Logitech MX Master: mestermű-e vagy sem

Az új vezetéknélküli csúcsegér

A Logitech első vezeték nélküli csúcsegere már nem kevesebb mint 10 esztendős múltra tekint vissza. A 2005 tavaszán megjelent MX1000 kvázi egy új kategóriát teremtett a maga idejében, ugyanis ez volt az első olyan felsőkategóriás egér, amelyik lézeres érzékelőjének köszönhetően igen precíz kurzormozgásra volt képes, miközben a beépített akkumulátor, illetve a stabil rádiós kapcsolat együttesének hála már a vezetékkel sem kellett többé bajlódni.

Alig másfél esztendővel később (2006 augusztusában) az MX Revolution személyében befutott az utód, mely elegánsabb formaterve mellett elhozta a MicroGear gördítőkerékkel kombinált SmartShift technológiát, ami tulajdonképpen egy szervómotorral hajtott lendkereket jelentett. A megoldás szoftveres beállítástól, illetve alkalmazástól függően váltott a klasszikus soronkénti „kattogós” görgetés, illetve a szabadon forgó, lendkerekes mód között.

MX1000, MX Revolution, Performance MX
Logitech (r)evolúció: MX1000, MX Revolution, Performance MX [+]

Szinte pontosan három évet kellett várni a következő modellre. A 2009 augusztusában debütált Performance Mouse MX bemutatta a Darkfield Laser Tracking technológiát, melynek köszönhetően az egér immáron a korábban még problémát okozó fényes, tükröződő felületeken is használhatóvá vált, sőt már az átlátszó üveglap sem jelentett többé gondot, amennyiben annak vastagsága elérte a 4 millimétert. További hasznos újítás volt a Unifying vevő felbukkanása, mely apró USB-s egység már összesen hat darab Unifying-kompatibilis Logitech perifériát tudott egyszerre kezelni, amihez a vezeték nélküli adatátvitel 2,4 GHz-es frekvencián valósult meg 128 bites AES titkosítással párosítva. Ezen felül a Performance Mouse MX már egy könnyedén cserélhető, AA méretszabványú NiMH-akkumulátorral operált, ugyanakkor kimaradt a MX Revolution esetében debütált SmartShift, így a görgő módját csak manuálisan, gomb segítségével lehetett váltogatni a feljebb ecsetelt két beállítás között.


[+]

Különösen hosszú, majd 6 esztendőnyi várakozás előzte meg a termékvonal következő tagját, bár a tendenciát tekintve talán épp így tervezték mindezt, hisz az elmúlt egy évtizedben folyamatosan duplázódott az egyes modellek megjelenése közt eltelt idő, de azért mi nagyon reméljük, hogy a 12 év már nem lesz opció a vállalatnak. Mindenesetre egyelőre maradjunk a jelenben, azaz a közelmúltban befutott MX Master mellett, mely az elődöknél jóval kisebb és egyszerűbb csomagolásban érkezett. Semmi csicsa, semmi extra tartozék, csak az egér, az Unifying vevőegység és egy USB kábel, mely csak a töltéséhez szükséges.


[+]

A Performance Mouse MX után az MX Mastert kézbe véve azonnal feltűnt számunkra, hogy az egér hossza csökkent, így tenyerünk alja jobban rálóg az egérpadra, de ezt viszonylag gyorsan megszoktuk, később nem volt különösebben zavaró. Anyaghasználatot tekintve a műanyag uralkodik, ugyanakkor a minőség eltérő. A tenyerünk közepét kitöltő felső rész például puha, már-már műbőrszerű érzetet kelt, míg a gombok simább felületűek. A görgő szélesebb lett, illetve a tapadást elősegítő gumigyűrű immáron két külön részből áll. Az előző modellek esetében ez a pont igazi koszmágnesként viselkedett, melynek takarítása sem volt könnyű, illetve egy idő után a fémkerék széleinek krómozott festése is hajlamos volt lekopni (vagy oxidálódni).

Bízunk benne, hogy az említett változtatások segítettek ezen problémákon. Néhány napos tesztünk után az már szinte bizonyos, hogy a görgő tapintása és használata kellemes, kényelmes. A Performance Mouse MX-ből sokak által hiányolt szervós SmartShift visszatért, ami pont olyan jól működik, mint az MX Revolution esetében. A manuális váltás ennek ellenére megmaradt, melyért a görgő mögötti, négyzet alakú gomb felelős. Fontos még megjegyezi, hogy a görgőt nem lehet balra vagy jobbra dönteni (kattintani), mint ahogy azt a korábbi modellek esetében megszokhattuk.

A töltéshez szükséges micro USB aljzat az egér orrában kapott helyet
A töltéshez szükséges micro USB aljzat az egér orrában kapott helyet [+]

Míg az elődöknél a jobb és bal gomb nyomófelülete egyben volt a teljes felső borítással, addig az MX Master esetében ezen változtattak. Azt ugyan nem tudjuk, hogy erre pontosan miért került sor (talán az eltérő anyaghasználat miatt), de egy nagyobb összegben mernénk fogadni abban, hogy az ezzel kialakult rések miatt sokkal könnyebben fog koszolódni az egér belseje, illetve nehezebb is lesz tisztán tartani azt. Mindez talán még csak a kisebb probléma, ugyanis a jobb, bal és középső (görgő) gombok kattanásának módjával sem voltunk elégedettek.

A két szélső gomb szerintünk kifejezetten hangos (bal->jobb->középső), nem elegáns, ami csendes környezetben zavaró lehet, ugyanakkor az ujjainkon végigfutó visszajelzés legalább határozott. A középső gomb lenyomása nem könnyű, ráadásul a kattanásba szinte a teljes egér beleremeg, ezzel nagyjából olyan nyúlós érzést keltve, mintha az eszköz teljes belső szerkezetét le kellett volna nyomnunk. Egy szó mint száz, az egér három fő nyomógombjától egyáltalán nem voltunk elragadtatva, ilyen téren a Performance Mouse MX szerintünk jobban sikerült.

Az MX Master többi része

Hátulról kissé rendhagyó külsővel rendelkezik az MX Master, ugyanis két félkör alakú vájatra lehetünk figyelmesek ebből a szögből.


[+]

Ez minket első látásra valamiféle diffúzorra vagy éppen kompra emlékeztetett, melyek közül talán inkább az utóbbihoz lehetne köze az egéren kialakított két bemélyedésnek. Ezen újfajta kialakításnak köszönhetően az egér lágyan, csendesen, és nem utolsósorban pontosan siklik savmaratott üveg egérpadunkon, körülbelül úgy, mint forró kés a vajban.


[+]

Hátára fordítva látható a fent taglalt kialakítás oka, azaz hogy két hosszúkás, és két kisebb, félkör alakú tappancson siklik az egér. A különféle gombok, illetve a Darkfield lézeres érzékelő a középső szigeten kapott helyet. Nagy piros pont, hogy az MX Master nem csak a saját a házi szabvány Unifying, hanem a szélesebb körben elterjedt Bluetooth kapcsolaton keresztül is csatlakoztatható számítógéphez, melynek valószínűleg a notebooktulajdonosok örülhetnek leginkább. A Bluetooth Smart kapcsolathoz Bluetooth 4.0, illetve Windows 8, Mac OS X 10.10 vagy ezeknél újabb operációs rendszer szükséges. Az egér egy időben három géppel párosítható, melyek között a legalsó, Easy-Switch gombbal tudunk váltogatni.


[+]

Az egér bal oldalán egy újabb görgő, illetve két gomb található. Az előbbi alapértelmezetten horizontális görgetéshez van beállítva, ugyanakkor bizonyos keretek között át lehet konfigurálni funkcióját, igaz, például a vertikális finom szkrollozás már pont nem tartozik a lehetőségek közé. A kis henger mögött található a "vissza" és "előre" gomb, melyek szokatlan elrendezést kaptak: az előbbi az utóbbi alatt húzódik. Aki a korábbi megoldásokhoz szokott, annak ez minden bizonnyal furcsa lesz egy darabig, de szerintünk ez is megszokható.

Az utolsó gomb ezen a részen az úgynevezett gesztusgomb, mely a Performance Mouse MX tulajdonosoknak már ismerős lehet. Szerencsére ez széles körben konfigurálható, így például akár egy billentyűzetkombinációt is rá lehet bízni. Az utóbbi gombot is magában foglaló puhább, illetve az elődök esetében alkalmazottnál remélhetőleg jóval kopásállóbb műanyag illesztése most sem a legjobb, melynek okán a hézagokban pár hét alatt könnyen összegyűlhet a kosz.

A fenti különféle gombok mellett kapott helyet a fixen beépített, 500 mAh kapacitású lítiumpolimer akkumulátor aktuális töltöttségéről tájékoztató három LED. Ez a Performance Mouse MX cserélhető, akár 2500 mAh kapacitású akkumulátorhoz képest kicsinek tűnik, ugyanakkor mint tudjuk, az üzemidő tekintetében a fogyasztást is komolyan számításba kell venni. Bár nem állt rendelkezésünkre több hét, hogy ezt kiteszteljük, de a Logitech szerint az egy töltéssel mért üzemidő optimális esetben akár 40 nap is lehet napi hatórás használat mellett, ami biztatóan hangzik. Amennyiben véletlenül teljesen lemerülne az egér, úgy 4 percnyi töltéssel egy egész napi használatra elegendő szuflát tudunk belepumpálni.


