Nikon 1 V2 – a folytatás

Külvilág és ergonómia

A japán gyártó 2011 októberében mutatta be a már sokak által várt MILC kategóriáját, a Nikon 1 rendszert. Kezdetben két váz állt rendelkezésre: a kompakt fényképezőgépekről feljebb lépni kívánó fotósoknak szánt 1 J1 és a komolyabb felépítésű és tudású 1 V1. Mindkét készüléket szemügyre vettük anno. Bár alapvetően meg voltunk elégedve az új rendszer teljesítményével, azért akadt pár kifogásolnivaló, s nem csak a gépek, hanem az optikák kapcsán egyaránt. Persze ha egy gyártó valami teljesen újat vezet be, akkor mindig akadnak kisebb-nagyobb fennakadások, problémák. Azóta azonban eltelt majdnem másfél év, s újabb vázak, újabb objektívek jelentek meg – vajon sikerült-e a mérnököknek kiköszörülni a csorbákat?

A Nikon 1 V1 príma kis masina volt. Masszív felépítése nagyon jó minőségérzetet sugallt, s téglateste a hiányzó markolat ellenére meglepően jó fogású volt. A hátlapon már akadt némi kifogásolnivaló: a módválasztó tárcsa pont a hüvelykujj támasza mellé került, aminek az lett a vége, hogy szinte minden egyes fogásváltásnál véletlenül eltekertük. Bár az eredeti elgondolás logikus, hiszen a tárcsa pozíciója könnyen elérhetővé tette azt, de a vezérlő sajnos túl könnyen elforgott. Egy másik rossz pont pedig azért járt a gépnek, mert a P, A, S, M módokat csak menüből lehetett kiválasztani. Nos, az újoncnál ezeket a bakikat orvosolták, mert az immár teljes értékű (de szerintünk még mindig túl könnyen elforgó) tárcsa a váz tetejére került. Maradt a multifunkciós tárcsa, de az eredetileg azt körbeülő nyomógombok elvándoroltak a kijelző bal széléhez.

Megmaradt az „F” feliratú gomb, amivel alaphelyzetben a gyorsmenüt érhetjük el, de a V1-nél látott billenőkapcsoló immár a múlté; cserébe egy újabb paraméterező tárcsával gazdagodott a repertoár. A Nikon 1 V2 még mindig tömör és masszív kis gép, de a felületkezelés sima, nem tűnik olyan minőséginek, mint a V1 volt. A nyomógombok olcsó műanyagból vannak, de nyomáspontjuk jól érezhető, működésük halálbiztos. Hatalmas markolat és a V1-énél markánsabb „tükörakna-púp” idézi a tükörreflexes fényképezőgépek világát (hunyorogva, messziről nézve a fekete 1 V2 sziluettje kissé hasonlít a Nikon D3 gépére..). Maradt az egyedi bővítő-csatoló az elektronikus kereső tetején, melyhez különféle kiegészítőket lehet csatlakoztatni. A V2 már rendelkezik beépített villanóval, így a vaku és egy plusz kiegészítő együttes használatának semmi sem állja útját.

A váz bal oldalán mikrofonbemenetet, HDMI és USB aljzatot találunk két kis műanyagajtó alá rejtve.

A Nikon 1 V2 alján fém állványmenetet lapul, amelyet pontosan az optikai középvonal alá helyeztek el. A hatalmas markolat alulnézetből impozáns; a nagy csapóajtót, amely mögött az akku és a memóriakártya rejtőzik, apró retesznyelv rögzíti. A V2-nél új akkumulátort vezettek be, így a V1-tulajok többféle tartalék áramforrást kell, hogy magukkal cipeljenek, ha több gépet visznek magukkal egy túrára: az EN-EL21 nem kompatibilis a régebbi EN-EL15 -tel, ami többféle fényképezőgéphez is használható volt.

Felülnézetből sokat változott az újonc: a beépített vakus elektronikus kereső mellett jobbra a már említett módválasztó tárcsa látható, majd a paraméterező fölött a filmfelvételt indító nyomógomb és a kioldó, amit a bekapcsológomb vesz körül.

Adatlap

Nikon 1 V2
Érzékelő típusa, mérete Nikon CX (13,2 x 8,8 mm)
Effektív felbontás 14 MP
Optika cserélhető
Bajonettrendszer 1 (CX)
Optika kezdő fényereje (W-T) optikától függ
Képstabilizátor optikától függ
Képstabilizátor jellege optikai (ha a felcsavart objektív támogatja)
Képstabilizátor hatásfoka változó
Pormentesítő rendszer van, "Dust Shield Glass" (porvédő üveg)
Záridő 1/4000-30 mp (videózás során 1/16 000 mp-ről indul a tartomány)
LCD TFT LCD 3" 921 000 képpontos felbontással
Kereső van, elektronikus (0,47", 1 440 000 képpont, TFT LCD, 100%-os képfedés)
Belső memória nincs
Támogatott memóriakártyák SD/SDHC/SDXC
AF típusa kontraszt- és fázisérzékelő AF rendszer; egypontos AF: 135 fókuszmező; a középső 73 mező támogatja a fázisérzékelő AF-et; automatikus AF mező: 41 fókuszmező
AF módok Automatikus élességállítás (AF): egyszeri AF (AF-S), folyamatos AF (AF-C); automatikus AF-S/AF-C választás (AF-A); állandó AF (AF-F); kézi élességállítás (MF)
ISO érzékenységtartomány auto, 100-6400 között
Fénymérés módja TTL mérés a képérzékelővel (mátrix; középre súlyozott 4,5 mm-es kör alapján; szpot 2 mm-es kör alapján)
Fehéregyensúly Automatikus, izzólámpa, fénycső, közvetlen napfény, vaku, felhős, árnyék, felhasználói beállítás; a felhasználói kivételével mindegyik beállítás finomhangolható
Vaku van beépített; külső vakuszinkron 1/250 mp
Vakuüzemmódok derítő, lassú szink., vörösszemcsökkentés, lassú szink. vörösszemcsökkentéssel, hátsó redőnyre szink., hátsó redőnyre lassú szinkronnal
Exponálás egy kép, sorozatfelvétel (10, 30, 60 kép/mp), önkioldó (2, 5, 10 mp)
Üzemmódok állókép (P, A, S, M), intelligens képválasztó, filmfelvétel, mozgó pillanatkép
Felbontás állóképek automatikus, P, S, A, M, legjobb pillanat rögzítése módban, a képarány 3:2: 4608x3072, 3456x2304, 2304x1536; állóképek haladó videó módban, a képarány 3:2: 4608x3072 (1080/60i, 1080/30p), 1280x856 (720/60p, 720/30p); állóképek mozgó pillanatkép módban, a képarány 16:9: 4608x2592
Nyers (RAW) fájl van, NEF
Effektek standard, semleges, élénk, monokróm, portré, tájkép
Videofelvétel van, H.264/MPEG-4
Videó minősége 1920x1080 @ 60i, 30p; 1280x720 @ 60p; 640x240 @ 400 kép/mp; 320x120 @ 1200 kép/mp; mozgó pillanatkép: 1920x1080 @ 60p
Videó maximális hossza Full HD @ 60i: 20 perc; Full HD @ 30p: 20 perc; HD @ 60p: 29 perc, lassított felvétel: 3 mp
Extrák elektronikus zár (videóhoz), 400 és 1200 fps filmfelvétel, mozgó pillanatkép, hibrid AF rendszer
I/O interfész USB 2.0, HDMI, mikrofon
Áramellátás EN-EL 21 Li-ion akku
Méret 107,8 x 81,6 x 45,9 mm
Tömeg 338 gramm akkuval és memóriakártyával
Váz anyaga magnéziumötvözet és műanyag
Fogyasztói ár V2 + 10-30 mm kitoptika: 250 000 Ft
Garancia 3 év

Menürendszer

A Nikon 1 V2 menürendszere nagyon hasonlít az 1 V1-éhez, minimális esztétikai különbségeket lehet csupán észrevenni köztük. Itt is három fő menüpontba vannak összegyűjtve a funkciók és szolgáltatások: ezek konkrétan a lejátszással, a fényképezéssel és az általános beállításokkal kapcsolatos oldalak.

Az első pontban, amely a képlejátszás funkcióit fogja össze, például olyan szolgáltatásokat érhetünk el, mint a képek törlése, a diavetítés, az átméretezés, a kivágás vagy a D-Lighting utólagos alkalmazása. A második almenüt fogjuk majd a leggyakrabban használni, hiszen itt állíthatjuk be többek közt azt is, hogy milyen legyen a fénymérés, a fehéregyensúly, az ISO érzékenység, a gép használjon-e zajcsökkentést vagy aktív legyen-e a képstabilizátor. A harmadik, beállítás menüpontba tulajdonképpen ritkán kell majd lapoznunk; itt olyan funkciókra lelhetünk, mint a memóriakártya formázása, a kijelző fényereje, a segédrács megjelenítése, az energiatakarékos beállítások, a nyelvi beállítások.

A képernyőn a „Disp” feliratú gomb nyomkodásával határozhatjuk meg, mennyi információ jelenjen meg az expozícióról és a gép állapotáról, illetve hogy a kijelzőt vagy az elektronikus keresőt szeretnénk-e használni, netalán a szemérzékelővel óhajtjuk megoldani az automatikus váltást. A főképernyőn kompozíciós segédrács is megjeleníthető az olyan adatok mellett, mint az aktuális üzemmód, a felbontás, a tömörítés mértéke, az expozíciós értékek, az akku töltöttsége stb.

A gyorsmenü igen spártai: az „F” gombbal lehet előhívni, majd a két tárcsa bármelyikével kiválaszthatjuk a kívánt funkciót, aminek a paramétereit az OK gomb lenyomása után tudjuk módosítani. Itt gyakorlatilag a fénymérésen, az ISO értéken, a képstíluson, a fehéregyensúlyon és a fókuszmódokon kívül nem találunk mást.

A Nikon 1 V2 menüje természetesen tud magyarul, de nem is túl bonyolult a használata, akár idegen nyelven is könnyen elbírna vele bárki. Saját ízlésünkhöz képest már-már túl egyszerűnek véljük a rendszert.

Hirdetés

Működés

A Nikon 1 V2 működése nagyon hasonló az elődmodelléhez, persze akadnak apróbb eltérések. Ilyen például, hogy az elektronikus zárat nem lehet menüből kiválasztani, csupán a filmfelvételnél van arra lehetőségünk, hogy záridő-prioritásos, illetve teljesen manuális módban akár 1/16 000 mp-es értékeket használjunk. A készüléket még mindig a „nagyon gyors” jelzővel lehet legjobban leírni: minden funkció, minden művelet szinte azonnal végrehajtható, végrehajtódik. Sorozatfelvétel terén brutális teljesítményre képes a V2, itt is hozza a V1 szintjét, hiszen 60 kép/mp sebességgel rögzít képeket egészen 40 fájl terjedelméig (RAW+JPEG, vagy csak JPEG – mindegy) teljes felbontás mellett. Ezzel a sorozatsebességgel még a neoncső villódzó fénye is megörökíthető:

A Nikon 1 V2 az elődmodellhez hasonló módon hibrid automatikus élességállítást alkalmaz, és gyakorlatilag ugyanaz mondható el róla, mint az 1 V1-nél: „[…]Amit tapasztaltunk, hogy a hibrid AF jól teszi a dolgát, megfelelő fényviszonyok mellett próbánk során nem tévesztett (vagy csak a viszonylag nagy DoF miatt nem venni észre a kisebb elhasalásokat?). Gyenge fényben nyilván lassul az élességállítás, de köszönhetően az AF segédfénynek és a hibrid rendszernek ilyenkor is magas marad a találati ráta. Alábbi kisfilm az AF sebességet mutatja élőben:” – az első videó jó fényviszonyok mellett, a második gyenge fényben demonstrálja az élességállítási sebességet.

