Kettő együtt: Radeon RX 9070 és 9070 XT tesztje

Az elmúlt években nem volt igazán sikeres az AMD a GPU piacon, idén ezért a középkategóriára helyezi a hangsúlyt.

Tesztrendszerünk

A mérésekhez használt platformunk nem változott 2025-ben, tehát most is a DeepCool PX1200G tápegységgel meghajtott, AMD Ryzen 7 7700X-re épülő gépünket vetettük be:

Tesztkörnyezet
Alaplap Gigabyte X670E AORUS Master
Processzor AMD Ryzen 7 7700X (PBO: Enabled)
Processzorhűtő Fractal Design Celsius S36
Memória 2 x 16 GB G.Skill Trident Z5 Neo DDR5-6000
Videokártyák - ASUS TUF Gaming Radeon™ RX 9070 XT OC Edition 16GB GDDR6 (driver: Adrenalin 24.30.31.03 )
- ASRock Radeon™ RX 9070 Steel Legend 16GB OC (driver: Adrenalin 24.30.31.03 )
SSD - Kingston UV500 480 GB
- Patriot Viper VP4100 1 TB
Ház Cooler Master Test Bench V1.0
Tápegység DeepCool PX1200G
Operációs rendszer Microsoft Windows 11 Professional x64 24H2

A szoftverek esetében sem változtattunk semmin, így a mérési eredmények összevethetőek az előző tesztekben kapott számokkal.

A használt szoftverek és beállításaik
Játékprogram API Videojáték-motor Beállítások
Assassin’s Creed Valhalla DirectX 12 AnvilNext Minden maximumon, de Adaptive Quality=OFF
Company of Heroes 3 DirectX 12 Essence Engine 5.0 Minden maximumon, Texture: High
Dirt 5 DirectX 12 Ego Minden maximumon, DXR bekapcsolva (ahol elérhető)
Far Cry 6 DirectX 12 Dunia Ultra preset, DXR opciók bekapcsolva (ahol elérhető)
Horizon Zero Dawn DirectX 12 Decima Ultimate Quality, Clouds: High
Metro: Exodus Enhanced Edition DirectX 12 4A Extreme Preset, RTQ Normal, Reflections Hybrid (csak DXR-rel fut)
Shadow of the Tomb Raider DirectX 12 Foundation Minden maximumon, SMAAT 2x, Ambient Occlusion: BTAO, DXR Shadows: Medium
The Callisto Protocol DX12 Unreal Engine 4 Ultra preset, FSR2 kikapcsolva
World War Z: Aftermath Vulkan Swarm Minden maximumon, AA: TAA, FidelityFX CAS On

Mérési metodikánk szintén változatlan: minden benchmarkot háromszor futtatunk, a megjelenítés sebességét pedig az OCAT segítségével mérjük, és az eredmények alsó-, illetve felső 5 százalékát „eldobva” állapítjuk meg a minimum, illetve átlagos fps értékeket.

[+]

A Radeon RX 9070 XT-t és RX 9070-et az ASUS és az ASRock „tolmácsolásában” próbálhattuk ki. Mindkét cégtől a közép, középfelső kategóriás modellek érkeztek: az ASUS-tól a TUF Gaming, az ASRocktól a Steel Legend változatot próbálhattuk ki. Mindkettő az OC változat, tehát gyárilag kapott némi órajel-emelést.

ASUS TUF Gaming

A két kártya közül a felsőkategóriába pozícionált, 393 990 forintos TUF Gaming Radeon RX 9070 XT OC Edition az idén divatba jött „óriások” kategóriájába tartozik, ami 330 x 140 x 63 mm-es dimenziókat takar – más szóval ennél is érdemes a biztonság kedvéért előre ellenőrizni, hogy gépházunkba elfér-e ez a három ventilátoros hűtéssel szerelt monstrum.


[+]

A szóban forgó hűtés egyébként alapvetően egyezik a nemrég tesztelt TUF Gaming GeForce RTX 5070 Ti kártyán található egyeddel. Ugyanazokat az Axialtech ventilátorokat kapjuk, ugyanúgy MaxContact a GPU-val érintkező talp, de jelen van a fázisváltós hővezető lapka is, ami a GeForce RTX 5080-as variánsról lehet ismerős.



[+]

A három darab ventilátor nagy méretű, vaskos bordázatra fújja a friss levegőt, mely a szokásoknak megfelelő módon alaposan túllóg a NYÁK lapon, így a harmadik légkavaró gyakorlatilag „átszellőzteti” a rendszert, nemcsak a hűtés hatásfokát javítva, de megakadályozva azt is, hogy a meleg levegő megrekedjen a VGA alsó felén.


[+]

Energiaigényüket tekintve az új GPU-k nem tartoznak a takarékoskodók közé: az AMD az XT változat esetében 304 wattos, a sima 9070-nél pedig 220 wattos TDP-t adott meg, és az előbbi esetünkben három, az utóbbinál kettő darab 8 tűs PCIe csatlakozó biztosítja a plusz áramellátást.

ASRock Steel Legend

Az ASRock középkategóriás Steel Legend szériába tartozó modellje sokkal jobban koncentrál a külcsínyre, mint a marcona TUF, ami nemcsak a fehér külsőben nyilvánul meg, hanem abban is, hogy egész sor ARGB LED került a kártyára. A világításból részesült egyrészt a három ventilátor, másrészt a hűtés burkolatán fent található Steel Legend felirat is.


[+]

Ezeket egyrészt a Polychrome rendszeren át is vezérelhetjük, másrészt a kártyán található kapcsolóval le is tilthatjuk. Ha szeretnénk egy külső ARGB-s eszközt is szinkronba hozni grafikus kártyánkkal, akkor ez is megoldható, ugyanis két érintkezős ARGB vezérlőkimenet is került a NYÁK-ra.



[+]

A Steel Legend a TUF Gaminghez hasonlóan szintén három ventilátoros hűtést használ, de jóval kompaktabb (298 x 131 x 58 mm-es) méretben – az alacsonyabb fogyasztás miatt ez nyilván nem okoz problémát. Hátoldalt a fém backplate a hűtésben és a NYÁK merevítésében is segít, és ez utóbbit még egy külön fémlemez is javítja, mely közvetlenül a áramköri lap felső részéhez rögzül. Egy szó mint száz, a Steel Legend merevsége valóban „acélos”.


[+]

A szellőztetőventilátorok érdekessége az ASRock által Striped Ringnek nevezett megoldás, mely a lapátok külső élét összekötő gyűrű hullámos peremére utal. Ennek feladata, hogy az oldalról érkező levegőt is a lapátok közé terelje, és így valamivel növelje a térfogatáramot.


[+]

Mindezek után következzenek most a mérési eredmények!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények