Itt a Core i7

Core i7 és alaplapjai



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Végre-végre egy igazi, év végére jellemző nagy dobás jelent meg a hazai piacon, ami talán felrázza kicsit a gazdasági helyzet miatti lanyha vásárlókedvet. Elsősorban talán azért, mert a Core i7 processzorokat, valamint a hozzájuk nélkülözhetetlen alaplapokat és egyéb kiegészítőket a kevésbé árérzékeny felső szegmensbe szánják. Tesztünkben a Nehalem megmutatta, hogy rengeteg újításával a Core 2 fölé nőtt, az AMD négymagos Phenomjai a közelébe sem érnek – legalábbis az asztali processzorok vonalán. Ami jó, aminek nincs konkurense, az lényegében akármilyen drága lehet, így aztán a Core i7 sem olcsó. A legkisebb, 2,66 GHz-es i7 920 érkezett meg hozzánk elsőként, melynek vételára 83 000 forint. Ennél durván hét ezressel olcsóbb a szintén 2,66 GHz-es Core 2 Q9450, mely nagyjából 25%-kal alacsonyabb teljesítményű.

Hirdetés

Az új processzorral még csak megkezdődik a költekezés. Jelenleg csak az Intel legújabb csúcs chipkészlete, az X58 támogatja, ami köré finoman szólva is eléggé drága alaplapokat építenek. Pedig az északi hídból a processzorba költözött memóriakezelő miatt nagyon valószínű, hogy az X58-as északi híd nem csak sokkal egyszerűbb, hanem sokkal olcsóbban is gyártható, mint a korábbi ász, az X48. Igazán drágává a temérdek extra teszi például az Asus Core i7-es alaplapjait. Az olcsóbbik P6T Deluxe nem kevesebb mint 83 000 forintot kóstál. Ezért a temérdek pénzért mindent megkapunk, amit az Asus kínálni tud. Van SSD-ben tárolt Express Gate mini operációs rendszere, támogatja a CrossFireX-et és az SLI minden vállfaját, a processzort tizenhat valódi fázis hajtja, a hűtés óriási, hőcsöves, kezeli a SAS merevlemezeket, hálózati vezérlője dupla és gigabites, illetve az energiagazdálkodásért felelős EPU rendszer sem hiányzik róla.

Még egy fokkal drágább – 95 000 forintot kóstál – a P6T Deluxe OC Palm, amihez egy kis USB-s, monitoros valamit adnak. Ez a valami az OC Palm, és a valós idejű tuninghoz, valamint a hőfokok és feszültségek monitorozásához való. Ezzel még nincs vége az Asus X58-as palettájának, melynek a csúcsán a Rampage II Extreme áll, ami minden bizonnyal drágább lesz százezer forintnál.

Az MSI egy párossal állt elő, melynek tagjai jobban elkülönülnek. A csúcsok csúcsát az Eclipse SLI jelenti, melyet az Asus P6T-hez hasonlóan már kipróbáltunk. Ára csak két ezressel marad a százezres határ alatt, de alaposan meg is rakták. Érdekes, hogy az MSI ezúttal kihagyta az egzotikus formákat öltő Silent Pipe hűtést, és inkább azzal a minden épeszű ember számára világos ténnyel operál, hogy a chipkészlet és a feszültséggenerátorok hűtését okosabb dolog inkább szétválasztani, mint hőcsövekkel összekötni. Szokásához híven az MSI a csúcsmodelljére Creative X-Fi audiorendszer tett. A monitorozáshoz itt a D-LED 2 nevű picike panelt kapjuk, amit az alaplap nyomtatott áramkörére lehet illeszteni.

Az MSI-nél az olcsóbb – vagyis kevésbé drága – X58-as terméket a régi nevezéktan szerint X58 Platinumnak hívják. Ez a 76 000 forintos deszka jóval szerényebb hűtést kapott, a CPU-t pedig hat helyett öt fázis hajtja. Búcsút intettek az egyik hosszú PCI Express aljzatnak, a hivatalos SLI támogatásnak, az X-Fi hangrendszernek és a D-LED 2 kijelzőnek is, SATA merevlemezből pedig nem tizenkettőt, hanem „csak” kilencet köthetünk rá.

További Core i7 kiegészítők

A Gigabyte is előállt a maga X58-as párosával. Igazi csúcs-csúcsmodell az EX58-Extreme, mely azonos hardveres alaptudású konkurensei fölé az óriásinál is eggyel nagyobb hűtőrendszerével magasodik. A CPU-t és memóriamodulokat a bővítőkártyáktól elválasztó sávra, az északi híd fölé akkora hőcsöves ármádiát szerelhetünk, ami a legnagyobb, extrém VGA-hűtőket is lekörözi. Emellett – vagy ehelyett – vízzel is hűthetjük a memóriavezérlő nélkül már nem túl lényeges északi hidat. Gigabyte-ék tizenkét fázissal hajtják a CPU-t, valamint kettőt-kettőt kap a chipkészlet és a memória. Természetesen ebbe a lapba is három Radeont vagy GeForce-ot tehetünk CrossFireX vagy SLI támogatással. A hálózati rendszer ismét dupla és gigabites, SATA merevlemezből akár tízet is használhatunk. Nem hiányozhat az energiagazdálkodási rendszer, és a diagnosztikai kijelző sem. Az extrém X58-as Gigabyte lap szokásához híven egy picivel olcsóbb – 87 000 forintot kóstál –, mint hasonló tudású konkurensei.

Nem olcsó a kisebbik Gigabye X58-as deszka sem. Vételára az MSI X58 Platinum szintjén van, a neve pedig EX58-UD5. Míg az Asus és MSI a másodhegedűst több ponton is megnyirbálta, addig a Gigabyte megtartotta az összes hardveres képességet élükön az SLI támogatással. Csak a brutálisan nagy – túl nagy – hőcsöves hűtést, és a csökkentett funkciója miatt kevésbé hangsúlyos északi híd vizesblokkját vette le. Szerintünk ez az alaplap lehet a nyerő a Core i7 processzorok alá, bár megvásárlásával várnánk még pár hetet, hónapot, ugyanis a kezdeti nahalemes BIOS-ok nagyon kiforratlannak tűnnek.

Ha már van megfelelő alaplapunk a Core i7-hez, akkor nekifoghatunk a memóriavadászatnak. Mivel a hozzá tartozó vezérlő a processzorba költözött, és jelentősen átdolgozták, komoly változások érintik a modulokat is. A legfontosabb, hogy maximális feszültségüket 1,65 volt alatt célszerű tartani, ugyanis ez a paraméter a CPU turbó módjának aktiválásával átkerül a processzorra is, annak pedig az Intel szerint magas feszültségen jelentősen csökken az élettartama. Így hát sokan kénytelenek lesznek leváltani az eddigi magas feszültségű, tuningos DDR3 moduljaikat. Helyettük egyelőre még csak a lassabb, 1066 MHz-es modulok között válogathatunk, mert az új, alacsony feszültségű gyors készletek még nem érkeztek meg a hazai piacra. Persze az új memóriás elrendezés miatt tuningcsúcsok döntögetésén kívül egyáltalán nincs szükség a gyorsabb RAM-ra. Aki mindenáron húzós DDR3-at akar a Core i7 mellé, az egyelőre a Corsair Twin3x 1333C9DHX készleteit választhatja, ugyanis azok 1,60 volton tudják a specifikált 1333 MHz-t és 9-9-9-24-es késleltetési értékeket, ráadásul méretes hűtőbordájuk van. Áruk 2 x 1 GB-os szettben 24 500 Ft, 2 x 2 GB-osban pedig 45 000 Ft. Tesztünk szerint az így elérhető kétcsatornás felállás nem sokkal lassabb, mint a három modulos, háromcsatornás.

Még egy, meglehetősen bosszantó alkatrészt kell majd cserélnie annak, aki a gyári megoldásnál jobban és/vagy halkabban akarja hűteni Core i7 processzorát. Az új CPU – elsősorban az integrált memóriavezérlő miatt – lényegesen több – 775 helyett 1366 – lábbal rendelkezik, ezeknek pedig nagyobb terület és új foglalat kell. Természetesen erre a foglalatra nem passzolnak az LGA775-ös hűtők. Szerencsére több gyártó kínál módosított felfogatót a korábbi hűtőihez. A Cooler Master megoldása itthon még várat magára, de a Noctuáét, ami az NH-C12, NH-U12 és NH-U9 modellekkel, valamint a Coolink U9 és U12-vel kompatibilis, már megvásárolhatjuk idehaza, 1300 forint körüli áron.

Új MSI notebookok

Csak nem akar szűnni az újabb és újabb MSI notebookok áradata. Ezen a héten minden méretosztályba érkezett friss modell. A legkisebb, 12,1 hüvelykes monitorúak között a VR220 YA-t köszönthetjük, melynek fő érdekessége az új, alsóbb szegmenses Intel platform. Processzora a Pentium Dual-Core T3200 névre hallgat, és a T2000-es széria utódja. Órajele 2,00 GHz, rendszerbusza pedig a kétezresek 533 MHz-e helyett 667 MHz-es, de másodszintű gyorsítótára továbbra is 1 MB, TDP-je pedig 35 watt maradt. Hozzá a GL40 északi híd kapcsolódik, mely a GM45 karcsúsított változata. Csak DDR2 memóriát kezel 667 MHz-ig, nincs PCI Express x16 csatolása, így külső VGA-t nem lehet kapcsolni hozzá, de megmaradt a HD videók lejátszásával is megbirkózó GMA 4500MHD grafikus magja. Mellé az ICH9-M déli híd került. A kék színű konfiguráció 4 GB memóriával, 250 GB-os merevlemezzel, 1280x800 pixeles kijelzővel, Drant N-es Wi-Fi modullal, 1,3 megapixeles webkamerával, nyolccellás akkumulátorral és kétéves garanciával, FreeDOS operációs rendszerrel 205 000 forintba kerül. Akinek nem kell a látványos szín, és kibírja 160 GB-os merevlemezzel, annak elég lehet a 180 000 forintos, fekete vagy fehér PR200, melynek szintén 2,00 GHz-es, de Core 2 Duo T5750 processzora van, ami szintén 667 MHz-es rendszerbusszal kapcsolódik az Intel 965G északi hídhoz, de másodszintű gyorsítótára 2 MB.

A következő új MSI notebook a laptopok világában mostanában feléledő, szokásos 16:10-es képaránynál még laposabb, 16:9-es képarányú kijelzőpanel köré épül. A 16”-os monitor felbontása 1366x768 pixel, tehát hosszabb, de kevesebb sora van, mint az átlagos, 1280x800-asoknak. Ez, a filmezést kivéve, szerintünk a legtöbb esetben inkább hátrány, mint előny. Van még egy terület, ahol jól jöhet a szélesítés. A 16”-os notebook nagyjából 37-38 cm széles, tehát két centiméterrel több helye marad a billentyűzetnek, mint a 15,4 hüvelykeseknél. Ez az MSI teljes numerikus pados elrendezésénél azt hozhatja, hogy végre a számok miatt nem kell majd összenyomorítani a többi, gyakrabban használatos gombot. A szélesebb, laposabb forma 26 cm helyett 25 cm-es mélységet eredményez.

Az első 16:9-es MSI notebookok értelemszerűen a szórakoztatásra szánt E sorozatban jelentek meg, de most már az olcsó V-ben is van ilyen. A VR630 2,00 GHz-es AMD Sempron SI40 processzora alatt nagy szomorúságunkra nem az AMD Puma platform többi része, hanem az NVIDIA integrált grafikus magos chipkészlete van. A GeForce 8200M G nyolc számolóegysége modern 3D-s játékokhoz nagyon kevés, de a HD videók kódolásához elegendő. A képet tehát 16:9-es arányú, 1366x768 pixeles, 16”-os monitorra küldi, és az 1 GB rendszermemóriából csíp le magának egy keveset. A konfigurációba tartozik még egy 160 GB-os merevlemez, DVD-író, g-s Wi-Fi modul, 1,3 megapixeles webkamera és hatcellás akkumulátor. Az MSI VR630 a fenti konfigurációban 2 év garanciával és FreeDOS operációs rendszerrel 117 000 forintot kóstál.

Friss érkező a 17 hüvelykesek mezőnyében a szórakoztató sorozatba tartozó MSI EX720. Kódjában az X arra utal, hogy különálló grafikus alrendszer küldi a képet az 1440x900 pixeles monitorra. A kis GeForce 9300M GS nem a Crysis maximális részletességű futtatásához, hanem inkább hardveres videokódoláshoz készült. Mellette Intel Core 2 Duo T5800 processzor dolgozik 2,0 GHz-es órajelen és 800 MHz-es rendszerbusszal. Az Intel PM45 északi hídhoz 4 GB memória csatlakozik, a déli pedig a 320 GB-os merevlemezt és a DVD-írót hajtja. A konfiguráció része még a 2 megapixeles webkamera, a Draft N-es Wi-Fi modul és a Bluetooth egység. Az MS EX720 vételára 206 000 Ft. Aki spórolni akar, választhatja a valamivel 180 000 forint alatt kapható, régebbi EX705-öt, melyben 2 GHz-es Pentium Dual-Core T2410 processzor, 3 GB memória, 250 GB-os merevlemez, Radeon HD 3470, 1,3 megapieles webkamera és g-s Wi-Fi modul van.

Netbookos kiegészítők

Még egy MSI-vel kapcsolatos hírünk van. A Wind netbook ugyan mostmár legnagyobb vetélytársához, az Asus Eee PC 1000H-hoz hasonlóan kétéves garanciával kapható, de még mindig a kisebb, háromcellás akkumulátort adják hozzá. Ezzel üzemidő tekintetében lényegesen lemarad a nagy Eee PC mögött. Aki a Windet választja, annak további 23 000 forintot kell kifizetnie a nagyobb, hatcellás telepért, mellyel az MSI aprósága kibír akár hét órát is.

Azt hittük, gyorsabban kifuttatja majd az Asus a legkisebb és legolcsóbb Eee PC-ket, a 701-eseket. Nem így történt. Még mindig megvásárolhatóak ezek a 7”-os, 800x480 pixeles kijelző miatt korlátozottan használható, de 65 000 forint körüli árukkal nagyon olcsó modellek. Ráadásul a linuxos változathoz most 4 GB-os helyett 8 GB-os SSD jár, sőt adnak mellé egy külső, 30 GB-os merevlemezt is.

Manapság egyre többen használnak notebookot. Gyakran praktikus lenne, ha nem kellene mindig töltőt hordani hozzá, ha mondjuk nem csak A pontban, hanem B-ben is lenne egy megfelelő alapterünk. Ilyen esetben – feltéve hogy kapható – vásárolhatunk még egy gyári töltőt, de választhatunk sokkal rugalmasabb univerzális töltőt is, ami többféle notebookkal használható. Ilyen például az FSP NB Plus terméke, mely Acer, Asus, Dell, HP, IBM/Lenovo, Sony és Toshiba lapotopokkal működik. Csomagjában többféle csatlakozófejet és egy praktikus zsákocskát is találtunk.

Maga a töltő egy fényes fekete dobozka 155x75x16 mm-es külső méretekkel és egy kis kéken világító kijelzővel. Huzamosan 60 watt leadására képes, feszültségből pedig 15, 16, 18, 19, 20 és 21 volt állítható be. Azoknál a notebookoknál, melyek töltője nem egész számú feszültséget generál, a legközelebbi egész értéket kell választani. Az FSP termékének érdekessége, hogy kijelzi a hőmérsékletet, jelzi a túlmelegést és USB-s eszközöket is tud tölteni. Erre a csatlakozóra legfeljebb 1 amperes áramerősséget tud ráküldeni. Az ügyes kis notebook kiegészítő vételára 11 000 Ft.

rudi