Nagy notebook jó áron

Melegedés, zaj, akkumulátor

A melegedés és zajszint méréséhez először 20 percig nyugalmi állapotban hagytuk a gépet. A második hőmérséklet-mérés előtt egy órán keresztül maximális terhelés mellett használtuk. A szobában mindeközben 21 °C volt.

Az ER710-es nyugalmi állapotban kis mértékben melegedett csak, leginkább a jobb oldala. Öt centiméterről 45 dB-es hangerőt mértünk, ez 19 dB-t jelent egy méteres távolságra átszámolva, tehát szinte alig hallható. A processzor ekkor 47 °C-os volt. Tesztpéldányunk elég zavaróan, idegesítően sípolt; a hang a gép jobb oldala felől jött.

Ezután jól meghajtottuk a tepsit, szépen fel is melegedett. A terhelés kezdetekor a ventilátor szinte azonnal a második fokozatra váltott, hangja 22 dB-re, a processzor hőmérséklete 55 °C-ra ugrott. A harmadik fokozat 2–3 perc után lépett be 66 °C-nál, 27 dB-es hanggal. A CPU tovább melegedett 72 °C-ra, ekkor váltott a negyedik hűtési szintre 34 dB-es hangon szólva, ami már zavaró volt. A processzor meg sem állt 80 °C-ig, ami sokkal több, mint amit a Core 2 Duo processzorok szoktak produkálni. Ekkor kifelé 66–68 °C-os levegő távozott.

Bal oldalon csak az optikai meghajtót találjuk, ezért itt csak 35–36 fokot mértünk. Jó tíz fokkal melegebb volt a másik oldal. Két tenyerünk között zavaró különbséget éreztünk, és a 45–47 fokos felület tapintása sem kényelmes. Érdekes, hogy ilyen nagy gépben jóval több hely van a hőelvezetésre, mégis 47–50 fokos volt az alja.

Az ER710-hez kétféle akkumulátor kapható. A nagyobb 9 cellás és 7200 mAh-s. Nálunk a kisebb, 6 cellás, 4800 mAh-s áramforrás járt, amely 53,3 Wh teljesítményű.

Az akkumulátor-merítéseket a legkisebb terheléses teszttel kezdtük. Ehhez a Vista Power Saving profiljára váltottunk, a kijelzőt a legkisebb fényerőre, a processzorhasználatot a lehető legalacsonyabbra állítottuk. A kijelző és merevlemez leállítását is kikapcsoltuk. Ezalatt csak egy szöveges fájl görgetése ment. Második merítéskor a fényerőt a felére vettük, és a processzor teljesítményét úgy korlátoztuk, hogy a lejátszott 720p, 1280x720 felbontású DivX videó ne akadozzon. Végül a legnagyobb terheléssel hajtottuk a notebookot. Ehhez a High performance energiagazdálkodási profilt használtuk, maximális fényerejű kijelzővel és bekapcsolt Wi-Fi-vel.Lemértük az akku feltöltéséhez szükséges időt is bekapcsolt és kikapcsolt géppel.

Az első, minimális terheléses menetben nagyjából három óra alatt merült le az akku. A processzor 800 MHz-re (4 x 200 MHz) csökkentette sebességét. A nagy felbontású videózás időtartama alig haladta meg a 100 percet, ez elég kevés, de két sorozatrész belefér. Legnagyobb processzorterheléssel csupán 50 percig használhattuk a fekete óriást, kell az energia a fűtéshez. Az akkumulátortöltés érdekes eredményt hozott, a kikapcsolt és bekapcsolt állapotban történő töltések közt elhanyagolható, mindössze egy perc különbség lett, körülbelül két és fél óráig tartottak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Azóta történt

  • Penryn-alapú Asus notebook tesztje

    45 nm-es gyártástechnológiával készülő processzor, friss GeForce 9500M GT és megannyi érdekesség jellemzi az Asus M51S jelű laptopját.

  • Processzordömping közeleg!

    Startra készek az AMD és az Intel új termékei, ezért notebookok, kiegészítőik és egyéb érdekességek mellett összefoglaljuk a CPU-piac jelenlegi állását.

  • Itt vannak a hárommagos Phenomok

    ...meg az Intel válasza, továbbá sok hardverpiaci érdekesség, újdonság.

  • Asus bőrbe bújt Centrino 2

    Az Asus F8-as notebookjában teszteltük az Intel új, kettes számmal fémjelzett Centrino mobil platformját.

Előzmények

Hirdetés