Logitech MX Master: mestermű-e vagy sem

Az új vezetéknélküli csúcsegér

A Logitech első vezeték nélküli csúcsegere már nem kevesebb mint 10 esztendős múltra tekint vissza. A 2005 tavaszán megjelent MX1000 kvázi egy új kategóriát teremtett a maga idejében, ugyanis ez volt az első olyan felsőkategóriás egér, amelyik lézeres érzékelőjének köszönhetően igen precíz kurzormozgásra volt képes, miközben a beépített akkumulátor, illetve a stabil rádiós kapcsolat együttesének hála már a vezetékkel sem kellett többé bajlódni.

Hirdetés

Alig másfél esztendővel később (2006 augusztusában) az MX Revolution személyében befutott az utód, mely elegánsabb formaterve mellett elhozta a MicroGear gördítőkerékkel kombinált SmartShift technológiát, ami tulajdonképpen egy szervómotorral hajtott lendkereket jelentett. A megoldás szoftveres beállítástól, illetve alkalmazástól függően váltott a klasszikus soronkénti „kattogós” görgetés, illetve a szabadon forgó, lendkerekes mód között.

MX1000, MX Revolution, Performance MX
Logitech (r)evolúció: MX1000, MX Revolution, Performance MX [+]

Szinte pontosan három évet kellett várni a következő modellre. A 2009 augusztusában debütált Performance Mouse MX bemutatta a Darkfield Laser Tracking technológiát, melynek köszönhetően az egér immáron a korábban még problémát okozó fényes, tükröződő felületeken is használhatóvá vált, sőt már az átlátszó üveglap sem jelentett többé gondot, amennyiben annak vastagsága elérte a 4 millimétert. További hasznos újítás volt a Unifying vevő felbukkanása, mely apró USB-s egység már összesen hat darab Unifying-kompatibilis Logitech perifériát tudott egyszerre kezelni, amihez a vezeték nélküli adatátvitel 2,4 GHz-es frekvencián valósult meg 128 bites AES titkosítással párosítva. Ezen felül a Performance Mouse MX már egy könnyedén cserélhető, AA méretszabványú NiMH-akkumulátorral operált, ugyanakkor kimaradt a MX Revolution esetében debütált SmartShift, így a görgő módját csak manuálisan, gomb segítségével lehetett váltogatni a feljebb ecsetelt két beállítás között.


[+]

Különösen hosszú, majd 6 esztendőnyi várakozás előzte meg a termékvonal következő tagját, bár a tendenciát tekintve talán épp így tervezték mindezt, hisz az elmúlt egy évtizedben folyamatosan duplázódott az egyes modellek megjelenése közt eltelt idő, de azért mi nagyon reméljük, hogy a 12 év már nem lesz opció a vállalatnak. Mindenesetre egyelőre maradjunk a jelenben, azaz a közelmúltban befutott MX Master mellett, mely az elődöknél jóval kisebb és egyszerűbb csomagolásban érkezett. Semmi csicsa, semmi extra tartozék, csak az egér, az Unifying vevőegység és egy USB kábel, mely csak a töltéséhez szükséges.


[+]

A Performance Mouse MX után az MX Mastert kézbe véve azonnal feltűnt számunkra, hogy az egér hossza csökkent, így tenyerünk alja jobban rálóg az egérpadra, de ezt viszonylag gyorsan megszoktuk, később nem volt különösebben zavaró. Anyaghasználatot tekintve a műanyag uralkodik, ugyanakkor a minőség eltérő. A tenyerünk közepét kitöltő felső rész például puha, már-már műbőrszerű érzetet kelt, míg a gombok simább felületűek. A görgő szélesebb lett, illetve a tapadást elősegítő gumigyűrű immáron két külön részből áll. Az előző modellek esetében ez a pont igazi koszmágnesként viselkedett, melynek takarítása sem volt könnyű, illetve egy idő után a fémkerék széleinek krómozott festése is hajlamos volt lekopni (vagy oxidálódni).

Bízunk benne, hogy az említett változtatások segítettek ezen problémákon. Néhány napos tesztünk után az már szinte bizonyos, hogy a görgő tapintása és használata kellemes, kényelmes. A Performance Mouse MX-ből sokak által hiányolt szervós SmartShift visszatért, ami pont olyan jól működik, mint az MX Revolution esetében. A manuális váltás ennek ellenére megmaradt, melyért a görgő mögötti, négyzet alakú gomb felelős. Fontos még megjegyezi, hogy a görgőt nem lehet balra vagy jobbra dönteni (kattintani), mint ahogy azt a korábbi modellek esetében megszokhattuk.

A töltéshez szükséges micro USB aljzat az egér orrában kapott helyet
A töltéshez szükséges micro USB aljzat az egér orrában kapott helyet [+]

Míg az elődöknél a jobb és bal gomb nyomófelülete egyben volt a teljes felső borítással, addig az MX Master esetében ezen változtattak. Azt ugyan nem tudjuk, hogy erre pontosan miért került sor (talán az eltérő anyaghasználat miatt), de egy nagyobb összegben mernénk fogadni abban, hogy az ezzel kialakult rések miatt sokkal könnyebben fog koszolódni az egér belseje, illetve nehezebb is lesz tisztán tartani azt. Mindez talán még csak a kisebb probléma, ugyanis a jobb, bal és középső (görgő) gombok kattanásának módjával sem voltunk elégedettek.

A két szélső gomb szerintünk kifejezetten hangos (bal->jobb->középső), nem elegáns, ami csendes környezetben zavaró lehet, ugyanakkor az ujjainkon végigfutó visszajelzés legalább határozott. A középső gomb lenyomása nem könnyű, ráadásul a kattanásba szinte a teljes egér beleremeg, ezzel nagyjából olyan nyúlós érzést keltve, mintha az eszköz teljes belső szerkezetét le kellett volna nyomnunk. Egy szó mint száz, az egér három fő nyomógombjától egyáltalán nem voltunk elragadtatva, ilyen téren a Performance Mouse MX szerintünk jobban sikerült.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés