Bevásárlólista kezdő streamereknek

Megpróbáljuk összegezni, milyen kiegészítőkre van szüksége annak, aki most ugrana fejest az élő közvetítések világába.

Vezérlés, végszó

Az eddig felsorolt eszközök nagy részére igaz, hogy ha egyszer sikerül őket jól beállítanunk, később nem vagy csak nagyon ritkán kell hozzájuk nyúlnunk, előfordulhat azonban, hogy időről-időre mégis állítani kell valamin. Egy adott beállítás megváltoztatásához legtöbbször az eszköz szoftverében kell kutakodnunk, ami több gyártó termékét használva problémás lehet, de szerencsére már több mód is van arra, hogy a leggyakrabban használt funkciókat egy helyről érjük el.

Elgato Stream Deck
Elgato Stream Deck (forrás: Teszt) [+]

Sokan talán hamarabb láttak már Stream Decket egy streamer számítógépe közelében, minthogy eljutnának azokhoz a kérdésekhez, amelyeket jelen cikkben is feszegetünk, ami nem véletlen, hiszen az Elgato az egyik legjobban összerakott rendszerrel rendelkezik, háromféle méretben elérhető hardveres kezelőpanelük ráadásul nem csak saját, de más gyártó termékeivel is kompatibilis lehet a rengeteg elérhető pluginnak köszönhetően. A Stream Deck a mikrofon mellett a kamerát, az audiokimeneteket, sőt okosotthon kiegészítőket (például lámpákat) is képes vezérelni, emellett segítségével anélkül adhatunk ki olyan parancsokat streamer szoftverünknek, mint például a jelenetváltás, ablakok megjelenítése vagy elrejtése, vagy éppen a közvetítés leállítása, hogy át kéne váltanunk rá vagy kattintgatnunk kellene egerünkkel.

Touch Portal
Touch Portal (forrás: touch-portal.com)

Aki nem ragaszkodik a hardveres gombokhoz, az választhatja az előfizetéses Stream Deck mobil alkalmazást is, vagy a hozzá nagyon hasonló, ingyenes, illetve egyszeri díjjal elérhető külsős megoldásokat (például Macro Deck, Deck Board, Touch Portal) is.

VoiceMeeter Potato
VoiceMeeter Potato [+]

Még egy fokkal univerzálisabb megoldásnak számítanak a különféle MIDI kontrollerek, melyeket a megfelelő szoftveres keverővel (például VoiceMeeter), vagy akár csak az OBS programmal összekötve és jól beállítva fizikai potméterek és vezérlőtárcsák segítségével egy mozdulattal megváltoztathatjuk egy adott hangeszköz vagy szoftver hangerejét anélkül, hogy annak menüjében kellene turkálnunk.

Korg nanoKontrol 2
Korg nanoKontrol 2 [+]

Egy ilyen kontrollert már 20 000 forint körüli összegért is beszerezhetünk, használata pedig nagyban megkönnyíti egy élő adás levezénylését.

Végszó

Ahogy az elérhető játékplatformokról szóló (és kicsit már frissítésre szoruló) cikkünkben, úgy most sem kívánunk komolyabb hangvételű konklúziót megfogalmazni, hiszen a legjobb hardverek kiválasztása helyett inkább egy általános képet próbáltunk festeni arról, milyen lehetőségei vannak annak, aki most vágna bele ebbe a témába. Bár egy közvetítés megoldható akár egy notebook beépített perifériáival is, a minőségi tartalom előállításához mégis érdemes kicsit jobban elmélyülni az elérhető streamer eszközök piacán.

Kis utánaolvasással és viszonylag – mondjuk a 15-20 évvel ezelőtti állapothoz képest – alacsony költségvetésből olyan környezetet teremthetünk magunk köré, amivel már valóban élvezhető tartalmat készíthetünk, ami annak is köszönhető, hogy a gyártók elkezdték komolyan venni az amatőr tartalomgyártókat és azok igényeit. Persze a felsorakoztatott témákat akár külön cikkekben is ki lehetne vesézni részletesebben, egyelőre viszont inkább csak egy átfogóbb képet szerettünk volna adni a piacról.

SidCorky

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés