Hirdetés

Bevásárlólista kezdő streamereknek

Megpróbáljuk összegezni, milyen kiegészítőkre van szüksége annak, aki most ugrana fejest az élő közvetítések világába.

Hirdetés

Hang

Egy streamben a hang minősége sokszor még fontosabb is lehet, mint a képé, hiszen sokan csak a háttérben hallgatják kedvenc streamerüket. Ebben a kategóriában szintén elmondható, hogy a határ a csillagos ég, de szerencsére a kezdők számára is van bőven alternatíva.

Audio-Technica AT2020 USB-s mikrofon
Audio-Technica AT2020 USB-s mikrofon [+]

Legjobban akkor járunk, ha az USB-s mikrofonok piacán kezdünk el nézelődni, hiszen bár legtöbbünk számítógépén találunk analóg jack bemenetet, az alaplapok integrált hangvezérlője legtöbbször a legolcsóbb kategóriából kerül ki, ezért a vele rögzített analóg hang zajos és élvezhetetlen is lehet. Az USB-s mikrofonok előnye, hogy az analóg jel rögzítését, illetve annak felerősítését és digitális jellé alakítását is maga a mikrofon végzi, így a kapott hangot kevésbé befolyásolja, hogy mennyi zajt generálnak számítógépünk komponensei, hiszen az eszköz az asztalunkon, jobb esetben egy arra rögzített, hajtogatható karon foglal helyet.

Elgato Wave:3
Elgato Wave:3 (forrás: Elgato) [+]

Az USB-s mikrofonok másik nagy előnye, hogy a webkamerákhoz hasonlóan különösebb állítgatás nélkül, a dobozból kivéve is használatra készek, így kezdők is könnyedén érhetnek el vele élvezhető hangzást, bár vannak gyártók (például az Elgato), akik már az USB-s mikrofonok kategóriájában is széleskörű beállítási lehetőségekkel látják el eszközeiket különböző szoftverek segítségével.

Audient iD4 XLR csatlakozója
Audient iD4 XLR csatlakozója [+]

Amennyiben érzünk magunkban elég affinitást, árban és összetettségben is feljebb léphetünk egy kategóriát, és egyetlen, használatra kész eszköz helyett magunk választhatjuk ki hangrendszerünk komponenseit. A drágább, kizárólag a hang rögzítéséért felelős mikrofonok sokkal részletgazdagabb hang felvételére képesek, melyekből némi utómunkával szebb hangot nyerhetünk ki, mint egy készre szerelt, USB-s hangrögzítőből, ezeknek az átlagfelhasználó szemszögéből viszont van egy nagy hátrányuk: nem USB-t használnak. A komolyabb kondenzátoros mikrofonok jellemzően XLR csatlakozóval működnek, amit a legtöbb számítógépen nem tudunk hova dugni, ezért mindenképp szükségünk lesz egy audiointerfész vásárlására is.

Az egyik legnépszerűbb belépőszintű interfész, a Focusrite Scarlett Solo
Az egyik legnépszerűbb belépőszintű interfész, a Focusrite Scarlett Solo [+]

Ezek az interfészek már USB vagy Thunderbolt csatlakozón keresztül köthetőek számítógépünkre, és a mikrofon hangjának felerősítése és digitális jellé alakítása a legfontosabb feladatuk (az ehhez szükséges komponensek pedig jobb minőséget képviselnek, mint az USB-s mikrofonokban található változatok). Léteznek egy, két vagy akár több mikrofont fogadó eszközök is, sőt olyanok is, amelyekre gitár vagy egyéb hangszer is ráköthető, extrák terén pedig olyan lehetőségek közül választhatunk, mint a hangszóró- vagy fejhallgatókimenet(ek), a dedikált vezérlőtárcsák, illetve a hangra reagáló, annak hangerejét jelző LED-ek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Azóta történt

Előzmények