Hirdetés
Logitech központ Lausanne-ban
A Genfi-tó északi partján fekvő Lausanne elsősorban az olimpiai játékok fővárosaként ismert. Ugyan soha nem tartottak itt ötkarikás játékokat, ám ez a Nemzetközi Olimpiai Bizottság székhelye. Kevesen tudják, hogy itt található a Logitech egyik fejlesztőközpontja is a számos közül. Elsősorban az egerek – főként a játékos modellek – "csiszolásával" foglalkoznak, ezért is vettük örömmel a meghívást egy röpke látogatásra. A város központjától kissé távolabb, az EPFL (École polytechnique fédérale de Lausanne), vagyis a Lausanne-i műszaki egyetem területén található a Daniel Borel Intézet, melyet a Logitech svájci alapítójáról neveztek el. Ideális választás volt helyszínnek Lausanne, annak is az egyetemi negyede.
Daniel Borel Intézet – Logitech, Lausanne, Svájc
Belépve azonnal a márka termékeivel találkoztunk: egerekkel, billentyűzetekkel és az egyre fontosabb szerepet betöltő okostelefon-, illetve tabletkiegészítőkkel. Nemrégiben mutatkoztak be a Logitech új perifériái, név szerint a G100s, G400s, G500s és G700s egerek, a G19s és G510s billentyűzetek, valamint a G230 headset. Először velük ismerkedtünk meg. Régi motorosok biztosan észrevették, hogy külsőre egyik egér sem nevezhető újdonságnak; a G100s alapjául szolgáló G1-gyel, illetve a G500s alapjául szolgáló G5-tel már 2006-ban találkoztunk, a G400s pedig nem más, mint a legendás MX518, ami még a 2005-ös CeBIT-en debütált.
Persze a fejlődés nem állt meg, az új változatoknál új anyagok mutatkoztak be, a gombokat egy olyan, zsírt és olajat taszító réteggel vonták be, mint a drágább szemüveglencséket, a tenyérrel érintkező részen pedig szemmel láthatóan más a borítás, mivel itt az izzadás meggátolása volt a fő szempont. Az igazi fejlesztés mégis a felszín alatt bújik meg; az új egerek gombjai garantáltan és letesztelten kibírnak húszmillió klikkelést. Ennek vizsgálatához egy speciális tesztgépet fejlesztettek, amellyel másodpercenként 3 nyomással is közel három hónapig tart a húszmillió klikkelés tesztje – egy aktív játékos 3-4 év alatt hoz össze ennyit.
A G600-as egér tervezéséhez készített prototípusok egy töredéke
A dolgok akkor váltak igazán érdekessé, amikor a PR-os és marketinges előadóktól Francois Morier, az optikai részleg egyik mérnöke vette át a szót. Elmagyarázta, hogy ma már nem csak a pontosság és a minél többféle felületen való működőképesség fontos egy egér szenzoránál, hanem az energiatakarékosságra és a méretre is legalább annyira oda kell figyelniük. A tartósság mellett az érzékelő képességeit is alapos vizsgálatnak vetik alá, minden létező szempont alapján elemzik működését, sőt a Logitech saját megoldásokat is fejleszt.
Francois Morier, az optikai laboratórium mérnöke
Nagyot néztünk, amikor kiderült, hogy az egerek érzékelőinél a tényleges optikai felbontás sokszor jóval kisebb annál az értéknél, amit a dobozon látunk. A magas DPI-t rendszerint a szenzorchip pixeleinek darabolásával érik el, ami egy bizonyos szint fölött már többet árt, mint használ.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!