[+]

Az egér túloldalára egy szekciónyi csúszás- és kopásálló(bb) anyagon kívül más egyéb már nem került.


[+]

Két relatíve fontos adat nem került eddig említésre, melyek közül az egyik az egér tömege, míg a másik az érzékelő felbontása. Előbbi 145 gramm, aminél ugyan vannak könnyebb megoldások is, de szerintünk a célközönséget tekintve ez az érték rendben van, míg a felbontás 400 és 1600 dpi között állítható, amibe szintén nem igazán lehet belekötni, pláne a gyakorlatban tapasztalt pontosságot figyelembe véve.

Ugyan mi csak a külsejét tudtuk szemügyre venni, de a Hardware.info szinte atomjaira szedte az MX Master egeret, melynek végeredményét itt lehet megtekinteni.

SetPoint helyett Logitech Options

Az MX Master egérrel párhuzamosan egy új szoftver is megjelent, a Logitech Options, mely a már igencsak korosodó SetPoint helyét vette át, legalábbis a főszereplő egér esetében. A tesztkonfigurációnk ugyanis egy Performance Mouse MX egeret, illetve egy K800 billentyűzetet is tartalmazott, de az Options egyikre sem kínált fel semmiféle beállítási lehetőséget, tehát az új alkalmazás még kissé hiányos, ami remélhetőleg mihamarabb változni fog.


[+]


[+]


[+]


[+]

Értékelés

A címben felvetett egyértelmű kérdésre, azaz hogy a Logitech MX Master mestermű-e vagy sem, sajnos nemmel kell válaszolnunk, de persze mindez nem csak fekete és fehér – ennél jóval árnyaltabb a kép. Formatervre szerintünk nagyon ott van az MX Master, bár fogásra lehetne egy fokkal kényelmesebb is, amit szerintünk már csak egy hosszabb, ezzel pedig talán kevésbé elegáns dizájnnal lehetne megoldani.

Külső anyaghasználatát jónak találtuk, ugyanakkor arra, hogy mindez mennyire fog megkopni néhány év használat után, értelemszerűen csak később tudnánk választ adni. Az elődök ilyen szempontból sajnos nem igazán állták a sarat, pláne ami a hüvelykujjnál található részt illeti. Az egér két fő gombja szerintünk hangos, míg a középső használata lehetne kényelmesebb is, de természetesen belátjuk, hogy ez egy meglehetősen szubjektív terület, azaz simán el tudjuk képzelni, hogy mindez valakit egyáltalán nem zavar. Nagyon sok múlik azon is, hogy korábban milyen tapasztalatokat szerzett, vagyis mihez szokott hozzá az ember.

A SmartShift visszatérését üdvözöljük, és bízunk abban, hogy ez mostantól nem csak minden második csúcsmodellben fog helyet kapni. Az érzékelő pontosságáról, illetve az egér mozgásáról csak jókat tudunk mondani. Öröm volt ide-oda mozgatni a kurzort, ami mindig pontosan ott állt meg, ahol szerettük volna. További pozitívum a Bluetooth kapcsolat lehetőségének megléte, amivel jó néhány masina spórolhat meg egy USB portot. Azonban a Logitech MX Master ajánlott fogyasztói ára, ahogy ez az MX egereknél lenni szokott, nem kevés: 31 990 forint.

Ennek ellenére, mindent egybevéve nekünk tetszett Logitech MX Master egér, ugyanakkor sajnáljuk, hogy olyan, a tervezés szempontjából már szinte apróságokon úszik el a mestermű jelző, mint a nem mindenhol tökéletes illesztések, vagy a csendesebb, egy ilyen kifinomult eszközhöz szerintünk kvázi kötelező, jobb minőségű mikrokapcsolók. Összességében kicsit olyan érzésünk van, mintha a Logitech az egy lépést előre, egy lépést hátra stratégiát követte volna, de mi bízunk benne, hogy a következő, fantáziánkban csak MX Perfect néven létező, képzeletbeli modellnél már nem ez lesz a helyzet, azt pedig végképp reméljük, hogy minderre majd nem kell 12 évet várnunk...


Logitech MX Master egér

Oliverda

A Logitech MX Master egeret Logitech hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés