Elhozza a Mini LED a tévéforradalmat?

Több gyártó is színre lépett Mini LED tévéjével. De mi ez, és miért lehet jó?

Mini LED

A tévégyártók jellemzően az év első két hónapjában mutatják be az adott esztendőre szánt újdonságaikat, tehát azokat a modelleket és technológiákat, amelyekkel le kívánják gyalulni a piacot. E prezentációkra, termékbemutatókra általában nagy tech kiállításokon, illetve exkluzív konferenciákon kerül sor, azonban 2021-ben ezek a globális koronavírus-járvány miatt hagyományos formájukban nem kerültek megrendezésre, ám el nem maradtak, csak átköltöztek a virtuális térbe. A gyártók a különféle online fórumokat, kommunikációs csatornákat használták fel erre, így pandémia ide vagy oda, már látjuk, hogy mire is készülnek idén, mire számíthatunk tőlük.

Az már biztosan látszik, hogy idén sok cég helyez nagy hangsúlyt az úgynevezett Mini LED televíziókra. A Samsung, az LG, a TCL és a Philips is bejelentette többek között, hogy piacra dob ilyen tévéket, amelyekről csupa csodálatos dolgot állítottak a termékkommunikációban, például, hogy sokkal szebbek lesznek a színek, nő a kontraszt, valósághűbb lesz a végeredmény.

Hirdetés

Forradalmi technológia

A felületes szemlélő a mainstream média tech híreit vagy a vállalatok közleményeit olvasgatva könnyen hiheti azt, hogy egy újabb forradalmi eljárásról van szó, amely egyenrangú a LED LCD, OLED vagy Micro LED technológiával. Erre az is ráerősíthetett, hogy például az LG külön nevet kreált az ilyen típusú készülékeinek, amelyeket QNED-nek nevez, vagy említhetnénk a TCL-t is, amely OD Zero-nak hívja ezt az eljárást. Ám az igazság az, hogy teljesen új, a korábbiaktól eltérő megoldásról szó sincs: a Mini LED televíziók a már jól bevált LED LCD készülékek módosított változatai, amelyeknél a háttérvilágítást változtatták meg, de azt sem radikálisan.

Mi a Mini LED?

A Mini LED televíziókban a korábban használt fénykibocsátó diódáknál jóval kisebb LED-eket alkalmaznak. Ezeket rács alakzatban helyezik el, mint a Direct-LED készülékek esetén, csak a kisebb méret miatt ezekből már jóval több fér el a panel mögött. Amíg korábban maximum 3-5000 darab fénykibocsátó dióda kaphatott helyet egy televízióban, addig most, az új Mini LED készülékekben ez a szám elérheti a 30-35 000-et is. Ebből fakadóan sokkal sűrűbben pakolhatják egymás mellé a LED-eket, és azokat minden korábbinál több, egyedileg vezérelhető csoportba oszthatják. Ezek száma a Philips Mini LED tévékben 1024, de az LG például 2500 ilyen külön-külön szabályozható fényerejű (akár ki is kapcsolható) LED csoportot hozott létre QNED készülékeiben.

Az LG Mini LED technológiája
Az LG MiniLED technológiája [+]

Mivel csak a háttérvilágítást babrálták, ezért maga a panel bármilyen lehet. A Samsung és a TCL például a kvantumpontos QLED kijelzőket egészítette ki ezzel az eljárással, az LG a nanokristályokat alkalmazó Nanocell panel mögé pakolta be a Mini LED háttérvilágítást, a Philips pedig a jelen állás szerint a hagyományos LCD képernyőket ötvözi a technológiával.

A TCL az elsők között kezdett Mini LED technológiával foglalkozni
A TCL az elsők között kezdett Mini LED technológiával foglalkozni

Mit várhatunk a Mini LED tévéktől?

Új?

Egyes cégek kommunikációjukban úgy próbálják előadni, mintha a Mini LED egy vadonatúj, friss megoldás lenne, ami forradalmi módon robbant be 2021 elején. Azonban a valóság ennél finoman szólva is árnyaltabb. A TCL évek óta kalapálgatja a konkrétan Mini LED-nek nevezett eljárást, és már két éve, hogy bemutatták az első ilyen modelljüket, sőt, az első ilyen készülék tavaly már Magyarországra is megérkezett.

A szintén kínai Hisense is régóta dolgozik ezen az eljáráson – legalábbis korábban arról számoltak be, hogy az ULED televízióik egyik különlegessége abban rejlik, hogy a megszokottnál kisebb és több fénykibocsátó diódát használnak. A vállalat állítása szerint már évekkel ezelőtt rendelkezett olyan televízióval, amelyben legalább ezer egyedileg vezérelhető LED csoport található. És nem feledkezhetünk meg a Sonyról sem, hiszen a cég 2016-ban előrukkolt egy ehhez nagyon hasonló háttérvilágítási eljárással; ez volt a Direct Master Drive, amelyben minden korábbinál apróbb és nagyobb számú LED-et alkalmazott. Az más kérdés, hogy ez üzletileg végül nem lett sikeres, de az tény, hogy a dolog működött, mégpedig igen jól.

A Philips Mini LED tévéje
A Philips Mini LED tévéje [+]

Mindenesetre újdonságról maximum annyiban beszélhetünk, hogy eddig még nem volt arra példa, hogy egyszerre forduljon ennyi gyártó az eljárás felé. És persze még soha senki nem csapott ekkora hírverést a Mini LED-nek, ami nyilván megkönnyítheti az értékesítést is.

Jobb lesz a kép?

Azzal, hogy minden korábbinál több, egyedileg vezérelhető fényerejű csoportot hoztak létre, elméletileg pontosabban vezérelhető a háttérfény, valamint a gyártók azt állítják, hogy így a maximális fényerő is megnövelhető. Tehát papíron vannak előnyei a technológiának, azonban ezek elsősorban a nagy dinamikatartományú filmek, játékok és videók megjelenítése során használhatóak ki. Manapság a HDR tartalmak igen egyszerűen és egyre több forrásból beszerezhetők, így mindenképpen van értelme a dolognak. De azért azt muszáj megjegyezni, hogy az OLED vagy a Micro LED megjelenítőkben minden egyes képpont egyedileg vezérelhető, tehát a pontos vezérlés terén a Mini LED csak megközelíteni tudja ezen eljárásokat, ráadásul a diódák méretének csökkentése nincs hatással például a betekintési szögre, és e téren az LCD kijelzők még mindig elmaradnak a rivális megoldásoktól.


[+]

Az idei új Mini LED televíziókat még értelemszerűen nem láttuk élőben, viszont a TCL egy korábbi modelljét megnézhettük közelről, ráadásul egy OLED készülék társaságában. Az igazság az, hogy földöntúli "hűha" élményben nem volt részünk, és azt kell mondjuk, hogy annak a tévének a képminősége nem érte el az OLED-ét. Tehát pusztán csak a diódák méretének csökkentése, és számuk megnövelése automatikusan nem garantálja a legjobb képminőséget. Kicsit úgy érezzük, hogy a gyártók idén túllihegték kicsit ezt a Mini LED dolgot, akkora durranásról azért nincs szó, mint aminek próbálják beállítani. A QLED, a Nanocell, a Micro LED és az OLED technológia tényleg jelentős minőségbeli ugrást jelentett a tradicionális LED LCD-hez képest, de a Mini LED közel sem produkál ekkora előrelépést.


[+]

De persze abban is biztosak vagyunk, hogy az új, idei Mini LED tévék képe biztosan rendben lesz, hiszen első körben a gyártók a felsőkategóriás, zászlóshajó modellekbe építik e technológiát. Ezekbe jó képfeldolgozó chip, remek panel kerül, kis túlzással még akkor is jó lenne a képük, ha egy manócska világítana egy gyertyával a háttérben. Azt már tudjuk, hogy a Mini LED technológiával megtámogatott új televíziók mennyiért kerülnek majd a boltokba. A jelek szerint drágábbak lesznek, mint hagyományos háttérvilágítással megtámogatott rokonaik.

elefant

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés