Nikon 1 V2 – a folytatás

Hirdetés

Működés

A Nikon 1 V2 működése nagyon hasonló az elődmodelléhez, persze akadnak apróbb eltérések. Ilyen például, hogy az elektronikus zárat nem lehet menüből kiválasztani, csupán a filmfelvételnél van arra lehetőségünk, hogy záridő-prioritásos, illetve teljesen manuális módban akár 1/16 000 mp-es értékeket használjunk. A készüléket még mindig a „nagyon gyors” jelzővel lehet legjobban leírni: minden funkció, minden művelet szinte azonnal végrehajtható, végrehajtódik. Sorozatfelvétel terén brutális teljesítményre képes a V2, itt is hozza a V1 szintjét, hiszen 60 kép/mp sebességgel rögzít képeket egészen 40 fájl terjedelméig (RAW+JPEG, vagy csak JPEG – mindegy) teljes felbontás mellett. Ezzel a sorozatsebességgel még a neoncső villódzó fénye is megörökíthető:

A Nikon 1 V2 az elődmodellhez hasonló módon hibrid automatikus élességállítást alkalmaz, és gyakorlatilag ugyanaz mondható el róla, mint az 1 V1-nél: „[…]Amit tapasztaltunk, hogy a hibrid AF jól teszi a dolgát, megfelelő fényviszonyok mellett próbánk során nem tévesztett (vagy csak a viszonylag nagy DoF miatt nem venni észre a kisebb elhasalásokat?). Gyenge fényben nyilván lassul az élességállítás, de köszönhetően az AF segédfénynek és a hibrid rendszernek ilyenkor is magas marad a találati ráta. Alábbi kisfilm az AF sebességet mutatja élőben:” – az első videó jó fényviszonyok mellett, a második gyenge fényben demonstrálja az élességállítási sebességet.

Az élességállítás természetesen történhet manuális módon is, de ehhez a gépen kell tekergetni a hátlapi tárcsát. A váltás AF és MF között kissé körülményes: először a gyorsmenüben kell MF-re váltani, majd a hátsó többfunkciós vezérlőn az OK gomb megnyomásával kezdhető a fókuszálás, amihez az említett módon a tárcsát kell forgatni. A tetőlapi tárcsával a képnagyítás mértéke választható meg, így elvileg egészen pontos és finom élességállítás lenne megvalósítható. Miért csak elvileg? Mert a Nikon 1 V2 ugyanúgy interpolálással állítja elő a képnagyítást, mint az 1 V1, holott a 14 MP-es képérzékelőben lenne bőven tartalék „élő” kép megjelenítésére is.

A keresőkép igény szerint kirakható csak az LCD-re vagy csak az elektronikus keresőbe, de akár a szemérzékelőt használva, automatikusan is váltakozhat a megjelenítés LCD/EVF közt. A váltási sebesség egész jó, csak nagyon gyors történés mellett maradhatunk le egy-egy lesifotóról a késés miatt:

A Motion Snapshot, avagy "mozgó pillanatkép" természetesen megmaradt az 1 V2-ben is, a készülék a jelenetet MOV kiterjesztésű fájlba menti (plusz készít egy fényképet is), amit tetszőleges eszközön tekinthetünk meg. Az így létrehozott MOV felbontása 1920x1080 pixel, az állóképé pedig 14 MP. A fényképezőgép a mozgó pillanatképekhez választható zenéket (témáknak vannak feltüntetve: szépség, hullámzás, kikapcsolódás és gyengédség az elnevezésük) nem menti el, a videók némák (csak a gépen megnézve szólalnak meg). Lényegében úgy működik, hogy a fényképezőgép a kioldó félig történő lenyomásakor elkezdi venni a mozgóképanyagot (0,6 mp-nyit), majd az expozíció megvalósulása után még folytatja azt 0,4 mp-ig.

Ez még nem minden, mert a Nikon az úgynevezett Best Shot Selector (BSS, avagy legjobb képet kiválasztó) szolgáltatásának továbbfejlesztett és új névre keresztelt változatát, az Intelligens képválasztót (Smart Photo Selector) is belegyömöszölte az 1 V2-be. Amint félig lenyomjuk a kioldót, máris elkezd pufferelni (értsd: fotózni) a fényképezőgép, amit az exponáló teljes lenyomására hagy abba. A folyamat után az elektronika megnézi, melyek azok a fotók, amelyek mosoly, kompozíció (!), pislogás, képélesség és még egyéb paraméterek alapján a legjobbnak mondhatók, majd azokat elmenti a memóriakártyára. Ha az arcfelismerés rendesen megtalálta témaalanyunkat (mármint az arcát), akkor nem hibázott és valóban tetszetős képeket rakott el.

Egyéb észrevételek, érdekességek: a Nikon 1 V2 nem csak a dedikált bekapcsológombbal helyezhető üzembe, hanem az összecsukható objektívek kinyitásával is. Az összecsukhatóság a helytakarékosság jegyében született ötlet, amit mind a 10-30 mm kitobjektív, mind a 30-110 mm tele is követ, és már más gyártóktól is ismerhetünk. Némelyik objektív, mint például a kitben kínált 10-30 mm-es, kínál képstabilizációs lehetőséget. A fényképezőgép menüjében választhatunk kikapcsolt, aktív és normál mód közül. Az aktív mód például svenkeléshez használható, ha a gépváz amúgy monopodra helyezve vagy kézben tartva üzemel, de csak egy irányvonalban mozgatjuk. Próbánk során körülbelül 2 FÉ-nyi előnyre tudtunk szert tenni segítségével.

Lényegében nem sok változás történt működés szempontjából a régebbi és az új masina között – kiegészítésként érdemes elolvasni Nikon 1 V1 és 1 J1 gépekről szóló cikkünket is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nikon

Azóta történt

Előzmények