Próba – Harmony 1000
Kézbe véve a Harmony 1000-et érezni, hogy nem egy kategória a 885-össel. Ez nem csak a formájára, hanem az anyagminőségre is vonatkozik. Sokkal jobb érzés a szálcsiszolt alumíniumot tapintani, mint a műanyagot. A gombok finoman barázdált felülete is nagyszerű. Egyedül a forma, a szokatlan használati mód volt idegen. Egy kézzel fogni nem túl kényelmes, két kézben meg azonnal kvarcjátékos érzésünk lett. Szerencsére elég gyorsan elmúlt, rövid idő alatt ráéreztünk a normál gombok jobbkezes kezelésére támasztó bal kéz nélkül is.
Hirdetés
Valamivel nehezebb volt megszokni az érintőképernyőt. Ez talán annak tulajdonítható, hogy a monitoron megjelenő gombokat a szükségesnél kisebbeknek éreztük, pedig bőven lett volna hely nagyobbaknak is. Pár napos használat után viszont kiderült, hogy a túl kicsinek vélt gombokon sem nyúltunk mellé. Valószínűleg további gyakorlással az egyes kezelőszervek helye is megszokható. Akkor már nem kell minden gombnyomásnál levenni a szemet a tévéről, és a kis monitorra pillantani.
A vezérléshez további rétegeket is kapunk, melyek a monitor négy sarkába helyezett ikonokkal jönnek elő. DVD-nézés esetében a számbillentyűzetet és a saját gombokat kaptuk, tévénél a kedvenc csatornáinkat – már ha készítettünk ilyet a szoftverrel.
Aktivitásokból egyszerre hat fér ki a monitorra, az alatta lévő „Activities” gombbal csalhatjuk őket elő. Innen érhetőek el külön az egyes eszközök, és a távirányító pár beállítása is, mint a kijelző fényereje, pozicionálása és a hangerő, mert a Harmony 1000 csipoghat (pontosabban kattoghat) a gombok lenyomására.
Ha nem tettük a kedvenceink közé például a tévé PiP gombját, akkor a tévénézős aktivitásból meglehetősen nehézkesen jutunk el hozzá. Meg kell nyomni a jobb alsó sarokban lévő kis csillagot, amely előhozza a kedvenceket. Ott találjuk az eszközök gombját, ahol kiválaszthatjuk a tévét, és jó esetben a negyedik kilences csoportban megtaláljuk a PiP-et. Tehát célszerű az ilyen gombokat (legutóbbi csatorna, teletext, hangzási és képprofilok stb.) jó helyre tenni, akkor nem lesz semmi gondunk.
Meg kell említeni, hogy a Harmony 1000-hez kapható kiegészítő rádiós modul. Ezt elektronikus berendezéseink látóterébe helyezve már nem kell céloznunk a távirányítóval, ugyanis rádióhullámokon küldi a parancsokat az átjátszónak, amely infrán továbbítja őket. A Harmony 885 ugyan nem tud rádiózni, de nagyobb testvére, a 895 alapból ilyen. Programozásban és elrendezésben is teljesen megegyezik a 885-össel, csak a színe más, világosabb.
Még egy kiegészítést kell tenni a háztartási berendezések és világítás vezérlése kapcsán. A komolyabb Harmony eszközök (890, 895, 895 Pro) a Z-Wave szabvánnyal működő eszközökkel is tudnak kommunikálni. A Harmony 1000-ről is feltételezték, hogy támogatja majd, de ez csak részben valósult meg. A Logitech Harmony fórumán találtuk azt az információt, hogy Z-Wave-et csak a rádiós kiegészítő modullal való kommunikációra használ, egyébként inkább a szórakoztató rendszerek vezérlésére összpontosítanak. További érdekes dolgokat is olvashatunk a fórumon, melyekből látszik, hogy a Harmony 1000 finomítása most is gőzerővel folyik, és a kisebb modelleket sem kezelik mostohagyerekként.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!