Hirdetés
QNAP TBS-453A
Ma már nem kapjuk fel a fejünket, ha egy NAS kerül szóba, a hálózati adatárak egyre inkább a mindennapok részei. Aktuális tesztalanyunk viszont egy olyan modell, aminek láttán mégis felvontuk a szemöldökünket: a QNAP TBS-453A lapos, mint egy középkategóriás router, és még egy hangzatos nevet is kitaláltak neki: NASbook.
Annak ellenére, hogy mindössze néhány centiméter magas, négy adattár szerelhető bele. Ezek viszont nem 3,5 hüvelykes, még csak nem is 2,5 hüvelykes állásokba kerülnek, hanem 80 mm hosszú M.2 foglalatokba. Így már érthető, hogyan lehet ennyire kompakt a „négyfiókos” NAS, de az is világos, hogy ennél a modellnél a fajlagos tárolási költség a szokásosnál sokkal magasabb lesz.
Homlokzatán rengeteg gomb és csatlakozó sorakozik. Jobbra került a bekapcsológomb, amit üzemjelző LED-del kombináltak, a mellette lévő két gombbal a hangerő szabályozható – ilyet NAS-on még nem láttunk. Középen az SSD-k lámpái vannak, balra pedig SD kártyaolvasó, két USB 3.0 kapu és a hozzájuk tartozó automatikus másolás gombja sorakozik. Akinek ez nem lenne elég, kap még egy USB 2.0-t a (szemből) jobb oldalra, illetve a NAS mindkét oldalán van egy-egy szellőzőnyílás.
Tobzódik a csatlakozókban a NASbook hátulja, innen nézve sokkal inkább egy routernek vagy valami lakásautomatizálási modulnak tűnik, mint NAS-nak, és bizony az sem tévedne túl sokat, aki az előbbi kategóriákba tenné tesztalanyunkat. A négy plusz egy darab Gigabit Ethernet port a beépített switch kivezetései, ráadásul a routerekhez hasonlóan két külön hálózati adaptert kapunk, a portokra leosztható interneteléréssel. Középen egy hangkimenet és két hangbemenet mosolyog, őket két USB 3.0 és két HDMI csatlakozó követi, még egy Kensington zárhely is van.
Kézzel könnyen kioldhatóak a NASbook gumitalpai alatt lévő csavarok, és máris hozzáférünk a belsőhöz. A szokásos merevlemezállások helyett négy M.2 foglalat sorakozik itt, amelyekbe legfeljebb 80 mm hosszúságú SSD-ket tehetünk SATA csatolóval. Az átellenes oldalra két DDR3L SO-DIMM memóriafoglalatot telepítettek, tesztalanyunkban 2 x 2 GB memóriával, de van 2 x 4 GB-os változat is. A központi processzor Braswell-alapú, négymagos Celeron N3150, aminek 1,6 GHz-es alapórajele 2,08 GHz-ig felpöröghet, IGP-je pedig egész jó a hardveres médialejátszás támogatásában. A készülék hűtéséről notebookokra jellemző, 60 mm-es Sunon ventilátor gondoskodik, és egy kis hangszórója is van, ehhez tartoznak az előlapi hangerőszabályzók.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!