Bevezetés, hardver
A kétfiókos hálózati adattárolók sokak számára a belépőt jelentik a NAS-ok világába (bár léteznek egyfiókos megoldások is, ezek azonban a hálózatra kötés lehetősége mellett nem sok extrát adnak), így nagy összeget mernénk rá tenni, hogy olvasóink számára főleg az alacsonyabb áron hazavihető modellek az érdekesebbek ebben a kategóriában. A nagyobb gyártók kínálatából tesztalanyunk, a tavalyi CES-en bemutatott QNAP TS-230 az egyik legolcsóbb megoldásnak számít, ezért a személyes kíváncsiság okán is nagy lelkesedéssel mondtunk igent a tesztelésére.
Tartozékok, hardver
Már a – magán a NAS-on kívül hálózati adaptert, néhány, a meghajtók rögzítésére szolgáló csavart és egy 1 méter hosszú Ethernet kábelt magába foglaló – dobozon található grafikán is láthatjuk, hogy a gyártó fejében a tervezéskor nem egy csúnya, elrejteni való eszköz járt, a TS-230 ugyanis egyszerű, letisztult megjelenést kapott, bár a világoskék árnyalattal sokaknak talán nehezebb lesz megbarátkoznia, mint például a fehérrel.
A NAS két oldalán és tetején nem sok említésre méltó dolgot találunk, minden fontosabb elemet elöl, hátul és alul helyeztek el a mérnökök. Előre kerültek az állapotjelző LED-ek, a bekapcsológomb, egy USB 3.2 Gen1 Type-A csatlakozó, valamint az utóbbihoz tartozó, egygombos biztonsági mentés funkciót aktiváló nyomógomb.
Hátul további portok (Gigabit Ethernet, egy-egy USB 2.0 és 3.2 Gen1 Type-A, tápcsatlakozó), valamint a rendszer hűtéséért felelős, 80 mm átmérőjű, 15 dB maximális zajszinttel dolgozó ventilátor szellőzőrácsa vár minket, de itt találjuk még az eszköz gyári visszaállítására használható, tűvel benyomható reset kapcsolót is.
Alulra további szellőzőrácsok kerültek a két széles, csúszásgátló gumitalp közé, továbbá itt kapott még helyet a két elemből álló ház összekapcsolásáért felelős csavar is. Ennek fejét úgy alakították ki, hogy ne csak csavarhúzóval, de akár egy pénzérmével, kártyával vagy hosszabb (és jól meghúzott csavar esetén erősebb) körömmel is ki tudjuk oldani, így bár a szerszámmentes kinyitás túlzó jelző lenne, de tény, hogy nem kell műszerésznek lennünk a ház megbontásához.
A csavar kitekerése után a ház jobb oldali burkolatát felfelé tudjuk lehúzni a NAS többi részéről, így láthatóvá téve a 2 GB, nem bővíthető DDR4 memóriával és egy négymagos, 1,4 GHz-en ketyegő Realtek RTD1296 rendszerchippel felvértezett hardver nyomtatott áramköri lapját, a SoC fölé rögzített hűtőbordát, valamint a gép aljában elhelyezett, adattárolók csatlakoztatására szolgáló interfészt is. A rendszer kizárólag SATA csatlakozós meghajtókat képes fogadni 2,5 és 3,5 hüvelykes méretben, melyeket a két műanyag fiókra való rögzítés (2,5"-es egységeknél ez csavarozást, 3,5"-es merevlemezeknél bepattintást jelent) után egyszerűen csak be kell tolnunk a helyükre.
Termék megnevezése | QNAP TS-230 NAS |
---|---|
SoC | Realtek RTD1296 (4 mag, max. 1,4 GHz, 64 bit) |
Memória | 2 GB DDR4, nem bővíthető |
Használható adattárolók | - max. két darab 2,5"-es vagy 3,5”-es SATA HDD/SSD |
Támogatott RAID szintek | JBOD, RAID 0, RAID 1 |
Csatlakozók | - 1 db Gigabit Ethernet - 2 db USB 3.2 Gen1 - 1 db USB 2.0 |
Méret, tömeg | 188,64 x 90,18 x 156,26 mm, 1,98 kg |
Gyártó honlapja | qnap.com |
Termék honlapja | TS-230 |
Fogyasztói ár | 68 000 forint |
Gyártói garancia | 2 év |
Üzembe helyezés, teljesítmény
Miután új NAS-unkat csatlakoztattuk az áramforráshoz és saját hálózatunkhoz, a gyártó oldaláról le kell töltenünk a Qfinder Pro névre keresztelt szoftvert, ami egy gyors szkennelés után jelzi nekünk, hogy talált egy operációs rendszer nélküli NAS-t. Az eszköz nevére duplán kattintva alapértelmezett böngészőnkben megnyílik a tároló elérési útvonala, ahol megkezdhetjük a QNAP QTS rendszerének telepítését, ez jelen esetben a 4.5.4-es verziót jelenti – a nemrég bemutatott QTS 5 tesztünk során még csak béta állapotban volt elérhető. A telepítés megkezdése előtt lehetőségünk van eldönteni, hogy statikus IP-t használunk vagy az automatikus kiosztást választjuk, megadhatunk egy jelszót az adminfiókhoz, a varázsló lefutását követően pedig elénk is tárul az ablakos felépítésű QTS rendszer.
Hirdetés
Maga az operációs rendszer már ekkor teljes egészében bejárható, egy NAS feladatait viszont még nem képes ellátni, ugyanis a lemezkezelés és a kötetek létrehozása még csak most következik. Ezt a „Tárhelyek és pillanatképek” ikonra kattintva végezhetjük el, ahol nem csak a belső tárolókat és az azokon lévő köteteket, de az USB-n keresztül csatlakoztatott meghajtókat és a távoli lemezeket is kezelhetjük – nem is beszélve az alkalmazás nevében olvasható pillanatkép (snapshot) funkcióról. A fizikai lemezeket egyszerű, valamint JBOD, RAID 0 és RAID 1 kötetként is kezelhetjük (ahogy az a legtöbb kétfiókos NAS-ra igaz), míg az ezeken létrehozott kötetek statikus, vékony és vastag típusúak lehetnek – a kötetek típusait korábbi cikkünkben részleteztük.
Tárhely és pillanatképek - kattintásra galéria nyílik [+]
A rendszer alapvető beállításai a Vezérlőpultban szabhatóak testre, az itt található lehetőségeket az alábbi galériába gyűjtöttük össze, míg a NAS – és a QTS – elérhető szolgáltatásait a következő oldalon fejtjük ki részletesebben.
Vezérlőpult – kattintásra galéria nyílik [+]
Teljesítmény
A szoftver támogatásának hiánya és futtatásának körülményessége miatt úgy döntöttünk, hogy elengedjük az Intel NAS Performance Toolkit kezét, helyét pedig az adattárolókra vonatkozó tesztjeinkből ismerős CrystalDiskMark és DiskBench programok mellett a hálózaton keresztül csatlakoztatott meghajtók adatátviteli tempóját vizsgáló NAS Performance Tester szoftver vette át.
A teszthez SATA csatolós SSD-t és egy, kizárólag a NAS-t, illetve egy kliensszámítógépet magába foglaló zárt hálózatot használtunk. A legtöbb mérés esetében a TS-230 hozta a gigabites kapcsolattól elvárható sebességet, bár azért a 125 MB/s-os maximumot egyiknél sem sikerült elérni, sőt, volt ahol még a 110-et sem, de hogy őszinték legyünk, egy „csak” kétlemezes, viszonylag régi hardvere miatt a legtöbb felhasználó által tényleg csak adattárolásra használt egység esetében ez a kismértékű lemaradás talán még megbocsátható bűn.
Szolgáltatások, értékelés
Egy hálózati meghajtót sokan nem csak fájlok tárolására fognak be, hiszen az – ideális esetben – állandó netkapcsolatnak köszönhetően rengeteg olyan feladat ellátására is képes, amire nagyvállalatok komplett szerverparkokat üzemeltetnek. Persze nagyban űzve a dolgokat otthonra sem lenne elég egyetlen ilyen apróság, de egy átlagos háztartást még viszonylag könnyen elláthat egyetlen NAS is, a lehetőségek tárháza pedig ekkora méretben is szinte korlátlan.
Csak hogy a legnyilvánvalóbbal kezdjük, a QTS része például a Qsync Central, melyen belül családtagjaink eszközeiről, valamint az azokon készült fájlokról és fotókról készíthetünk egyszerűen biztonsági mentést, amely saját hálózatunkon kerül eltárolásra, ami sokaknak nagyobb biztonságérzetet ad, mint egy nagy multi felhőszolgáltatása.
QTS 4.5.4 - kattintásra galéria nyílik [+]
További előnye ennek a rendszernek, hogy az adatokat mentés után akár le is törölhetjük mondjuk okostelefonunkról, hiszen a neten keresztül a QNAP saját alkalmazásainak segítségével (Qmusic, Qnotes, Qcontacts, Qvideo, Qphoto stb.) ezeket bárhonnan elérhetjük anélkül, hogy ismét le kellene töltenünk őket. További mobilos érdekesség még, hogy lehetőségünk van akár a NAS menedzselésére is hordozható eszközeinken, nem kell hozzá feltétlenül egy „rendes” számítógép asztali böngészővel, a Qmanager app ugyanis tökéletesen alkalmas a rendszer és a meghajtók monitorozására és kezelésére.
A QTS gyárilag bár ismeri a VMware, a Microsoft Hyper-V és a Citrix XenServer virtualizációs szolgáltatásokat, mi a viszonylag gyenge hardver miatt erre a célra inkább valami erősebb NAS-t ajánlanánk. Amire viszont ez a hardver is elegendő lehet, az a médiaszerverként való használat, ugyanis a TS-230 támogatja a 4K felbontású, H.264-es hardveres dekódolást, ami akár a QNAP saját médiastreamelési alkalmazásával, akár külsős appokkal (például Plex) kombinálva remek médiaszerverré teszi.
Nem csak ezen a területen, de úgy általában véve is pozitívum az App Center jelenléte, ahonnan rengeteg hasznos kiegészítőt tölthetünk le, ezzel is kibővítve a NAS egyébként sem kis tudását. Érdemes még kiemelni a QNAP QuMagie alkalmazást, ami mesterséges intelligencia segítségével segít rendszerezni a NAS-on tárolt fényképeinket nem csak helyszín és dátum, de a rajta szereplő személyek, vagy akár a fotó témája alapján, így a megfelelő kulcsszavak bepötyögésével villámgyorsan keresgélhetünk a fotókönyvtárunkban.
Értékelés
A QNAP egyike azon márkák sorának, akiktől hálózati eszközt vásárolva nagy eséllyel nem fogunk csalódni, és ezt a TS-230 is csak megerősíteni tudja. Hardveresen nyilván van ennél jobb megoldás a piacon, de azért többet is kell fizetnünk, cikkünk főszereplőjének 68 000 forint körüli vételára pedig olyan célközönséget jelent, akiknek saját felhasználási szokásaihoz a világoskék burkolat alatt dolgozó masina is elegendő lehet.
A QTS rendszer hozza az elvárt szintet, ráadásul összetettsége ellenére annak sem fog beletörni a bicskája, aki először állítana be ehhez hasonló eszközt. Az első beüzemelés a logikusan felépített varázslónak köszönhetően pofonegyszerű, az átlátható menürendszernek hála pedig a finomhangolás sem lesz horror, jobb esetben pedig ez után alig kell majd a szoftverhez nyúlni. Nagy pozitívum az okos eszközökkel való együttműködés, a beállítás és a hétköznapi használat ennek köszönhetően azok számára sem jelenthet majd gondot, akik nem nagyon használnak otthon hagyományos számítógépet vagy notebookot.
A TS-230 remek választás lehet annak, aki olcsón, de mégis biztonságosan kívánja megoldani az otthoni adattárolást és médiafogyasztást, mindezt különösebb hozzáértés nélkül, hisz tudjuk, hogy saját alkatrészekből ez olcsóbban és hatékonyabban megoldható, de azért a dobozból kivenni és beüzemelni egy céleszközt az átlagfelhasználóknak mindenképpen egyszerűbb feladat.
QNAP TS-230 kétfiókos NAS
SidCorKy
A QNAP TS-230 NAS-t a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre.