Logitech Harmony 885
Legjellemzőbb a nappaliban fellelhető távirányítókra, hogy soha nincsenek egyedül. Még akkor sem biztos, hogy megússzuk egy karmesteri pálcával, ha minden készülékünk ugyanattól a gyártótól származik. A több távirányítónak megvan az a jellegzetes tulajdonsága is, hogy mindig utolsóként találjuk meg azt, amelyikre szükségünk van. Hasonló kényelmetlen helyzetekből teremtenek kiutat a Logitech Harmony távirányítói, melyekkel akár 15 különböző eszközt – világítást és háztartási berendezéseket is – vezérelhetünk. Tesztlaborunkban már megfordult az egyszerűbb Harmony 525-ös, most az egyik legkomolyabb hagyományos kialakításút, a 885-öst, és az új, érintőképernyős 1000-est próbáltuk ki.
Hirdetés
A Harmony 885 méretes dobozában nem sok mindent találtunk. A távirányító és tartóállványa mellett csak a hozzá tartozó akkumulátor, elem, USB-s adatkábel, némi papíranyag és telepítőlemez volt benne.
Maga a vezérlő hatalmas és gyönyörű. Inkább a szögletes, minimalista formatervet részesítjük előnyben, de a 885-ös íve és megannyi gombja ellenállhatatlanul hívogató. Nagyon jó ez a sötét szín a kijelző körüli feketével és az extra gombok ezüstös ívével. A töltőre helyezve többen azt hitték – valószínűleg a kijelző miatt –, hogy valami vezeték nélküli telefon.
Műanyagból van az összes gomb, jól érezni a nyomáspontjukat, és feliratuk gyenge fénnyel izzik. Két zónára oszlanak. Alul vannak a hagyományos számbillentyűk, melyekre ráfestették az SMS stílusú betűket és pár egyéb jelet is. Fölöttük ugyanolyan színű a kétszer négy médialejátszós gomb, melyek fölött van még négy speciális gomb.
A felső részt a kijelzőt körülölelő szürke ív határozza meg, amely alul a leggyakrabban használatos gombokkal – egyik oldalon hangerőszabályzókkal, másikon csatornaváltókkal – folytatódik, majd a teletext négy színes gombjával zárul. A monitor és az ív között van egy négyállású kurzormozgató, mellyel majd az OSD menükben navigálhatunk. A fölötte lévő ötös a távirányító kezeléséhez való. A két felső nyíllal a kijelzőn léptethetünk. Köztük a „Glow” kapcsolja fel a világítást, az alattuk lévőkkel pedig a vezérelni kívánt eszközök listájáról választhatunk. Legfelül – a ki- és bekapcsoló mellett – van még két érdekes gomb. A bal oldalival aktiválhatjuk a Logitech Harmony távirányítók specialitását, olyan felhasználói beállításokat, melyek több eszközt is érintenek. Például videózáshoz egyszerre bekapcsolja a TV-t a megfelelő csatornára és a videót, a többi eszközt pedig kikapcsolja. Persze ezeket a feladatokat nekünk kell majd beprogramozni.
Programozni számítógépen keresztül lehet a Logitech távirányítókat. Sajnos a hozzá való szoftver mindenképpen internetkapcsolatot igényel. Az adatok mini USB csatlakozón keresztül jutnak el hozzá, melyet a Harmony 885 esetében nem túl elegánsan, fedél nélkül az orrba illesztettek. Ha pozitívan akarjuk megközelíteni a dolgot, mondhatnánk, hogy időt és bosszúságot spóroltak meg a felhasználónak ezzel a szépséghibával – nem kell majd keresgélni azt a fránya kupakot, ami még ott volt, mielőtt elszundítottunk távirányítóval a kézben, de most az istennek sem találjuk.
A programozás másik eszköze az infrás érzékelő, amit a távirányító USB csatlakozóval ellentétes végére tettek. Ha nem találnánk meg a közel 200 000 különböző eszközt tartalmazó adatbázisban a miénket, eredeti távirányítójával ezen az érzékelőn keresztül taníthatjuk be a Harmonyt.
Logitech Harmony 1000
Eddig sem panaszkodhattunk a Logitech termékek csomagolására, de az új Harmony 1000 olyan dobozt kapott, amely már a boltok polcáról kiabálja: „Engem vegyél meg!”. Szép a nyomása, vastag, igényes kartonból készült, amit mágnesek tartanak egyben.
Kibontva ismét kevés alkatrészt találtunk, mondhatni ugyanazokat, mint korábban: távirányítót, állványt, akkumulátort, töltőt, adatkábelt, némi használati útmutatót és telepítőlemezt.
A Harmony 1000 nagyjából olyan, mint a gömbvillám: kevesen láttak még hozzá hasonlót, de létezik. A távirányítók közt külön – meglehetősen drága – csoportot alkotnak a kevés gombos, de jókora érintőképernyővel felszerelt, téglalap alapú modellek. Ebben a kategóriában először próbálkozik a Logitech. A Harmony 1000-nek 3,5 hüvelykes, QVGA (320x240 pixel) felbontású színes kijelzője van, ami közepesnek mondható. A régebbi modelleknek még monokróm megjelenítője szokott lenni, de vannak VGA felbontású kistévések is. Persze az utóbbiak többszörösébe kerülnek még a 75 000 forintos Harmony 1000-nek is. A fekete keretes kijelző mellett szálcsiszolt alumíniumból van a borítás, melyen csupán néhány jó minőségű, kéken világító gombot találunk. Ezek éppen elegendőek a TV leggyakrabban használatos funkcióinak ellátására, a többihez ott a kijelző. Előnyük, hogy formájuk miatt sötétben is kitapinthatók, mozizás közben nem kell lenézni rájuk.
Hátul egy kis hangszórónak a rostélya található, két másik hasonló vájat pedig az akkumulátort rejtő fedél könnyebb lehúzását segíti. A fekete műanyag kellemes tapintású, olyasmi, mint a Logitech egerek szélső panelje szokott lenni. Középen a bemélyedés kényelmesebb fogást biztosít, és a töltőállványban ez tartja a távirányítót.
Úgy alakították ki a Harmony töltőjét, hogy üresen se legyen ronda. Fényes feketéjével feltűnés nélkül elálldogál a dohányzóasztal szélén vagy a polcon.
A távirányító körülbelül 45 fokos szögben áll benne. Kár, hogy nincs rögzítve; ha gyakorlatlan kéz teszi a helyére, megtörténhet, hogy nem csatlakozik az érintkezőpontokra, pedig a nagy kijelző miatt gyakran szükség lehet az akkumulátor töltésére.
Számítógépre az 1000-es is egyszerű USB-vel kapcsolódik; a mini csatlakozónak itt már fedele van. Közelében található az infrás sugárzó, amiből van még egy – a tanuló – a távirányító alsó peremén.
Beállítás
Beállítójuk az, ami a Logitech távirányítókat konkurenseik fölé emeli. Sok hasonló eszköznél rémálom a programozás még akkor is, ha jóval korlátozottabb, mint mai tesztalanyainknál. Egy gyengéje van a folyamatnak, amivel az első lépésben szembesülünk: internetkapcsolat kell hozzá. Valószínűleg meg lehetett volna oldani enélkül is, de a Logitech más utat választott. A világhálóról érkezik automatikusan a közel 200 000 eszközhöz tartozó profil, a legújabb firmware és a programozófelület frissítése is. Mindemellett a Logitech terméktámogatási csapata is bele tud nyúlni a művünkbe, amikor már végképp nem sikerül zöld ágra vergődni. Éppen emiatt a netkapcsolat tesztje után felhasználói fiókot kell létrehoznunk, ezután jön a távirányító azonosítása, majd a beállítás. Pontosabban előtte még megnézhetünk egy nagyon részletes, kezdők számára hasznos tájékoztatót arról, mi következik most.
Először a vezérelni kívánt eszközök típusonkénti listájáról választhatjuk ki, hogy melyik gyártótól származik. A szokásos tévé, DVD-, video-, CD-lejátszó és audiorendszer mellett set-top boxot, PVR-t, műholdvevőt, játékkonzolt, erősítőt, audio/video-átkapcsolókat, számítógépet, DAT egységet, projektort, klímát és még vagy tucatnyi különböző eszközt beállíthatunk. A következő lépésben a kiválasztott eszközök pontos modellszámát kéri a program. Talán jó lett volna, ha itt a sima begépelés mellett hosszú listából is választhatnánk.
Ha ezután a lépés után megkérdezi tőlünk a telepítő, hogy megvan-e az adott eszköz távirányítója, akkor közepes baj van, ugyanis nem találta meg a hozzá való profilt, és tanítás következik. Ilyenkor az eredeti távirányítót a Harmony tanulós érzékelőjére kell irányítani, és megnyomni a kívánt gombot. Többféle távkapcsolóval próbáltuk, minden esetben játszadozni kellett, sokszor gyenge jelre hivatkozott. Néhány gomb betanítása után a szoftver szétnéz az adatbázisban hasonló mintákat keresve, hátha talál a miénkkel feltehetőleg kompatibilis eszközt. Ha nincs ilyen, marad a teljes betanítás, ami egy komolyabb távirányító 50–60 gombjának, illetve funkciójának beállítása bizony eltarthat akár egy óráig is. Sokkal könnyebb dolgunk van, ha a Logitech adatbázisában szerepel a készülékünk. Ilyenkor a hozzá tartozó gombok azonnal megjelennek a Harmonyn, esetleg kedvenceket programozhatunk fel igény szerint.
Következhet a Logitech távirányítók egyik fő elemének, az „Activity”-knek a beállítása. Ezek olyan több eszközt érintő beállítások, mint például a tévénézés, videózás, DVD-lejátszás stb. Egy-egy ilyen programnál megadhatjuk, hogyan viselkedjenek rendszerünk komponensei. DVD-nézéskor például kapcsoljon be a lejátszó és a tévé, a többi eszköz pedig kikapcsolhat. Ezután a tévé váltson a megfelelő bemenetre és csatornára. Ha külön audioeszközünk van a hanghoz, azt is bevehetjük a programba, de akár a szoba megvilágítását is átvariálhatjuk. Nagyon okos és minden részletre kitér ez a beállítás. A tévé megfelelő konfigurálásánál például figyeltek arra, hogy többféleképpen lehet bemeneti forrást és csatornát váltani.
Eddig csak a szoftverben dolgoztunk, most következhet a módosítások feltöltése a távirányítóba. Kellemes és nagyon kényelmes, hogy a Harmony eszközök kompatibilisek, így a 885-ösre készített eszközök és aktivitások tömegét minden további nélkül feltölthettük az 1000-esre is. A végső lépésben ellenőrizhettük, hogy a beállításaink úgy működnek-e, ahogyan szerettük volna.
Később is visszatérhetünk a kezelőprogramhoz. Minden indításkor ellenőrizni fogja, hogy nincs-e újabb firmware- vagy szoftververzió. Az aktivitásokat, eszközöket és a távirányító egyedi beállításait láthatjuk három külön fülön, ahol újabbakat vehetünk fel, és rengeteg apróságot tovább hangolhatunk. Az aktivitásokat például átnevezhetjük (Watch TV helyett tévénézés), vagy megadhatjuk, hogy a Harmony egyes gombjaira az éppen működő eszközök közül melyik reagáljon (például DVD-lejátszáskor a tévé állítsa a hangerőt).
Még részletesebben formára szabhatjuk az egyes irányítani kívánt eszközöket. Belőhetjük például egy infrás utasítás hosszát (mennyi ideig „tartsa lenyomva” a Harmony a gombot) és a késleltetést az összetettebb kombók (aktivitások indítása) közben. Átnevezhetjük a készülékeket és egyes gombjaikat, de akár az egész beállítási folyamatot is újrafuttathatjuk. További eszközöket most a korábbinál rendezettebb listáról választhatunk, ahol a hasonló funkciót ellátó gépek csoportosítva vannak.
Nagymértékben kompatibilisek, de azért nem teljesen egyformák a Harmonyk. A harmadik fülön különböző specifikus részleteket találunk.
A Harmony 885 érdekessége, hogy főmenüjére témákat húzhatunk, az 1000-esnél pedig kis ikonokkal 24 kedvenc tévécsatornát állíthatunk be. Emellett mindkettőnél módosítható a háttérkép és egy néhány képkockából álló animáció, amely töltés közben fut le.
Próba – Harmony 885
Először a távirányítós fogalomrendszerünknek jobban megfelelő Harmony 885-at próbáltuk ki. Nagyon jó fogása volt, azonnal kézre állt. Talán lehetne egy kicsivel jobb anyagból, és a gombjai is járhatnának elegánsabban. Jó pont viszont, hogy műanyagból vannak, és nem lötyögnek. Először nem értettük, mi lehet az a pici alkatrész, amely mégis mozgolódik a távirányítóban, honnan törhetett le. Aztán rájöttünk, hogy szándékosan van ott, ő a mozgásérzékelő – neki köszönhető, hogy kézbe véve azonnal felkapcsol a kijelző. Ez a funkció letiltható.
Mérete miatt nem minden gombja érhető el egy fogásból, de ügyeltek rá, hogy az alsó médialejátszós és számos panel sok hasonló gombján is vakon eligazodjunk. Kis dudorokat tettek rájuk, amelyek segítenek a tájékozódásban. Középről a fontos gombok – hangerőszabályzók, csatornaváltók, menükezelők – kéznél vannak. Először úgy gondoltuk, hogy a kijelző két szélén lévő gombok, amelyekkel az aktivitások, vezérelni kívánt eszközök vagy speciális funkciók között válthatunk, kényelmetlenek lesznek, de pár napos használat után kiderül, hogy ezeket ritkán használjuk, és pont jó helyen vannak.
Nagyon látványos a kis kijelző, és hasznosnak is bizonyult. Aktivitásból egyszerre négy jelenik meg rajta, az alatta lévő két gombbal léptethetünk a további oldalakra. Egyszerű beállítót is találunk itt, melyben a leghasznosabb szerintünk az óra.
Ha mégis elrontottuk volna az aktivitások programozását, a „Help” gomb lehet segítségünkre. Ezzel az összetett kombináció minden eleme megismétlődik, és lépésenként megkérdezi, hogy végrehajtódott-e, amivel kiszűrhető a hibás rész. Az egyes készülékek között a kijelző alatti „Device” gombbal, majd a monitor mellettiekkel válthatunk. Ezután előjön az extra gombok listája nyolcas bontásban. Komolyabb tévénél ez akár 10–15 lapos is lehet, ezért érdemes okosan elrendezni a beállítóprogrammal.
Próba – Harmony 1000
Kézbe véve a Harmony 1000-et érezni, hogy nem egy kategória a 885-össel. Ez nem csak a formájára, hanem az anyagminőségre is vonatkozik. Sokkal jobb érzés a szálcsiszolt alumíniumot tapintani, mint a műanyagot. A gombok finoman barázdált felülete is nagyszerű. Egyedül a forma, a szokatlan használati mód volt idegen. Egy kézzel fogni nem túl kényelmes, két kézben meg azonnal kvarcjátékos érzésünk lett. Szerencsére elég gyorsan elmúlt, rövid idő alatt ráéreztünk a normál gombok jobbkezes kezelésére támasztó bal kéz nélkül is.
Valamivel nehezebb volt megszokni az érintőképernyőt. Ez talán annak tulajdonítható, hogy a monitoron megjelenő gombokat a szükségesnél kisebbeknek éreztük, pedig bőven lett volna hely nagyobbaknak is. Pár napos használat után viszont kiderült, hogy a túl kicsinek vélt gombokon sem nyúltunk mellé. Valószínűleg további gyakorlással az egyes kezelőszervek helye is megszokható. Akkor már nem kell minden gombnyomásnál levenni a szemet a tévéről, és a kis monitorra pillantani.
A vezérléshez további rétegeket is kapunk, melyek a monitor négy sarkába helyezett ikonokkal jönnek elő. DVD-nézés esetében a számbillentyűzetet és a saját gombokat kaptuk, tévénél a kedvenc csatornáinkat – már ha készítettünk ilyet a szoftverrel.
Aktivitásokból egyszerre hat fér ki a monitorra, az alatta lévő „Activities” gombbal csalhatjuk őket elő. Innen érhetőek el külön az egyes eszközök, és a távirányító pár beállítása is, mint a kijelző fényereje, pozicionálása és a hangerő, mert a Harmony 1000 csipoghat (pontosabban kattoghat) a gombok lenyomására.
Ha nem tettük a kedvenceink közé például a tévé PiP gombját, akkor a tévénézős aktivitásból meglehetősen nehézkesen jutunk el hozzá. Meg kell nyomni a jobb alsó sarokban lévő kis csillagot, amely előhozza a kedvenceket. Ott találjuk az eszközök gombját, ahol kiválaszthatjuk a tévét, és jó esetben a negyedik kilences csoportban megtaláljuk a PiP-et. Tehát célszerű az ilyen gombokat (legutóbbi csatorna, teletext, hangzási és képprofilok stb.) jó helyre tenni, akkor nem lesz semmi gondunk.
Meg kell említeni, hogy a Harmony 1000-hez kapható kiegészítő rádiós modul. Ezt elektronikus berendezéseink látóterébe helyezve már nem kell céloznunk a távirányítóval, ugyanis rádióhullámokon küldi a parancsokat az átjátszónak, amely infrán továbbítja őket. A Harmony 885 ugyan nem tud rádiózni, de nagyobb testvére, a 895 alapból ilyen. Programozásban és elrendezésben is teljesen megegyezik a 885-össel, csak a színe más, világosabb.
Még egy kiegészítést kell tenni a háztartási berendezések és világítás vezérlése kapcsán. A komolyabb Harmony eszközök (890, 895, 895 Pro) a Z-Wave szabvánnyal működő eszközökkel is tudnak kommunikálni. A Harmony 1000-ről is feltételezték, hogy támogatja majd, de ez csak részben valósult meg. A Logitech Harmony fórumán találtuk azt az információt, hogy Z-Wave-et csak a rádiós kiegészítő modullal való kommunikációra használ, egyébként inkább a szórakoztató rendszerek vezérlésére összpontosítanak. További érdekes dolgokat is olvashatunk a fórumon, melyekből látszik, hogy a Harmony 1000 finomítása most is gőzerővel folyik, és a kisebb modelleket sem kezelik mostohagyerekként.
Értékelés
Ugyan némi tanítgatással számítógépet is lehet velük vezérelni, a Logitech Harmony univerzális távirányítók mégis inkább szórakoztatóelektronikai termékek. Persze a személyi számítógép – különösen a HTPC – egyre nagyobb mértékben nyúl át a multimédiás, filmes, zenés világba. Annak ellenére, hogy rengeteg dolgot be lehet állítani a Logitech távirányítóin, nagyon egyszerűnek és átgondoltnak találtuk a mellékelt szoftvert, amelynek folyamatos fejlesztését sem hanyagolják el. Végre félretehetjük a szakajtónyi különböző távkapcsolót, nem kell tovább kínlódni az állandóan kifogyó ceruzaelemekkel, és nem kell rövidebb négykezes zongoraművet eljátszani, ha valamiért több eszközt szeretnénk használni egyszerre. Ha nincs szerencsénk a készülékeinkkel, akkor valamennyi időt felemészt majd a kezdeti beprogramozás, de ha egyszer elkészült, többé nem lesz gondunk vele. Talán ebből a szempontból hasznos az internetes konfigurálás, mert újratelepítésnél, véletlen törlésnél vagy meghibásodásnál nem vesznek el a beállításaink, újból letölthetjük őket. Persze internet nélküli gépen esélyünk sincs elindítani a Harmonyt, ami azért kellemetlen lehet.
Mai tesztalanyaink a termékcsalád felső részét képviselik, ezért meglehetősen drágák. Mindemellett majdnem ilyen sokoldalúak, és ugyanazt az óriási adatbázist használják az olcsóbb, kisebb modellek, mint a 15 000 forint körül kapható Harmony 525 vagy a 20 000 forintos Harmony 555. A sorozat elindulásakor, nagyjából két évvel ezelőtt teszteltük az 525-öst. Érdemes megnézni, azóta mennyit fejlődött a kezelőfelület. Már színes kijelzője van a 37 000 forintos Harmony 785-nek, így minden árszinten képviselteti magát a Logitech.
A nagyok között a legkisebb a 45 000 forintos Harmony 885. Formája és elrendezése kiváló, minősége is rendben van, bár ennyi pénzért örültünk volna egy szálcsiszolt alumínium előlapnak. Pár napos próbálgatás alatt nem igazán találtunk rajta kifogásolnivalót, nagyszerűen működött, ezért ajánlott minősítést érdemelne, ha nem lenne ilyen drága. Így csak egy tetszett jár neki. Aki igazán komoly és extra kényelmes, pálca jellegű univerzális távirányítót szeretne, és nem sajnálja rá a pénzt, az mindenképpen vegye számításba a 10 000 forinttal drágább, de rádiós és Z-Wave-es Harmony 895-öt is.
Csak addig tűnik soknak a Logitech Harmony 1000 nagyjából 75 000 forintos ára, míg szét nem nézünk a hasonló termékek piacán, ahol a 200–300 000 forintos árcédula sem ritkaság. Tudásához és minőségéhez képest az 1000-es ára akár barátságosnak is nevezhető, de Magyarországon a többség ingerküszöbe fölött van ez a 75 000-es szám. Persze nem is a többségnek szánják a Harmony 1000-et, hanem azoknak, akik legalább fél tucat szórakoztatóelektronikai berendezést hajtanak, elegük van a sok távirányítóból, és a hagyományos karmesteri pálcánál többre, különlegesebbre vágynak. Miután megbarátkoztunk vele, nekünk is nagyon tetszett. Hozzá kell tenni, hogy a drágább érintőképernyős távirányítókon saját kiosztásokat programozhatunk, bár ez gyakran olyan összetett, hogy érdemes külön szakembert fogadni hozzá. Persze a 300 000 forintos Philips Prontókat nem szaküzletben szokás megvenni, hanem bársonypárnán nyújtja át a lakberendező, miután felépítették és behangolták a kétméteres tévékből, gigantikus hifikből, felvevőkből, játékkonzolokból, számítógépekből, kamerákból, kandallókból, pezsgőfürdőkből, lámpákból álló, a teljes palotát felölelő rendszert. Míg erre összejön az anyagi keret, addig gyakorlásnak nagyszerű a Logitech Harmony 1000, csak hogy ne nézzünk majd bután, ha eljön az a pillanat a Prontóval, lakberendezővel, palotával.
![]() |
|
Logitech Harmony 885 Logitech Harmony 1000 |
rudi
A Logitech Harmony távirányítókat az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.