LG CineBeam PF610P: kompakt, könnyen mozgatható, okos projektor

Kipróbáltuk a DLP technológiára épülő, webOS rendszert használó, Full HD felbontású vetítőt.

Képminőség

Az ilyen, viszonylag kicsi, mobilis projektornál sokszor arra kényszerülnek a tervezők, hogy a felbontás és a fényerő terén komoly kompromisszumokat kössenek, az LG CineBeam PF610P esetében viszont érezhetően törekedtek arra, hogy ez minél kevésbé legyen így. A DLP képalkotási eljárásra épülő modell natív felbontása 1920x1080 képpont, azaz képes a Full HD tartalmak visszaadására. Nyilván jobb lett volna, ha ellátják valamilyen pixeleltolásos eljárással is, amivel elérhető lenne a 4K-nak tűnő felbontás, ám az jelentősen megnövelte volna a méretét és az árát.


[+]

Az LG egyre gyakrabban nyúl a lézeres fényforráshoz projektorainál, ám ebben az esetben maradtak a hagyományosabb LED-eknél, amelyek üzemideje eléri a 30 000 órát. 1000 ANSI lumenes maximális fényárama messze meghaladja azt, amit az akkumulátoros mobil projektorok általában produkálnak, viszont a hagyományos kivitelű otthoni eszközöktől elmarad e téren. Ez a fényerő bőven elég arra, hogy este, lekapcsolt lámpák mellett vagy egy majdnem teljesen besötétített szobában remek képet produkáljon, ám nappal, egy olyan helyiségben, ahol nincsenek elhúzva a függönyök vagy égnek a lámpák, a kép gyakorlatilag élvezhetetlen, ugyanis szinte csak halvány körvonalak érzékelhetőek.

Amennyiben sikerül valamelyest kiszorítani a fényt, és többé-kevésbé félhomályt varázsolni a helyiségbe, akkor már egészen vállalható az eredmény; ha nem is markánsan ragyognak, de azért látszódnak a színek, és abszolút értékelhető képet produkál. Ilyenkor már gond nélkül alkalmas lehet például netezésre, levelezésre, dokumentumok megjelenítésére vagy egy prezentáció bemutatására. De még egyszer hangsúlyozzuk, hogy erejét, a legtöbb projektorhoz hasonlóan, sötétben mutatja meg.

[+]

Normális beállítások mellett a tónusok szépek, naturálisak, és még az olyan hagyományosan problémás tartalmakkal is jól teljesít, mint az árnyékos, szélfútta mező, a mesterséges fényben hullámzó víz vagy az emberi arcbőr. A sok vetítőnél még mind a mai napig megfigyelhető zavaró fátyolosságnak itt nyomát sem lelni. A tökéletes, hibátlan feketéről le kell mondani, hiszen csak nagyon-nagyon sötét szürke látszódik. A kontrasztosság megfelelő, de azért lélegzetelállítóan jónak nem neveznénk.

Ma már egyre több vetítő támogatja a nagy dinamikatartományú anyagok kezelését, ez a készülék is közéjük tartozik, viszont a viszonylag alacsony maximális fényerő miatt a HDR hatás nem túl látványos. A DLP technológiára épülő termékeknél még mindig viszonylag gyakran tapasztalható a szivárvány effektus, azaz amikor egy pillanatra mind a három alapszín feltűnik a képen, és sajnos ebbe itt is bele lehet futni. Az úgynevezett szúnyogháló jelenség, azaz amikor látható a képpontokat határoló rács, a hétköznapi használat mellett egyáltalán nem tűnik fel, ezek a zavaró vonalak csak akkor vehetőek észre, ha valaki nagyon közel megy a vászonhoz.

[+]

Az LG CineBeam PF610P a közepes vetítési távolságú modellek sorát erősíti. 20 hüvelykes képet 53  centiméteres távolságról hoz létre, 60 hüvelykhez 160 centiméterre van szüksége, 100 hüvelykes képátlót pedig 265 centiméterről vetít. Autófókusszal nem rendelkezik, az élességet (fókuszt) manuálisan kell állítani a tetején elhelyezett kis tárcsa segítségével. Nem hiányzik a négyoldalas trapéztorzítás-korrekció sem, ami sokat segíthet, ha nem teljesen szabályos téglalap a vetített kép.


[+]

Az előzetesen programozott képmódok nem hiányoznak, és ezek már a jól bevált módon a nevükkel is jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó. Ehhez persze nem szükséges foggal-körömmel ragaszkodni, ám kiindulási alapnak értelemszerűen mindez hasznos lehet. A mozgásmegjelenítés során remekül teljesített, elmosódottságba, szaggatásba, szellemképesedésbe vagy akadozásba nem futottunk bele, és még a sebesen mozgó objektumok körül sem tapasztaltunk zavaró remegést vagy egyéb anomáliát.

A projektor megkapta a cég úgynevezett felskálázási eljárását, amely a beszédes Szuperfelbontás névre hallgat. Ez elméletileg képes arra, hogy az alcsonyabb felbontású anyagokat feljavítsa, ám hiába aktiváltuk, semmilyen változást nem tapasztaltunk a képvilágban, még akkor sem, ha valamilyen katasztrofális SD anyagot küldtünk rá, amin látványosan lehetett volna javítani. És ha már a gyenge felbontású, alacsony bitrátájú videóknál tartunk: ezeknél megfigyelhető enyhe zajosodás, amelyen viszont hatékonyan lehet javítani a Zajcsökkentés funkció bekapcsolásával.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés