Nikon 1 V1 és J1: numero uno

Filmfelvétel és értékelés

Mivel ma már az összes fényképezőgépnél kötelező szolgáltatás a videofelvétel, ezért a Nikon 1 gépei is természetesen kielégítik ezt az igényt. Nem is akárhogyan, mivel a Full HD felbontás mellett a nagysebességű filmfelvételre is lehetőség nyílik: akár 1200 képkockát vehetünk fel másodpercenként, igaz, hogy ehhez a sebességhez már csak apró képméret társul (320x120 pixel). Jó kompromisszum lehet a 400 kép/mp, ha nincs szükségünk a rendkívüli lassításra; itt már 640x240-ben élvezhetjük a felvett anyagot. Arra azonban felhívnánk a figyelmet, hogy ezekben a szupergyors módokban csupán 5 mp lehet anyagaink hossza.

Természetesen rendelkezésünkre áll felvétel közben akár a folyamatos élességállítás is, és nemcsak automata, de teljesen manuális beállításokat is alkalmazhatunk videóinkhoz. A hangfelvétel sztereó, a beépített mikrofon pedig kellően érzékeny, de igény szerint a V1-hez külső hangrögzítőt is csatlakoztathatunk (a J1-nek nincs mikrofonaljzata). Ha mozgóképfelvételeink során fotózni szeretnénk, úgy erre is megvan a lehetőség: 16:9-es arányban legfeljebb 15 „teljes felbontású” fényképeket menthetünk úgy, hogy közben nem akad meg, nem áll le a filmfelvétel.

Hirdetés

Az Egy fényképezőgépek alapvető szerkesztési funkciókat is kínálnak, mint például a mozgóképek fel- és lekeverését. Tesztvideó 1 (FullHD), tesztvideó 2 (400 fps), tesztvideó 3 (1200 fps), tesztvideó 4 (HD).

Értékelés

Nagy felfordulást okozott a Nikon az új MILC masináival. A fotós „keménymagnak” csalódnia kellett, hiszen „apró” szenzort és a manuális, dedikált kezelőszervek mellőzését hozta az Egy sorozat két újdonsága. Objektívek terén sincs egyelőre miről álmodozni, hiszen a két kitzoomon kívül csak egy palacsinta és egy egyelőre mockupszinten mozgó, videózásra kihegyezett (elektronikus zoom) 10-100 mm-es zoomot tettek le az asztalra. Nyilvánvaló, hogy ez csak a kezdet, és valószínűleg számos új objektívvel fog majd még jelentkezni a Nikon (remélhetőleg olyanokkal, amelyek szellemiségben illenek az 1 gépekhez, és kellően fényerősek is lesznek), de nekünk most kell valamilyen értékelést írni a dolgok állásáról.

Aki a dSLR vázak világát szokta meg, és a nagyméretű tükrös gépek helyett keres magának valami kicsi, cipelhető masinát, emellett nem szeretne lemondani a nagy rendszerénél megszokott kezelhetőségről (konkrétan a könnyed manuális beavatkozásra gondolunk), az valószínűleg nem tesz jó lóra, ha ezen masinák közül választ. Nem győzzük mi sem kihangsúlyozni, hogy a Nikon ezt a két gépet nem a dSLR-ek kiváltására alkotta meg. A gyártó a J1 és a V1 (de főleg a J1-et) masinákkal a csúcskompaktokról továbblépni kívánó felhasználókat akarja megszólítani, akik igénylik a jó képminőséget, a nagyon gyors működést (AF szempontjából és általános értelemben) és az automatikus működés kényelmét.

A Nikon 1 új kategóriát teremtett. A J1 és a V1 a csúcskompaktok és az akár dSLR-ek kiváltására is alkalmas, „igazi” MILC-ek közé ékelődnek, ahol az eddig tátongó (de igen apró) űrt teljesen kitöltik. Ha ezt képesek vagyunk elfogadni és így látni, akkor nem lesz bajunk velük, sőt idővel akár szeretni is megtanuljuk majd őket. Hogy üzletileg mennyire életképes húzás ez, azt majd idővel eldönti a piac – ez nem a mi posztunk.

Kinek melyik Nikon 1 fényképező ajánlható? Nos, míg a V1 a „profibb” váz, addig a J1 nem csak funkcióiban, hanem külsejében is inkább a csúcskompaktok világát próbálja átmenteni ebbe az új kategóriába. Ha egy J1 vázat párosítunk a 10 mm-es pancake optikával, akkor máris megalkottuk a tökéletes cipelős fényképezőgép szettet, ami szinte bárhol elfér. Noha, kissé húsosabb, mint mondjuk egy Coolpix, de ahol egy P7100 elfér, onnan ez a kombó sem lóg ki. Állítsuk teljesen automata működésre (P mód, automata ISO választás, automata AF kezelés stb.) és máris megvan anyu kattogója.

A V1 az eggyel komolyabb felhasználóknak ajánlható. Beépített keresőjével azoktól a fotósoktól sem veszi el a szemhez emelés élményét, akik korábban például a P7000 optikai keresőjét szokták meg. Ráadásul ez a gép valamivel kevésbé válik szürreális szörnyeteggé, ha felteszünk rá az F-bajonett adapter segítségével mondjuk egy 85/1.8 Nikkort (bizonyára lesznek majd olyan perverz emberek, akik akár csak egy fotó kedvéért, de majd 400/2.8 objektívjüket is felpróbálják a V1-re).

Nézzük meg még egyszer, mit is nyújt ez a rendszer: nagyon gyors AF rendszert, kiemelkedően gyors sorozatkép-felvételi lehetőséget, valóban hasznos szolgáltatásokat, mint például a Mozgó Pillanatkép, kis méretet, nagyon jó minőségű vázakat, a m4/3-tól valamivel kisebb objektíveket (itt igazán nincs nagy különbség), egyszerű automatikus használatot és jó képminőséget, jó filmfelvételi tudást. Mire nem alkalmas sem a J1, sem a V1? A dSLR vázak és a komolyabb MILC fényképezők kiváltására, a kizárólag manuális, dedikált kezelőszerveket igénylő használatra, a manuális élességállítás gyakori használatára, a mélységélességgel való művészkedésre. Ezen paraméterek ismeretében és a Nikon 1, mint teljesen új kategória elismerésével mindkét gép kiérdemelte a tetszett plecsnit.

Termék megnevezése Nikon 1 J1 és 1 V1
Jellemzés Új fényképezőgép-kategóriát teremtő, tükör nélküli, cserélhető objektíves rendszerkompaktok a Nikontól.
Pró + Jó állóképminőség,
+ nagyon gyors AF rendszer,
+ nagyon gyors sorozatkép-felvétel,
+ gyors általános működés,
+ relatív alacsony zajszint,
+ elsőrangú felépítési minőség,
+ masszív, strapabíró vázak, melyek mégis könnyűek,
+ nincs esztelenül magas ISO érték engedélyezve (max. ISO 6400),
+ nagyon szép képű EVF (V1),
+ kiemelkedően sokszínű videofelvételi módok,
+ jó pormentesítő rendszer,
+ 1/16 000 mp zársebesség,
+ nagy akku (V1).
Kontra - Nem lehet velük dSLR gépeket kiváltani, csak komoly kompromisszumok árán,
- még a m4/3-nál is kisebb érzékelő, ami a mélységélességgel való művészkedést megnehezíti,
- nagy dinamikatartományú téma fotózásakor itt-ott kiégő képi részletek,
- manuális élességállítás menete nehézkes,
- kicsi EVF (V1),
- automatikus képsorok hiánya (WB, expozíció),
- V1-nek nincs beépített vakuja,
- nincs vakusaru,
- nem épp olcsó masinák.
Ergonómia
Képminőség
Mozgóképek minősége
Ár/érték
Felépítés, anyaghasználat
Ennyire kellene


Nikon 1 J1
Nikon 1 V1

MLaca

A Nikon 1 J1 és 1 V1 fényképezőket a Nikon Magyarország Kft.-től kaptuk tesztelésre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nikon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés