Philips HTB3550G
Néhány évvel ezelőtt a kompakt házimozirendszerek kitüntetett helyet foglaltak el a kisebb-nagyobb szórakoztatóelektronikai gyártók kínálatában. Ám a helyzet azóta megváltozott, és 2016-ban ott tartunk, hogy lassan nagyítóval kell keresni az ilyen szetteket, hiszen ezeket a piaci résztvevők jó része kipaterolta a kínálatából, hogy helyükre beemeljék a sokoldalúan használható, ám jóval drágább multiroom eszközöket.
Egyelőre még teljesen nem tűntek el teljesen a több komponensből álló, optikai meghajtóval és médialejátszó alkalmazással ellátott, központi egységgel bíró, hagyományos 5.1-es rendszerek, de lehet, hogy hamarosan ez is bekövetkezik. Úgyhogy kihasználtuk a lehetőséget, és kipróbáltuk a Philips által felajánlott HTB3550G házimozirendszert, amelynél elsősorban arra voltunk kíváncsiak, hogy hogyan szól, illetve emellett vetettünk egy pár pillantást a kiegészítő funkciókra is.
Visszafogott, elegáns dizájn
Akadt néhány kompakt házimozi szett, ahol kicsit túlfutott a dizájnerek ceruzája, és ennek következtében már-már bazári, túlcicomázott modellek születtek, de a HTB3550G szerencsére nem tartozik ezek közé. A fekete színvilág jól passzol a termékcsaládhoz, a hangszórókat fedő szövet pedig harmonizál a műanyagból készült készülékházzal.
A center hangsugárzó 31,4 cm széles, 11 cm magas és 8,3 cm mély, így kényelmesen elfér a központi egységen. A fényes fekete talpakon nyugvó fronthangszórók 114,3 centiméteres magasságához 10 centiméteres szélesség és mélység társul, a hátsó szatellitek pedig kifejezetten kicsik (10 x 19,2, x 12,5 cm), aminek köszönhetően akár egy könyvespolcon is gond nélkül elhelyezhetőek. A különálló mélynyomó azért már fajsúlyosabb darab, hiszen 23 centiméteres szélességéhez 30 centiméteres magasság és 31 centiméteres mélység társul.
A Blu-ray lemezek kezelését is biztosító optikai meghajtót tartalmazó központi egység átlagos külsejű és méretű ( 43,5 x 5,8 x 28,0 cm). A szokásoknak megfelelően a frontfelületen, egy lehajtható ajtó mögött kapott helyet a már említett meghajtó, a kikapcsolt állapotban láthatatlan monokróm LCD kijelző, egy USB 2.0 port, valamint a fejhallgató-kimenet. A tetejére került egy kezelőpanel, amelynek segítségével távirányító hiányában is elindíthatóak a filmek, de ez a megoldás csak végszükség esetén jöhet szóba, mert használata nem túl komfortos.
A hátlapra egy-egy HDMI 1.4-et (ARC-támogatású), optikai és koaxiális digitális, valamint sztereó analóg audiocsatlakozót építettek, valamint itt kaptak helyet a hangsugárzók színkódokkal jelölt kimenetei is. Található még itt egy különleges csatlakozó, amely egy olyan adapterhez van, ami a hangsugárzók vezeték nélküli használatát tenné lehetővé. Ez értelemszerűen jelentősen leegyszerűsítené azok elhelyezését, hiszen nem kéne a kábelek elvezetésével trükközni, ám sajnos ez a periféria a termék dobozából hiányzik – nem véletlenül, ezt a kiegészítőt (RWSS5512) külön kell megvásárolni.
Hirdetés
Kezelés, médialejátszó, netes tartalmak
Kezelés, menürendszer
A bekapcsolást követően a rendszer hamar feláll, és ezt követően a felhasználó azonnal a már jól ismert, színes ikonokra építő Philips főmenüben találja magát. Itt választható ki a kívánt forrás, illetve elméletileg innen lehet eljutni a Smart TV szekcióba, azaz a netes alkalmazásokhoz. A készülék egyébként beépített Wi-Fivel nem rendelkezik, tehát muszáj kábel segítségével csatlakoztatni a routerhez vagy modemhez.
A hálózati- és rendszerbeállítások módosítására szolgáló menürendszer ismerős lehet más Philips modellekből. Igen, sajnos itt is azt a kissé átláthatatlan, nehezen kezelhető és csúnya megoldást alkalmazták, ami miatt már annyi kritika érte az évek során a vállalatot. Mindegy, azért túl lehet élni a dolgot, mint ahogy azt is, hogy a kislexikont kispórolták, és az is igaz, hogy a rendszer legalább kommunikál magyarul is, bár ez ma már azért alapelvárás. Az USB-n keresztül csatlakoztatott egérrel és billentyűzettel nem képes együttműködni, és telefonos alkalmazással sem váltható ki a távirányító. A távvezérlő egyébként egy teljesen szimpla darab, fogása kényelmes, a háttérvilágítás ugyan hiányzik róla, cserébe viszont minden funkció elérhető róla közvetlenül.
Smart TV
Ez a funkció valamiért nem működött, valószínűleg a vállalat szervereivel volt valami hiba. Korábban ezzel a jelenséggel más Philips eszközöknél is találkoztunk már, úgyhogy különösebben nem lepett meg a dolog, de ettől függetlenül nehezen tolerálható ez a probléma. Mindenesetre itt elméletileg lehetőség nyílik különféle netes alkalmazások, így például a YouTube futtatására.
Médialejátszó
Az optikai meghajtó a gyári és írt CD, DVD és Blu-ray lemezekkel is elboldogul, utóbbiak közül a 3D anyagokat tartalmazó korongok sem okoznak neki problémát, viszont a készülék az új Ultra HD Blu-ray formátum kezelését nem támogatja. Emellett a médiaállományok eljuttathatóak rá az USB porton keresztül csatlakoztatott külső adattároló eszközről, illetve a hálózat más elemein található fájlok lejátszására is képes.
A médialejátszó alkalmazás meglehetősen egyszerű, hiszen lejátszási lista összeállítását nem teszi lehetővé, és a fájlok sem rendezhetőek különféle szempontok szerint sorrendbe. A túlságosan nagy karakterek miatt egyszerre csak kevés könyvtár vagy fájl fér ki egyszerre a képernyőre, ami nem az igazi. Az audiotartalmak közül az MP3 mellett a WMA, WAV és FLAC szabványok megszólaltatása is biztosított. Képes az ID3 tagek kezelésére, viszont arra nem, hogy az épp futó dalról vagy annak előadójáról egy netes alkalmazáson keresztül szerezzen be plusz információkat a felhasználó.
A JPG mellett a PNG és GIF típusú képek megjelenítése lehetséges, és még az animgifek sem okoznak problémát. A képek nagyítására és forgatásra is van mód, valamint elindítható a diavetítés funkció is, aminél megadható a képváltás sebessége, sőt ez a folyamat különféle effektekkel színesíthető. Az EXIF adatok feldolgozását és megjelenítését nem támogatja, és közvetlenül aláfestő zene elindítására sem nyílik lehetőség.
Videós tesztcsomagunk végigpörgetése után kiderült, hogy a TS és a 3,8 Mbps MKV fájl is akadozott, az WMV-nél pedig az audiokodek támogatásával akadtak problémái, így az teljes csöndben futott le, a Killa_sample pedig lefagyasztotta, ezután pedig áramtalanításra volt szükség az újrainduláshoz. A rendszer a külső feliratok kezelését támogatja, és mivel a fehér betűket vékony fekete kerettel övezi, a szöveg mindig nagyon jól látszik. A videók vezérlése a távirányítón található kezelőpanel mellett történhet a képernyőre varázsolható grafikus kezelőfelület segítségével, ahol egy csúszkát tologatva lehet előre-hátra ugrálni a filmben. A virtuális fejezetekre osztás funkció hiányzik, viszont a számokkal tizedmásodperces pontossággal megadható, honnan folytatódjék a lejátszás, ami igen hasznos szolgáltatás.
Hangzás, értékelés
Hangminőség
A technikai specifikációk szerint a hangsugárzók (névleges frekvenciatartomány: 150-20 000 Hz) teljesítménye egyenként 166 watt, a mélynyomó (névleges frekvenciatartomány: 20-150 Hz) pedig szintén ennyit produkál, ami azt jelenti, hogy a teljes névleges kimeneti teljesítmény 996 watt. Az mindenesetre tény, hogy a hangerő otthoni körülmények között bőven elég, de az is igaz, hogy teljesen feltekerve már jól hallhatóan torzulás, enyhe recsegés tapasztalható. Ugyanakkor a hangerőt emberi léptéken tartva, ügyelve az épkézláb beállításokra nem nagyon kell hanghibákkal számolni. Sistergést, búgást, statikus zörejeket nem tapasztaltunk, és a készülékház rezonanciájából fakadó zajoktól is megkímélt minket.
Természetesen nem hiányoznak az előre programozott hangprofilok, amelyek a hagyományoknak megfelelően nevükkel jelzik, hogy nagyjából mire számíthat tőlük a felhasználó (erőteljes, kiegyenlített, világos, meleg, törlés), és ha valakinek ezek közül egyik sem nyeri el tetszését, még mindig adott a lehetőség, hog saját ízléséhez igazítsa a magas, közép és mély hangok arányát. Amennyiben probléma akadna a szinkronizációval, akkor a kép milliszekundumonként elcsúsztatható a hanghoz képest, és bekapcsolható a dinamikakompresszió funkció is. Az eszköz természetesen kezeli a térhatású hangszabványok többségét, így például a Dolby TrueHD-t, és a DTS-HD Master Audio Essential sem okoz neki problémát, azonban az objektumalapú Dolby Atmost nem támogatja.
A hang minősége filmezéshez vagy játékhoz megfelelő. A dinamika nem hiányzik, a basszusok is kellő erővel, súllyal szólalnak meg, köszönhetően a különálló mélynyomónak. Amennyiben valaki rászánja az időt a hangszórók megfelelő pozicionálására, akkor jó esélye van a térhatású hangzás megteremtésére, és ez az élmény pedig olyan, amit egyelőre egy hangprojektor vagy sztereó rendszer nem képes reprodukálni, építsenek bele akármilyen trükkös technológiát. Zenehallgatásra viszont csak korlátozottan, kompromisszumok megkötésére kényszerítve alkalmas, ugyanis a hangzás kicsit tompa, a finom részleteket hajlamos összemosni, a megszólalásból pedig valahogy hiányzik a természetesség.
Értékelés
Meglehetősen vegyesek az érzéseink a Philips HTB3550G-vel kapcsolatban, hiszen amellett, hogy sok szempontból korrekten teljesített, bizony vannak hibái is. Az mindenképpen csalódást okozott, hogy a Smart TV szolgáltatást nem sikerült elindítani, és lehet, hogy ezért nem konkrétan ez a termék felelős, hanem a Philips távoli szervere, ami viszont a felhasználót a legcsekélyebb mértékben sem vigasztalja. Az sem válik dicséretére, hogy egyszer-kétszer lefagyott, és a csúnya, nehézkesen kezelhető menürendszert is lecserélhették volna, bár az tény, ez utóbbival azért gond nélkül együtt lehet élni. Mint ahogy azzal is, hogy az USB-n keresztül csatlakoztatott egér, billentyűzet használatát nem támogatja, ugyanis távirányítója egy kifejezetten jól, kényelmesen használható darab.
A médialejátszó funkciónak vannak komoly formátumtámogatási hiányosságai, és az is zavaró, hogy például lejátszási listát nem lehet összeállítani. Viszont tény, hogy az optikai meghajtó jól működik, a lemezeket nem falta fel, és a Bluetooth kapcsolat megteremtésével, megtartásával sem volt semmi probléma. A hang minősége nem rossz, komoly hibákkal nem találkoztunk, bár a zenehallgatásnál azért bele lehet futni kisebb problémákba.
Filmezéshez, otthoni mozizáshoz ideális, aki ilyesmire keres valamilyen rendszert, az nyugodtan számításba veheti ezt a masinát is. Dizájnjában nem kínál semmi különlegeset, ami nem baj, hiszen a hangszórók harmonikusan simulnak a belső térbe, és méretük révén viszonylag könnyen elhelyezhetőek bárhol. 90 000 forintos árával egyértelműen a drágább 5.1 csatornás kompakt házimozirendszerek közé tartozik a Philips HTB3550G szett, épp emiatt fájóak annyira a már említett hibák.
elefant
A Philips HTB3550G házimoziszettet a Philips magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre