attól is függ, hogy milyen a cél HW, így lehet, ami az egyiknek jó, a másiknak nem. Ezek 60-80k-tól (forrástól függően) indulnak. Abban pedig megint nem lesz az elején tapasztalat, hogy betáp hiány esetén az akkus üzem mennyivel rövidül egy ilyen plusz eszközzel....és amellett se menjünk el, hogy ezek szög egyszerű (épp egy hajszállal az analóg kommunikáció felett) eszközök a 4G/5G eszközökhöz képest - az üzembiztonságuk jóval felette van mai modern motyóknak (nem mondom, hogy nem lesznek ezek is éppolyan üzembiztosak, de erre gyakorlati tapasztalat még nincs - és a piac sem szeretné, hogy 20 évig ne kelljen eszközt cserélni).
-
hcl
titán
Egy másik oldalon pontosabb időszakot írtak: tervek szerint 2028-2030 között fogják végleg lekapcsolni a 2G-t. Lépcsőzetes lekapcsolásról beszélnek, de még nem tudni, mit értenek lépcsőzetesség alatt - gondolom, területek alapján (bár ez csak saját találgatás), de még részleteket nem tudni (így elképzelhető, hogy akár 2 év múlva már raveinT nem fogja tudni használni a telóját).
Meg ahányszor ez még csúszhat.
-
Joci10
őstag
Tök jó lenne, ha lenne pl. valami szabvány, és akkor lehetne ilyenkor részegységeket cserélni. Az autó életciklusa lassan hosszabb lesz, mint a mobilhálózatoké.
Vagy visszafele kompatibilitás... áh, mindegy
Ugyanaz a bajom, mint okostévé, autó fedélzeti szórakoztatórendszer, hálózatra csatlakozó kazán, ipari cuccok, akármi esetében.
@RaveinT : Cikket olvasd el, szerintem ez 5 éven belül nem lesz lekapcsolva.
Egy másik oldalon pontosabb időszakot írtak: tervek szerint 2028-2030 között fogják végleg lekapcsolni a 2G-t. Lépcsőzetes lekapcsolásról beszélnek, de még nem tudni, mit értenek lépcsőzetesség alatt - gondolom, területek alapján (bár ez csak saját találgatás), de még részleteket nem tudni (így elképzelhető, hogy akár 2 év múlva már raveinT nem fogja tudni használni a telóját).
-
Tomcat
őstag
Egyáltalán nem vagyok szakértő és nincs ezekkel a márkákkal saját tapasztalatom, tehát nyugodtan ér kijavítani, de némi utánajárás alapján legalább az alábbi gyártók használtak 2G/3G modemet hasonló funkciók kiszolgálására (nyitás/zárás, előfűtés, lokáció, töltöttségi szint stb.):
- Mercedes: Még 2017-es modellekbe is szereltek ilyen modemet. Példák: 2017 C-Class Coupe, GLC, GLS
- BMW: 2017-ben váltottak "végleg" 4G-re, de úgy tűnik az i3-ba még 2018-ban is került 2G/3G modem. Másik példa: BMW F36 430i Grand Coupe (2017)
- Tesla: 2015 (?) előtt ezekbe is 3G modem került (de sok autóban később utólag kicserélték)
- Smart (Mercedes): Smart EQ 2020-ba még mindig ilyen modemet szereltekBár valószínűleg ezek már a 3G lekapcsolását is megsínylették. De konkrét tapasztalat híján nem tudom megmondani, mely szolgáltatások maradtak legalább részben használhatóak 2G-n, esetleg melyiket deaktiválta szándékosan a szolgáltató. Olvastam olyan külföldi tapasztalatokat, hogy a Mercedesnél még azután is egy darabig hozzáférhetők voltak legalább bizonyos funkciók 2G-n, de a gyártó végül azokat is kilőtte központilag. Tehát a 2G jövőbeli lekapcsolása valószínűleg már minimális hatással lesz ezen autók többségére is az okos szolgáltatások szempontjából. Szóval ennyivel javítanám, illetve kiegészíteném az előző hozzászólásom.
Viszont az eCall továbbra is egy érzékeny pont.
Bizony az összes "E" és "F"+szériás BMW autó érintett a problémában mert 2/3G-s a vészhívó + távszerviz + távvezérlés rendszer mindben. A "G" sorozattól kezdve álltak át a 4G-re, vagyis akiknek kvázi 2017...2019 (modellfrissítéstől függően) előtti autója van azok (hozzám hasonlóan) egy halom problémával kell hogy szembenézzenek majd csupán azért mert ezeket a modulokat egyszerűen nem lehet kicserélni modernebbre mivel azok túl mélyen integráltak az autó infotainment rendszerébe, és ezek ráadásul egymással teljesen inkompatibilisek.
-
Kolbi_30
őstag
-
arnyekxxx
veterán
-
hcl
titán
Egyáltalán nem vagyok szakértő és nincs ezekkel a márkákkal saját tapasztalatom, tehát nyugodtan ér kijavítani, de némi utánajárás alapján legalább az alábbi gyártók használtak 2G/3G modemet hasonló funkciók kiszolgálására (nyitás/zárás, előfűtés, lokáció, töltöttségi szint stb.):
- Mercedes: Még 2017-es modellekbe is szereltek ilyen modemet. Példák: 2017 C-Class Coupe, GLC, GLS
- BMW: 2017-ben váltottak "végleg" 4G-re, de úgy tűnik az i3-ba még 2018-ban is került 2G/3G modem. Másik példa: BMW F36 430i Grand Coupe (2017)
- Tesla: 2015 (?) előtt ezekbe is 3G modem került (de sok autóban később utólag kicserélték)
- Smart (Mercedes): Smart EQ 2020-ba még mindig ilyen modemet szereltekBár valószínűleg ezek már a 3G lekapcsolását is megsínylették. De konkrét tapasztalat híján nem tudom megmondani, mely szolgáltatások maradtak legalább részben használhatóak 2G-n, esetleg melyiket deaktiválta szándékosan a szolgáltató. Olvastam olyan külföldi tapasztalatokat, hogy a Mercedesnél még azután is egy darabig hozzáférhetők voltak legalább bizonyos funkciók 2G-n, de a gyártó végül azokat is kilőtte központilag. Tehát a 2G jövőbeli lekapcsolása valószínűleg már minimális hatással lesz ezen autók többségére is az okos szolgáltatások szempontjából. Szóval ennyivel javítanám, illetve kiegészíteném az előző hozzászólásom.
Viszont az eCall továbbra is egy érzékeny pont.
Tök jó lenne, ha lenne pl. valami szabvány, és akkor lehetne ilyenkor részegységeket cserélni. Az autó életciklusa lassan hosszabb lesz, mint a mobilhálózatoké.
Vagy visszafele kompatibilitás... áh, mindegy
Ugyanaz a bajom, mint okostévé, autó fedélzeti szórakoztatórendszer, hálózatra csatlakozó kazán, ipari cuccok, akármi esetében.
@RaveinT : Cikket olvasd el, szerintem ez 5 éven belül nem lesz lekapcsolva.
-
raveinT
tag
Magyarországon nem volt hivatalosan forgalmazva ez a generáció, ezért nincs rá profil és nem képes 4g hívásra (volte). Eredetileg 3g-n ment a hívás, aztán mióta azt lelőtték, 2g-n.
Pixelek talán a 6-os szériától kaptak itthon használható profilt.
-
arnyekxxx
veterán
-
raveinT
tag
Remek, idén cseréltem akksit a pixel 4a-ban, hogy jó lesz újabb 5 évig... hát így nem lesz
-
opr
nagyúr
Egyáltalán nem vagyok szakértő és nincs ezekkel a márkákkal saját tapasztalatom, tehát nyugodtan ér kijavítani, de némi utánajárás alapján legalább az alábbi gyártók használtak 2G/3G modemet hasonló funkciók kiszolgálására (nyitás/zárás, előfűtés, lokáció, töltöttségi szint stb.):
- Mercedes: Még 2017-es modellekbe is szereltek ilyen modemet. Példák: 2017 C-Class Coupe, GLC, GLS
- BMW: 2017-ben váltottak "végleg" 4G-re, de úgy tűnik az i3-ba még 2018-ban is került 2G/3G modem. Másik példa: BMW F36 430i Grand Coupe (2017)
- Tesla: 2015 (?) előtt ezekbe is 3G modem került (de sok autóban később utólag kicserélték)
- Smart (Mercedes): Smart EQ 2020-ba még mindig ilyen modemet szereltekBár valószínűleg ezek már a 3G lekapcsolását is megsínylették. De konkrét tapasztalat híján nem tudom megmondani, mely szolgáltatások maradtak legalább részben használhatóak 2G-n, esetleg melyiket deaktiválta szándékosan a szolgáltató. Olvastam olyan külföldi tapasztalatokat, hogy a Mercedesnél még azután is egy darabig hozzáférhetők voltak legalább bizonyos funkciók 2G-n, de a gyártó végül azokat is kilőtte központilag. Tehát a 2G jövőbeli lekapcsolása valószínűleg már minimális hatással lesz ezen autók többségére is az okos szolgáltatások szempontjából. Szóval ennyivel javítanám, illetve kiegészíteném az előző hozzászólásom.
Viszont az eCall továbbra is egy érzékeny pont.
Ok, ez a lista így ouch. Pláne ilyen árú kocsiknál. Visszavontam a mindent, le lettem érvelve. Köszönöm az infót!
-
hun_Banderas
csendes tag
Egyáltalán nem vagyok szakértő és nincs ezekkel a márkákkal saját tapasztalatom, tehát nyugodtan ér kijavítani, de némi utánajárás alapján legalább az alábbi gyártók használtak 2G/3G modemet hasonló funkciók kiszolgálására (nyitás/zárás, előfűtés, lokáció, töltöttségi szint stb.):
- Mercedes: Még 2017-es modellekbe is szereltek ilyen modemet. Példák: 2017 C-Class Coupe, GLC, GLS
- BMW: 2017-ben váltottak "végleg" 4G-re, de úgy tűnik az i3-ba még 2018-ban is került 2G/3G modem. Másik példa: BMW F36 430i Grand Coupe (2017)
- Tesla: 2015 (?) előtt ezekbe is 3G modem került (de sok autóban később utólag kicserélték)
- Smart (Mercedes): Smart EQ 2020-ba még mindig ilyen modemet szereltekBár valószínűleg ezek már a 3G lekapcsolását is megsínylették. De konkrét tapasztalat híján nem tudom megmondani, mely szolgáltatások maradtak legalább részben használhatóak 2G-n, esetleg melyiket deaktiválta szándékosan a szolgáltató. Olvastam olyan külföldi tapasztalatokat, hogy a Mercedesnél még azután is egy darabig hozzáférhetők voltak legalább bizonyos funkciók 2G-n, de a gyártó végül azokat is kilőtte központilag. Tehát a 2G jövőbeli lekapcsolása valószínűleg már minimális hatással lesz ezen autók többségére is az okos szolgáltatások szempontjából. Szóval ennyivel javítanám, illetve kiegészíteném az előző hozzászólásom.
Viszont az eCall továbbra is egy érzékeny pont.
-
opr
nagyúr
Ilyesmi szolgáltatások szoktak lenni, hogy ajtó, csomagtartó nyitás-zárás, légkondi vagy fűtés bekapcsolás, töltöttség ellenőrzés, meg hasonlók. Szóval erre biztos jól emlékszel, ezek léteznek. Engem csak az lepne meg, ha lenne olyan kocsi, ami tudja ezeket, de nem tud minimum 4g-t a modemje.
hcl: ez mondjuk mamut lő, gól szintű komment, nyertél.
-
hcl
titán
Szerinted azok a gyártók, akik egy ugrókódot nem voltak képesek az érintésmentes kulcsba betenni 15 éven át, majd szórakoznak 4G modemmel

De tényleg, az autóiparban olyan szintű belesz*rás ment már régóta, hogy még. -
Pikari
veterán
Konkrétan már nem emlékszem, mert engem nem különösebben érdekelnek az autók. Sőt, az is lehet, hogy összekeverem a dolgokat, és nem a kocsiajtót lehetett nyitni/zárni vele, hanem mást.
-
opr
nagyúr
Autók esetén szerintem a nagyobbik probléma az eCall funkció elvesztése lehet. Ez ugyebár az európai segélyhívó rendszer, ami gombnyomásra vagy ütközés észlelése esetén értesíti a mentőszolgálatot (akár GPS koordinátákat is küldve) és amelynek beszerelése 2018 óta kötelező az újonnan tervezett modellekben. Amennyire én tudom, sok fiatal autó is még mindig 2G hálózatot használ erre.
A másik, kisebbik probléma a már említett mobilos kiegészítő funkciókat érintheti (távoli ajtónyitás/zárás, autó helyzetének mutatása, elektromos autó esetén prekondicionálás stb.). Bár ahogy te is említetted, erre legtöbb esetben ma már 4G modemet használnak, de 5-10 éves autóknál még bőven látni 2G/3G egységet hasonló feladatokra. Egyébként ilyen jellegű szolgáltatások nem csak a "szórakoztató központ szemléletű" luxusautókban találhatók. Például a Suzuki is kínál hasonló funkciókat (Suzuki Connect), pedig annak a fedélzeti rendszere igencsak hagyományos és visszafogott (nincs Netflix vagy Youtube beépítve).eCall: ez nagyon jogos, ez eszembe se jutott. És ez viszont probléma lehet.
Többi: mondj már egy példát olyan kocsira, ami tud ilyen távvezérléses dolgot, de nem tud 4g-t. Nem azt mondom, hogy nincs igazad, csak ha tényleg van ilyen, annak kicsit utánaolvasnék.
-
hun_Banderas
csendes tag
Létezik olyan kocsi, aminek ilyen funkciói vannak, és nem tud minimum 4g kapcsolatot?
Ilyesmit azok szoktak tudni, amikben más baromság is van, mint pl YouTube meg Netflix meg stb, amikhez meg kell a sávszél. Jah, meg OTA update, ahhoz meg pláne. Nameg persze általában WiFi, szóval otthon indulás előtt akkor is menni fognak a kényelmi funkciók, ha mobilhálót nem ér el a kocsi... legalábbis gondolom, tudja a tököm, soha nem volt még 2013-nál újabb kocsim.

Autók esetén szerintem a nagyobbik probléma az eCall funkció elvesztése lehet. Ez ugyebár az európai segélyhívó rendszer, ami gombnyomásra vagy ütközés észlelése esetén értesíti a mentőszolgálatot (akár GPS koordinátákat is küldve) és amelynek beszerelése 2018 óta kötelező az újonnan tervezett modellekben. Amennyire én tudom, sok fiatal autó is még mindig 2G hálózatot használ erre.
A másik, kisebbik probléma a már említett mobilos kiegészítő funkciókat érintheti (távoli ajtónyitás/zárás, autó helyzetének mutatása, elektromos autó esetén prekondicionálás stb.). Bár ahogy te is említetted, erre legtöbb esetben ma már 4G modemet használnak, de 5-10 éves autóknál még bőven látni 2G/3G egységet hasonló feladatokra. Egyébként ilyen jellegű szolgáltatások nem csak a "szórakoztató központ szemléletű" luxusautókban találhatók. Például a Suzuki is kínál hasonló funkciókat (Suzuki Connect), pedig annak a fedélzeti rendszere igencsak hagyományos és visszafogott (nincs Netflix vagy Youtube beépítve). -
bambano
titán
-
opr
nagyúr
Létezik olyan kocsi, aminek ilyen funkciói vannak, és nem tud minimum 4g kapcsolatot?
Ilyesmit azok szoktak tudni, amikben más baromság is van, mint pl YouTube meg Netflix meg stb, amikhez meg kell a sávszél. Jah, meg OTA update, ahhoz meg pláne. Nameg persze általában WiFi, szóval otthon indulás előtt akkor is menni fognak a kényelmi funkciók, ha mobilhálót nem ér el a kocsi... legalábbis gondolom, tudja a tököm, soha nem volt még 2013-nál újabb kocsim.

-
hcl
titán
Megnézném egyébként azt a techtestvért, aki az élete munkájával összespórolva megvett pár éve 20 millióért valami okosautót, aztán közlik vele, hogy vegyen újat, mert elavult

Nincs is szebb dolog, mint néhány milliárd dollárnyi keményvaluta elégetésére kényszeríteni a teljes országot 3-4 évente azért, hogy pár embernek még jobb macskásvideó élménye lehessen az okos személyi nyomkövetőjén.
Ezt a részét nem értem én sem. Ezeket a dolgokat régebben nem idióták tervezték, és nagyon sok olyasmi van, amit nem érdemes lecserélni, mert egy régebbi megoldáson is jól működik.
-
Pikari
veterán
Fogalmam sincs, de olvastam korábban, hogy vannak olyan autók, amik sim kártyát használnak, és azon keresztül (interneten keresztül) lehet nyitni, zárni, stb. Na az még mind 2G/3G

-
opr
nagyúr
-
Pikari
veterán
-
opr
nagyúr
Megnézném egyébként azt a techtestvért, aki az élete munkájával összespórolva megvett pár éve 20 millióért valami okosautót, aztán közlik vele, hogy vegyen újat, mert elavult

Nincs is szebb dolog, mint néhány milliárd dollárnyi keményvaluta elégetésére kényszeríteni a teljes országot 3-4 évente azért, hogy pár embernek még jobb macskásvideó élménye lehessen az okos személyi nyomkövetőjén.
Huh, ez most honnan jött?

-
Pikari
veterán
Megnézném egyébként azt a techtestvért, aki az élete munkájával összespórolva megvett pár éve 20 millióért valami okosautót, aztán közlik vele, hogy vegyen újat, mert elavult

Nincs is szebb dolog, mint néhány milliárd dollárnyi keményvaluta elégetésére kényszeríteni a teljes országot 3-4 évente azért, hogy pár embernek még jobb macskásvideó élménye lehessen az okos személyi nyomkövetőjén.
-
Trailblazer
veterán
És akkor marad a 4G mint fallback mode? Nálam mondjuk az az alapsáv is, mert az 5G zabálja az akkut.
-
hcl
titán
De ezek főleg olyan embereknél vannak, akikkel nem tudod megértetni, hogy hogyan kell bármi mást használni.
Amúgy van gombos más szabványra is, az nem lenne gond, de az se olyan. -
arnyekxxx
veterán
-
KROK640
félisten
"A "nyomógombos készülék" az utolsó szempont, 1 hónap lecserélni az összeset." --- azért 1,3Millió készülékről beszélünk, ami nem kevés, ez akár komoly újabb készülék hiányt is okozhat az országban. Az anyagi vonzatáról nem is beszélve.
-
Alex91
félisten
-
laed
senior tag
-
Alteran-IT
őstag
A megválaszolt hozzászólás már nem elérhető.Majd lelövik akkor, remélhetőleg végérvényesen

#4cinemazealot: Én azt olvastam, hogy csak elfelezik, az One nem tudni hol lesz ebben, reméljük jövőre már sehol és visszaál majd valahogy a rendes versenypiac.
-
GuMipOkE
senior tag
A robotkormányok már pont rég nem 2G-sek. A milliós árazásba belefért a 4G.
Lefedettségben eddig is voltak nagy lyukak, akárhány G is legyen.Konkrét tapasztalat, hogy Csehországban már elkezdték lekapcsolni a 2G-t. Pl. Plzentől keletre egy nagy területen nincsen 2G-je egyik szolgáltatónak sem. Sopánkodnak is a szállítmányozók, hogy ott eltűnnek a járműveik (mármint a térképről; jó esetben csak onnan).
A Telekom országos lefedettségében 2G-n viszonylag kevés lyuk van, de ha a 4G-t nézed, akkor azért egészen sok.
-
totron
addikt
-
arnyekxxx
veterán
Semennyire nem tudott gyorsulni ugyanis edge kapcsolaton max 384 kbit/sec az elméleti maximum amit tud, a gyakorlatban nem tudom hogy ez megvan-e.
Tudom, iróniának szántam

-
aprokaroka87
nagyúr
Semennyire nem tudott gyorsulni ugyanis edge kapcsolaton max 384 kbit/sec az elméleti maximum amit tud, a gyakorlatban nem tudom hogy ez megvan-e.
-
arnyekxxx
veterán
-
arnyekxxx
veterán
Aki szeretne még aktív nosztalgiázni szép, régi készülékekkel most kell megtolnia a végét.
#1ROBOTER, nem mindenki gyorstüzelésű. 1 hónap, haha, detényleg. #nadeuram
#2E.Kaufmann, technikai vagy tulajdonosi háttere van a különcködésnek?
#21aprokaroka87, amik annyira szuper minőségű híváslebonyolításra képesek, hogy a másik hallgatása közben folyamatos silabizáció szükséges. Bid deal. Míg a régiek közül felsőközépkategória is beeshet fillérekért a zsebbe. Haladjunk persze, de határozottan lesznek vesztesei az átállásnak.
#23BE4GLE, 2G-vel még vígan lehet netezni ha nem videózol.nem tudom a 2G mennyit gyorsult az elmúlt évtizedben de az operaminizés már akkor is inkább szenvedés volt mint vígan netezés amikor még 1MB alatt volt az index címlapja reklámostól
-
hcl
titán
Sőt. Nekem van adatforgalom, van kiskutya app is, de a telefonszámokat nem menti felhőbe. Van ilyen beállítás.
-
arnyekxxx
veterán
Egyébként úgy tudom, hogy a 800-900MHz körüli sávokat is lehet 4G-re meg 5G-re használni, szóval egy esetleges 2G megszüntetés esetén mehetne az újabb szabvány is ezeken az alacsonyabb frekvenciákon nagyobb hatótávolsággal eldugott helyeken.
#38:
Nagy igazság ez a svájci bicskás hasonlat. A régi Nokiámmal odanézés nélkül is tudok gyorsgombos hívást indítani, ébresztőt szundira tenni, hívást fogadni.
Ismerőseimet meg napi szinten látom szopni azzal, hogy hívják, nem jelenik meg a képernyőn a "gomb" hogy fel tudja venni csak másodpercek múlva (vagy soha, a bugos szoftver aktuális foltozgatási állapotától függően), az SMS helyett valami Google app lesz egyszer csak randomra, szóval az informatika negatív trendjei a telefonálási lehetőségekre is rossz hatással vannak.
Én nem vagyok paranoiás, de azért örülök hogy biztosan nem jelennek meg a kontaktjaim valami random felhőben, és nem fog azok alapján ajánlani ismerősöket a bármi, meg nem fogja akarni a kiskutya app a kontakjaim alapján felvenni barátnak a Mancikát magától stb. (Ilyeneket állandóan látok/hallok másoknál.)#42: Igen, sajnos tapasztaltuk, nagymamámnak próbálkoztunk ilyet venni, de még nekem is kínlódás volt próbálkozni vele.
Én nem vagyok paranoiás, de azért örülök hogy biztosan nem jelennek meg a kontaktjaim valami random felhőben,
bármelyik okostelefont le lehet butitani adatforgalommentesre és nem használni rajta kiskutyaappot -
arnyekxxx
veterán
A 3G lekapcsolása előtt egy egész éven át futott az állami támogatású csereprogram, amikor a 4G-re nem képes telefonodat leadva 40 000 Ft kedvezménnyel lehetett 4G képes telót venni.
Az egész család 60+ korú tagjainak akkor cseréltük mi is 4G képes nyomógombos nagymamatelefonra a készülékeit gyakorlatilag ingyen.Persze sokan leszarták, mondván majd elműxik 2G-n úgyis, most meg lehet rinyálni, hogy jaj, nem lehet ezt így, mi lesz velük. De aki nem hajlandó tenni valamit amikor lehet, azon nem lehet segíteni.
A 3G lekapcsolása előtt egy egész éven át futott az állami támogatású csereprogram, amikor a 4G-re nem képes telefonodat leadva 40 000 Ft kedvezménnyel lehetett 4G képes telót venni.
az elején 20ezret adtak, amikor már a véghajrá volt akkor emelték 40re (bosszantott is egy kicsit, hogy azokat premizálják akik lusták voltak) -
arnyekxxx
veterán
Az NMHH 2028-2030 közé várja a 2G teljes lekapcsolását.
Na ez az, amit szerintem ők se tudnak. Nyilván monitorozzák a forgalmat.
2030-ra szerintem a 4G is elavult lesz, az 5G-t meg alig fejlesztik....
Annyi itt a bizonytalan tényező, hogy meglehetősen nehéz jósolni.
Ma egy 4G képes mobil 40 rugónál kezdődik, ez azért elég húzós.#13:
Ez nem csak elmaradottság, igény kérdése is. Sokan mobiloznak út közben, de én pl. hogy tegyem ezt meg akkor, amikor vezetek?Ma egy 4G képes mobil 40 rugónál kezdődik, ez azért elég húzós.

-
arnyekxxx
veterán
Nyilván nem az embereknek kell majd megfizetni, amikor az MVM lecserélni kényszerül az amúgy tök jó távleolvasós villanyóráit (miközben még mindig akad fekete forgó-morgó is).
A konkurens, ámde gyorsabb portál hozzászólásaiból: És akkor az édesdrága Miniszterelnök úr hogyan fog telefonálni?
#6: Nem, a közösítés már félig megtörtént. Januártól a T a Yettel hálózatán fog 2G-zni. Az NMHH 2028-2030 közé várja a 2G teljes lekapcsolását.
10ezer alatt van nyomógombos 4G-s telefon, szerintem tudnak venni egyet neki.
-
aprokaroka87
nagyúr
Aki szeretne még aktív nosztalgiázni szép, régi készülékekkel most kell megtolnia a végét.
#1ROBOTER, nem mindenki gyorstüzelésű. 1 hónap, haha, detényleg. #nadeuram
#2E.Kaufmann, technikai vagy tulajdonosi háttere van a különcködésnek?
#21aprokaroka87, amik annyira szuper minőségű híváslebonyolításra képesek, hogy a másik hallgatása közben folyamatos silabizáció szükséges. Bid deal. Míg a régiek közül felsőközépkategória is beeshet fillérekért a zsebbe. Haladjunk persze, de határozottan lesznek vesztesei az átállásnak.
#23BE4GLE, 2G-vel még vígan lehet netezni ha nem videózol.Azt nem tudom hogy ezek a 4G képes buta telefonok mire képesek.
Láttam közben írtad az opera minit 😊 -
opr
nagyúr
Offline navigáció jól hangzik, de a valóságban csak olyan helyeken és helyzetekben működik jól, ahol ritka a dugó, és ha van, akkor se túl durva.
Londonban akár 1-1,5 óra különbséget is jelenthet útidőben szimplán az, hogy a kis zsákutcánkból jobbra vagy balra kanyarodok, napszaktól függően. Offline navival ez valami borzasztó lenne. -
ROBOTER
addikt
"Na meg nanosim-es, nekem meg minisim-es kéne."
900 HUF ................................... vagy papírragasztó és papír (kipróbáltam, működik)
-
laed
senior tag
Telefonálás szintjén nem nagyon érzem ezt problémásnak. De van egy első generációs Micra Jota M pénztárgépem ami 2/3G-s az megy a lecsóba, ha ezt meglépik.
Mondjuk a szervizes szerint örüljek, hogy még működik. Öt év az hosszú idő, az újak már 4G-sek egy ideje. A háttérben azért készülnek erre a hardver gyártók. Egy idős rokonnak kellett egy új Nokia, egy 110-est vettünk az euronics-ban 8000Ft-ért és 4G-s. Ha jól lesz adagolva kevés embert fog leforrázni ez a lekapcsolás. 4G-t tudja, cserébe meg 1 csomó dolgot nem tud.
Meg jó lenne 1 kicsivel nagyobb készülék-választék.
Bluetooth hiánya nem épp előnyös manapság.
Na meg nanosim-es, nekem meg minisim-es kéne./Szivatják itt a népet..../
-
wjbhbdux
veterán
Persze sokan leszarták, mondván majd elműxik 2G-n úgyis, most meg lehet rinyálni, hogy jaj, nem lehet ezt így, mi lesz velük. De aki nem hajlandó tenni valamit amikor lehet, azon nem lehet segíteni.
Én pl. azóta vettem a mostani mobilom.
De még ma is adnak el 2G-st, mert forgalomba vannak.
Ha kivezetik, keletkezik több tonna/konténernyi elektromos hulladék.Ez nem mostanában lesz, hanem "leghamarabb az évtized végén kerülhet sor", ez valamiért kimaradt az itteni hírből.
-
laed
senior tag
A 3G lekapcsolása előtt egy egész éven át futott az állami támogatású csereprogram, amikor a 4G-re nem képes telefonodat leadva 40 000 Ft kedvezménnyel lehetett 4G képes telót venni.
Az egész család 60+ korú tagjainak akkor cseréltük mi is 4G képes nyomógombos nagymamatelefonra a készülékeit gyakorlatilag ingyen.Persze sokan leszarták, mondván majd elműxik 2G-n úgyis, most meg lehet rinyálni, hogy jaj, nem lehet ezt így, mi lesz velük. De aki nem hajlandó tenni valamit amikor lehet, azon nem lehet segíteni.
Persze sokan leszarták, mondván majd elműxik 2G-n úgyis, most meg lehet rinyálni, hogy jaj, nem lehet ezt így, mi lesz velük. De aki nem hajlandó tenni valamit amikor lehet, azon nem lehet segíteni.
Én pl. azóta vettem a mostani mobilom.
De még ma is adnak el 2G-st, mert forgalomba vannak.
Ha kivezetik, keletkezik több tonna/konténernyi elektromos hulladék. -
joghurt
addikt
Ja, én szoktam adni helymegosztást a családnak, ha megyünk haza, az nem sok adat, de a navigáció rendesen :S
@bambano : Ej, külön a 2G sávot már a végpontokon szerintem lehetne adni, ha szándék lett volna, és akkor a régi eszközök is tudnak forgalmazni. A gerinc már így is gyorsabb protkollokon megy gondolom.
Ezért célszerű offline-ra képes navigációt használni a Google Maps / Waze helyett.
Magic Earth, esetleg OsmAnd. -
hcl
titán
De azt nem tudod megcsinálni, hogy ugyanazon a csatornán menjen 5g meg 2g egyszerre. Elvileg unicastnál meg lehetne oldani, hogy az adó beáll az aktuális eszköz sebességére, de broadcastnál és multicastnál nem. És ha a szolgáltatónak lehetősége van 2g helyett 5g-re használni ugyanazt a frekvenciát, pláne más költségén, akkor meg fogja lépni.
Ja, azt nem is mondtam, hogy ugyanazon a frekin menjen. De itt jön be, hogy közölni kell a szolgáltatókkal, hogy 2G-t márpedig tart.
Itthon meg a háromból... ja, mind a 3 kb. állami
-
bambano
titán
Ja, én szoktam adni helymegosztást a családnak, ha megyünk haza, az nem sok adat, de a navigáció rendesen :S
@bambano : Ej, külön a 2G sávot már a végpontokon szerintem lehetne adni, ha szándék lett volna, és akkor a régi eszközök is tudnak forgalmazni. A gerinc már így is gyorsabb protkollokon megy gondolom.
De azt nem tudod megcsinálni, hogy ugyanazon a csatornán menjen 5g meg 2g egyszerre. Elvileg unicastnál meg lehetne oldani, hogy az adó beáll az aktuális eszköz sebességére, de broadcastnál és multicastnál nem. És ha a szolgáltatónak lehetősége van 2g helyett 5g-re használni ugyanazt a frekvenciát, pláne más költségén, akkor meg fogja lépni.
-
hcl
titán
Ja, én szoktam adni helymegosztást a családnak, ha megyünk haza, az nem sok adat, de a navigáció rendesen :S
@bambano : Ej, külön a 2G sávot már a végpontokon szerintem lehetne adni, ha szándék lett volna, és akkor a régi eszközök is tudnak forgalmazni. A gerinc már így is gyorsabb protkollokon megy gondolom.
-
totron
addikt
Azt értem, hogy a csomag elméleti korlátja ez volt, de az egde akkor is max 48kbyte/s-et tud, ha a csomag korlátja 200TB/s. 4G a minimum, amivel reális körülmények között már xy MB/s sebességekről beszélünk. Még a 3g elméleti maximuma is csak 48Mbit/s volt, ami már 6MB/s, de a valóságban az is max 1-2MB/s-et hozott... meg ugye pár éve mindegy is, mert lekapcsolták szegényt. Szóval most vagy 4-5g, vagy 2g van, utóbbi netezésre teljesen alkalmatlan ma már, még tömörítéssel is. Mondjuk JS nélkül, agyon tömörítve, nagy képek nélkül, cache-t előszeretettel használva, folyamatosan ugyan azokat a főleg szöveges tartalmú oldalakat látogatva működhet tűrhetően, de azért jó akkor se lesz.
Csak hát itt a korlát a sebességre vonatkozott. Ennyiért ezt adták, 800Ft sem volt perhó, de jó volt ez így, korlátlanként. Fillérekért volt bárhova vihető mobilnete az embernek és nem kellett adatfelhasználáson sem izgulni. Ilyen tempón úgy havi 6.5GB forgalmazódott max. Fordulónapon megjelent a dedikált 25-35 Kbyte/s 30MByte erejéig, igen, de azt ugye nem volt nehéz leforgalmazni.
Mire észrevetted már vége is lett. Mint egy kis bukkanó az úton vagy nap végére megmaradt melegebb hősziget amin pár sec alatt áthaladsz. JS-ből lehetett, kellett faragni, de legtöbbször nem számottevően. Mondjuk a Facebook a végén már tényleg nem ment desktopon, odáig sikerült fejlődnie magát, a Discuss meg kb. sohasem. Így nézett ki ez a történet. Nem folyamat F5-öt nyomogató, ping timeoutokon ragelő, idegállapotba taszítósként kell egyébként elképzelni. De ja, elmúlt. Szöveg alapon ma sem kapok számottevően más élményt. -
Kolbi_30
őstag
Nyilván nem az embereknek kell majd megfizetni, amikor az MVM lecserélni kényszerül az amúgy tök jó távleolvasós villanyóráit (miközben még mindig akad fekete forgó-morgó is).
A konkurens, ámde gyorsabb portál hozzászólásaiból: És akkor az édesdrága Miniszterelnök úr hogyan fog telefonálni?
#6: Nem, a közösítés már félig megtörtént. Januártól a T a Yettel hálózatán fog 2G-zni. Az NMHH 2028-2030 közé várja a 2G teljes lekapcsolását.
Tavhonel a leolvasot pl ki kell fizetni..es a vizorat is..de ez kurvara furcsa mert megveszed es amikor cserelik elviszik es e fillert sem adnak erte..ezert mar balheztam egyszer ketszer..
-
bambano
titán
LOL
Még az kéne, hogy egy rakás fogalmatlan arcnak ne működjön tovább a GSM háló.
Nem teljesen értem,hogy a francért nem visszafele kompatibilis minden is, tehát az új infrának illene lekezelnie a régi protokollokat is.@Pikari : Azt azért tudod, hogy az adategyeztetésért nem a szolgáltatók a felelősek?

"Nem teljesen értem,hogy a francért nem visszafele kompatibilis minden is, tehát az új infrának illene lekezelnie a régi protokollokat is.": mert nem mindig lehet megcsinálni. A broadcast és a multicast üzeneteket a leglassabb protokollon kell küldeni, hogy mindenki megkapja, ezért a hálózat lelassul a legvacakabb kliens sebességére.
-
opr
nagyúr
Leginkább a navigáció meg a spotify eszi, amikor kocsival megyünk valahova. De az nagyon. Android auto az egy igazi adatzabáló dolog tud lenni, még ha le van töltve a térkép, akkor is. Ok, az se segít, hogy spotify-on minden hangminőség csúszka a maxra van tolva.

-
hcl
titán
Azt én is jobban szerettem, amikor úgy volt, hogy ha kifogytál, lassú ugyan, de volt. Mondjuk egy ideje nem gáz, hála égnek Angliában baromi olcsók a mobil/mobilnet tarifák, meg szokásuk sokat is adni, nameg mióta otthonról dolgozok, igazából nem is számít, 1-2GB/hó az, amit elhasználok. De tudom, hogy ez egy elég speciális élethelyzet, úgyhogy nem is a saját szitumat veszem figyelembe, mikor erről a témáról beszélgetünk, mert nem lenne értelme.

1-2GB/hó a sjaátomról szerintem sosem fogyott

Amúgy ja, itt durván tolnak az előfizetés felé, toll a fülébe az egész bandának, sosem telefonáltam annyit, megérje. -
opr
nagyúr
Azt én is jobban szerettem, amikor úgy volt, hogy ha kifogytál, lassú ugyan, de volt. Mondjuk egy ideje nem gáz, hála égnek Angliában baromi olcsók a mobil/mobilnet tarifák, meg szokásuk sokat is adni, nameg mióta otthonról dolgozok, igazából nem is számít, 1-2GB/hó az, amit elhasználok. De tudom, hogy ez egy elég speciális élethelyzet, úgyhogy nem is a saját szitumat veszem figyelembe, mikor erről a témáról beszélgetünk, mert nem lenne értelme.

-
opr
nagyúr
Ennyiről szólt a csomag a dedikált keretet követően. Ezek a "lassítós" konstrukciók szűntek meg. Ma már csak adatkorlát alapúak vannak, azokat is érdemesebb flottában, ott önállóan kell gátat szabni a száguldásnak, ha valaki olcsón kívánja az elérést. Praktikus persze a korlátlant választani.
#77ROBOTER, jó, de a hálózattervezési- és üzemeltetési bakikat, pingtorlódásokat vagy időjárásból adódó anomáliákat ne vegyük ide. Voltak, vannak elátkozott vidékek, de többségében jó, működő.Azt értem, hogy a csomag elméleti korlátja ez volt, de az egde akkor is max 48kbyte/s-et tud, ha a csomag korlátja 200TB/s. 4G a minimum, amivel reális körülmények között már xy MB/s sebességekről beszélünk. Még a 3g elméleti maximuma is csak 48Mbit/s volt, ami már 6MB/s, de a valóságban az is max 1-2MB/s-et hozott... meg ugye pár éve mindegy is, mert lekapcsolták szegényt. Szóval most vagy 4-5g, vagy 2g van, utóbbi netezésre teljesen alkalmatlan ma már, még tömörítéssel is. Mondjuk JS nélkül, agyon tömörítve, nagy képek nélkül, cache-t előszeretettel használva, folyamatosan ugyan azokat a főleg szöveges tartalmú oldalakat látogatva működhet tűrhetően, de azért jó akkor se lesz.
-
hcl
titán
2018-ban még elvoltam így. Lefogyott az adatkeret, onnantól lassú volt, de korlátlan. Nekem is bosszantó, hogy ha elfogy (és kva drága) akkor vége. :S
Mondjuk van céges telefonom, azon havi jópár giga net, de akkor is. -
totron
addikt
Ennyiről szólt a csomag a dedikált keretet követően. Ezek a "lassítós" konstrukciók szűntek meg. Ma már csak adatkorlát alapúak vannak, azokat is érdemesebb flottában, ott önállóan kell gátat szabni a száguldásnak, ha valaki olcsón kívánja az elérést. Praktikus persze a korlátlant választani.
#77ROBOTER, jó, de a hálózattervezési- és üzemeltetési bakikat, pingtorlódásokat vagy időjárásból adódó anomáliákat ne vegyük ide. Voltak, vannak elátkozott vidékek, de többségében jó, működő. -
opr
nagyúr
Sok éven át EDGE-n át neteztem, azon át írtam a fórumra is. Főleg Opera Minivel tuti, kimaxolva az EDGE lehetőségeit teljesen jó, de még desktopon, kommersz böngészőkkel is. Hozzájön, hogy a csomag a dedikált adat - avg. 25 Mbyte/sec - elillanása után sebességkorlátja avg. 2.5-3Mbyte/sec bőven alatta maradt ennek a kimaxolhatóságnak és még úgy is használható volt, igaz, ez esetben inkább a Mini tudása, mint kiváló tömörítés felé billen a mérleg, ha gyorsan kellett valami. A videós platformok instant videóbetöltésein kívül mindent el lehetett rajta intézni a mindennapokban. YT-ról letöltésvezérlővel másnap reggelre ott lehetett a 240p-s anyag is akár. Értem én, hogy nagy a tudomány, meg a mellény is, meg a mai sebességekből is kilátni minek, de kisebb hévvel fórumozva és célt érhetsz. Szűztelepítés utáni első betöltések tényleg kivárósak voltak a már csökkentett sebességű - tehát a köznapi - állapotban, de dedikált adattal azok sem. A cache nagy barátja az embernek. Ahogy a többfüles böngészés is. Így a bejáratott oldalak mindenkor könnyen elérhetőek és böngészhetők voltak asztali környezetben is. Egyetlen kellemetlen permutáció az egy új és kövér oldal desktopon való betölteni akarása volt, lett volna, de olyan ritkán állt elő. További gyakorlati baromságokról is szívesen társalgok. Köszi, a türelmet/végigolvasást, mert hogy manapság hova rohanunk ennyire, azt nem tudom...
#73BE4GLE, nem vészes.Uhhh, hogy neteztél 2-3mbyte/sec-el egy olyan protokollon, aminek 384kbit/s az elméleti maximum sebessége, a valós meg általában inkább 200 körül mozog? Tehát 25-48kbyte/s-ről beszélünk.
-
ROBOTER
addikt
Engem sokkal jobban zavar, hogy amikor bejön egy új hálózati generáció, az előző generáció hirtelen használhatatlan lesz.
Amikor bejött a 3/3.5G és vele a HSDPA, örültünk mint macska a farkának. Az akkori feladatokhoz bőven elég volt, olyan XXI. századi érzés volt. Majd jött a 4G, és ahol nem volt 4G lefedettség, ott az eszköz (telefon, tablet) átváltott 3G-re és ugyanazon a földrajzi helyen ahol korábban jól ment a 3G, lényegében használhatatlan lett. Sokszor egy szöveges tartalmú emailt nem lehetett vele elküldeni.
-
totron
addikt
-
ROBOTER
addikt
Sok éven át EDGE-n át neteztem, azon át írtam a fórumra is. Főleg Opera Minivel tuti, kimaxolva az EDGE lehetőségeit teljesen jó, de még desktopon, kommersz böngészőkkel is. Hozzájön, hogy a csomag a dedikált adat - avg. 25 Mbyte/sec - elillanása után sebességkorlátja avg. 2.5-3Mbyte/sec bőven alatta maradt ennek a kimaxolhatóságnak és még úgy is használható volt, igaz, ez esetben inkább a Mini tudása, mint kiváló tömörítés felé billen a mérleg, ha gyorsan kellett valami. A videós platformok instant videóbetöltésein kívül mindent el lehetett rajta intézni a mindennapokban. YT-ról letöltésvezérlővel másnap reggelre ott lehetett a 240p-s anyag is akár. Értem én, hogy nagy a tudomány, meg a mellény is, meg a mai sebességekből is kilátni minek, de kisebb hévvel fórumozva és célt érhetsz. Szűztelepítés utáni első betöltések tényleg kivárósak voltak a már csökkentett sebességű - tehát a köznapi - állapotban, de dedikált adattal azok sem. A cache nagy barátja az embernek. Ahogy a többfüles böngészés is. Így a bejáratott oldalak mindenkor könnyen elérhetőek és böngészhetők voltak asztali környezetben is. Egyetlen kellemetlen permutáció az egy új és kövér oldal desktopon való betölteni akarása volt, lett volna, de olyan ritkán állt elő. További gyakorlati baromságokról is szívesen társalgok. Köszi, a türelmet/végigolvasást, mert hogy manapság hova rohanunk ennyire, azt nem tudom...
#73BE4GLE, nem vészes.Az érzéseidet értem és nem is áll annyira messze az enyémtől, de attól még nincs gyakorlati értelme mindannak amit leírtál, életszerűtlen.
-
totron
addikt
"2G-vel még vígan lehet netezni ha nem videózol."
Le is teszteltem egy erre alkalmas weboldallal, simán ment. Itt a forrás:
<body>Hello world!</body>Hogy lehet ekkora baromságot leírni? A Prohardver kezdőoldala 2,5 MByte.

GPRS (2G) esetén 7,7 perc
EDGE (2.5G) esetén (ha a telefonodat hozzáérinted a bázisállomáshoz) 52 másodperc, a valóságban 2..3 perc.Én neteztem EDGE hálózaton 1..2 évig, az akkori Vodafone tömörítő szolgáltatásával, amikor a képeket brutálisan lebutítva és minden nagy adatforgalmat generáló elemet kiszedve néztem a weboldlakat. Ez 20 éve volt. Azóta kicsit változtak a dolgok.
Sok éven át EDGE-n át neteztem, azon át írtam a fórumra is. Főleg Opera Minivel tuti, kimaxolva az EDGE lehetőségeit teljesen jó, de még desktopon, kommersz böngészőkkel is. Hozzájön, hogy a csomag a dedikált adat - avg. 25 Mbyte/sec - elillanása után sebességkorlátja avg. 2.5-3Mbyte/sec bőven alatta maradt ennek a kimaxolhatóságnak és még úgy is használható volt, igaz, ez esetben inkább a Mini tudása, mint kiváló tömörítés felé billen a mérleg, ha gyorsan kellett valami. A videós platformok instant videóbetöltésein kívül mindent el lehetett rajta intézni a mindennapokban. YT-ról letöltésvezérlővel másnap reggelre ott lehetett a 240p-s anyag is akár. Értem én, hogy nagy a tudomány, meg a mellény is, meg a mai sebességekből is kilátni minek, de kisebb hévvel fórumozva és célt érhetsz. Szűztelepítés utáni első betöltések tényleg kivárósak voltak a már csökkentett sebességű - tehát a köznapi - állapotban, de dedikált adattal azok sem. A cache nagy barátja az embernek. Ahogy a többfüles böngészés is. Így a bejáratott oldalak mindenkor könnyen elérhetőek és böngészhetők voltak asztali környezetben is. Egyetlen kellemetlen permutáció az egy új és kövér oldal desktopon való betölteni akarása volt, lett volna, de olyan ritkán állt elő. További gyakorlati baromságokról is szívesen társalgok. Köszi, a türelmet/végigolvasást, mert hogy manapság hova rohanunk ennyire, azt nem tudom...
#73BE4GLE, nem vészes. -
BE4GLE
senior tag
Aki szeretne még aktív nosztalgiázni szép, régi készülékekkel most kell megtolnia a végét.
#1ROBOTER, nem mindenki gyorstüzelésű. 1 hónap, haha, detényleg. #nadeuram
#2E.Kaufmann, technikai vagy tulajdonosi háttere van a különcködésnek?
#21aprokaroka87, amik annyira szuper minőségű híváslebonyolításra képesek, hogy a másik hallgatása közben folyamatos silabizáció szükséges. Bid deal. Míg a régiek közül felsőközépkategória is beeshet fillérekért a zsebbe. Haladjunk persze, de határozottan lesznek vesztesei az átállásnak.
#23BE4GLE, 2G-vel még vígan lehet netezni ha nem videózol."2G-vel még vígan lehet netezni ha nem videózol"
Vígan?! Jól meg kell fontolnod, hogy melyik oldalt nyitod meg és mivel. Szerver oldali tömörítéssel, pl. Opera Mini-vel, lehet esetleg próbálkozni, de tapasztalatom szerint akkor is minimum Edge kapcsolat kell, és jó sok türelem. -
joghurt
addikt
+1
Azért arra kíváncsi lennék, hogy a lefedettséget hogy fogják biztosítani 2G nélkül az ország vidéki területein. Például a mezőgazdaságban a sokmilliós robotkormányok hogy fogják fogadni az RTK korrekciós jelet a centiméter pontos kormányzáshoz a szántóföldek közepén, mert a legtöbb mobilneten és 2G-n teszi ezt.
A robotkormányok már pont rég nem 2G-sek. A milliós árazásba belefért a 4G.
Lefedettségben eddig is voltak nagy lyukak, akárhány G is legyen.Konkrét tapasztalat, hogy Csehországban már elkezdték lekapcsolni a 2G-t. Pl. Plzentől keletre egy nagy területen nincsen 2G-je egyik szolgáltatónak sem. Sopánkodnak is a szállítmányozók, hogy ott eltűnnek a járműveik (mármint a térképről; jó esetben csak onnan).
-
ROBOTER
addikt
Aki szeretne még aktív nosztalgiázni szép, régi készülékekkel most kell megtolnia a végét.
#1ROBOTER, nem mindenki gyorstüzelésű. 1 hónap, haha, detényleg. #nadeuram
#2E.Kaufmann, technikai vagy tulajdonosi háttere van a különcködésnek?
#21aprokaroka87, amik annyira szuper minőségű híváslebonyolításra képesek, hogy a másik hallgatása közben folyamatos silabizáció szükséges. Bid deal. Míg a régiek közül felsőközépkategória is beeshet fillérekért a zsebbe. Haladjunk persze, de határozottan lesznek vesztesei az átállásnak.
#23BE4GLE, 2G-vel még vígan lehet netezni ha nem videózol."2G-vel még vígan lehet netezni ha nem videózol."
Le is teszteltem egy erre alkalmas weboldallal, simán ment. Itt a forrás:
<body>Hello world!</body>Hogy lehet ekkora baromságot leírni? A Prohardver kezdőoldala 2,5 MByte.

GPRS (2G) esetén 7,7 perc
EDGE (2.5G) esetén (ha a telefonodat hozzáérinted a bázisállomáshoz) 52 másodperc, a valóságban 2..3 perc.Én neteztem EDGE hálózaton 1..2 évig, az akkori Vodafone tömörítő szolgáltatásával, amikor a képeket brutálisan lebutítva és minden nagy adatforgalmat generáló elemet kiszedve néztem a weboldlakat. Ez 20 éve volt. Azóta kicsit változtak a dolgok.
-
Narxis
nagyúr
+1
Azért arra kíváncsi lennék, hogy a lefedettséget hogy fogják biztosítani 2G nélkül az ország vidéki területein. Például a mezőgazdaságban a sokmilliós robotkormányok hogy fogják fogadni az RTK korrekciós jelet a centiméter pontos kormányzáshoz a szántóföldek közepén, mert a legtöbb mobilneten és 2G-n teszi ezt.
Ott majd kénytelenek lesznek beruházni a fejlesztésbe, modernizálásba.
-
GuMipOkE
senior tag
Azt hiszem, ez a topik rólam szól, mert nekem 2G-n csatlakozik még a telefonom. Én nem tervezem lecserélni a telefonomat, se a sim kártyámat. Persze ha megszűnik a 2G, akkor nem lesz választásom, mert a munka, meg a manapság oly divatos futárszolgálatok miatt kell egy mobiltelefon. De engem abszolúte nem érdekel a mobiltelefon, a hátam közepére se kívánom. Tudom, tudom, mindenki azt bújja napi 24 órában, szarni se tudnak nélküle. Nekem ezek a hálózati protokolváltások, adategyeztetések, évente egyszeri 3000 forintos egyenlegfeltöltések a benzinkúton, olyanok, mintha valaki az ősi szerszámomat ütné csalánnal. Pannon, telekom, vodafone, felőlem pont megdögölhet az összes.
+1
Azért arra kíváncsi lennék, hogy a lefedettséget hogy fogják biztosítani 2G nélkül az ország vidéki területein. Például a mezőgazdaságban a sokmilliós robotkormányok hogy fogják fogadni az RTK korrekciós jelet a centiméter pontos kormányzáshoz a szántóföldek közepén, mert a legtöbb mobilneten és 2G-n teszi ezt.
-
totron
addikt
Aki szeretne még aktív nosztalgiázni szép, régi készülékekkel most kell megtolnia a végét.
#1ROBOTER, nem mindenki gyorstüzelésű. 1 hónap, haha, detényleg. #nadeuram
#2E.Kaufmann, technikai vagy tulajdonosi háttere van a különcködésnek?
#21aprokaroka87, amik annyira szuper minőségű híváslebonyolításra képesek, hogy a másik hallgatása közben folyamatos silabizáció szükséges. Bid deal. Míg a régiek közül felsőközépkategória is beeshet fillérekért a zsebbe. Haladjunk persze, de határozottan lesznek vesztesei az átállásnak.
#23BE4GLE, 2G-vel még vígan lehet netezni ha nem videózol. -
janeszgol
félisten
"De egy közpénzből fenntartott intézmény nem feltétlenül efelé az árszint felé lő, a te és az én pénzemből. Amivel egyet is tudok érteni."
Hát. Én meg úgy vagyok vele, hogy kapjanak normális telefont az alkalmazottak, amire felelősséget vállalnak 3 évig (nem törik el, nem áztatják el stb). Mert most vettek gondolom valami gyengébb telefont, aztán megszívták. Erre, hogy gyenge az 5G lefedettség és emiatt vegyünk csak LTE telefont, ennek kb. 6 évvel ezelőtt volt relevanciája.
-
hcl
titán
LOL
Még az kéne, hogy egy rakás fogalmatlan arcnak ne működjön tovább a GSM háló.
Nem teljesen értem,hogy a francért nem visszafele kompatibilis minden is, tehát az új infrának illene lekezelnie a régi protokollokat is.@Pikari : Azt azért tudod, hogy az adategyeztetésért nem a szolgáltatók a felelősek?

-
wjbhbdux
veterán
Vezessék ki, de akkor adjanak megint pénzt érte. A múltkori 40 most már 80 inflációval, ide vele
. -
janeszgol
félisten
Vannak olyan közép-felsőkategóriás telefonok, amik nem tudnak 5G-t, ugyanis az 5G kompatibilis chipet be kell áldozni más featurek kedvéért, amik az újabb chipek nem tudnak.
Akiknek ezek a featurek kellenek, azok kénytelenek lemondani az 5G-ről.
Mondok példát: Xiaomi Redmi Note 13 Pro vs Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Az 5G változat nem tartalmaz microSD kártya olvasót, és nem tartalmaz beépített FM rádióvevőt.Ez igaz. Ráadásul a Galaxy A17-ből is jön 4G-s és 5G-s verzió.
-
DBob
őstag
"3-4 éve minden 5G-s már egy árszint felett."
Egy árszint felett, valóban.
De egy közpénzből fenntartott intézmény nem feltétlenül efelé az árszint felé lő, a te és az én pénzemből. Amivel egyet is tudok érteni. -
Pikari
veterán
Vannak olyan közép-felsőkategóriás telefonok, amik nem tudnak 5G-t, ugyanis az 5G kompatibilis chipet be kell áldozni más featurek kedvéért, amik az újabb chipek nem tudnak.
Akiknek ezek a featurek kellenek, azok kénytelenek lemondani az 5G-ről.
Mondok példát: Xiaomi Redmi Note 13 Pro vs Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Az 5G változat nem tartalmaz microSD kártya olvasót, és nem tartalmaz beépített FM rádióvevőt. -
janeszgol
félisten
Én csak abból tudok következtetni, hogy mi jár az emberek fejében, amit megfogalmaznak és kifelé kommunikálnak. Lehet, ő nem így értette, de akkor mást fogalmazott meg.
Más: aránylag friss story, barátom részt vett egy intézmény IT beszerzés folyamatának kialakításában. Azért nem szereztek be 5G képest telefont az intézményen belül, mert a vezetőség (aki XIX. kerületben lakik) nem tudná az 5G képes telefont használni, így lehetett ezen "spórolni".
Amikor ezt elmesélte, kijavítottam, igen is van 5G lefedettség 2024 év vége óta, eleinte a Határ úton, majd kifelé a 42-es villamos vonalán is, és azóta egyre tágabb körben (ahogy cserélik le gondolom az eszközöket)
"ó, ha ezt tudtuk volna", hangzott el.El tudom képzelni milyen telefonokat vettek, hogy soóroltak az 5G-n. Vagy ez nem mostanában történt? 3-4 éve minden 5G-s már egy árszint felett.
-
DBob
őstag
-
DBob
őstag
Szerintem nem általánosított (vagy lehet, te értetted félre). Leírta, hogy náluk (az otthonában, az utcájukban) mi a helyzet. Sőt, a végén még azt is leírta, hogy "Gondolom nem vagyunk egyedül ebben a helyzetben." Ez nyelvtanilag is, és logikailag is arra enged következtetni, hogy nem az egész kerületről beszélt. Szerintem.
Én csak abból tudok következtetni, hogy mi jár az emberek fejében, amit megfogalmaznak és kifelé kommunikálnak. Lehet, ő nem így értette, de akkor mást fogalmazott meg.
Más: aránylag friss story, barátom részt vett egy intézmény IT beszerzés folyamatának kialakításában. Azért nem szereztek be 5G képest telefont az intézményen belül, mert a vezetőség (aki XIX. kerületben lakik) nem tudná az 5G képes telefont használni, így lehetett ezen "spórolni".
Amikor ezt elmesélte, kijavítottam, igen is van 5G lefedettség 2024 év vége óta, eleinte a Határ úton, majd kifelé a 42-es villamos vonalán is, és azóta egyre tágabb körben (ahogy cserélik le gondolom az eszközöket)
"ó, ha ezt tudtuk volna", hangzott el. -
laed
senior tag
-
gliskard
senior tag
FYI – Norvégok és a Svédek már idén elkezdték a 2G fokozatos leállítását.
https://www.com4.no/en/news/2g-shutdown-in-norway-sweden-impact-on-iot-connectivity -
laed
senior tag
Szerintem nem általánosított (vagy lehet, te értetted félre). Leírta, hogy náluk (az otthonában, az utcájukban) mi a helyzet. Sőt, a végén még azt is leírta, hogy "Gondolom nem vagyunk egyedül ebben a helyzetben." Ez nyelvtanilag is, és logikailag is arra enged következtetni, hogy nem az egész kerületről beszélt. Szerintem.
Utcát azért jó lett volna tudni....
Vagy legalább a környéket. (Lakótelep, Wekerle, stb...) -
Cs1csó
titán
-
Joci10
őstag
Szerintem nem általánosított (vagy lehet, te értetted félre). Leírta, hogy náluk (az otthonában, az utcájukban) mi a helyzet. Sőt, a végén még azt is leírta, hogy "Gondolom nem vagyunk egyedül ebben a helyzetben." Ez nyelvtanilag is, és logikailag is arra enged következtetni, hogy nem az egész kerületről beszélt. Szerintem.
-
DBob
őstag
Érdekességképpen mondom csak, hogy Budapesten a XIX. kerületben beltéren korábban csak 3G volt. Mióta kikapcsolták, harmatgyenge 2G. WIFI-n telefonálunk, mióta a nanocella szolgáltatást is lelőtték. Az utcában kültéren néha van jel, de előfordul, hogy ott sincs. A Family Frostos árusnak nem tudunk kártyával fizetni, mert nem tud csatlakozni a hálózathoz. Már többször bejelentettem a problémát .. de semmi nem történt. Gondolom nem vagyunk egyedül ebben a helyzetben.
"Budapesten a XIX. kerületben beltéren korábban csak 3G volt"
Én, mint XIX kerületi lakos ezt tagadni tudom.
Nyilván _lehetnek_ olyan helyek még a XIX. kerületben is, ahol a mai napig nincs rendes4G5G lefedettség, de ezt így általánosítani ahogy te tetted, elég erős. -
glucz
csendes tag
Érdekességképpen mondom csak, hogy Budapesten a XIX. kerületben beltéren korábban csak 3G volt. Mióta kikapcsolták, harmatgyenge 2G. WIFI-n telefonálunk, mióta a nanocella szolgáltatást is lelőtték. Az utcában kültéren néha van jel, de előfordul, hogy ott sincs. A Family Frostos árusnak nem tudunk kártyával fizetni, mert nem tud csatlakozni a hálózathoz. Már többször bejelentettem a problémát .. de semmi nem történt. Gondolom nem vagyunk egyedül ebben a helyzetben.
-
cami][us
őstag
Legalább a kígyós játékot gyorsan el lehet érni, mert a HMD szerint az kötelező a Nokia telefonokban, más meg lehet olyan mint a többi tucatkínaiban.
Az eredeti 3310 meg mehet a vitrinbe.
-
Pikari
veterán
Egyébként úgy tudom, hogy a 800-900MHz körüli sávokat is lehet 4G-re meg 5G-re használni, szóval egy esetleges 2G megszüntetés esetén mehetne az újabb szabvány is ezeken az alacsonyabb frekvenciákon nagyobb hatótávolsággal eldugott helyeken.
#38:
Nagy igazság ez a svájci bicskás hasonlat. A régi Nokiámmal odanézés nélkül is tudok gyorsgombos hívást indítani, ébresztőt szundira tenni, hívást fogadni.
Ismerőseimet meg napi szinten látom szopni azzal, hogy hívják, nem jelenik meg a képernyőn a "gomb" hogy fel tudja venni csak másodpercek múlva (vagy soha, a bugos szoftver aktuális foltozgatási állapotától függően), az SMS helyett valami Google app lesz egyszer csak randomra, szóval az informatika negatív trendjei a telefonálási lehetőségekre is rossz hatással vannak.
Én nem vagyok paranoiás, de azért örülök hogy biztosan nem jelennek meg a kontaktjaim valami random felhőben, és nem fog azok alapján ajánlani ismerősöket a bármi, meg nem fogja akarni a kiskutya app a kontakjaim alapján felvenni barátnak a Mancikát magától stb. (Ilyeneket állandóan látok/hallok másoknál.)#42: Igen, sajnos tapasztaltuk, nagymamámnak próbálkoztunk ilyet venni, de még nekem is kínlódás volt próbálkozni vele.
Az 5G biztosan mehetne, de a kisebb frekvencia csak jóval kisebb sávszélességet tesz lehetővé. Ezeknek az újabb szabványoknak meg mégis valahol az volna a lényege, hogy gyors netet tudjanak nyújtani rajtuk keresztül. Úgyhogy a kis frekvenciás hálózatokat előbb-utóbb biztosan le fogják lőni. Alsózalarottyantón meg majd nézik a pottyantós wc-ben a galandférgeteket szórakozásképp, mert biztosan nem lesz 5G jel, hacsak nem a 2G hálózat sávjaiból is 5G-t nem gyártanak.
-
aprokaroka87
nagyúr
Elvileg már mindhárom Szolgáltató a 4G-re használja a megmaradt 3G sávokat.
B1 2100 mhz
B8 900 mhz -
laed
senior tag
Ha tényleg ki lesz vezetve akkor jobb lenne egy konkrét dátum ahogy a 3G kivezetésekor.
Mert ez inkább hajaz egy clickbait cikkreFel kell készülnünk a clickbait cikkekre.

-
maser
tag
Egyébként úgy tudom, hogy a 800-900MHz körüli sávokat is lehet 4G-re meg 5G-re használni, szóval egy esetleges 2G megszüntetés esetén mehetne az újabb szabvány is ezeken az alacsonyabb frekvenciákon nagyobb hatótávolsággal eldugott helyeken.
#38:
Nagy igazság ez a svájci bicskás hasonlat. A régi Nokiámmal odanézés nélkül is tudok gyorsgombos hívást indítani, ébresztőt szundira tenni, hívást fogadni.
Ismerőseimet meg napi szinten látom szopni azzal, hogy hívják, nem jelenik meg a képernyőn a "gomb" hogy fel tudja venni csak másodpercek múlva (vagy soha, a bugos szoftver aktuális foltozgatási állapotától függően), az SMS helyett valami Google app lesz egyszer csak randomra, szóval az informatika negatív trendjei a telefonálási lehetőségekre is rossz hatással vannak.
Én nem vagyok paranoiás, de azért örülök hogy biztosan nem jelennek meg a kontaktjaim valami random felhőben, és nem fog azok alapján ajánlani ismerősöket a bármi, meg nem fogja akarni a kiskutya app a kontakjaim alapján felvenni barátnak a Mancikát magától stb. (Ilyeneket állandóan látok/hallok másoknál.)#42: Igen, sajnos tapasztaltuk, nagymamámnak próbálkoztunk ilyet venni, de még nekem is kínlódás volt próbálkozni vele.
Igen, a GSM900 újrahasznosítása 3GPP oldalról lehetséges. Egyébként alacsonyabb frekvenciákat is használhatók 4G/5G hálózatokon. Például a One jelenleg is használ 700 MHz-es sávokat (NR band n67).
-
dokiph
tag
Jól tudod. Lehetne. De én a 3g lelövésekor is azt tapasztaltam, hogy nem nyújtottak helyette alternatívát, amin lehetett volna netezni. Szóval én elég pesszimistán állok ehhez. A mai napig találok Budapesten olyan helyet ahol a telefon 2G-re vált. Pusztán azért mert túl sok falon kellene átjutnia jelnek. Akkor szerinted mi lesz az ország többi részén?
Nálunk még csak túl sok falon se kellene átjutnia itt faluhelyen, várostól pár km-re, csupán az északi falazatunk az vastagabb vályog.
(Hozzáteszem, hogy a déli irányban van 1-2 km-re tőlünk torony..)
Gyak. ezért kénytelen vagyok 2g-s régi samu telót használni, és váltanom kellett szolgáltatót is, hogy legyen térerőm, és elérhető maradhassak.
Ennyit a nagy fejlettségről és modernizálásról, kivezetésekről...
2025-öt írunk.
Pár éve határozottan jobb volt felénk a térerő, bármely szolgáltatóval...
Hajrá Magyarország, hajrá "8g-s" magyarok !
(Elnézést a "lezáró" stílusért, de ez kikívánkozott sajnos.) -
BE4GLE
senior tag
Egyébként úgy tudom, hogy a 800-900MHz körüli sávokat is lehet 4G-re meg 5G-re használni, szóval egy esetleges 2G megszüntetés esetén mehetne az újabb szabvány is ezeken az alacsonyabb frekvenciákon nagyobb hatótávolsággal eldugott helyeken.
#38:
Nagy igazság ez a svájci bicskás hasonlat. A régi Nokiámmal odanézés nélkül is tudok gyorsgombos hívást indítani, ébresztőt szundira tenni, hívást fogadni.
Ismerőseimet meg napi szinten látom szopni azzal, hogy hívják, nem jelenik meg a képernyőn a "gomb" hogy fel tudja venni csak másodpercek múlva (vagy soha, a bugos szoftver aktuális foltozgatási állapotától függően), az SMS helyett valami Google app lesz egyszer csak randomra, szóval az informatika negatív trendjei a telefonálási lehetőségekre is rossz hatással vannak.
Én nem vagyok paranoiás, de azért örülök hogy biztosan nem jelennek meg a kontaktjaim valami random felhőben, és nem fog azok alapján ajánlani ismerősöket a bármi, meg nem fogja akarni a kiskutya app a kontakjaim alapján felvenni barátnak a Mancikát magától stb. (Ilyeneket állandóan látok/hallok másoknál.)#42: Igen, sajnos tapasztaltuk, nagymamámnak próbálkoztunk ilyet venni, de még nekem is kínlódás volt próbálkozni vele.
Jól tudod. Lehetne. De én a 3g lelövésekor is azt tapasztaltam, hogy nem nyújtottak helyette alternatívát, amin lehetett volna netezni. Szóval én elég pesszimistán állok ehhez. A mai napig találok Budapesten olyan helyet ahol a telefon 2G-re vált. Pusztán azért mert túl sok falon kellene átjutnia jelnek. Akkor szerinted mi lesz az ország többi részén?
-
btprg
senior tag
Ennek simán az lehet a vége, hogy romlik a lefedettség. Általában a 4g könnyebben árnyékolható, mint a 2g. És még Budapesten is előfordul, hogy a telefon dobja a 4g-t az épületek sűrűjében. Anno a 3g lelövésénél is az volt a vége, hogy egy csomó helyen, ahol addig tudtam netezni, már nem tudtam, mert a telefon 2g-re váltott.
Egyébként úgy tudom, hogy a 800-900MHz körüli sávokat is lehet 4G-re meg 5G-re használni, szóval egy esetleges 2G megszüntetés esetén mehetne az újabb szabvány is ezeken az alacsonyabb frekvenciákon nagyobb hatótávolsággal eldugott helyeken.
#38:
Nagy igazság ez a svájci bicskás hasonlat. A régi Nokiámmal odanézés nélkül is tudok gyorsgombos hívást indítani, ébresztőt szundira tenni, hívást fogadni.
Ismerőseimet meg napi szinten látom szopni azzal, hogy hívják, nem jelenik meg a képernyőn a "gomb" hogy fel tudja venni csak másodpercek múlva (vagy soha, a bugos szoftver aktuális foltozgatási állapotától függően), az SMS helyett valami Google app lesz egyszer csak randomra, szóval az informatika negatív trendjei a telefonálási lehetőségekre is rossz hatással vannak.
Én nem vagyok paranoiás, de azért örülök hogy biztosan nem jelennek meg a kontaktjaim valami random felhőben, és nem fog azok alapján ajánlani ismerősöket a bármi, meg nem fogja akarni a kiskutya app a kontakjaim alapján felvenni barátnak a Mancikát magától stb. (Ilyeneket állandóan látok/hallok másoknál.)#42: Igen, sajnos tapasztaltuk, nagymamámnak próbálkoztunk ilyet venni, de még nekem is kínlódás volt próbálkozni vele.
-
#35301632
törölt tag
Telefonokkal nem lesz gond, de a rengeteg egyéb kütyü az kuka. Mondjuk... Az ezer éves 720p-s kamerás márnemannyira okos otthonomat kukázhatom nyugodtan, ráfér a ráncfelvarrás úgyis.
Mik mentek még ilyenekről, távolról kapcsolható gázkazánok meg ilyen cuccok. Az online pénztárgépek mit használnak? -
janeszgol
félisten
Hát én szomorú leszek az biztos, telefonálásra a mai napig Nokia 6310-et használok
Az okostelefon miniszámítógépnek jó, de telefonálásra egy vicc.Az a gondom, hogy az új nyomógombos 4G/5G képes telefonok gyakorlatilag okostelefonok érintőképernyő nélkül, ugyanúgy agyonbonyolított, a régi Nokiák "egyszerű de nagyszerű" kezelhetőségéhez képest használhatatlan vackok, magas szintű operációs rendszerrel, app-okkal, internetkapcsolattal. Szóval ugyanúgy sebezhető, feltörhető, bugos, csak éppen még annyi support sincs hozzá mint a rendes okostelefonokhoz.
Majd utánanézek, hogy nincs-e valamelyik ilyen modern nyomógombos hulladékhoz valami open-source szoftver amivel használható lenne.
A HMD Nokia butatelefonok szoftvere kuka kategória. Logikátlan, agyonbonyolított, semmiérő.
-
Narxis
nagyúr
Szerintem nem ez van a háttérben. Nekem is van egy 'normál' (mert most már ez az alap) okostelefonom (Poco X3 Pro - vagyis 'haladok a korral', bár már lassan csereérett lesz ez is), de telefonálásra (csak és kizárólag telefonálásra - vagyis internetre nem) egy 'buta' Nokiát tartok, mert ennél 2-3(-vagy több) hétig a töltőre sem kell néznem (ellentétben az okostelefonnal, aminél 1-2 naponként tölteni kell). Ez a Nokia csak 2G-t tud (na jó, a 3G-t is ismeri, csak mivel azt már nem használja semmi, ...), de még mindig használhatóbb, mint a tepsi. Ahhoz tudnám hasonlítani, mint egy 'mindenttudó' zsebbicskát: ha normálisan, megbízhatóan, gyorsan akarsz vágni valamit, akkor egy jó kést nem fog soha überelni, akármennyi 'plusz' is van benne, és 'alap' felhasználásra akármennyire is használható lehet. És egy szakács még kempingezéshez is inkább a saját kését viszi, mint egy bicskát.
Én meg nem viszek magammal 2 telefont ezért, lehet az a különbség akkor, hogy én is alig telefonálok mint #39 így annyira nem zavar, hogy naponta tölteni kell.
-
btprg
senior tag
Hát én szomorú leszek az biztos, telefonálásra a mai napig Nokia 6310-et használok
Az okostelefon miniszámítógépnek jó, de telefonálásra egy vicc.Az a gondom, hogy az új nyomógombos 4G/5G képes telefonok gyakorlatilag okostelefonok érintőképernyő nélkül, ugyanúgy agyonbonyolított, a régi Nokiák "egyszerű de nagyszerű" kezelhetőségéhez képest használhatatlan vackok, magas szintű operációs rendszerrel, app-okkal, internetkapcsolattal. Szóval ugyanúgy sebezhető, feltörhető, bugos, csak éppen még annyi support sincs hozzá mint a rendes okostelefonokhoz.
Majd utánanézek, hogy nincs-e valamelyik ilyen modern nyomógombos hulladékhoz valami open-source szoftver amivel használható lenne.
-
aprokaroka87
nagyúr
Szerintem nem ez van a háttérben. Nekem is van egy 'normál' (mert most már ez az alap) okostelefonom (Poco X3 Pro - vagyis 'haladok a korral', bár már lassan csereérett lesz ez is), de telefonálásra (csak és kizárólag telefonálásra - vagyis internetre nem) egy 'buta' Nokiát tartok, mert ennél 2-3(-vagy több) hétig a töltőre sem kell néznem (ellentétben az okostelefonnal, aminél 1-2 naponként tölteni kell). Ez a Nokia csak 2G-t tud (na jó, a 3G-t is ismeri, csak mivel azt már nem használja semmi, ...), de még mindig használhatóbb, mint a tepsi. Ahhoz tudnám hasonlítani, mint egy 'mindenttudó' zsebbicskát: ha normálisan, megbízhatóan, gyorsan akarsz vágni valamit, akkor egy jó kést nem fog soha überelni, akármennyi 'plusz' is van benne, és 'alap' felhasználásra akármennyire is használható lehet. És egy szakács még kempingezéshez is inkább a saját kését viszi, mint egy bicskát.
Mindenki máshogy csinálja, nekem pl ma már alap dolog hogy " az információ " a zsebben legyen.
Én meg alig telefonálok. -
Joci10
őstag
Szerintem nem ez van a háttérben. Nekem is van egy 'normál' (mert most már ez az alap) okostelefonom (Poco X3 Pro - vagyis 'haladok a korral', bár már lassan csereérett lesz ez is), de telefonálásra (csak és kizárólag telefonálásra - vagyis internetre nem) egy 'buta' Nokiát tartok, mert ennél 2-3(-vagy több) hétig a töltőre sem kell néznem (ellentétben az okostelefonnal, aminél 1-2 naponként tölteni kell). Ez a Nokia csak 2G-t tud (na jó, a 3G-t is ismeri, csak mivel azt már nem használja semmi, ...), de még mindig használhatóbb, mint a tepsi. Ahhoz tudnám hasonlítani, mint egy 'mindenttudó' zsebbicskát: ha normálisan, megbízhatóan, gyorsan akarsz vágni valamit, akkor egy jó kést nem fog soha überelni, akármennyi 'plusz' is van benne, és 'alap' felhasználásra akármennyire is használható lehet. És egy szakács még kempingezéshez is inkább a saját kését viszi, mint egy bicskát.
-
janeszgol
félisten
-
Narxis
nagyúr
Azt hiszem, ez a topik rólam szól, mert nekem 2G-n csatlakozik még a telefonom. Én nem tervezem lecserélni a telefonomat, se a sim kártyámat. Persze ha megszűnik a 2G, akkor nem lesz választásom, mert a munka, meg a manapság oly divatos futárszolgálatok miatt kell egy mobiltelefon. De engem abszolúte nem érdekel a mobiltelefon, a hátam közepére se kívánom. Tudom, tudom, mindenki azt bújja napi 24 órában, szarni se tudnak nélküle. Nekem ezek a hálózati protokolváltások, adategyeztetések, évente egyszeri 3000 forintos egyenlegfeltöltések a benzinkúton, olyanok, mintha valaki az ősi szerszámomat ütné csalánnal. Pannon, telekom, vodafone, felőlem pont megdögölhet az összes.
Igen, haladni kell a korral. Ez nem kedvez a minden újdonságot csípőből elutasító embereknek akiknek nyomógombos telefonjuk van és a PH-t is Tor böngészővel olvassák.
-
janeszgol
félisten
Telefonálás szintjén nem nagyon érzem ezt problémásnak. De van egy első generációs Micra Jota M pénztárgépem ami 2/3G-s az megy a lecsóba, ha ezt meglépik.
Mondjuk a szervizes szerint örüljek, hogy még működik. Öt év az hosszú idő, az újak már 4G-sek egy ideje. A háttérben azért készülnek erre a hardver gyártók. Egy idős rokonnak kellett egy új Nokia, egy 110-est vettünk az euronics-ban 8000Ft-ért és 4G-s. Ha jól lesz adagolva kevés embert fog leforrázni ez a lekapcsolás. Alcatel is van. 10 ezer ft-ért vettem, dual sim, mindkét foglalat 4G-s. Igan a hangminőség tré, sokszor visszhangos volt. Aztán visszaadtam muteromnak a Lumia 630-at, aminek a hangminősége és a mikrofonja kifogastalan. Mint minden Lumiának.
Én ezeket fogom sajnálni. Bár a 4-5 éve kapható telefonok zöme remek hangminőséggel bír telefonáláskor már. Előtte ez nem volt így. -
Pikari
veterán
Azt hiszem, ez a topik rólam szól, mert nekem 2G-n csatlakozik még a telefonom. Én nem tervezem lecserélni a telefonomat, se a sim kártyámat. Persze ha megszűnik a 2G, akkor nem lesz választásom, mert a munka, meg a manapság oly divatos futárszolgálatok miatt kell egy mobiltelefon. De engem abszolúte nem érdekel a mobiltelefon, a hátam közepére se kívánom. Tudom, tudom, mindenki azt bújja napi 24 órában, szarni se tudnak nélküle. Nekem ezek a hálózati protokolváltások, adategyeztetések, évente egyszeri 3000 forintos egyenlegfeltöltések a benzinkúton, olyanok, mintha valaki az ősi szerszámomat ütné csalánnal. Pannon, telekom, vodafone, felőlem pont megdögölhet az összes.
-
[K2]
tag
Jelenleg 2G-n kommunikálnak a 3G-ről "visszazuhant" autós fedélzeti rendszerek, riasztók és egyéb átjelzők. Ezeket azért nehezebb cserélni, mint a mobiltelefonokat..
-
Valamivagyok
tag
Telefonálás szintjén nem nagyon érzem ezt problémásnak. De van egy első generációs Micra Jota M pénztárgépem ami 2/3G-s az megy a lecsóba, ha ezt meglépik.
Mondjuk a szervizes szerint örüljek, hogy még működik. Öt év az hosszú idő, az újak már 4G-sek egy ideje. A háttérben azért készülnek erre a hardver gyártók. Egy idős rokonnak kellett egy új Nokia, egy 110-est vettünk az euronics-ban 8000Ft-ért és 4G-s. Ha jól lesz adagolva kevés embert fog leforrázni ez a lekapcsolás. -
csako
veterán
Édesanyámnak nyomógombos 4G képes HMD telefonja van, nemrég cseréltünk rá, hagytam neki 4G-t bekapcsolva (adatkapcsolat nélkül), viszont akkutöltések után néhány nap alatt lemerülgetett... szólt, hogy csináljak vele valamit, mert gyanúsan gyakran kell tölteni... azóta 2G-n szerintem több, mint 1 hétig is elketyeg...
szóval ő hiányolná az energiatakarékos 2G hálózatot 
-
Chp
őstag
Nem ezért járok Prohardverre. Tudod miért írtam.
-
laed
senior tag
A 3G lekapcsolása előtt egy egész éven át futott az állami támogatású csereprogram, amikor a 4G-re nem képes telefonodat leadva 40 000 Ft kedvezménnyel lehetett 4G képes telót venni.
Az egész család 60+ korú tagjainak akkor cseréltük mi is 4G képes nyomógombos nagymamatelefonra a készülékeit gyakorlatilag ingyen.Persze sokan leszarták, mondván majd elműxik 2G-n úgyis, most meg lehet rinyálni, hogy jaj, nem lehet ezt így, mi lesz velük. De aki nem hajlandó tenni valamit amikor lehet, azon nem lehet segíteni.
Ezt így nem lehet összevetni. A 2G van a normál telefonálásra, a 3/4/5/6G meg az internetre úgy nagyjából. Aki nem akar netezni, annak elég a 2G.
-
nyergess
tag
Ugyanez volt nekem is az első reakcióm. Számos erdős túrázásom alkalmával csupán 2G volt elérhető, hogy lesz így megoldva a segítségkérés, kommunikáció? Érdekes szituáció...
-
Victorio
aktív tag
1 hónap lecserélni az összeset.
Az igen. Nem csak olyan készülék, de olyan SIM is kell, ami ezt tudja.
Annyit mondok, hogy ha 1 hónap állna a rendelkezésre 1 millió mobil lecserélésére, és mondjuk a T-nél akarnának ehhez készüléket venni, akkor a sor elkezdődne az EUROPARK (ma: SHOPMARK) első emeletén, a vége meg valahol a metróaluljáróban lenne.
A 3G lekapcsolása előtt egy egész éven át futott az állami támogatású csereprogram, amikor a 4G-re nem képes telefonodat leadva 40 000 Ft kedvezménnyel lehetett 4G képes telót venni.
Az egész család 60+ korú tagjainak akkor cseréltük mi is 4G képes nyomógombos nagymamatelefonra a készülékeit gyakorlatilag ingyen.Persze sokan leszarták, mondván majd elműxik 2G-n úgyis, most meg lehet rinyálni, hogy jaj, nem lehet ezt így, mi lesz velük. De aki nem hajlandó tenni valamit amikor lehet, azon nem lehet segíteni.
-
CorsairS
csendes tag
Ennek simán az lehet a vége, hogy romlik a lefedettség. Általában a 4g könnyebben árnyékolható, mint a 2g. És még Budapesten is előfordul, hogy a telefon dobja a 4g-t az épületek sűrűjében. Anno a 3g lelövésénél is az volt a vége, hogy egy csomó helyen, ahol addig tudtam netezni, már nem tudtam, mert a telefon 2g-re váltott.
Nekem is ez volt az első gondolatom, hogy a hegyekben túrázás közben azért 2G majdnem mindenhol van, ha baj történik legalább telefonálni lehet.
-
BE4GLE
senior tag
Ennek simán az lehet a vége, hogy romlik a lefedettség. Általában a 4g könnyebben árnyékolható, mint a 2g. És még Budapesten is előfordul, hogy a telefon dobja a 4g-t az épületek sűrűjében. Anno a 3g lelövésénél is az volt a vége, hogy egy csomó helyen, ahol addig tudtam netezni, már nem tudtam, mert a telefon 2g-re váltott.
-
[CS]Blade2
addikt
Cég gombos strapatelefont használ, 1000db-os mennyiségről van szó. Az azért nem kis tétel lesz. Ulefone Armor Mini 4 mondjuk tudja, az 23.000Ft legolcsóbban. 23 millióból meg is lenne, de biztos nem egy ilyen dzsunka boltból veszik, hanem a yettel-től szereznék be gondolom, ahol ki tudja mennyi lenne.
EVOLVEO StrongPhone Q1-ek vannak most. Elvileg csak a 2G-t tudják.
Hibákra is vannak berendezéseink amik SMS-eket küldenek, akkor lehet, hogy az is bukó. -
aprokaroka87
nagyúr
Az NMHH 2028-2030 közé várja a 2G teljes lekapcsolását.
Na ez az, amit szerintem ők se tudnak. Nyilván monitorozzák a forgalmat.
2030-ra szerintem a 4G is elavult lesz, az 5G-t meg alig fejlesztik....
Annyi itt a bizonytalan tényező, hogy meglehetősen nehéz jósolni.
Ma egy 4G képes mobil 40 rugónál kezdődik, ez azért elég húzós.#13:
Ez nem csak elmaradottság, igény kérdése is. Sokan mobiloznak út közben, de én pl. hogy tegyem ezt meg akkor, amikor vezetek?Léteznek olcsóbban nyomogombos telefonok is, amik tudnak 4G-t.
Igazából telefonok esetében már szerintem tényleg semmi nem indokolja hogy fent legyen tartva a 2G. -
laed
senior tag
Nyilván nem az embereknek kell majd megfizetni, amikor az MVM lecserélni kényszerül az amúgy tök jó távleolvasós villanyóráit (miközben még mindig akad fekete forgó-morgó is).
A konkurens, ámde gyorsabb portál hozzászólásaiból: És akkor az édesdrága Miniszterelnök úr hogyan fog telefonálni?
#6: Nem, a közösítés már félig megtörtént. Januártól a T a Yettel hálózatán fog 2G-zni. Az NMHH 2028-2030 közé várja a 2G teljes lekapcsolását.
Az NMHH 2028-2030 közé várja a 2G teljes lekapcsolását.
Na ez az, amit szerintem ők se tudnak. Nyilván monitorozzák a forgalmat.
2030-ra szerintem a 4G is elavult lesz, az 5G-t meg alig fejlesztik....
Annyi itt a bizonytalan tényező, hogy meglehetősen nehéz jósolni.
Ma egy 4G képes mobil 40 rugónál kezdődik, ez azért elég húzós.#13:
Ez nem csak elmaradottság, igény kérdése is. Sokan mobiloznak út közben, de én pl. hogy tegyem ezt meg akkor, amikor vezetek? -
ROBOTER
addikt
-
dabadab
titán
-
Max1mus
nagyúr
-
dabadab
titán
Nyilván nem az embereknek kell majd megfizetni, amikor az MVM lecserélni kényszerül az amúgy tök jó távleolvasós villanyóráit (miközben még mindig akad fekete forgó-morgó is).
A konkurens, ámde gyorsabb portál hozzászólásaiból: És akkor az édesdrága Miniszterelnök úr hogyan fog telefonálni?
#6: Nem, a közösítés már félig megtörtént. Januártól a T a Yettel hálózatán fog 2G-zni. Az NMHH 2028-2030 közé várja a 2G teljes lekapcsolását.
Nyilván nem az embereknek kell majd megfizetni, amikor az MVM lecserélni kényszerül az amúgy tök jó távleolvasós villanyóráit
Szerintem azok legalább 4G-n mennek, legalábbis a háziak.
Azt tudom, hogy vannak ezeréves GSM modemes órák is, de azok nem lakosságiak és nincs belőlük végtelen sok és valószínűleg előbb-utóbb mindenképpen cserélni kellene őket.
-
ROBOTER
addikt
-
Max1mus
nagyúr
Miért kell gondolkodás nélkül elhinni minden hülyeséget?
Nagyságrendileg 9,5 millióan élnek Magyarországon, szerinted ennek 10..15 százaléka "elsősorban nyomógombos" 2/2.5G telefont használ? Bökj rá a térképen egy olyan térségre, amit a legelmaradottabbnak gondolsz, menj oda és csöngess be idősek házaiba és nézd meg a telefonjukat.
A cikk "van jelenleg forgalomban" kifejezését inkább nem minősíteném.
Kb 4-5% használ nyomógombos telefont, viszont annak egy része biztosan használ 4G-t.
Viszont kb 2 millió 2G használó eszköz van forgalomban, amik egy jó része spéci gépek közti kommunikációra használja. -
ROBOTER
addikt
1 hónap lecserélni az összeset.
Az igen. Nem csak olyan készülék, de olyan SIM is kell, ami ezt tudja.
Annyit mondok, hogy ha 1 hónap állna a rendelkezésre 1 millió mobil lecserélésére, és mondjuk a T-nél akarnának ehhez készüléket venni, akkor a sor elkezdődne az EUROPARK (ma: SHOPMARK) első emeletén, a vége meg valahol a metróaluljáróban lenne.
Miért kell gondolkodás nélkül elhinni minden hülyeséget?
Nagyságrendileg 9,5 millióan élnek Magyarországon, szerinted ennek 10..15 százaléka "elsősorban nyomógombos" 2/2.5G telefont használ? Bökj rá a térképen egy olyan térségre, amit a legelmaradottabbnak gondolsz, menj oda és csöngess be idősek házaiba és nézd meg a telefonjukat.
A cikk "van jelenleg forgalomban" kifejezését inkább nem minősíteném.
-
joghurt
addikt
Nyilván nem az embereknek kell majd megfizetni, amikor az MVM lecserélni kényszerül az amúgy tök jó távleolvasós villanyóráit (miközben még mindig akad fekete forgó-morgó is).
A konkurens, ámde gyorsabb portál hozzászólásaiból: És akkor az édesdrága Miniszterelnök úr hogyan fog telefonálni?
#6: Nem, a közösítés már félig megtörtént. Januártól a T a Yettel hálózatán fog 2G-zni. Az NMHH 2028-2030 közé várja a 2G teljes lekapcsolását.
-
laed
senior tag
1 hónap lecserélni az összeset.
Az igen. Nem csak olyan készülék, de olyan SIM is kell, ami ezt tudja.
Annyit mondok, hogy ha 1 hónap állna a rendelkezésre 1 millió mobil lecserélésére, és mondjuk a T-nél akarnának ehhez készüléket venni, akkor a sor elkezdődne az EUROPARK (ma: SHOPMARK) első emeletén, a vége meg valahol a metróaluljáróban lenne.
-
69Raizen69
tag
Ha tényleg ki lesz vezetve akkor jobb lenne egy konkrét dátum ahogy a 3G kivezetésekor.
Mert ez inkább hajaz egy clickbait cikkre -
laed
senior tag
Hangzatos cím, aztán kiderül, hogy csak közösítik a hálózatot.
-
cinemazealot
addikt
Jól értem, hogy akkor a 2G leépítésének az lesz az első lépése, hogy a jelenlegi 2G hálózatok össze lesznek vonva szolgáltató fuggetlenné? Ezzel gyakorlatilag elharmadolják a 2G fenntartására fordított erőforrásokat?
#3 bambano
Az majd 7 hónap múlva kiderül.
-
E.Kaufmann
veterán
És a "VAN" különcködni fog vagy "holnaptól" 2G-n ők lesznek a NINCS?
-
ROBOTER
addikt
A "nyomógombos készülék" az utolsó szempont, 1 hónap lecserélni az összeset.
A GSM alapú nyomkövetők, riasztók, régi pénztárgépek stb. a kihívás ebben a történetben.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Hirdetés
- Dell Latitude 7200 2-in-1,12.3"FHD,i5-8365U,8GB,256GB SSD,WIN11,Tablet
- 2028.04-ig Garis Lenovo LOQ Gamer Laptop i5-13450HX / RTX 5050 8GB / 16GB DDR5 / 512GB SSD / 100%
- Asus ROG Harpe Ace Aim Lab Edition
- Samsung Galaxy S25 Ultra 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- GIGABYTE RTX 5070 Ti OC SFF 16GB GDDR7 256bit - GARANCIA, SZÁMLA, UTÁNVÉT - Akár beszámítás is!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T430 - i5-3GEN I 8GB I 256SSD I 14" HD I Cam I W10 I Garancia!
- Dell Latitude E7240 Core I5-4310U CPU / 4GB DDR3 RAM laptop
- BESZÁMÍTÁS! Apple Macbook Air 13 2020 M1 8GB 256GB SSD macbook garanciával hibátlan működéssel
- BESZÁMÍTÁS! 1TB Samsung 980Pro NVMe SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- Macbook Air M2 15" 8GB 256GB 100%
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest


.




