Hirdetés

Isteni házak

Tesztelés, értékelés

Az ismerkedés alatt többször megemlítettük a Cooler Master Mystique 631-et mint a Gigabyte vízistenes házainak közvetlen ellenfelét, így természetes, hogy a tesztbe is bevontuk. Mivel a Triton és a Poseidon belseje és szellőzése teljesen egyforma, azért csak az előbbi eredményeit tüntettük fel. A Poseidon rácsos oldalbetéttel egy hajszálnyival jobban hűtött mint a Triton, de hangosabb volt nála, plexivel pedig picivel melegebb és csendesebb lett a testvérmodellnél. Azért a régi jó Casetek CK-1020-at sem hagytuk ki a versenyből. A teszthez szokásos, Pentium D-alapú konfigurációnkat használtuk:

  • Intel Pentium D 830 processzor
  • Coolink U8-92-1900 processzorhűtő
  • Asus P5DW2-E Premium alaplap
  • 2 x 512 MB Corsair DDR2-1000 memória
  • ATI Radeon X1900 XT videokártya
  • 160 GB-os Maxtor PATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 tápegység
  • Casetek CK-1020 ház hátul 9,2 centiméteres ventilátorral

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces 100%-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon. A Gigabyte és Cooler Master házakban az első és hátsó házventilátort percenként 1000-es fordulatszámra állítottuk, a Casetekben csak egy 92 milliméteres légkavaró dolgozott, hátul.

Az első menetben, gyors processzorhűtővel és házszellőzéssel a három versenyző közötti különbség nagyjából 4 fok volt. A Triton a második helyet foglalta el a Mystique 631 mögött. A rácsos oldalú Poseidon hozta a konkurens teljesítményét.

Hirdetés

Hangban a Triton volt a legjobb. Ventilátorai jól hallhatóan halkabban és kevesebb vibrációval dolgoztak, mint a Mystique merev alumíniumra csavarozott szellőztetői. A Poseidon ráccsal már több hangot adott ki, de a plexit behelyezve még a Tritonnál is valamivel halkabb lett.

Szellőzés nélkül a Triton már beelőzte a Cooler Mastert. A rácsos oldalú Poseidon még jobb volt, viszont a plexibetét az utolsó helyre vetette vissza. A nagyobb légterű és kevesebb ventilátoros Casetek is becsülettel helytállt.

Zajban most nagyon közel volt egymáshoz a Triton és a Mystique, hiszen méretben és felépítésben szinte teljesen egyformák. Ismét a Poseidon vitte a prímet plexivel, de rácsos oldallappal már nem volt olyan jó.

A házak ventilátorait visszakapcsolva és a processzorhűtőt lelassítva a Mystique ismét megelőzte a Tritont, de a rácsos oldalú Poseidon továbbra is előtte maradt egy hajszállal. A plexis Poseidon szinte teljesen ugyanazt tudta, mint a Triton. A jobban csillapított ventilátor miatt ismét a Triton és a plexis Poseidon lett a leghalkabb.

Az utolsó, nagyon meleg tesztmenetben a Cooler Master házat csak a rácsos oldalfalú Poseidon tudta megelőzni, bár a Triton is nagyon közel volt hozzá, és a Casetek most sem maradt le túlzottan.

A zajok – melyek most már inkább csak neszek voltak – vizsgálatakor ismét arra jutottunk, hogy a merevebb és könnyebb alumíniumot sokkal könnyebben megrezegtetik a merevlemezek, mint az acélt. Bár a Tritonnak és a Poseidonnak ugyanolyan felépítése volt, mint a Mystique 631-nek, a Cooler Master háza mégis valamivel jobban rezonált.

A merevlemezek nemcsak hangoskodnak, hanem melegszenek is. Szerencsére a Gigabyte házai megfelelő légáramlatot biztosítottak az adattáraknak. Véleményünk szerint az első ventilátort mindenképpen tanácsos legalább valami alacsony fordulatszámon hajtani, hogy a merevlemezek a nyári kánikulában se melegedjenek 40 fok fölé. Erősebb, az alaplappal párhuzamosan szellőző processzorhűtő esetén a hátsó ventilátor akár ki is iktatható.

Értékelés

A mérőműszerek számai mellett figyelembe kell venni az árcédulán szereplő számot is. A Gigabyte Triton feketében és ezüstszürkében is 18 500 forintba kerül, tehát jó 30%-kal olcsóbb a közvetlen vetélytársnak felfogható Cooler Master Mystique-nél, és nagyjából egy árban van a Cooler Master egy régebbi modelljével, a Cavalierrel. Felépítésben, szellőzésben és összeszerelési minőségben is felveszi a versenyt a konkurencia krémjével, tehát a Gigabyte ismét jó munkát végzett. Kár, hogy az előlap nem sikerült olyan elegánsra, mint a többi rész; persze ez alapvetően egyéni ízlés kérdése – ha valakinek tetszik ez a külső és nem igényli a világító csodákat, akkor annak ajánlható.

A Poseidon homlokzatán megtaláltuk azt, amit a Tritonnál hiányoltunk. A kiegészítő alumíniumbetéttel már sokkal jobb az összkép, amit az egyedi kis vetített logó koronáz meg. Bár a vételár itt magasabb, 23 500 forint, de nem szabad elfelejteni, hogy jár hozzá plexibetét is. A Cooler Master konkurensnél egy ezressel olcsóbb, így akinek tetszik a forma és szeretne egy igényes házat jól szellőző vagy ablakos oldallappal, annak ajánlott a Gigabyte Poseidon.

 

Gigabyte Poseidon

rudi

A Gigabyte házakat a GO-RUN Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

  • DTK házak jó áron

    A DTK hagyományosan jó ár/érték arányt mutató házai közül vizsgáltunk meg kettőt, egy mini és egy midi tornyot.

  • Misztikus alumíniumház

    A Cooler Master új, alumíniumból készült Mystique házsorozatának első tagját, a vízhűtésre is felkészített 631-est teszteltük.

  • Asus házak a mindennapokra

    Nem mindenki költhet tízezreket házra és tápra. Az olcsóbb megoldások között vannak jók és rosszak is. Ma az Asus gazdaságos közepes és mini tornyai méretnek meg.

  • Friss ötletek a New Solution házsorozatban

    Az Antec a minőség és az elegancia mellett az árcédulát is szem előtt tartotta.