Az élességállítás természetesen történhet manuális módon is, de ehhez a gépen kell tekergetni a hátlapi tárcsát. A váltás AF és MF között kissé körülményes: először a gyorsmenüben kell MF-re váltani, majd a hátsó többfunkciós vezérlőn az OK gomb megnyomásával kezdhető a fókuszálás, amihez az említett módon a tárcsát kell forgatni. A tetőlapi tárcsával a képnagyítás mértéke választható meg, így elvileg egészen pontos és finom élességállítás lenne megvalósítható. Miért csak elvileg? Mert a Nikon 1 V2 ugyanúgy interpolálással állítja elő a képnagyítást, mint az 1 V1, holott a 14 MP-es képérzékelőben lenne bőven tartalék „élő” kép megjelenítésére is.

A keresőkép igény szerint kirakható csak az LCD-re vagy csak az elektronikus keresőbe, de akár a szemérzékelőt használva, automatikusan is váltakozhat a megjelenítés LCD/EVF közt. A váltási sebesség egész jó, csak nagyon gyors történés mellett maradhatunk le egy-egy lesifotóról a késés miatt:

A Motion Snapshot, avagy "mozgó pillanatkép" természetesen megmaradt az 1 V2-ben is, a készülék a jelenetet MOV kiterjesztésű fájlba menti (plusz készít egy fényképet is), amit tetszőleges eszközön tekinthetünk meg. Az így létrehozott MOV felbontása 1920x1080 pixel, az állóképé pedig 14 MP. A fényképezőgép a mozgó pillanatképekhez választható zenéket (témáknak vannak feltüntetve: szépség, hullámzás, kikapcsolódás és gyengédség az elnevezésük) nem menti el, a videók némák (csak a gépen megnézve szólalnak meg). Lényegében úgy működik, hogy a fényképezőgép a kioldó félig történő lenyomásakor elkezdi venni a mozgóképanyagot (0,6 mp-nyit), majd az expozíció megvalósulása után még folytatja azt 0,4 mp-ig.

Ez még nem minden, mert a Nikon az úgynevezett Best Shot Selector (BSS, avagy legjobb képet kiválasztó) szolgáltatásának továbbfejlesztett és új névre keresztelt változatát, az Intelligens képválasztót (Smart Photo Selector) is belegyömöszölte az 1 V2-be. Amint félig lenyomjuk a kioldót, máris elkezd pufferelni (értsd: fotózni) a fényképezőgép, amit az exponáló teljes lenyomására hagy abba. A folyamat után az elektronika megnézi, melyek azok a fotók, amelyek mosoly, kompozíció (!), pislogás, képélesség és még egyéb paraméterek alapján a legjobbnak mondhatók, majd azokat elmenti a memóriakártyára. Ha az arcfelismerés rendesen megtalálta témaalanyunkat (mármint az arcát), akkor nem hibázott és valóban tetszetős képeket rakott el.

Egyéb észrevételek, érdekességek: a Nikon 1 V2 nem csak a dedikált bekapcsológombbal helyezhető üzembe, hanem az összecsukható objektívek kinyitásával is. Az összecsukhatóság a helytakarékosság jegyében született ötlet, amit mind a 10-30 mm kitobjektív, mind a 30-110 mm tele is követ, és már más gyártóktól is ismerhetünk. Némelyik objektív, mint például a kitben kínált 10-30 mm-es, kínál képstabilizációs lehetőséget. A fényképezőgép menüjében választhatunk kikapcsolt, aktív és normál mód közül. Az aktív mód például svenkeléshez használható, ha a gépváz amúgy monopodra helyezve vagy kézben tartva üzemel, de csak egy irányvonalban mozgatjuk. Próbánk során körülbelül 2 FÉ-nyi előnyre tudtunk szert tenni segítségével.

Lényegében nem sok változás történt működés szempontjából a régebbi és az új masina között – kiegészítésként érdemes elolvasni Nikon 1 V1 és 1 J1 gépekről szóló cikkünket is.

Képminőség

Anno sokan kifogásolták, hogy az első két Nikon 1 masina csupán tíz megapixeles felbontást kínált, holott a konkurencia fényképezői 12, 16, vagy ennél is nagyobb képpontmennyiséget zúdítottak a vásárlókra. A Nikon meghallotta ezt az ellenérvet is, és a Nikon 1 V2 lapkája immár 14 MP-t vonultat fel. Vajon a több tényleg több? A plusz négy megapixellel szebb és jobb képek fognak készülni? Kiderül!

Vizsgálódásainkhoz a Nikon 1 V2 RAW és JPEG fájljait egyaránt felhasználtuk, hiszen az Adobe Camera RAW beépülő szoftvermodul legfrissebb változata már ennek a váznak is képes kezelni nyers képanyagait. Tehát szoftveres oldalról az Adobe Photoshop CS6 próbaváltozatának 13.0.1 64-bites verzióját és a már említett ACR 7.3.0.71 kiadását alkalmaztuk a képek elemzéséhez. Első körben a zajszintekre voltunk kíváncsiak:

A fényképezőgépen az összes lehetséges zajszűrést kikapcsoltuk, de a JPEG-RAW összehasonlítás során még mindig úgy tűnt, mintha a V2 még így is szűrné valamelyest a JPEG képeket. Ezen túlmenően ugyanazt tapasztaltuk, mint szinte az összes fényképezőgépnél: a nyers fájlokból sokkal szebb és jobb zajkarakterisztikájú fájlokat lehet kihozni még úgy is, hogy az ACR-en belül minden értéket a gyári szinten hagyunk. A masina által létrehozott JPEG állományok kissé elmosódottak voltak, ISO 800-on már láthatóvá vált a színzaj foltosodás formájában. Míg a JPEG-eknél már ISO 1600-on elmosódnak a finomabb részletek, addig a nyers fájloknál még ISO 6400-on is minden szépen elkülöníthető. A Nikon 1 V2 véleményünk szerint ISO 3200-ig szinte kompromisszumoktól mentesen használható, de ehhez saját magunknak kell belenyúlnunk a tömörített állományok létrehozásába.

Az 1 V2 telt színvilággal rendelkezik, de van, akinek ez már picit sok. Ilyenkor bátran használjuk a Picture Control funkciót a menüben, ahol hat különböző profil közül választhatunk. Ha nem találnánk meg az igényeinknek megfelelőt, akkor sem kell csüggedni, ugyanis minden egyes profil egyénre szabható: az élesítés, a kontraszt, a fényerő, a színtelítettség és a színárnyalat is +/-3 szinten állítható. Képmintáink a fényképezőgép saját JPEG motorjával az általános profil használata mellett készültek, íme:

Filmfelvétel és értékelés

A Nikon 1 V2 egyik erős oldala a filmfelvétel (csakúgy, mint anno a V1-nek). Nemcsak Full HD-ban, de lassított felvételi üzemben is remekel a gépezet, kár, hogy 400 és 1200 fps mellett legfeljebb csak 3 másodperc lehet egy-egy anyag hossza (V1-nél 5 mp volt a limit). Mivel kevés az eltérés az elődhöz képest, ezért javarészt ismételni fogjuk a korábbi cikkünkben írtakat.

Mivel ma már az összes fényképezőgépnél kötelező szolgáltatás a videofelvétel, ezért természetesen a Nikon 1 gépei is kielégítik ezt az igényt. Nem is akárhogyan, mivel a Full HD felbontás mellett a nagysebességű filmfelvételre is lehetőség nyílik: akár 1200 képkockát is felvehetünk másodpercenként, igaz, hogy ehhez a sebességhez már csak apró képméret társul (320x120 pixel). Jó kompromisszum lehet a 400 kép/mp, ha nincs szükségünk a rendkívüli lassításra; itt már 640x240-ben élvezhetjük a felvett anyagot. Arra azonban felhívnánk a figyelmet, hogy ezekben a szupergyors módokban csupán 3 mp lehet anyagaink hossza (ez korábban 5 mp volt).

Természetesen rendelkezésünkre áll felvétel közben a folyamatos élességállítás is, és nemcsak automata, de teljesen manuális beállításokat is alkalmazhatunk videóinkhoz (mostmár felvétel közben is módosítható a rekesz vagy a záridő). A hangfelvétel sztereó, a beépített mikrofon pedig kellően érzékeny, de igény szerint a V2-höz külső hangrögzítőt is csatlakoztathatunk. Ha mozgóképfelvételeink során fotózni szeretnénk, úgy erre is megvan a lehetőség: 16:9-es arányban legfeljebb 15 „teljes felbontású” fényképeket menthetünk úgy, hogy közben nem akad meg, nem áll le a filmfelvétel.

Az "Egy" fényképezőgépek alapvető szerkesztési funkciókat is kínálnak, például a mozgóképek fel- és lekeverését, ez a V2-re is igaz. Tesztvideó1, tesztvideó2, tesztvideó3.

Értékelés

Elődjéhez képest a Nikon 1 V2 előrelépés és visszalépés is egyben. Akadnak funkciók, melyeknél érezhetően javult a teljesítmény, de van olyan terület, ahol a V1 remekelt. A V2 ergonómiája például sokat javult, ami nem csak a komoly markolatnak, hanem a más elrendezésű nyomógomboknak, a két paraméterező tárcsának és nem utolsósorban a dedikált módválasztónak köszönhető. A nagyobb felbontás ellenére nem lett (láthatóan) magasabb a zajszint, azonban a masina saját JPEG motorján lenne még csiszolnivaló. Aki a maximumot szeretné kihozni a képminőségből, az mindenképp a nyers fájlokból építkezzen!

A Nikon 1 V2 mozgóképrészlege nagyon fejlett. Aki lusta, vagy nem ért annyira hozzá, az nyugodtan rábízhatja magát az automatikára, de aki szeretne belenyúlni a mozgókép lelkébe, az akár felvétel közben is állítgathatja az expozíciós értékeket. Már a V1-nél is nagyon tetszett nekünk a 400, illetve 1200 képkocka/mp sebességű videofelvételi mód, de itt a mérnökök valamiért behúzták a kéziféket, ugyanis majdnem felezték a rögzíthető mozgóképmennyiséget (SanDisk Extreme Pro 95 MB/mp sebességű SDHC memóriakártyával teszteltük, nem az írás sebessége miatt csökkent a felvehető adatmennyiség). Videózás közben is élvezhetjük a folyamatos AF-t vagy a képstabilizátort, de a szélzaj csökkentését is bekapcsolhatjuk, ha szükségünk lenne rá. Pofára jobban bejön az újonc, de a V1 felépítése valamiért komolyabbnak, masszívabbnak tűnt. A Nikon 1 V2 egy tetszett érdemjeggyel távozott teszlaborunkból.

Termék megnevezése Nikon 1 V2
Jellemzés A Nikon új csúcskategóriás MILC fényképezője.
Pro + Jó állóképminőség (főleg RAW fájlokból),
+ nagyon gyors AF rendszer,
+ nagyon gyors sorozatkép-felvétel,
+ gyors általános működés,
+ relatív alacsony zajszint,
+ jó felépítési minőség,
+ nincs esztelenül magas ISO érték engedélyezve (max. ISO 6400),
+ kiemelkedően sokszínű videofelvételi mód,
+ jó pormentesítő rendszer,
+ 1/16 000 mp zársebesség (videó).
Kontra - Még a m4/3-nál is kisebb érzékelő, ami a mélységélességgel való művészkedést megnehezíti,
- nagy dinamikatartományú téma fotózásakor itt-ott kiégő képrészletek,
- manuális élességállítás menete nehézkes,
- kicsi EVF,
- automatikus képsorok hiánya (WB, expozíció),
- nincs vakusaru,
- nem épp olcsó,
- kimaradt az elektronikus zár választási lehetősége,
- legfeljebb 3 mp hosszú lehet a 400 és 1200 fps videó,
- a saját JPEG motor nincs a csúcson.
Ergonómia
Képminőség (JPEG)
Képminőség (RAW)
Mozgóképek minősége
Mozgóképfunkciók
Ár/érték
Felépítés, anyaghasználat
Ennyire kellene


Nikon 1 V2 fényképezőgép

MLaca

A Nikon 1 V2 fényképezőt a Nikon Magyarország Kft.-től kaptuk tesztelésre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nikon

Azóta történt

Előzmények