Értékelés
A Raven Ridge kódnevű lapkára épülő, Socket AM4-es foglalatba helyezhető Ryzen 5 2400G hasonlóan értékelhető, mint a kisebb modell. Processzorrésze erős, erősebb, mint a hasonló áron elérhető Intel Core i5-7400, amihez hozzájön, hogy dedikált grafikus vezérlő nélkül még kevesebbet is fogyaszt, továbbá IGP-je jelentősen erősebb az Intel megoldásánál.
Hirdetés
Ha tehát platformszinten értékeljük a Ryzen 5 2400G és a Core i5-7400 modellt, akkor nem sok érv szól az Intel mellett. Utóbbi helyzetét rontja az is, hogy az AMD lapkája már natívan támogatja a HDMI 2.0a-t, míg a Core i5 esetében továbbra is az alaplapra integrált LPSCon egység adja ennek az alapját, ami lényegében egy integrált aktív átalakító DisplayPort 1.2 interfészre kötve. Itt egyértelműen érződik, hogy a Vega architektúrára épülő Radeon IGP tényleg új, míg az Intel a saját dizájnjához már lassan két és fél éve nem nyúlt hozzá. Persze a HDMI 2.0a kihasználásához megfelelő alaplap is kell, de hamarosan elérhető lesz a 400-as sorozat, ami ebből a szempontból előrelépés. A korábbi tesztben egyébként megjegyeztük, hogy a Core i3-8100 jobb választás lehet a Core i5-7400-nál, de drágábbak hozzá az alaplapok, illetve végeredményben ennél is gyorsabb a Ryzen 5 2400G. A 300-as sorozatú olcsóbb alaplapok azonban lassan szállingóznak, illetve érkeznek az újabb Coffee Lake lapkára épülő Core modellek is, vagyis idővel lesz itt normális verseny, legalább a processzorrész oldaláról, az integrált grafikus vezérlővel viszont nem tud majd mit kezdeni az Intel.
Az IGP-s eredmények önmagukban nem voltak izgalmasak, de egy olcsó VGA-t bevetve már volt némi verseny is. Ebből a szempontból játéka válogatta, hogy az AMD Ryzen 5 2400G Radeon RX Vega 11-es IGP-je, vagy az NVIDIA GeForce GT 1030-as VGA-ja volt a gyorsabb – DirectX 12-ben az előbbi, míg DirectX 11-ben az utóbbi. Viszont maga a GeForce GT 1030 önmagában is 27 000 forint körül szerezhető be, így nagyjából 20 000 forintból ki kell hozni a processzort, ennyi pénzért pedig nem lehet elfogadható erejű, négymagos modellt vásárolni.
Az AMD erre valamiért kifejezetten rájátszik, ugyanis 48 000 forint körül kínálják magát a AMD Ryzen 5 2400G-t, ami tényleg olyan processzorerővel bír, mint egy hasonlóan árazott szimpla Ryzen CPU vagy egy négymagos Core i5. Ha úgy vesszük, akkor az IGP gyakorlatilag ingyenes, és ezzel tényleg nehéz versenyezni. Így tehát új konfiguráció összerakása esetén egyértelműen a AMD Ryzen 5 2400G mellett szól az ár, egy GeForce GT 1030 kaliberű VGA-val pedig felesleges kiváltani az integrált grafikus vezérlőt. Az egyetlen kérdés, hogy a GeForce GT 1030 jobban megérheti-e egy nagyjából 20 000 forintos, kétmagos Pentium társaként. Ez bizonyos játékokban lehet, hogy jól működik, de ezt alaposan meg kell fontolni. Kétmagos processzor ugyanis már két éve sem volt ajánlott választás, és mára az Intel is eljutott oda, hogy a tömegeknek szánt Core i3-at négymagos formában kínálják. Így tehát a GeForce GT 1030-as VGA választása magával hoz egy kompromisszumot is, amit a Ryzen 5 2400G-vel nem kell bevállalni.
Összességében az AMD Ryzen 5 2400G különösen ajánlott megoldás. Platformként szemlélve is nagyon jól sikerült fejlesztésről van szó, és processzorrésze, valamint IGP-je is nagyon erős a maga kategóriáján belül. Mindehhez pedig viszonylag baráti ár társul, ami alaposan feladja a leckét a konkurenseknek.
AMD Ryzen 5 2400G SoC APU
Abu85, icon